Jak rozjaśnić lakier

Modyfikacje wizualne, lampy, wnętrze, spoilery...

Moderatorzy: QQxQ, G0 Karcio, VIP

Awatar użytkownika
NotMe
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: ndz sty 27, 2013 12:28
Lokalizacja: Nysa

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: NotMe » wt sie 20, 2013 23:47

Witam, kupiłem dzisiaj biały lakier akrylowy do swojego golfa. Niestety, po pomalowaniu części klapki lakier się wyróżnia - jest za ciemny. Dałoby się go jakoś rozjaśnić? Jeśli tak to jak?
Słyszałem też, że lakiery, na które nie nakłada się klaru po pewnym czasie się rozjaśniają - prawda to? Może ten lakier jest dobry, tylko muszę poczekać po pomalowaniu żeby się 'zlał'?
Kod lakieru to L90E.



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: Shmatan » śr sie 21, 2013 10:57

Lakier jaśnieje pod wpływem masy rysek które na nim powstają, więc spróbowałbym zrobić korektę lakieru reszty samochodu. Ale jeżeli różnicę mocno widać to raczej nie ma szans na zrównanie



Awatar użytkownika
duzy_przemo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: czw mar 09, 2006 10:46
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak rozjaśnić lakier

Post autor: duzy_przemo » śr sie 21, 2013 11:27

Shmatan pisze:Lakier jaśnieje pod wpływem masy rysek które na nim powstają
W przypadku lakierów akrylowych to nie ryski a proces utleniania ma największy wpływ na "rozjaśnianie" blaknięcie lakieru.

Gdy lakier jest za ciemny to najprawdopodobniej został źle dobrany, Ale nie spodziewajmy się że lakier do 20-25 letniego auta zostanie idealnie dopasowany.
Dlatego też by zniwelować różnicę między starą a nową powłoką, wykonuje się tzw "przejście". Prócz elementu naprawianego, świeży lakier natryskuje się częściowo na elementy przyległe. Pozwoli to "oszukać oko" i różnica przestanie być widoczna.

Jednak zawsze przed próbą dopasowania lakieru do danego auta, a szczególnie dość leciwego, polecam jego dokładne oczyszczenie oraz lekkie przepolerowanie (korektę jak kto woli) - by choć w części przywrócić go do stanu pierwotnego.



Awatar użytkownika
NotMe
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: ndz sty 27, 2013 12:28
Lokalizacja: Nysa

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: NotMe » śr sie 21, 2013 12:27

Lakier mam jeszcze w formie płynnej. Nie dałoby się czegoś do niego dolać? Zamawiałem po kodzie, a nie w mieszalni. Kurde, nie chcę mieć auta w ciapki :/



Awatar użytkownika
michoswwy
...
...
Posty: 924
Rejestracja: ndz lip 08, 2012 16:35
Lokalizacja: Wyszków

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: michoswwy » śr sie 21, 2013 13:18

właśnie błą zrobiłeś że po kodzie kupiłeś a nie dobrałeś bo lakier na samochodzie ma już ileś lat i nie jest jak nowy jak byś dobrał różnica była by mniejsza a tak jak polakierujesz to ten element będzie w odcieniu takim jak golf wyjechał z salonu



Awatar użytkownika
duzy_przemo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: czw mar 09, 2006 10:46
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak rozjaśnić lakier

Post autor: duzy_przemo » śr sie 21, 2013 17:46

NotMe pisze:Lakier mam jeszcze w formie płynnej. Nie dałoby się czegoś do niego dolać? Zamawiałem po kodzie, a nie w mieszalni. Kurde, nie chcę mieć auta w ciapki :/
W miejscu gdzie zamawiałeś może spróbują go dobarwić. Jeśli nie to musisz się liczyć z tym, że będziesz musiał kupić nową porcję.
Ostatnio zmieniony śr sie 21, 2013 18:01 przez duzy_przemo, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
NotMe
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: ndz sty 27, 2013 12:28
Lokalizacja: Nysa

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: NotMe » śr sie 21, 2013 17:53

dzisiaj pomalowałem jeszcze raz klapkę, ale rozrobiłem trochę inaczej farbę - dodałem więcej utwardzacza i rozpuchola i kolor już jest całkiem całkiem. Myślę, że po zabawie z rozcieńczalnikiem do cieniowania wszystko będzie git. Tą wcześniejszą, jak i tą teraz próbkę rozrabiałem na oko, więc może coś nie tak zmieszałem. Kolega, który kupował mi lakier mówił, że gościu w lakierni sprawdzał kolor z klapką i się zgadzał, więc może jednak wina leży po mojej stronie... nie wiem.
Pomaluje i zobaczę. Najwyżej będę mówił, że takie łaty mają być :D



Awatar użytkownika
duzy_przemo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: czw mar 09, 2006 10:46
Lokalizacja: Szczecin

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: duzy_przemo » śr sie 21, 2013 18:03

NotMe, Może to wydaje się oczywiste, ale przed rozlaniem i po dodaniu utw i roz dokładnie rozmieszaj lakier.



Awatar użytkownika
NotMe
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: ndz sty 27, 2013 12:28
Lokalizacja: Nysa

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: NotMe » czw sie 22, 2013 01:26

duzy_przemo, no właśnie wtedy coś mnie tchnęło do wstrząśnięcia pojemnikiem przed rozlaniem. tylko teraz pytanie czy to wina tego zmieszania czy większej ilości rozpuchola :D



Awatar użytkownika
duzy_przemo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: czw mar 09, 2006 10:46
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak rozjaśnić lakier

Post autor: duzy_przemo » czw sie 22, 2013 11:01

NotMe pisze:duzy_przemo, no właśnie wtedy coś mnie tchnęło do wstrząśnięcia pojemnikiem przed rozlaniem. tylko teraz pytanie czy to wina tego zmieszania czy większej ilości rozpuchola :D
Wstrząśnięcie nic nie da - jeszcze raz powtarzam dokładne "wymieszanie". Pigmenty z którego składa się lakier po pewnym czasie potrafią się rozdzielić. Np, biały pigment który jest bardzo ciężki opada na dno. Dlatego tak jak wspomniałem wszystko dokładnie mieszamy.

Co to rozcieńczalnika to nie powinien zmienić odcienia, chyba że jest jakiś "lewy" i nie przeznaczony do akryli. Jedynie problem może być z utwardzaczem czasem gdy doda się go zbyt dużo to solidach powoduje ciemnienie powłoki po aplikacji - ale to też nie zawsze.



Awatar użytkownika
NotMe
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: ndz sty 27, 2013 12:28
Lokalizacja: Nysa

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: NotMe » czw sie 22, 2013 19:20

no to może dlatego było lepiej, ale nie było idealnie bo nie rozmieszałem dokładnie tylko wstrząsnąłem. gościu, który sprawdzał lakier chyba zna się na rzeczy i aż tak ciemnego lakieru by nie sprzedał. coś w tym jest :D zrobię jeszcze jedną próbkę, ale dokładnie rozmieszam i dodam normalną ilość rozpuchola :D



Awatar użytkownika
NotMe
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: ndz sty 27, 2013 12:28
Lokalizacja: Nysa

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: NotMe » sob sie 24, 2013 19:02

Dobra, wstyd się przyznać, ale jednak chodziło o rozmieszanie. Teraz po pomalowaniu nie widać żadnej różnicy w kolorze. Gdybym nie robił próbki pędzelkiem to klapka wyglądałaby jak fabryki :D
Dzięki za pomoc :)



Awatar użytkownika
duzy_przemo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: czw mar 09, 2006 10:46
Lokalizacja: Szczecin

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: duzy_przemo » pn sie 26, 2013 12:10

NotMe, Pocieszę Cię nie jesteś jedyny :chytry:



Awatar użytkownika
NotMe
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: ndz sty 27, 2013 12:28
Lokalizacja: Nysa

Jak rozjaśnić lakier

Post autor: NotMe » śr sie 28, 2013 21:01

uff.. haha :D



ODPOWIEDZ

Wróć do „Style”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości