***Kupujemy używany samochód - informacje pytania, porady***

Chcesz kupić, bądź sprowadzić auto..nie wiesz, które wybrać? Napisz o tym tutaj...

Moderatorzy: palio, jhosef, VIP

ODPOWIEDZ
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10034
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GDA
Auto: SUV 3.0 V6 TDI

***Kupujemy używany samochód - informacje pytania, porady***

Post autor: doggie » czw lip 19, 2012 22:04

Jeśli nie mamy konkretnego modelu na oku to w tym temacie pytamy o porady, jaki model, jaki silnik, kolor, jaka wersja mocy, który lepszy, dlaczego "ten" a nie "ten" który gorszy itp...

EDIT: bardzo fajna strona dla osób kupujących auto http://www.autopewniak.pl/

Jak kupić używane auto - spis porad:Poradnik kupującego używane auto

Jak kupić używane auto - spis porad:Poradnik kupującego używane auto

Jeśli ktoś ma namiary na fajną stronę to proszę o PW, "dokleimy" do postu :bigok:

Oceniamy stan techniczny
Bez doświadczeń mechaników nie można dokładnie ocenić stanu technicznego. Najlepszym miejscem, aby to zrobić, jest stacja obsługi pojazdów. Sprawdzanie na oko, szczególnie w atmosferze popłochu na giełdzie bardzo często kończy się nieudanym zakupem.

Karoseria
Szczególnie groźna jest rdza na progach, podłużnicach, nadkolach i spodzie drzwi. Korozja atakuje także miejsca ukryte w bagażniku, pod listwami oraz na obrzeżach reflektorów z przodu i z tyłu. Nasze podejrzenia powinna wzbudzić także świeża warstwa środka konserwującego w wypadku względnie starych samochodów - często przykrywa miejsca zaatakowane przez korozję. Bywa, że w ten sposób są maskowane ślady po zapożyczeniu numerów z legalnego auta do kradzionego. Charakterystyczne cechy samochodów powypadkowych to: nowy lakier przy relatywnie dużym przebiegu, ślady lakieru na uszczelkach gumowych, różne odcienie lakieru, źle dopasowane drzwi i pokrywy (szerokie, wąskie lub zmienne odstępy pomiędzy maską a błotnikiem itp.), różny stopień zużycia poszczególnych elementów.

Silnik
Motor auta powinien być czysty. Brudna i pokryta olejem komora wskazuje na nieszczelności motoru i bark należytej obsługi. Jeżeli w oleju silnikowym (na bagnecie) znajdziemy opiłki metalu, to zatarte jest łożysko. Jeśli przy włączonym, rozgrzanym silniku z wlewu oleju (należy zdjąć nakrętkę) wydobywają się opary, to znaczy, że uszkodzone są pierścienie. Kropelki wody w oleju (także należy sprawdzić to na bagnecie) świadczą o uszkodzeniu głowicy lub jej uszczelki. Ciecz chłodząca nie powinna być ani zaolejona ani rdzawa. Jeżeli przy włączonym ciecz w zbiorniku wyrównawczym bulgocze, to może być uszkodzona uszczelka głowicy cylindrów. Samochód nie może być zbyt hałaśliwy podczas jazdy.

Układ jezdny
Stan konkretnego amortyzatora sprawdzimy, mocno naciskając karoserię w jednym miejscy i szybko ją puszczając. Przy powrocie do poprzedniej pozycji nie powinna zakołysać się więcej niż 3 razy. Przy kołach ustawionych na wprost luzy w kierownicy powinny wynosić najwyżej 15o . Głębokość bieżnika opon nie powinna wynosić mniej niż 4 mm. Nierównomiernie zużyte opony świadczą złej geometrii układu kierowniczego.

Jazda próbna
Zimny silnik powinien od razu zapalić (najlepiej zastać rano właściciela) i równo pracować. Jeżeli podczas pracy z rury wydobywa się niebieski dym, świadczy to o zużyciu prowadnic tłoków lub pierścieni. Metaliczne uderzenia przy dużym przyspieszenia świadczą o zużyciu tłoków. Jeżeli przy zdejmowaniu nogi z pedału gazu silnik wydaje "ryk", to niemal pewne, że układ wydechowy jest nieszczelny. Klekotanie i stukanie na nierównej drodze (warto się na taką wybrać sprawdzanym autem) oznacza niesprawności w zawieszeniu. Wszystkie biegi powinny chodzić bez chrobotania i oporu. Hamulce nie mogą wydawać metalicznych odgłosów i muszą "brać równo".

Ustalanie roku produkcji
O samochodzie możemy powiedzieć, że został wyprodukowany w danym dniu, miesiącu i roku, jeżeli tego dnia został zmontowany jako całość i mógł wyjechać z fabryki. Trudno jednak powiedzieć o aucie, że wyprodukowano je w 1998 roku, jeśli wszystkie jego części pochodzą np. z roku 1996. Rok produkcji można ustalić w autoryzowanym serwisie. Tam każdy rocznik danego modelu ma dokładnie rozpisany zestaw części zamiennych. Identyfikacja roku produkcji to podstawowa czynność warsztatu podczas naprawy. Serwis udzieli informacji obecnemu właścicielowi mającemu dowód rejestracyjny auta i dowód tożsamości. Przy okazji można sprawdzić stan techniczny i dowiedzieć się czegoś więcej. Nierzadko wizyta w serwisie weryfikuje stan prawny badanego auta. Jeżeli okaże się, że według numeru fabrycznego samochód wyprodukowany w danym roku powinien mieć inne części niż jest to w rzeczywistości, to znak, że możemy mieć do czynienia zupełnie z innym pojazdem. Ustalenia roku produkcji można też zlecić biegłemu rzeczoznawcy. Czasami jednak pozostają bardzo niepewne amatorskie metody, np. sprawdzanie cyfr na szybach, metkach pasów bezpieczeństwa lub wklejek w różnych miejscach auta. Jest wręcz pewne, że np. samochód z początku roku będzie miał elementy wyprodukowane w roku poprzednim.

Ustalanie przebiegu auta
Najlepiej założyć, że samochód klasy miejskiej rocznie pokonuje 10 tys. km, klasy kompakt około 15 tys. km, klasy średniej - 20 tys. km. Auta z silnikami Diesla pokonują około 20% więcej. Przebieg najlepiej sprawdzić w ASO, w którym samochód naprawiano podczas przeglądów lub chociaż w książce serwisowej. Tam każda czynność jest opatrzona datą wykonania i wskazaniem licznika. Jeśli nie mamy takiej dokumentacji, to wymienione elementy silnika lub skrzyni biegów pozwalają przypuszczać, że samochód ma duży przebieg. Świadczyć o tym mogą także ślady zadrapań wycieraczek na przedniej szybie, mocno zużyte pokrycia gumowe na pedałach, wyślizgane i świecące pokrycie kierownicy, wytarta tapicerka fotela kierowcy. Wszystkie cyfry na wskaźniku przebiegu powinny być równe względem siebie, a sam wskaźnik nie powinien drgać. Ostrożnie należy traktować np. kilkunastoletni samochód, którego przebieg wynosi poniżej 100 tys. km.

Zawieramy umowę kupna-sprzedaży
Od treści umowy kupna-sprzedaży zależą ewentualne roszczenia nabywcy do sprzedawcy, gdyby okazało się, że kupione auto ma wady techniczne oraz prawne. Kupujący i sprzedający dysponują zwykle wzorem umowy kupionym na giełdzie lub opublikowanym w prasie motoryzacyjnej, składającym się z kilku punktów, określających tożsamość osób i przedmiot transakcji. W tych umowach zwykle znajduje się też klauzula mówiąca, że stan techniczny jest znany kupującemu i potem nie będzie on rościł z tego tytułu żadnych pretensji. Z punktu widzenia prawa klauzula ta ma kilka logicznych uzasadnień, ale bez dodatkowych zastrzeżeń kupującego jest wręcz samobójcza. Uzasadnieniem takiego poglądu jest chociażby to, że nikt nie może zapewnić, że samochód po przebiegu 150 tys. km, w najbliższym czasie nie ulegnie awarii. Z drugiej strony, kupujący świadomie lub nie zgadza się na ograniczone możliwości roszczenia, gdyby okazało się, że nabyte auto ma wady. Nabywca powinien baczniej zwracać uwagę na to, co podpisuje (dlatego w podanym niżej wzorze umowy jest tylko kwestia stan techniczny pojazdu jest znany kupującemu). Umowa powinna zawierać wszystkie przesłanki, na podstawie których nabywca podjął decyzję o kupnie, m.in. punkty mówiące o ewentualnych naprawach, przebiegu, bezwypadkowości lub rozmiarach naprawy blacharsko-lakierniczej. Bardzo ważna jest też klauzula, że w sprawach nie uregulowanych umową zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego. Kupujący ma wtedy podstawę prawną (art. 558 & 2 i art. 564 kc) do reklamacji, gdy zostaną wykryte wady pojazdu nieznane w momencie zawierania umowy.krzysR4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt lip 20, 2012 14:16
Lokalizacja: Gryfino

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: krzysR4 » pt lip 20, 2012 16:24

Witam, chciałbym kupić golfa mk2 gtd, rok 1990 lub 1991. Koniecznie musi być to golf GTD czyli pakiet GT i silnik 1.6 TD z intercoolerem 80 KM. Ktoś może ma do sprzedania taką maszynę? Szukałem w sieci i niestety nie mogę znaleźć akurat tego modelu ;).doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10034
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GDA
Auto: SUV 3.0 V6 TDI

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: doggie » pt lip 20, 2012 17:55

krzysR4, zadaj pytanie w dziale kupię auto bo aktualny dział to "chcę kupić auto", taka mała różnica :bajer:ołbas
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: pn cze 27, 2011 00:17
Lokalizacja: Ełk

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: ołbas » sob lip 21, 2012 13:06

witam niewiem czy to tutaj moge zadac pytanie czy w innym dziale, konkretnie ogladałem dzis Leona 2000r 1.9 TDI 110 koni .Mam pytanie jechałem nim wszystko jest ok tylko powyzej 120km/h nie chce dalej isc oborty stają i dalej nie pojdzie niewiem co jest tego przyczyną, podpowiedzcie coś czy to jakas powazna usterka ? i jeszcze pali sie kontrolka od absu ciagle niewiem być moze to czujnik..doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10034
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GDA
Auto: SUV 3.0 V6 TDI

Re: ***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: doggie » sob lip 21, 2012 13:22

ołbas pisze: tylko powyzej 120km/h nie chce dalej isc oborty stają i dalej nie pojdzie niewiem co jest tego przyczyną, podpowiedzcie coś czy to jakas powazna usterka ? i jeszcze pali sie kontrolka od absu ciagle niewiem być moze to czujnik..

prawdopodobnie notlauf a ze względu że ma zmienną geometrię turbosprężarki może mieć zapieczone jej kierownice, co do ABS trudno powiedzieć - jedynie VAG-com odpowieołbas
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: pn cze 27, 2011 00:17
Lokalizacja: Ełk

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: ołbas » sob lip 21, 2012 13:45

jakie to są koszta zrobienia tego ?by zbić jakos z cenydoggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10034
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GDA
Auto: SUV 3.0 V6 TDI

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: doggie » sob lip 21, 2012 15:26

wpierw zacząć od diagnostyki komputerowej a dopiero potem brać się za rzeczy mechaniczne, czyszczenie turbospręzarki od 200-300 zł o ile nie jest uszkodzona, ABS - w zależności od diagnozyForeCast
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 852
Rejestracja: pt sie 21, 2009 22:18
Lokalizacja: Mrągowo/Warszawa

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: ForeCast » sob lip 21, 2012 18:07

Jak chcesz zbijać, to wyjdź ze stanowiska że to wina turbiny i jej równowartości oczekuj w upuście.


Mój Golf:viewtopic.php?f=88&t=485892
Kupię zderzak przedni do Golfa mk3 w kolorze LP3G

duszek000
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 54
Rejestracja: sob sie 28, 2010 15:35
Lokalizacja: Siemianowice Śl

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: duszek000 » ndz lip 22, 2012 13:07

Interesuje mnie Audi A3 po lifcie z 2006 roku, najlepiej z 2.0 TDI. Czy w tym roku były już zniwelowane te usterki głowicy itd? Jakie oznaczenia silników są najmniej awaryjne i czy są to auta na pompowtryskach czy czy juz na common rail? Czy lepiej kupić golfa V z 2007 lub 2008? Ewentualnie może być silnik 1.9TDI tak jak ten (http://otomoto.pl/audi-a3-super-stan-C25250626.html" onclick="window.open(this.href);return false;) czy jest warte swojej ceny?ForeCast
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 852
Rejestracja: pt sie 21, 2009 22:18
Lokalizacja: Mrągowo/Warszawa

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: ForeCast » ndz lip 22, 2012 21:28

duszek000 pisze:Interesuje mnie Audi A3 po lifcie z 2006 roku, najlepiej z 2.0 TDI. Czy w tym roku były już zniwelowane te usterki głowicy itd?
Tak naprawdę nikt Ci na to pytanie nie odpowie, bo i VW milczy jak zaklęty na ten temat. Na pewno jest to zakup podwyższonego ryzyka. W Mk5 od 2008 roku jest 2.0 TDI z common railem, który jest podobno mniej wadliwy. Ogólnie, jeśli masz taką możliwośc to 1.9 TDI będzie o wiele lepszym wyborem jeśli chodzi o awaryjność


Mój Golf:viewtopic.php?f=88&t=485892
Kupię zderzak przedni do Golfa mk3 w kolorze LP3G

doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10034
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GDA
Auto: SUV 3.0 V6 TDI

Re: ***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: doggie » wt lip 24, 2012 09:36

ForeCast pisze:
duszek000 pisze:Interesuje mnie Audi A3 po lifcie z 2006 roku, najlepiej z 2.0 TDI. Czy w tym roku były już zniwelowane te usterki głowicy itd?generalnie zależy od rocznika, najbezpieczniejszy jest wg mnie 2.0 TDI 8V czyli BMM, reszta 16-sto zaworowych do momentu wprowadzenia CR to może być różnieduszek000
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 54
Rejestracja: sob sie 28, 2010 15:35
Lokalizacja: Siemianowice Śl

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: duszek000 » wt lip 24, 2012 12:17

ale chyba nie w każdym aucie się to działo? tylko w co drugim powiedzmy, czy lepiej kupić już takie co pękła głowica została zrobiona i raczej nie powinno byś już problemudoggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10034
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GDA
Auto: SUV 3.0 V6 TDI

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: doggie » wt lip 24, 2012 14:41

oczywiście że nie w każdym, ale procentowo o wiele częściej niż w 1.9 TDI, wiele jest narzekań użytkowników BKD o powtórnie pękających głowicach pomimo ich wymianyduszek000
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 54
Rejestracja: sob sie 28, 2010 15:35
Lokalizacja: Siemianowice Śl

***Kupujemy samochód - informacje, pytania, porady***

Post autor: duszek000 » wt lip 24, 2012 15:07

znalazłem info że w audi od 2003 robią cr w 2.0 i od 2006 w 1.6. o golfie 5 nic nie znalazłem że sa na cr, a wydaje mi się że jest to lepsze niż pompowtryski.ODPOWIEDZ

Wróć do „Chcę kupić auto”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości