ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TDI. Chiptuning, turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

MK2GTD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 05:24

ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: MK2GTD » ndz lip 17, 2016 05:54

Witam. Z góry uprzedzam, że przeczytałem temat kolegi PiterMK95 ale jako że nie może on się zabrać za robotę co za tym idzie zbyt mało obecnie cennych informacji zakładam swój temat (w razie konieczności proszę moderatora o scalenie z tamtym tematem). A więc posiadam MK2 GTD, w głowie już pół roku mam myśl ładować ARL, po czasie chip a dalej pożyjemy zobaczymy - dla ośki i tak nie chcę przekraczać 230-240 koni bo w MK2 to już będzie ciągła walka o trakcję. Startowy budżet 10 tys, jakie mam szansę się zmieścić?

-Przede wszystkim szukam rozbitka lub anglika (np. seat leon) z ARL pod maską w całości (bo jak będę miał szczęście to fajne kubły od razu będę miał do Golfa). Jak zrozumiałem w temacie kolegi PiterMK95 najlepiej szukać wersji ze skrzynią 5 biegową bo z 6 są cyrki żeby to wcisnąć do MK2?
-Ponoć są cyrki z turbawką od ARL że nie wchodzi, czy mam od razu szukać regenerowanej z innego motoru? Jeśli tak to jakiego?
-Postanowiłem że będzie to wersja z klimą - jako że będę miał praktycznie kompletne auto to pozostanie przerobić deskę w golfie (zostaje seryjna) i włącznik, dużo z tym rzeźby? Próbował ktoś upchnąć w MK2 chłodnicę + chłodniczkę klimy + IC ?
-Jeśli chodzi o belkę tył, to raczej będę szukać MK2 GTI z tarczami, ale wtedy zmieni mi się rozstaw na 5x100? Natomiast na przodzie po przerzuceniu półosiek z Leona zrobi mi się rozstaw Leona? Jeśli się mylę, proszę wyprowadzić mnie z błędu )chcę uniknąć sytuacji że na tyle będę miał felgi od GTI a na przód będzie trzeba pchać z seata...
-Jak ma się kwestia zawieszenia? Obecnie mam najzwyklejszy KIT a jak wiadomo TDI będzie cięższy jak 1.6 TD, i pytanie czy nie siądzie mi to zbyt nieproporcjonalnie z tyłem? Bo może lepiej kupić nowy gwint na alledrogo poniżej tysiąca (wiadomo firma dolna półka, raczej to zawieszenie którego się nie regeneruje tylko po 3 latach kupuje kolejny nowy zestaw, coś za coś).
-Co jeszcze będę potrzebował z potrzebniejszych rzeczy posiadając kompletnego Leona aby auto uruchomić? Nie mówię tu o drobnicy, żeby doprowadzić komorę do estetyki, a raczej o grubszych wydatkach aby to wszystko ładnie stabilnie spiąć

I pytanie podsumowujące. Jaką mam szansę zmieścić się w 10 tys? Gotowych swapów raczej szukać nie chcę, bo mając całe auto silnik idzie dokładnie sprawdzić, natomiast wyjęty który ktoś tam gdzieś sprzedaje można naciąć się ładnie. Oczywiście silnik po wyjęciu ma przejść przez rozrząd, sprawdzenie wtrysków, uszczelki głowicy i ogólne uszczelnienie, aby po wsadzeniu go w budę nie cudować po chwili z rozrządami itp. Ogólny budżet to 13 tys jednak 3 zarezerowałem aby wysłać budę na lakierowanie (była malowana 2 lata temu jednak na odpierdziel i plusem jest brak grama rdzy, więc w grę wchodzi tylko zmiana koloru ale już u fachowca, no i po wyjęciu tego TD aby komorę silnika i wszystkie wnęki też prysnąć).

P.S nie wiem czy to jakiś problem ale deska zostaje oryginalna z MK2 - ma swój klimat, choć zegary zapewne wylądują z B5/Golfa 4 chociażby dlatego że dwójkowe na linkę będzie ciężko ogarnąć na nowszy motor...



Awatar użytkownika
darwaz
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 982
Rejestracja: ndz paź 19, 2008 16:23
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: darwaz » wt lip 19, 2016 11:24

Zapomniałeś o jednej najważniejszej rzeczy przy kalkulowaniu swapu. Będziesz to robił w 100% sam czy oddasz to komuś? Jeśli sam to raczej wątpliwe ale jest mała szansa że się wyrobisz w 10k, mi wyszło samemu 13k za AFN w mk2. Jeśli chcesz to zlecić komuś to nie masz co śnić o 10k. No chyba że tylko wpierdzielić silnik na tyrytytki i taśmę na gada to może wtedy się wyrobisz.

1. Nie ma cyrków z 6 biegową skrzynią w budzie mk2. Custom łapy, wałki dobrać, przeguby wewnętrzne od t4 i pasi. Do tego wysprzęglik i pedały od toledo mk1, wybierak wchodzi w tunel. Ja to wsadziłem bez problemu do mk1 to do mk2 jeszcze łatwiej.

2. Przeszkadza tylna łapa silnika, trzeba zrobić custom albo wsadzić inna turbinę na innym kolektorze.

3. Chcesz wsadzić klimę od leona do deski mk2? :/ . Pomyśl też że będziesz miał w przednim pasie IC dosyć spory jak celujesz w 200+, ja mam taki w mk2 i nie ma szans na wsadzenie jeszcze chłodnicy klimy.

4. Belka z mk2 gti ma rozstaw 4x100, nic Ci się nie zmieni. Zresztą nie musisz całej belki przekładać, kup czopy, zaciski, jarzma osłony i tarcze i masz.

Po pierwsze to półosie nie maja nic do rozstawu, po 2 półosi z leona nie wsadzisz bo są innej długości i mają inne wielokliny. Przód zostaje twój + oczywiście większe hamulce bo twoje 256 nie zatrzyma tego silnika :)

5. Mam tani gwint w jendym mk1 i nie polecam. zero tłumienia, zero przyczepności, tyle że nisko i tanio. Już lepiej kup zestaw sprężyn HRa i nowe dobre amortyzatory. Tylny amortyzator regulowany na pierścieniu. Posadzisz auto a doregulujesz tyłem i po sprawie. Tak mam w mk1 1.8t. Jest równo i prowadzi się 999x lepiej niż na gwincie.

6. FMIC, Orurowanie IC i kolanka silikonowe, cały układ wydechowy, łapy silnika i skrzyni (jeśli 6b a nie jakaś 020), nowe przeguby wew i wałki półosi (na zamówienie albo dobrane przez magika :) ).



MK2GTD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 05:24

ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: MK2GTD » czw lip 21, 2016 08:19

darwaz pisze:Zapomniałeś o jednej najważniejszej rzeczy przy kalkulowaniu swapu. Będziesz to robił w 100% sam czy oddasz to komuś? Jeśli sam to raczej wątpliwe ale jest mała szansa że się wyrobisz w 10k, mi wyszło samemu 13k za AFN w mk2. Jeśli chcesz to zlecić komuś to nie masz co śnić o 10k. No chyba że tylko wpierdzielić silnik na tyrytytki i taśmę na gada to może wtedy się wyrobisz.
Robić będę sam ze znajomym, narzędzia myślę będziemy mieli wszystkie potrzebne, umiejętności też się znajdą (przynajmniej u znajomego który w praktyce wkładął właśnie AFN do swojej dwójki więc tematu już nieco liznął). Zrobione ma być właśnie z głową, nie na odpierdziel i na trytytki. Jedyne co bedzie robione u fachowca to malowanie budy, no ale to planuję zrobić jak już będę miał auto na swap i wyciągnę swojego diesla, żeby również komorę zrobić w kolor.
darwaz pisze: Chcesz wsadzić klimę od leona do deski mk2? :/ . Pomyśl też że będziesz miał w przednim pasie IC dosyć spory jak celujesz w 200+, ja mam taki w mk2 i nie ma szans na wsadzenie jeszcze chłodnicy klimy.
Właśnie deska dwójkowa ma swój klimat i urok więc najchętniej bym ją zostawił, jeśli nie będzie opcji to pozostaje decha golfa 3/ toledo itp. Natomiast też mnie martwi właśnie ilość miejsca na chłodnicę klimy, biorąc pod uwagę konieczność zamontowania sporego IC ale pokombinuję, bo auto ma iść w kolor czarny co po dwóch czarnych samochodach w swojej karierze niestety stwierdziłem że czarny to tylko z klimą. No i w ogóle jakoś tak... inaczej polecieć na VWManię w środku lata, przy zamkniętych szybach w chłodzie :D
darwaz pisze:Mam tani gwint w jendym mk1 i nie polecam. zero tłumienia, zero przyczepności, tyle że nisko i tanio. Już lepiej kup zestaw sprężyn HRa i nowe dobre amortyzatory. Tylny amortyzator regulowany na pierścieniu. Posadzisz auto a doregulujesz tyłem i po sprawie. Tak mam w mk1 1.8t. Jest równo i prowadzi się 999x lepiej niż na gwincie.
Ok tutaj pomyślę, bo na pewno po wsadzeniu takiej gotówki w auto nie chcę go połamać przez zerową amortyzację. Widywałem już przypadki gdzie auto idealnie proste bez żadnej przeszłości wypadkowej miało pofalowany dach, zwiększały się szczeliny przy drzwiach itp przez właśnie słabej jakości gwint choć do tej pory byłem pewien że wynikało to z ekstremalnego opuszczenia tych samochodów.

A powiedz mi jak by się miały koszta właśnie do AFN? W zakupie np Golf 3 czy Passat B5 byłby myślę tańszy niż Leon. Na własne oczy widziałem AFN zrobionego na okolice 200 koni ale to juz grubsza zabawa w stylu przelot 2,5 cala, turbo z Audi 3 litrowego, większe wtryski, pompa, duży IC i strojenie wszystkiego. Jak mówiłem raczej wysoko ponad 200 nie będę go kręcił ze względu na to iż ośka przy tej mocy w MK2 i tak walczy non stop o trakcję nawet na 3/4 biegu (przy feldze 16 sam miałem okazję potestować).

P.S teraz patrzę są w tej chwili dwie sztuki MK2 z klimą na fabrycznych deskach - więc jeśli o deskę chodzi to raczej zostaje kwestia przerobienia panelu i włącznika AC, i oczywiście poprawy/uszczelnienia kanałów do nawiewów żeby miało to sens. Natomiast obydwa egzemplarze są w benzynie więc odpada im kwestia IC (zwykłe 1.8) także chyba pozostanie przymierzyć wszystko już przy przekładce i wtedy się okaże czy ma to prawo bytu w MK2



Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: jhosef » czw lip 21, 2016 08:39

darwaz pisze: Chcesz wsadzić klimę od leona do deski mk2? :
Leon = mk4
A klima z mk4 wchodzi do mk2. Są tematy na forum.



MK2GTD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 05:24

ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: MK2GTD » czw lip 21, 2016 11:18

jhosef pisze:A klima z mk4 wchodzi do mk2. Są tematy na forum.
To już cenne info zaraz biorę się za wyszukanie tego na forum.

Proszę jeszcze o odpowiedź, czy nie taniej będzie szukać AFN (tańszy w zakupie) i majstrować żeby go podkręcić? Bo jak pisałem, miałem nawet przyjemność jeździć tak wykręconym AFN w MK2, koszta mniej więcej znam choć nie są do końca aktualne bo projekt robiony był jakieś 6-7 lat temu, gdzie cena za turbo, pompę czy wtryski była jednak jakiś % wyższa. ARL interesował mnie o tyle, że mam w serii 150 koni (i być może trafi się skrzynia 6) oraz przy wersji ARL nie rzadko będzie to wersja FR czy Top Sport gdzie mam w bonusie fajne kubły do golfa.

W zamyśle pozostałości zamierzam sprzedać na części (szyby, drzwi, błotniki, maskę, klapę bagażnika, deskę, wydech i wszystko co mi będzie zbędne a nada się do ponownego montażu a sama buda żyletki także przy dobrych wiatrach 1000-1500 może się dorzuci do budżetu).

Lada moment biore się za wyszukiwanie dawcy, także można spodziewać się tematu z myślę ciekawym projektem MK2, chociażby ze względu na chęć zrobienia tego na cacy zgodnie ze sztuką, bez zbędnych trytytek, taśmy i blachowkrętów :D



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: matisim » ndz lip 24, 2016 23:12

Na pewno liczyłeś sobie ile Cie wyniesie kupno auta z ARL a ile swap kupionego AFN? AFN wchodzi praktycznie P&P do mk2, koszt takiej jednostki to ok 1.5zł za całość pod maską. Jeszcze lepiej kupić powypadkowego seata czy golfa i masz wszystko. Do tego kupujesz kolekto z AWX, wtryski 216 i masz ponad 150km. w moim byłym mk3 AFN sam kolektor z AWX i chip dał 140km :)

ALE wszystko zależy ile tej mocy chcesz, bo jak pisałeś wyżej do ok 240km to ja bym sie nie zastanawiał nad AFN Tylko brał ARL. Żeby z AFN wycisnąć ponad 200km to musisz zainwestować w dobrą pompę która po pierwsze- w stanie fabrycznym jest niemalże nie osiągalna albo kosztuje kupę kasy, a po drugie możesz taką pompę zbudować ale pewnie trzeba poszukać kogoś dobrego z forum kto tym sie zajmie ale to też kosztuje. Turbo powiedzmy gtb2260vk + przeróbka, kompletny IC, dobry tuner który ogarnie to turbo pewnie koło tysiąca za program weźmie jak nie więcej. Ogólnie dużo zabawy. Z ARL to jednak sam chip daje granice 190km więc nie wiem czy to nie lepsza opcja :) z skrzynią 5b jest dużo prościej, wszystko pasuje od mk3/mk4, jest tanie i dostępne, kupujesz tylko dobre sztywne sprzęgło i zapominasz o tym a w przypadku dwumasy? stara albo zaraz odleci, nowa długo nie polata przy takich mocach a wzmacniany dwumas kosztuje ok 5tys( dlatego ja u siebie zrezygnowałem z 6b bo sprzęgło sachs performance kosztowało nie całe 2tys.) a nie wiem czy już oficjalnie są dostępne sztywne koła do 6b czy to tylko były testy. Do tego koszt dorabiania półosi, i custom łapy- dasz rade zrobić czy kupic?
Mnie swap ARL w takim stanie jak mam teraz wyszedł pewnie ponad 11tys, dokładnie nie liczyłem a było to na używanych gratach i w tej chwili pompki mam już do wymiany ale, że były to AL'ki to wcale im sie nie dziwię.



MK2GTD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: ndz lip 17, 2016 05:24

ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: MK2GTD » wt lip 26, 2016 13:55

Witam, dzięki za odp. Celuję w okolice 200 koni bo tak zrobionego AFN widziałem i myślę że w budzie MK2 to wystarcza.Tyle tylko że z dużym nakładem bo tu już turbo, pompa, wtryski i masa innych rzeczy musi być podłożona z mocniejszych silników. Natomiast ARL wiadomo, sam program może mnie przybliżyć do okolicy 200km także miałbym jeszcze zaplecze, żeby w przyszłości dalej coś go kręcić choć tu raczej trzeba by już myśleć nad 4ro butem żeby jakoś to sensownie jeździło.

Szukam w takim razie angola/rozbitka z ARL. Z czasem pieniądze się ogarnie żeby jeszcze wrzucić w to grosz, bo na start przeznaczone mam 10 tys i nie więcej później wiadomo coś można myśleć. No chyba że trafi się coś fajnego z AFN w dobrym wyposażeniu, na tyle godnego że nie będzie nawet co rozważać nad dalszym szukaniem ARL.

Jak by ktoś miał jeszcze jakieś spostrzeżenia,wskazówki, info to smiało proszę pisać a tymczasem spodziewajcie się niebawem tematu z MK2 ARL :)



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

Re: ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: matisim » wt lip 26, 2016 18:29

Dawaj arl :-) jak trafisz na zdrowe pompki to po zmianie turbo już masz ponad 200km... A napęd na 4 przyda się ale czy startujesz ciągle z kreski za wyścigi? jest trochę uciążliwe jak na dwójce i trójce gubi trakcje ale wszytko można ogarnąć w programie, ograniczyć moc i można spokojnie jeździć:-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka



chrzaniu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 386
Rejestracja: wt sie 25, 2009 20:38
Lokalizacja: gorzów wlkp.
Kontakt:

Re: ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: chrzaniu » wt lip 26, 2016 18:51

matisim pisze:Dawaj arl :-) jak trafisz na zdrowe pompki to po zmianie turbo już masz ponad 200km... A napęd na 4 przyda się ale czy startujesz ciągle z kreski za wyścigi? jest trochę uciążliwe jak na dwójce i trójce gubi trakcje ale wszytko można ogarnąć w programie, ograniczyć moc i można spokojnie jeździć:-)

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
Można tez jebnąć dobrą oponę :)
ja w Mk2 FWD miałem 242KM i 513Nm i na 2 biegu trakcję miałem - opona to stary śmietnik MaxSport 205/50/15


Vw Polo 1.9TDI 86c RWD Central -> 12.84s 402m na ślizgającym sprzęgle i delikatnie pod górkę :D
https://www.facebook.com/VwPoloTDIRWD/?fref=ts

Awatar użytkownika
kkkacper
_
_
Posty: 2325
Rejestracja: wt sty 15, 2008 23:02
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: kkkacper » ndz sie 07, 2016 14:16

W 10k nie ma szans sie to zmiescic jesli mialoby to byc od zera i zgodnie ze sztuka.. poza tym nie zapominaj o elektryce, ktorej pewnie sami nie podepniecie, a ludzi ktorzy robia to p&p swoje biora ;)


:dol: 2.8 VR6 24v Tornado Rot - mk II :dol: :satan: :satan: :dol: 3.0 VR6 Turbo 4motion - mk IV :dol:

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Semian
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 887
Rejestracja: pn gru 06, 2004 18:58
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Kontakt:

ARL w MK2 na poważnie, proszę o podsumowanie kosztów

Post autor: Semian » pn sie 15, 2016 17:30

najprosciej i najtaniej jak koledzy pisali jest kupic toledo 1 z afn-em ,

dzięki temu zyskujesz:
pedały ( z golfa 3 nie pasuje )
serwo z wysprzeglikiem
sanki
magiel
heble
klime
swap tylnych tarcz
elektryke na zasadzie przelozenia
a jak sie uda nawet polskory
ceny toledo 1 w tdi zaczynaja sie od 1,5 tys


projekt jetta coupe 2
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=3286710#3286710

ODPOWIEDZ

Wróć do „TDI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości