wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TDI. Chiptuning, turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

xman750
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 11, 2011 22:41
Lokalizacja: Szkocja

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: xman750 » ndz lis 18, 2012 16:06

takie pytanie jeszcze odnośnie kolektora z 1Y nie miałem go w rękach i nurtują mnie dwa pytania: czy podejdzie on do silnika z tubiną GTB 2260vk ? czy da się go zaślepić i zrobić wlot powietrza z drugiej strony tak aby powrót powietrza z intercoolera był z prawej strony silnika (patrząc od przodu) aha no i trzecie pytanie czy aby przypadkiem on nie jest za wysoki w sensie czy dam radę zamknąć maskę jak go zamontuję ;)



arwam

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: arwam » ndz lis 18, 2012 18:52

xman750 pisze: czy podejdzie on do silnika z tubiną GTB 2260vk ?

jeśli turbo powiesisz poniżej kolektora wydechowego i nie będziesz miał flanszy od EGR na środku to tak.

przymierzałm u Siebie i pasuje jednak wyjście ma nie w tą stronę a nie chce zajmować sobie doatkowego miejsca poprzez oplatanie orurwaniem od IC kompory silnika.

xman750 pisze: czy da się go zaślepić i zrobić wlot powietrza z drugiej strony tak aby powrót powietrza z intercoolera był z prawej strony silnika (patrząc od przodu)

można ale chyba łatwiej będzie zamontować od Polo SDI
xman750 pisze:aha no i trzecie pytanie czy aby przypadkiem on nie jest za wysoki w sensie czy dam radę zamknąć maskę jak go zamontuję

na wysokośc nie powinien być za wysoki. pytanie tylko czy nie zacznie wadzić z grodzią. w MK4 się nie przyglądałem zbytnio jak jest z miejscem ale wydaje mi się że będzie pasować...
w MK2, MK3 podejdzie na 100%



xman750
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 11, 2011 22:41
Lokalizacja: Szkocja

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: xman750 » pn lis 19, 2012 01:54

z SDI masz na myśli taki: http://allegro.pl/skoda-fabia-1-9-sdi-k ... 66869.html" onclick="window.open(this.href);return false; ? swoją drogą ktoś to już przetestował na hamowni: http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=318784" onclick="window.open(this.href);return false; i efekt jest żaden sam już nie wiem czy nie zostać jednak przy jakimś sprawdzonym kolektorze z PDka...



arwam

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: arwam » pn lis 19, 2012 11:57

xman750,

tylko tam nikt nie dotykał programu. a lepsze napełnienie to szybszy przebieg spalania. przez to max ciśnienie jest uzyskiwane przed OT, co powoduje straty,

warto też dodać że SDI ma inny wałek rozrządu.

jak mialem M-TDI kąt wtrysku tylko na tyle wyprzedzony na ile to konieczne( do momentu-wręcz turdności z uuzyskaniem temperatury roboczej płynu chłodniczego...) to tam włożenie kolektora ssącego od Diesla poprawiło pracę silnik. jego odpowiedź na wciśnięcie gazu jak również jego zachowanie w momentach kiedy turbo jeszcze nie pompowało.


lepiej sie jeździło niż na kolektorze z PD 130KM
zresztą kolega który miał SDI przerobione na TDI po zmianie wałka też stwierdził że po zmianie wałka nie trzeba było opuźniać kąta wtrysku, a atu lepiej jeździło. zresztą poprawę napełnienia możesz w prosty sposób zweryfikować.
jesli teraz masz dawkę na granicy dymienia, to po założeniu kolektora SDI dym zniknie całkiem, a to świadczy o tym że powietrza w cylindrze znalazło się sporo więcej.

szkoda że w linku podanym wyżej nie zrobiono logów z przepływomierza, jesli by zostały dokonane na tym samym turbo i sofcie stwierdziłbyć zwiększenie przepływu w dolnych obrotach , a w górze to już pomijam bo poprawa byłaby jeszcze większa. jednak sama zmiana kolektora nie poprawi osiągów, to trzeba połączyć w waszym wypadku z remapem.


zwróć uwage na trzeci post od góry:


http://forums.tdiclub.com/showthread.ph ... 784&page=2" onclick="window.open(this.href);return false;


nawet zmiana wałka jak w przypadku kolegi z SDI. na TDI przyniosła lepszy skutek, ponieważ miał mapy dla TDI a wałek od SDI co powodowało że kąt był za wczesny ponieważ paliwo na skutek lepszego napełnienia, a więc i wyższego ciśnienia spalało się zbyt wcześnie, przed osiągnięciem GMP, co przekładało sie na pogorszenie osiągów.

dwa że wieksze przyłącze do kolektora i małe IC spowalnia przepływ powietrza.

jesli nie wierzysz przyjedź a zobaczysz jakie są różnice u mnie bez dotykania pompy i turbo a po zmianie tylko kolektorów ssących.

po kolejne największą moc w Dieslu uzyskuje się na granicy dymienia, jesli teraz bez dotykania dawki bądź zwiększysz doładowanie lub poprawisz napełnienie cylindra, efekt będzie odwrotny do zamierzonego ponieważ na sprężenie większej ilości powietrza w cylindrze, potrzeba większej energii.
teraz jesli tego nie skompensujesz dawką lub zmniejszeniem doładowania tak aby silnik znów był na granicy dymienia efekt będzie odrotny do zamierzonego. to nie benzyna że poprawa napełnienia przekłada się bezpośrednio na moc.
tam zasysana jest mieszanka paliwowo-powietrzna, tutaj czyste powietrze. jesli chcesz większej mocy to powinno się albo nieco zdjąć doładowania( i wtedy powiększy się nam moc ze względu na mniejsze straty w dolocie i wydechu gdzie kierownice będą szerzej otwarte.

powiem więcej, prze majóvwką na BV43A miałem 1.6-1.7bara na granicy dymienia. padło mi turbo i założyłem GTB2260VK.

bez zmian w pompie wtryskowej( mam mechanicznego TD) na ciśnieniu 1.7bara auto nie chciało jechać, absolutny brak dymu, zacząłem zmniejszać ciśnienie doładowania , auto zaczęło lepiej jechać, z wydechu przestał być słyszalny syk, za to przy ciśnieniu 1.3bara kiedy już turbo zaczęło zbijać doładowanie było już słychać grzmot
zresztą mogłoem jeszcze delikatnie obniżyć doładowanie bo i tak nawet przy 1.3bara nie było dymu, podejrzewam że dym by się wtedy pojawił przy ciśnieniu około 1.0-1.1bara.
zresztą zobacz filmik z hamowni,
wciśnięcia gazu, sporo dymu zamknięte kierownice plus małe doładowanie, uzyskanie jeszcze przy tylko częściowo otwartych kierownicach spowodowało niemal całkowity zanik dymienia. na drodze tego nie było ( nadal słyszalny syk z wydechu) przez to że obciążenie na rolkach było zbyt małe i obroty rosły zbyt szybko,a turbo wstawało zbyt powoli ( niedopracowane ustawienia pompy, z tego względu że auto było świerzo po zmianie turbo, i nie było czasu ich dopracować jak chciałem się na Majóvwce pojawić...)

a tu na potwierdzenie piąty post od góry:


http://forums.tdiclub.com/showthread.ph ... 784&page=4" onclick="window.open(this.href);return false;



xman750
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 11, 2011 22:41
Lokalizacja: Szkocja

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: xman750 » pn lis 19, 2012 13:48

w moim przypadku wszystko ma być robione od początku dół PD glowica ALH regenerowana + porting, wałek z SDI, pompa 10mm z tłoczkiem z 11mm, wtryski .260, GTB2260VK, fmic więc potem będzie to wszystko od nowa strojone a wybór kolektora jest o tyle istotny że będzie on jechał razem z głowicą na pasowanie kanałów więc odwrotu już raczej nie będzie. W poście który wskazałes gość pisze: "Minimum 70mm as input hose due the very short distance to intake runner" rozumiem że tu chodzi o średnicę rur intercoolera ? czyli mówisz że kolektor z SDI będzie zdecydowanie lepszy niż AWX ? głównie zależy mi na elastyczności żebym nie miał wielkiej dziury na dole powyżej 3500RPM i tak będę kręcił bardzo sporadycznie plan jest 230KM + a co wyjdzie to się zobaczy



arwam

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: arwam » pn lis 19, 2012 16:28

xman750 pisze:glowica ALH regenerowana + porting,

nad portingiem kanałów wydechowyh bym się zastanowił, u mnie jak posłuchałem pewnej osoby pogorszyła się odpowiedź turbiny na pedał gazu, gorzej wstaje. lepiej się zachowuje jak jest już zadane doładowanie, ale przy sprincie myślę że to nie wielkie znaczenie będzie miało...
xman750 pisze:"Minimum 70mm as input hose due the very short distance to intake runner" rozumiem że tu chodzi o średnicę rur intercoolera ?
tak. mozna zawsze dorobić sobie flanszę i dać do niej rurkę 50-55mm. raczej bym nie przerabiał umiejscowienia wlotu. powietrza do kolektora.

xman750 pisze: czyli mówisz że kolektor z SDI będzie zdecydowanie lepszy niż AWX ? głównie zależy mi na elastyczności żebym nie miał wielkiej dziury na dole powyżej 3500RPM

przy GTB2260VK dziury nie będzie , u mnie w w TD gdzie nie zrobisz takiej ilości spalin jak w TDI zaczyna wstawać przy 1500-1600RPM natomiast przy 2200-2400rpm można już uzyskac pełne doładowanie u mnie w postaci 2.0bara

porting myślę ma ma znaczenie na wartości max parametrów., o ile poszerzenie kanałów ssących jest jak najbardziej porządane, tak, w przypadku kanałów wydechowych gdybym miał jeszcze raz robić to bym sie zastanowił. ja nie mam parcia bardzo na cyfry, chce auto zrobić pod siebie tak aby jaknajlepiej się zachowywało na drodze, i wyciągnąć obroty maksymalnych wartości mocy i momentu w górę. więc przy takim podejściu gdzie chcesz kręcić wysoko silnik porting zarówno jednych jak o drugich kanałów jest raczej porządany nawet kosztem minimalnego pogorszenia odpowiedzi turbiny.


myślę że to spowodowało powiększenie objętości pomiedzy układem kierownic a zaworami wydechowymi przez co spadło ciśnienie, z jakim spaliny są przeciskane przez żaluzje, i to spowodowało nieco wolniejsze wstawanie turbiny, być może przy innym wałku ten efekt by się zniwelował,lub nawet się poprawił ale u mnie efekt był odwrotny od zamierzonego...

być może ktoś z odpowiednim wykształceniem wyższym potrafiłby to wytłumaczyć, bo ja niestety inżynierem nie jestem, choć to i owo udało mi się "wynaleźć" albo inaczej, udało się znaleźć nowe zastosowanie.

jeśli chcesz parametry podobnie jak ja wyciągnąć w górne rejestry obrotów to rób porting i nawet się nie zastanawiaj bo tam już głównie pole przekroju wpływa na mozliwości zwiekszonego przepływu przy tym samym ciśnieniu...




należy jednak też pamiętać że zwiększenie pola przekroju kanało czy to ssącego czy wydechowego niesie też ze sobą spadek prędkości przepływu co też jest istotnym czynnikiem w zagadnieniu napełnienia cylindra.
powiększając kanały pogorszymy dół, ale polepszymy górę.


moim zdaniem jesli zależy Ci na tym ażeby nie stracić dołu i tego jak GTB2260VK potrafi w dole wstawać myślę że wystarczyłoby tylko poszerzyć kanały dolotowe a wydechowe tylko spasować z zastosowanym kolektorem wydechowym, starając się możliwie mało materiału zebrać, pamiętając na koniec o polerce kanałów i usunięciu wszelkich rys, po to aby w możliwie dużym stopniu zniwelować wszelkie zawirowania powietrza podczas przemieszczania się w kanale ssącym.

ten zabieg nie bedzie miał wpływu na zawirowanie powietrza w cylindrze poniewać to jest wymuszone kształtem kanału ssącego



xman750
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 11, 2011 22:41
Lokalizacja: Szkocja

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: xman750 » pn lis 19, 2012 17:04

dzięki za wszystkie sugestie właśnie dlatego szukam kolektora z wyjściem na lewą stronę żebym nie musiał kombinować z rurami wkoło silnika bo zmieniać miejsca wlotu w samym kolektorze nie planowałem wcale, sugestie odnośnie portingu kanałów wydechowych przekazałem osobie która ten porting ma robić i zobaczymy co mi odpisze miejmy nadzieję ze wałek z SDI wyrówna ewentualne straty ciśnienia dłuższymi czasami otwarcia zaworów



arwam

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: arwam » pn lis 19, 2012 18:12

odnośnie portingu napisałem co zaobserwowałem u siebie. dwa że też nie robiłem jakiegoś hardcore'a z tego względu że nie znałem grubości ścianek w kanałach i obawiałem sie żeby nie przedobrzyć, szkoda że wczesniej uszkodzone głowice pojechały na złom. było by na czym poligon doświadczalny zrobić.


a jesli chcesz żeby wlot powietrza był w stronę rozrządu to bierz kolektor od 1Y, np golfa MK3 1.9D.
a co do polepszenia napełnienia za pomocą kolektora i wałka pamiętaj że trzeba też wtedy pod te graty dostroić mopy dawki i kąta wtrysku. większe napełnienie cylindra to szybszy przebieg spalanie, co spowoduje że kąt wtrysku stanie się za wczesny w porównaniu np do kolektora i wałka od TDI



xman750
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 11, 2011 22:41
Lokalizacja: Szkocja

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: xman750 » wt lis 20, 2012 01:48

to jeszcze jedno ostatnie pytanie tak dla pewności bo tych kolektorów z SDI widzę kilka rodzajów na allegro rozumiem że mówimy o takim: http://allegro.pl/vw-seat-skoda-1-9-sdi ... 19969.html" onclick="window.open(this.href);return false; ? wlot powietrza od strony skrzyni do mk4 powinien podejść spokojnie



arwam

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: arwam » wt lis 20, 2012 02:51

tak właśnie o nim mówiliśmy, jeśli chcesz w stronę rozrządu powinieneś sie zainteresowac kolektorem z 1Y



xman750
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw sie 11, 2011 22:41
Lokalizacja: Szkocja

Re: wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: xman750 » wt lis 20, 2012 03:29

arwam pisze:tak właśnie o nim mówiliśmy, jeśli chcesz w stronę rozrządu powinieneś sie zainteresowac kolektorem z 1Y
nie właśnie chodzi mi o to aby rura intercoolera wracała od strony skrzyni biegów mniej kombinacji z instalacją więc to jest to czego szukam dzięki



ronuch
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 577
Rejestracja: sob gru 30, 2006 16:52
Lokalizacja: jastrzębie zdrój

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: ronuch » czw sty 03, 2013 20:49

Jaka dlugosc ma ta rura harmonijkowa z z dolotu np z asz, jakie ma srednice wewnetrzne po obu koncach i czy da sie ja wygaic w luk jakies 45 stopni. Szukam czegos zeby polaczyc ori filtr z gtb 1756vk w avf - zrobilem na sylikonach ale troszke to za sztywne.


kupie kierownice 3-ramienna do passata 3bg czarna skóra i galke zmiany biegow do skrzyni 6

tomek08
Forum Master
Forum Master
Posty: 1556
Rejestracja: czw mar 19, 2009 16:43
Lokalizacja: okolice Częstochowy

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: tomek08 » czw sty 03, 2013 23:53

Witam, średnica to chyba 80mm, długości Ci nie podam, ponieważ ja mam z BPX, i jest krótsza od np. ASZ, ARL, na 45stopni powinno bez problemu dać się zgiąć.
Pozdrawiam.


Tomek

ronuch
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 577
Rejestracja: sob gru 30, 2006 16:52
Lokalizacja: jastrzębie zdrój

wydajniejszy dolot w 1.9 TDI

Post autor: ronuch » sob sty 05, 2013 01:15

No to srecnica juz by mi pasowala bo na przeplywke wczodzi chyba wlasnie 80mm - tylko jaka ona jest dluga. Potrzebowal bym tez kolanko 90stopni z jednej strony 57mm a z drygiej 80mm


kupie kierownice 3-ramienna do passata 3bg czarna skóra i galke zmiany biegow do skrzyni 6

ODPOWIEDZ

Wróć do „TDI”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości