Klimatyzowany schowek - MK4 / Bora i inne

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Grzegorz_r
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: sob maja 20, 2006 20:20
Lokalizacja: Ostrow wlkp. (POS)
Kontakt:

Post autor: Grzegorz_r » ndz cze 20, 2010 01:07

to by było super jak byś sprawdził ja w poniedziałek będę miał zamówione części wiec się zabiorę do pracy (jak pogoda dopisze) wydaje mi się ze to miejsce zaznaczone na 2 zdjęciu może mieć związek z klapa sterująca ale daj znać co i jak zaobserwowałeś:)


[url=http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=6099193]Moje aukcje Allegro![/url]

Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

Post autor: thomas1919 » ndz cze 20, 2010 09:58

Rurka jest przed nagrzewnicą czyli ok.
Obrazek
Obrazek
Żeby się dostać do niej niestety trzeba zdjąć cały kokpit. Mam to za sobą po wymianie manualnej klimy na climatronic, nie ma aż tak dużo roboty jak może się wydawać. Rurka jest zatkana plastykiem przez który trzeba się przewiercić i później odkurzyć to co wleciało przy wierceniu do środka.
Obrazek
Pod nią w środku nie ma żadnych elementów, które można uszkodzić.
Obrazek
Obrazek
Żeby odkurzyć plastikowe wióry po wierceniu można odkręcić nagrzewnice i wyjąć jak na zdjęciu jeśli tylko będzie się dało.
Średnica zewnętrzna rurki to 21mm. Nie wiem jaka jest dokładnie średnica zaworka ale chyba podobna.
Obrazek
Obrazek
Można kupić czarny gumowy wąż na metry w motoryzacyjnym, który ładnie się układa i nie będzie gwizdał jak peszel. W przyszłym tyg. zamawiam zaworek i montuję jak w ori. Zrobię zdjęcia przy montażu.

[ Dodano: 20 Cze 2010 10:27 ]
Korekta!

Dzięki Gregowi wiem, że taki patent jest ok ale ma minusy. Zimne powietrze leciało by tylko wtedy jak jest włączony ciepły nawiew czyli niepoważnie. Przed tym miejscem jest klapka sterująca nawiewem, która zamyka dopływ. Otwór trzeba zrobić jak w Passacie czyli tu:
Obrazek
Można dać takie kolanko i powinno być ok
Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz cze 20, 2010 10:38 przez thomas1919, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » ndz cze 20, 2010 13:35

Panowie jednak lepiej jest zamontować rurkę od zaworka schowka pod dyfuzor nadmuchu pasażera lub środkowy , nie wiem jak skonstruowany jest wylot oryginalny bezpośrednio z tuneklu nadmuchu za chłodniczka klimy , ale tam prawdopodobnie jest jakoś ukształtowany chwyt zimnego powietrza do rurki , Wy wpinając się w główny kanał za chłodniczką zwykłym wkręcanym króćcem będziecie mieli bardzo słaby strumień zimnego powietrza , bo wentylator musi wypełnić całą komorę nadmuchu łącznie z wszystkimi dyfuzorami i na ten króćiec co sobie wkręcicie pójdzie Wam minimalna ilość powietrza , wkręcając zaś go do dyfuzora pasażera bądź do środkowego będziecie mieli już strumień powietrza z grubsza ukierunkowany i na schowek pójdzie o wiele więcej zimnego powietrza , zwłaszcza jak zamkniecie ten dyfuzor , może nie jest to tak jak fabrycznie , ale wydaje mi się że będzie lepszy skutek



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 833
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

Post autor: Bednarus » ndz cze 20, 2010 15:41

A moim zdaniem, patrząc na prawa fizyki, jeżeli chodzi o ciśnienie w tym przewodzie, to nie ma różnicy, w którym miejscu zrobi się wyjście na przewód od klimatyzowanego schowka.
Ostatnio zmieniony pn cze 21, 2010 23:49 przez Bednarus, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

Post autor: thomas1919 » ndz cze 20, 2010 19:39

Dla mnie ważne jest żeby otwór był przed nagrzewnica czyli zawsze leciało zimne powietrze do schowka. Schowek nie ma dużej powierzchni czyli wystarczy delikatny podmuch. Można wprowadzić troszkę do środka wkręcany zawór wyprowadzający powietrze do schowka i spiłować go pod kątem żeby łapał więcej powietrza. Jest to najbliższe ori nagrzewnicy z funkcją klimatyzowanego schowka jak w Passacie B5.

Obrazek



dzida_
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: pn wrz 28, 2009 20:50
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: dzida_ » ndz cze 20, 2010 20:26

a ja raczej bym to widział tak:
Obrazek



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Shmatan » ndz cze 20, 2010 21:17

ja mam rozwiązanie kolegi thomas1919 (tzn zrobiłem to już wcześniej :D) - jeżeli kratka nawiewu jest otwarta, to chłodzi sobie ot tak, na spokojnie - jeżeli kratke zamkniemy, to mamy lodówke. Moim zdaniem odpowiednie rozwiązanie



Awatar użytkownika
kenzy17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 499
Rejestracja: pn lip 20, 2009 22:59
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: kenzy17 » ndz cze 20, 2010 22:18

dobra robota :grin: to jaki wąż jest lepszy płaski ?? bo na filmiku ładnie gra lol:DD


Moje MK IV
viewtopic.php?t=281804" onclick="window.open(this.href);return false;
-1- Połączyła nas Pasja-upiększania naszego codziennego środka poruszania ...
-2- Proste są dla szybkich samochodów - Zakręty dla szybkich kierowców - Colin McRae ...

Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

Post autor: thomas1919 » pn cze 21, 2010 02:23

W ori był wąż karbowany z zewnątrz ale nie wiem jak w środku
Obrazek
Dokładnie tak wygląda obieg powietrza w obudowie nagrzewnicy i miejsce gdzie musi być otwór
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn cze 21, 2010 10:04 przez thomas1919, łącznie zmieniany 2 razy.



greg

Post autor: greg » pn cze 21, 2010 21:50

Shmatan pisze:- jeżeli kratka nawiewu jest otwarta, to chłodzi sobie ot tak, na spokojnie - jeżeli kratke zamkniemy, to mamy lodówke. Moim zdaniem odpowiednie rozwiązanie
no nie do końca - włączasz auto przy +13 stopni i leci do schowka ciepłe powietrze, włączasz przy +22 leci zimne to jaki to klimatyzowany schowek- tylko jak jest upał? A co jeśli będziesz chciał jesienią się zagrzać a napić chłodnego - no nie da radya jak dasz z nagrzewnicy to zawsze z tamtego miejsca leci zimne. Druga sprawa - dasz nadmuch na nogi lub na szybę - zero klimatyzowanego schowka :bigok:
Ostatnio zmieniony pn cze 21, 2010 21:51 przez greg, łącznie zmieniany 1 raz.



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Shmatan » pn cze 21, 2010 22:00

greg, picie zimnego, a grzanie w środku wykluczam (wolałbym pić ciepłe w chłodzie :P), a zawsze można jeszcze zamknąć sobie zawór w schowku, i nic nie będzie tam wiało ;)

co do ustawienia nawiewów - fakt, to jest minus, ale o ile się nie myle, to przy ustawieniu na szybę część powietrza leci tymi zewnętrznymi kratkami, a na same nogi to raczej nie ustawiam, więc - modyfikując poprzednią wypowiedź - "dla mnie to odpowiednie rozwiązanie" ;)

Co nie zmienia faktu że można to zrobić na pewno lepiej ;)



greg

Post autor: greg » pn cze 21, 2010 22:11

no i jeszcze jedna konkretna uwaga - jak macie klimę to leci wam bardzo zimne powietrze
a jak macie climatronic to wtedy jednak klapki regulują to jakoś inaczej bo nie leci tak samo zimne (zaleta że trudniej się przeziębić). Wiem bo przerabiałem kilka klim na climatronic i nie tak samo zimne leci. A więc dla mnie lepszym rozwiązaniem jest tak jak to zrobił producent w passacie - wada tylko taka że trzeba jednak zrzucić dechę ale to jest jakieś pół godziny więcej



Awatar użytkownika
Grzegorz_r
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: sob maja 20, 2006 20:20
Lokalizacja: Ostrow wlkp. (POS)
Kontakt:

Post autor: Grzegorz_r » pn cze 21, 2010 23:02

miałem się zabrać za ten schowek dzisiaj bo dostałem części, ale niestety muszę najpierw rozwiązać jeden problem - trybik od czujnika prędkości został w skrzyni i wleciał tak głęboko ze nie mogę wyciagnac?:/ wiec klimatyzowany schowek będzie musiał poczekać parę dni bo skrzynie pewnie będę musiał rozpołowić.... :(
ale będę próbował zrobić to tak jak w oryginale jest....
tak jeszcze sie zastanawiam czy by nie dało rade zrobić otwór w miejscu zaznaczonym żółtą kropką??
Obrazek
było by dużo łatwiej :)
Ostatnio zmieniony pn cze 21, 2010 23:22 przez Grzegorz_r, łącznie zmieniany 1 raz.


[url=http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=6099193]Moje aukcje Allegro![/url]

Awatar użytkownika
Tomek gd
Forum Master
Forum Master
Posty: 1625
Rejestracja: pn mar 02, 2009 00:07
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: passat b6
Kontakt:

Post autor: Tomek gd » śr cze 30, 2010 00:06

Kamel pisze:Po zdjęciu schowka odwracamy go i mamy taki widok:



Wycinamy otwór wg fabrycznego wytłoczenia:
a u mnie niespodzianka :green_fuck: nie bylo "fabrycznego wytloczenia" wiec wiertarka w dlonie i heja z tematem narobilem otworow perforacyjnych, wydlubalem srodek, podocinalem malym brzeszczotem i oto efekt :


Obrazek

Obrazek

moze nie wyglada zbyt elegancko, ale trzyma sie na ciasno, od srodka jest ok.
Ostatnio zmieniony śr cze 30, 2010 00:13 przez Tomek gd, łącznie zmieniany 1 raz.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości