[mk4] Golf 4 1.6 16V AZD - Falowanie obrotów a EGR

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

yellow_b
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 08, 2018 08:57

[mk4] Golf 4 1.6 16V AZD - Falowanie obrotów a EGR

Post autor: yellow_b » śr paź 10, 2018 08:38

Witam serdecznie,

W moim Golfie 4 1.6 16V 2001r. (benzyna - AZD) od jakiegoś czasu zaczęły falować obroty (jakieś 300/min). Zaczęło się to stopniowo. Na początku falowanie zaczęło się pojawiać po przejechaniu ciągiem około 250 km a po kilku miesiacach (obecnie) obroty zaczynają falować praktycznie zaraz/po chwili (może po minucie) po odpaleniu. Byłem u diagnosty, podłączył się pod komputer i powiedział że to od EGRa (kodu błędu nie znam - mam swojego VAGa jednak nie mam do niego działających sterowników ale to osobny temat). Po odpięciu wtyczki elektrycznej od zaworu EGR falowanie natychmiast całkowicie ustępuje i w ogóle się nie pojawia - jeżdżę już tak z 3 miesiące z odłączoną wtyczką od EGRa i żadnych dodakowych problemów oprócz palącej się kontrolki Check Engine nie widze. Wyjąłem zawór, przeczyściłem prepratem EGR+ Turbo Cleaner, zamontowałem zawór ponownie ale nic to nie zmieniło, obrony nadawal falują (nie było też tam czego za bardzo czyścić - zawór oczywiście nie wygląda na nowy, najwyżej trochę sadzy na ściankach ale też niczym zakitowany nie był ani nie jest). Zauważyłem też że przy próbie mocniejszego dociskania wtyczki elektrycznej do zaworu EGR silnik jakby zaczyna pracować bardziej nierówno (przewody nie wyglądaną na uszkodzone, wtyczka nie wygląda na uszkodzoną ani nawet nie jest zaśniedziała ale co ma dociskanie wtyczki do równej pracy silnika? Spadek napięcia? dziwny objaw, nawet nie wiem czy istotny). Chciałbym to w końcu naprawić. Czy przy tych objawach i danych jakie tu podałem przymierzenie się do wymiany zaworu EGR na nowy wystarczy? Czy też może to być coś innego? Nie chiałbym niepotrzebnie wymieniać dobrego zaworu.

Pozdrawiam forumowiczów :)



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: [mk4] Golf 4 1.6 16V AZD - Falowanie obrotów a EGR

Post autor: marcin7x5 » śr paź 10, 2018 17:27

Zrób adaptację zaworu i powinno ustać. Jeżeli nie to zawór do wymiany. Co i jak znajdziesz na forum. Tematów o tym jest sporo również na YT.



Nitomen
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: ndz maja 27, 2018 09:23
Auto: Volkswagen Golf

Re: [mk4] Golf 4 1.6 16V AZD - Falowanie obrotów a EGR

Post autor: Nitomen » pt paź 12, 2018 09:16

Podepne sie do tematu, tez mam ten silnik i walcze z falowaniem ( z tym ze nie zawsze faluje, a częściej po włączeniu klimy). Bylem na czyszczeniu przepustnicy, bez zmian, czasami mam blad p0170 i p0171 czujnik o2 mieszanka za uboga . Elektryk mowi zeby wymienić pierwsza sonde lambda , bo ta co jest, to jakiś tani zamiennik i moze sie wieszac. Zobaczymy co będzie po wymianie sondy .

Najpierw może wymien uszczelke pod egr , ale jeśli cały nowy egr to juz wydatek, a widze ze dużo osób z tym walczy. Co do wtyczki, w moim peugeocie 407 w hdi tez niby kostka czujnika szyny CR byla dobra , a od drgań silnika i po dotknięciu jej , wywalalo błędy ciśnienia paliwa na listwie CR. Po wymianie spokój.

Czy na elm 327 , pokaże mi awarie egr i dać się skasować. ? co w ogóle da odłączenie egr. ? Komputer zastosuje jakieś domyślne wartości ? Czy po prostu egr będzie zamknięty na stale.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: [mk4] Golf 4 1.6 16V AZD - Falowanie obrotów a EGR

Post autor: marcin7x5 » sob paź 13, 2018 22:16

Co ci da wyłączenie EGR? W zasadzie to brak dopływu spalin do ponownego spalenia w pewnych okolicznościach pracy silnika. Jednakże to tylko w przypadku sprawnego zaworu. Jeżeli zawór jest szczelnie zamknięty to nie odczujesz nic poza kontrolką check na zegarach. Jeżeli jednak będzie przepuszczać to zauważyć powinieneś falowanie obrotów na biegu jałowym lub nawet gaśnięcie silnika. Kontrola check z błędem od map sensora o zbyt dużym przepływie. Dymienie na biało - siwo podczas jazdy na rozgrzanym już silniku.



yellow_b
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 08, 2018 08:57

Re: [mk4] Golf 4 1.6 16V AZD - Falowanie obrotów a EGR

Post autor: yellow_b » sob lis 03, 2018 23:28

[Marcin7x5]

Dziękuję, adaptacja pomogła - jak ręką odjął. Czy adaptacja to kalibracja? Czy adaptację trzeba powtarzać/robić po każdorazowym odpięciu akumulatora?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: [mk4] Golf 4 1.6 16V AZD - Falowanie obrotów a EGR

Post autor: marcin7x5 » ndz lis 04, 2018 12:42

Nie trzeba. Tylko w przypadku wymiany/czyszczenia zaworu lub wymiany ECU silnika.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości