MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TD.Turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy

Moderatorzy: Michał_1977, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Havan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: sob kwie 05, 2014 16:10

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: Havan » śr kwie 16, 2014 18:30

Witam szukałem po forum ale nie znalazłem dokładnych informacji na temat zamontowania głowicy z 1.9 do motoru SB. Wynikło z tego powodu że będą robione tłoki w nim a stara głowica jest popękana i spawana a następnego szlifu to nie ma na czym nawet zrobić. Wyczytałem że da się zamontować tą z motoru 1.9 i jest wytrzymalsza od tej z 1.6 ale tu już są moje pytania:
1) Z jakiego modelu wybrać głowicę D/TD/TDI
2) Co będzie trzeba przerabiać aby to pasowało i jeździło
3) Jakie będą efekty po przełożeniu
4) Czy jest to opłacalne czy po prostu lepiej szukać głowicy dedykowanej 1.6 pod ic

Sama golfina była odkupiona od jakiegoś chłopka który porozkręcał wszystko co się dało w opór (fakt dobrze się odpychał ale palił 9 ON) i teraz mamy efekty tego że wszystko wymieniamy. Chcemy go poskładać do ładu i w przyszłych planach byłoby delikatne modzenie auta. Proszę o fachową poradę kolegów z forum ponieważ nie mam zbytnio pojęcia jak do tego się zabrać a chęci są duże :-)

Jeżeli już na forum jest gdzieś taki temat to przepraszam z góry za dublowanie, ale opcja szukaj mi go po prostu nie wskazała.


Tuning D/TD/MTDI? Pisz PW.

Awatar użytkownika
bartek18150
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 113
Rejestracja: pt lut 01, 2008 15:11
Lokalizacja: Mojsławice- lubelskie
Kontakt:

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: bartek18150 » śr kwie 16, 2014 23:03

głowica z audi 1,9 td b4 podchodzi, ale najlepiej poszukac ori.



Marcin mk1
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 172
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:48

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: Marcin mk1 » czw kwie 17, 2014 06:40

Ja w 1.6 JR mam głowicę od 1.9 AAZ i chodzi idealnie. Głowica od 1.9 ma też większe zawory ssace i kanały dolotowe co poprawia napełnianie cylindra szczególnie przy wyższych obrotach. Ja jestem zadowolony ze zmiany. Pasuje bez żadnych przeróbek.



Havan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: sob kwie 05, 2014 16:10

Re: MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: Havan » czw kwie 17, 2014 15:37

Dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli rozumiem że cały osprzęt z 1.6 SB również będzie pasował tzn kolektory i laski popychaczy.
Byłem dzisiaj poszukać głowicy z AAZ ale wszystko to co oferują jest popękane albo powycierany wałki, krzywe... Znalazłem faceta który mi z zachodu sprowadzi głowicę AAZ i że na bank będzie dobra. Cena 400zł wydaję mi się że to dobra cena za coś co nie widzało zwykłego oleju i moto doktora. Przy okazji zamówiłem komplet szerokich zderzaków ori za 300zł :grin: Widziałem je i są całkiem fajne ale mają zamontowane spryskiwacze do szyb czy ktoś wie co to za model/wersja w jakiej to było montowane?

No i jeszcze kolejne pytanie ale myślę że ostatnie
Marcin mk1 pisze:Ja w 1.6 JR mam głowicę od 1.9 AAZ i chodzi idealnie. Głowica od 1.9 ma też większe zawory ssace i kanały dolotowe co poprawia napełnianie cylindra szczególnie przy wyższych obrotach. Ja jestem zadowolony ze zmiany. Pasuje bez żadnych przeróbek.
1) Czy po przekładce będzie trzeba jeszcze wszystko regulować do nowej głowicy czy po prostu po przełożeniu zachowuje się jak ta z 1.6
2) Silnik jeździł na niskiej jakości 15w40 ale teraz po wszystkich remontach to cały motor będzie na nowo poskładany to nie lepiej byłoby zainwestować w 10w40 jakiś castrol czy valvoline?? myślałem o valvo max life 10w40 uważam że będzie się nadawał do "nowego" silnika golfa.

Kolego Marcin mk1 podzielisz się wrażeniami po zmianie głowicy i szczegółami w sprawie z jakiego oleju korzystasz?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)


Tuning D/TD/MTDI? Pisz PW.

Marcin mk1
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 172
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 10:48

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: Marcin mk1 » pt kwie 18, 2014 06:59

Na pewno musisz mieć kolektor ssący od 1.9 bo kanały mają inny kształt niż w 1.6, pokrywa zaworowa też jest inna a reszta jest taka sama. Ja kupowałem regenerowaną głowice niby nie była pęknięta. Ale miała nowe uszczelniacze, zawory wydechowe i jeżdżę już na niej drugi rok i ma około 5 tys km i nic złego się nie dzieje.

1) Ja robiłem cały silnik przy wymianie głowicy tzn. pierścienie, panewki wszystkie, metalowa uszczelka pod głowice od AAZ, uszczelniłem go wszędzie na nowo, pompa wody, no i turbo przyszło gt1749v więc miałem cały silnik do regulacji ale jakoś sam ogarnąłem temat. Głowica od 1.9 ma też większe komory wirowe a co za tym idzie większą komorę spalania co odpręża silnik 1.6. W cylindrach możne się zmieścić więcej powietrza i paliwa. I moim zdaniem czuć różnice od razu po zmianie głowicy na tą z 1.9 bez żadnych innych modów.
2) Co do oleju to nie wiem co Ci doradzić. Ja na dotarcie zalałem coś gorszego 15w40 a teraz mam zalany elf 15w40 i na razie jest wszystko ok. Możesz zalać 10w40 czemu nie :-)



misieksnk
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: pn mar 16, 2009 21:10
Lokalizacja: Baligórd/Sanok
Kontakt:

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: misieksnk » pt kwie 18, 2014 07:29

Marcin mk1 pisze:Na pewno musisz mieć kolektor ssący od 1.9 bo kanały mają inny kształt niż w 1.6
Niekoniecznie. Kolektory z 1.6 pasują bez problemów, zarówno ssący jak i wydechowy. Oczywiście tak jak wspomniałeś kolektory z 1.9 mają większe kanały, co poprawia napełnienie cylindrów.

Co do oleju, to spokojnie zalałbym 10W40. Na pewno turbina na tym skorzysta.


Obrazek

Awatar użytkownika
EnejVW
Diesel Master
Diesel Master
Posty: 746
Rejestracja: czw cze 30, 2011 14:49
Lokalizacja: SCI

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: EnejVW » ndz kwie 20, 2014 23:01

Pasować pasują ale jeśli ktoś chciałby coś modzić to warto by zrobić przynajmniej porting, bo to było by jakby celowe dławienie



Havan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: sob kwie 05, 2014 16:10

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: Havan » czw maja 08, 2014 15:18

Mam kolejne pytanie i jest ono dosyć ważne. Wiadomo że głowica z 1.9 odpręży silnik ponieważ jest większa i jak to wpłynie na pracę i odpalanie w zimie? Z tego co mi wiadomo to na 90% nie odpali ze względu na to rozprężenie. Jest jakaś metoda na to?


Tuning D/TD/MTDI? Pisz PW.

Q_mac
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 730
Rejestracja: czw wrz 17, 2009 10:14
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: Q_mac » czw maja 08, 2014 16:17

Ta głowica nie jest x razy większa. Parę osób jeździ na głowicach z 1,9 i nie narzeka. Jak silnik miał kompresje przed i reszta jest sprawna, będzie chodził tak samo.



Havan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: sob kwie 05, 2014 16:10

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: Havan » czw maja 08, 2014 16:21

silnik ma taką jak powinna być a jeżeli coś by było nie tak to i tak nie będzie miało większego znaczenia bo motor będzie składany od nowa tylko że z głowicą już 1.9.

Czyli generalnie nie mam się czym martwić na zimę? Chciałbym usłyszeć jeszcze opinie posiadaczy takiej konfiguracji sprzętu.


Tuning D/TD/MTDI? Pisz PW.

arwam

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: arwam » czw maja 08, 2014 22:28

delikatne pęknięcia pomiędzy zaworami są w tych silnikach normą, gorzej jeśli się rozchodzą i są pęknięcia pomiędzy zaworami a wkładkami komór wirowych.
po zmianie głowicy na 1.9 zmniejszy się stopień sprężania do około 19 i nieco spadnie kompresja, w zimie przy poarannym odpalaniu może chwilę przebierać czyli się trząść, po za tym polecam, szczególnie jeśli ktoś na przyszłość myśli o mocnym modzeniu



Havan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: sob kwie 05, 2014 16:10

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: Havan » pt maja 09, 2014 17:02

Pytanie następne :D

Dorwałem głowicę z vw T4 (1.9 TD) i jest nie popękana (ma 1 rysę porównywalną do włosa a tak to glanc) i mam pytanie czy ona podejdzie do 1.6 czy są jakieś różnice? Wiem że biorą je zamiennie do aaz mk3 i na odwrót. Dopiero co została sprowadzona a towar jest dość chodliwy i nie wiem czy mogę ją spokojnie brać czy szukać tej od mk3.

Proszę o szybką odpowiedź :grin:


Tuning D/TD/MTDI? Pisz PW.

Awatar użytkownika
EnejVW
Diesel Master
Diesel Master
Posty: 746
Rejestracja: czw cze 30, 2011 14:49
Lokalizacja: SCI

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: EnejVW » pt maja 09, 2014 20:37

jeśli się decydujesz na głowę z 1.9 to bierz, z tym że kolektory chyba będziesz musiał i tak dać od AAZta i najlepiej szukaj od starszych typów bez EGRa, ew z jakiegoś tdi możesz zaadaptować, wtryski i wałek też oczywiście możesz podmienić ze swojego



Havan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 293
Rejestracja: sob kwie 05, 2014 16:10

MK2 GTD 1.6 TDic i głowica z 1.9

Post autor: Havan » pt maja 09, 2014 20:54

W takim razie biorę ją i będę montował. Kolektory również będą z 1.9 i jak narazie to będzie wszystko co chcę zmieniać. Po naprawach będzie ustawiany na 1.0 - 1.1 bara (T2) + boost pin i to będzie narazie wszystko jak na początek. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pochwalę się efektami. No i oczywiście metalowa uszczelka i olej 10w40. Czy jeszcze warto coś uwzględnić w tym etapie prac aby potem nie mieć z czymś komplikacji?


Tuning D/TD/MTDI? Pisz PW.

ODPOWIEDZ

Wróć do „TD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości