TPS do regulacji ?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

TPS do regulacji ?

Post autor: guti » śr sty 24, 2007 00:16

Witam , chcioalem sie dowiedziec jak moze sie objawiac zle ustawiony TPS ? Dawno dawno temu jak zakupilem Golfa , po kilkunastu dniach auto zaczeło kopcic , szaprac i palic jak smok 5 l na 30 km benzyny, poniewaz byłem jeszcze bardzo zielony w temacie motoryzacji to zaprowadzilem auto do mechanika , on mnie zapewnil ze wszystko sparawdzil , wyminiel czujnik haala i powiedizal ze bedzie juz ok. Niestety nie było , sadzilem ze sonda jest do wymiany i zabralem sie za wymiane , wiec trzeba bylo rozebrac wszystko z gory i nagle kolega zauwazyl ze kabelek idacy do wtyczki, z prawej strony wtrysku patrzac od przodu auta , jest urwany tzn trzyma sie tylko na izolacji a sam przewod jest zasniedzialy , po podlaczeniu go auto odzyskalo obroty , odzyskało moc itd, ale to juz nie było to samo co wczesniej , juz w 5 osob nie przyspieszalo jak dawniej , no i sobie teraz znalazlem na forum tematy o TPS-ie , i teraz taka prosba , wytłumaczcie mi jak krowie na granicy jak to sprawdzic , jak ustawic itd To było dawno temu cala ta afera z kabelkiem ok 3 lat temu ale jak juz powiedzialem po załozeniu tego kabelka nie było juz tak samo jak tuz po zakupie, wiec moze przez te 3 lata aut chodz i na złym ustawieniu ? Bede bardzo wdzieczny za wszelka pomoc. Pozdrawiam


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » śr sty 24, 2007 00:21

guti, juz to kiedys pisalem i może czytałeś , a jak nie to napisze jeszcze raz :

Tak pokrutce sprawdzenie i ustawienie TPSu wyglada tak:

Żeby sprawdzic ustawienie TPSu najpierw muszi całkowicie zamknąc przepustnicę, żaby to zrobic trzeba cofnąc całkowicie silniczek krokowy , zdjąc z niego wtyczke i do dwóch górnych pinów podłaczyc napięcie 4-6V z jakiejś baterii albo prostownika i zaleznie jak podłaczysz bieguny to silniczek albo sie wysunie albo schowa, trzeba go całkowicie schować. Wtyczke od krokowca narazie nie podłanczaj żeby znowu krokowiec nie otworzył przepustnicy. Teraz miernik w reke i podłanczasz do to pinów 1-2 (pierwsze dwa piny od kabiny pasażerskiej) , wtyczka do TPSu musi byc cały czas podpieta , przekręcasz kluczyki żeby kontrolki sie zapaliły , napiecie na pinach 1-2 przy zamknietej przepustnicy musi wynosić 0,20-0,25V jesli jest innne to odkrecic 4 śrubki torx i wyregulować. Po regulacji sprawdzic czy ściezki nie maja przerw , czyli stpniowo otwierac przepustnice i obserwowąć wskazania voltomierza, napiecie musi płynnie rosnąc cały czas , aż do otwarcia około 1/4 przepustnicy potem napiecie juz nie rosnie i utrzymuje sie na stałym poziomie 4,8-4,9V , teraz trzeba sparwdzic 2 sciezke, podłanczamy voltomierz do pinów 1-4 , przy całkowicie zamknietej przepustnicy musi byc napięcie 0,0-0,2V i nie zmieniac się az do 1/5 otwarcia przepustnicy , potem napiecie powinno płynnie wzrastac aż przy całkowiteym otwarciu przepustnicy powinno miec wartość 4,5-4,9V , warto jeszcze sprawdzic napięcie zasilające TPS , odłacz wtyczke TPSu i do pinu 1-5 wtyczki podłacz woltomierz , powinno byc napiecie około 5V
Uwaga pin środkowy nr 3 to pin pusty , nie ma go poprostu, sa tylko piny 1,2,4,5

Na koniec jeszcze zresetuj ECU - odłacz klemy od akumulatora na chwilke.

Daj mi jeszcze swój email, to wyśle ci cos fajnego o mono-jetronic/motronic
Ostatnio zmieniony śr sty 24, 2007 00:24 przez homsky, łącznie zmieniany 1 raz.


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » śr sty 24, 2007 00:23

:pub: :pub: :pub: i czy to mozliwe ze prze zten caly czas auto chodzilo na tych takich awaryjnych ustawieniach ?


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » śr sty 24, 2007 00:27

guti pisze:czy to mozliwe ze prze zten caly czas auto chodzilo na tych takich awaryjnych ustawieniach ?
ja dwa lata jeździłem na totalnie rozregulowanym TPSie bo mechanik zapewniał mnie że jest dobrze , a nie było , warto sprawdzic jak jest ustawiony i czy ściezki sa całe w TPSie , to niewiele roboty , a bedziesz miał pewnśc

Daj mi guti, swój email , to wysle ci skany z serwisówki o mono-jetronicu


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

eidos
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 731
Rejestracja: śr kwie 20, 2005 19:09
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: eidos » śr sty 24, 2007 00:27

tak mozliwe

[ Dodano: Wto Sty 23, 2007 23:32 ]
homsky ja też poprosze o te skany: eidos@o2.pl



Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » śr sty 24, 2007 00:35

homsky, yanusiac@o2.pl , kurde chlopaki to gdyby nie to ze jest zimno i cimno to juz bym grzebal przy aucie :) no ale jutro sie postaram jak zapiernicze kumplowi miernik :)


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » śr sty 24, 2007 00:37

juz wysyłam , to duzy plik, 8MB


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

eidos
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 731
Rejestracja: śr kwie 20, 2005 19:09
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: eidos » śr sty 24, 2007 00:50

homsky, dzieki dostalem plik



Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » śr sty 24, 2007 00:53

u mnie tez juz leci, wiec jutro bateria i miernik w lape i do dziela, mam nadzieje ze nic nie spiernicze.

[ Dodano: Sro Sty 24, 2007 12:00 am ]
a jak sie dostac do pinow z TPSa jak wtyczka jest zalozona ? kabelki naciac delikatnie ? czy jakis inny patent macie? bo ja juz nie za bardzo pamietam jak to tam jest.


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

maciej red
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: wt paź 17, 2006 11:48
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: maciej red » śr sty 24, 2007 12:10

jeżeli możesz mi tez podeślij coś na ten temat z góry dziekuje fredek2@autograf.pl


maciej

Awatar użytkownika
Wiktor_7
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 84
Rejestracja: sob lis 26, 2005 20:07
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Post autor: Wiktor_7 » śr sty 24, 2007 17:31

Witam!

Czy ja tez moglbym prosic i te skany?

vw_malbork@interia.pl

A co dostepu do wtyczki TPSu to chyba wystarczy cofnac gumowa oslonke na wtyczce i zlacze bedzie dostepne. Poprawcie mnie jesli sie myle.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » śr sty 24, 2007 17:33

Wiktor_7, maciej red, juz wysyłam .............

[ Dodano: Sro Sty 24, 2007 16:36 ]
Wiktor_7 pisze:A co dostepu do wtyczki TPSu to chyba wystarczy cofnac gumowa oslonke na wtyczce i zlacze bedzie dostepne. Poprawcie mnie jesli sie myle.
Tak ! Żeby miec dostep do styków kostki TPS nie trzeba zdejmować kostki tylko wystarczy zciagnąc ta gumowa osłonkę wtyczki i mamy dostęp żeby podłaczyc sie miernikiem do pinów , zreszta żeby zmierzyc napiecie na TPSie musi być włączony zapłon i wtyczka podpieta do TPSu .


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

Post autor: guti » czw sty 25, 2007 17:43

no dobra, na szybko sobie tak sprawdzilem sciagnalem kostke od krokowego ,ale nie cofalem silniczka , przekrecilem kluczyk i na wetknietej kostce TPS a na 1 i 2 pinie bylo 2,26 V , po przekreacaniu przepustnica recznie roslo do 4,5-4.6 V i wiecej juz nie. Wiem ze bez cofniecia silniczka krokowego ciezko cokolwiek ustawiac , ale moze ktos ma wiadomosci czy w takich warunkach ( auto tyle co odsniezone, jeszcze nie odpalane) takie napiecia moga zaistniec ? tak tylko pytam , jurto postaram sie o jakies urzadzenie do generowania napiecia 4,5 V :) znaczy sie trzy paluszki baterie i bedie sie staral wszystko posprawdzac.
CZy temperatura silnika ma na to jakos wpływ?? dzieki jeszcze raz za pomoc , jak tylko posprawdzam wszystko to dam znac i wszystko skrzetnie opisze:)


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
homsky
VW Baron
VW Baron
Posty: 3307
Rejestracja: pt lis 11, 2005 20:03
Lokalizacja: Nowa Ruda

Post autor: homsky » czw sty 25, 2007 18:06

guti pisze:CZy temperatura silnika ma na to jakos wpływ??
Guti przy nie cofnietym krokowcu cięzko cokolwiek powiedzieć na tą twoja wartość 2,26V , bo wszystko zalezy ile krokwiec w danym momencie uchylił przepustnicę.

Powiem ci tak, u mnie przy pracy silnika na wolnych obrotach czyli około 800obr wartośc TPS na 1-2 pinie wynosi około 0,8-1,0V z tego co pamietam , przy zimnym silniku wartość napięcia bedzie jeszcze wyższa ponieważ obroty sa wyższe ponad 1000obr , silnik ma większe opory , a więc krokowiec musi sporo więcej uchylic przepustnicę żeby utrzymywać większe obroty i pokonywać większe opory silnika , ile to bedzie mniej więcej voltów ? Nie wiem bo szczerze mówiąc nie sprawdzałem nigdy.

Cofniesz całkowicie krokowca aż do całkowitego zamknięcia przepustnicy to zobaczysz jakie jest prawdziwe napięcie na 1-2 pinie


[url=http://www.motostat.pl/vehicle-stats/20938][img]http://www.motostat.pl/user_images/20938/icon5.png[/img][/url]

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 70 gości