Wymiana lożysk alternatora Valeo 90A

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

bizdzioch
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 163
Rejestracja: czw lip 19, 2007 07:46
Lokalizacja: Walichnowy k/Wielunia
Kontakt:

Wymiana lożysk alternatora Valeo 90A

Post autor: bizdzioch » ndz mar 29, 2009 13:44

To moja pierwsza porada wiec proszę i wyrozumiałość i ocenę :) Przeszukując forum nie znalazłem dokładnego opisu jak wykonać tą operację więc postanowiłem pomóc.

Mój alternator to Valeo (90 A) i użyłem następujących łożysk :
- 6303
- 6202

(w alternatorze Valeo 120 A są inne bodajże 6303 i 6201, ale nie mam pewności)

1. Wymontowujemy alternator z auta, to chyba nie powinno stanowić problemu (zdejmujemy pasek podciągając napinacz do góry ja użyłem "francuza", potem 2 śruby na 13 klucz mocujące alternator, odkręcamy przewód ładowania też 13 i odpinamy wtyczkę )

Obrazek Obrazek

2. Odkręcamy koło pasowe, ja męczyłem się różnymi kluczami i skończyło się na kluczu pneumatycznym. Na focie poniżej zdjęcie jak sie za to zabrac bez klucza :

Obrazek

3. Odkręcamy obudowe alternatora 3 srobki

Obrazek

4. Odkręcamy i wyjmujemy regulator napięcia (żółte)

Obrazek

5. Musimy teraz odłączyć mostek gdyż w tym modelu inaczej nie damy rady go rozpołowić !! Ja odciąłem kombinerkami końcówki 6 szt. (na zdjęciu wyżej, białe kółka) , potem odchyliłem śrubokrętem zęby mieć pewność że są odłączone.

6. Rozkręcamy obudowę 4 długie śruby, podważając śrubokrętami rozchylamy obudowę, potem możemy lekko puknąć on strony regulatora w stojan i zejdzie góra.

Obrazek

7. Teraz możemy wybić stojan z drugiej części obudowy, nie jest to łatwe (ja użyłem prasy, i dla pewności można wykręcić to co pozostało w 2 części alternatora 4 białe śruby na zdjęciu niżej) !! Odkręcić pokrywę łożyska (żółte na zdjęciu niżej), wybić i nowe nabić !! Tak jest z jednym łożyskiem, drugie w moim wypadku zostało na stojanie, wiec w imadle je skręciłem i rozleciała się jedna cześć (ściągaczem nie mogłem dojść), potem to co zostało z łożyska na stojanie wkręciłem w imadło i kręcąc w koło z oporami powoli zeszło !! Do drugiej części obudowy włożyłem drugie łożysko i łożyska mamy wymienione !!

Obrazek

8. Składamy wszystko w odwrotnej kolejności i musimy pamiętać żeby porządnie przylutować ucięte wcześniej wtyczki listwy z diodami !! Montujemy sprawdzamy ładowanie i cieszymy się ciszą :)






CZAS PRACY: ok 2 godz. na spokojnie
KOSZT : (2 łożyska) 21 zł


[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images42.fotosik.pl/95/2e33260ea927a968.jpg[/img][/url]

_ZIOM@L_
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr gru 28, 2011 19:33
Lokalizacja: Wlkp.

Wymiana lożysk alternatora Valeo 90A

Post autor: _ZIOM@L_ » czw sty 19, 2012 17:49

Witam.
Może kolega wie czy da się bez problemu (czyli jak śrubokrętem czy ściągaczem), zdjąć pierścień alternatora ten miedziany do którego dochodzą później szczotki.

Sam sobie odpowiem, a więc tak:
- łożyska ściągaczem idzie bez problemu ściągnąć (najlepiej w sklepie z częściami rolniczymi wyjdzie o połowę taniej niż w motoryzacyjnym),
- ślizgi trzeba rozbić bo są wklejone, zakup powinien być bez problemu w granicach 25-30zł w sklepie z regenerowanymi altkami lub w motoryzacyjnym, wyjdzie taniej ale pewno na zamówienie, wklejamy na lakier bezbarwny luk klej epoksydowy.
Ot i cała filozofia.

Ostatnio robiłem kumplowi altka w Golfie 2. Zapiekło się łożysko przy kole pasowym ale tak spaliło że ruszyć nie szło. Było nie odpowiednie bo typu Z a nie C3.Łożyska dwie sztuki całe 21,51zł. Roboty na 30min jak wszystko pod ręką.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości