Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Wszystko na temat modyfikacji zawieszenia - gwinty, zawieszenia sportowe, pneumatyczne itp.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pasażer » sob mar 05, 2016 14:00

k0m4nd0s, odnośnie LESJÖFORS Suspension Kit. Trochę zgłębiłem temat. W sklepach/hurtowniach, u sprzedawców z allegro brak. Po dwa LESJÖFORS udziela zaledwie 2lata gwarancji i kto ją w PL udzieli? Po trzy > http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic. ... 26#p796226" onclick="window.open(this.href);return false;
Eibach udziela 5 lat gwarancji i sprężyny można kupić bezpośrednio u dystrybutora Eibach na Polskę. Opinie dobre tylko ta różnica w cenie: do Bory Pro-Kit 624zł, do golfa 476zł.
Vogtlanda brałem pod uwagę ale (wg tabel producenta) obniży ciut więcej od Eibacha. Do max -30mm mnie interesuje, bo inaczej amory o skróconym skoku musiałbym założyć, a moje B4 jeszcze dobre. Vogtland do 1.6 > 956023 na allegro już za 399zł, co jest dobrą ofertą z tym, że gwarancja tylko 2lata. Polskie D&D mają 5 lat gwarancji!
Nie prędzej niż za mies. będę wymieniał, to może jeszcze koncepcja się zmieni.

Odnośnie dystansów. Może do Twojego projektu innego rozwiązania nie ma. Ja osobiście nie dociążał bym piast. Poszukałbym felg z odpowiednim et.

p.



k0m4nd0s
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 03:34

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: k0m4nd0s » ndz mar 06, 2016 00:32

No właśnie w monecie gdybym miał zakładać same sprężyny tak jak ty to brałbym pod uwagę eibacha. Z racji tego, że amory z tyłu i tak mam do roboty to mam zamiar iść w kit Vogtlanda. Raz, że mam springi+amortyzatory a dwa, że obniży ciut więcej.

Vogtland -40

Obrazek

Eibach -30

Obrazek

Mnie tutaj bardziej przekonuje -40 aby uzyskać efekt Bory taki jak ta z mojego pierwszego posta. Nastawiam się na czystą optykę z niewykluczeniem, że jak coś nie będzie się podobało/nie będzie spełniało moich wymogów to nie zmienię na coś innego. Czasami tak jest, że człowiek sobie coś upatrzy i póki nie spróbuje to się nie przekona a jakbym wybrał coś innego niż ten Vogtland to później bym się zawsze zastanawiał jak by to było :) 2 lata to szmat czasu i może się zmienić wizja, może mi ktoś wjechać pod maskę i auto może być skasowane itd więc gwarancja w niemieckich na 2 lata czy 5 lat w polskich po prostu nie robi na mnie wrażenia.

Na ten moment Dare LM R18 8+9j, Vogtland Kit -40, opony raczej 215/40 przód, 225/40 tył prawdopodobnie Contisporty 5. Jak zmieni się wizja ewentualnie będzie inne auto cywilne a te do modzenia to pójdzie ASA AR1 chrom, gwint i pewnie lacie 35. Jak zamontuje to oczywiście wrzucę zdjęcia jak siadło. Dodatkowo przetestuje na rondach pokonywanych z prędkością czy też po szybkiej jeździe po kostko-dziurach. Wtedy jakaś tam swoją opinie wyrażę jak w stosunku do serii w Borze a jak do gwintu MTS w Golfie IV gdzie miałem w zasadzie nie-przyjemność raz jechać:)
Ostatnio zmieniony wt mar 08, 2016 01:57 przez k0m4nd0s, łącznie zmieniany 1 raz.



pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pasażer » ndz mar 06, 2016 17:30

Na sprzedaż podobny zestaw do którego się przymierzasz: Dare LM 5x100 8,5j 9,5j 19 215/35/19 225/35/19
http://olx.pl/oferta/dare-lm-5x100-8-5j ... 3ca33fde8f" onclick="window.open(this.href);return false;
Zadzwoń, może sprzedawca Ci coś podpowie.

p.



k0m4nd0s
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 03:34

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: k0m4nd0s » śr mar 23, 2016 20:41

Felgi i opony już w garażu. Zawias Vogtland jedzie do mnie z Niemiec także po świętach coś zacznie się dziać. Z racji tego, że lakier od nowości nigdy nie był woskowany, polerowany gdzieś tak kwiecień/maj przewiduję jeszcze powłokę kwarcową tak by polerka na lustro utrzymała się na dłuższy okres czasu.

Oto zakupy:

Obrazek

Obrazek

Tak wygląda mój brudas na ori r16 przy laciach 205/55 i na seryjnym zawiasie.

Obrazek

Nie pozostało już nic innego w tym temacie jak wrzucić zdjęcie (dla potomnych) z zawieszeniem -40 w celu dokumentacji jak auto siadło co też na pewno uczynię.



pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: pasażer » pt mar 25, 2016 15:21

k0m4nd0s pisze:Felgi i opony już w garażu.
20s do 100 :-) :wink:
k0m4nd0s pisze: Zawias Vogtland jedzie do mnie z Niemiec także po świętach coś zacznie się dziać.
Podobnie czekam na Eibach'a.


W tym czasie obczajam pozostałe części do montażu nowego zawieszenia, które trzeba wymienić.
a/ poduszki amortyzatorów/mcphersona
- febi - raczej odpada
- Lemforder dostępny tylko na allegro, nie ryzykuję
- Sachs - w IC poduszka + łożysko 59zł (bez zniżek)

b/ odboje (bałwanki) na amortyzator - opinie podzielone:
1/ W Eibach usłyszałem, że do Pro-Kit -30mm zakłada się standardowe odboje. Gdyby producent obliczył, że potrzebne są krótsze, to by w komplecie dokładał, a nie dokłada.
Lecz do zestawu B12 Pro-Kit (to samo obniżenie 30mm), Eibach inne odboje dodaje:
"B12 Pro-Kit to zaprojektowana w szczegółach kombinacja wyczynowych amortyzatorów Bilstein B6 lub B8 (w zależności od auta) i sprężyn serii Pro-Kit. W celu dalszego polepszenia osiągów do wielu zestawów dołączane są specjalnie zaprojektowane odboje wykonane z materiału cellasto."
http://www.eibach.pl/produkty-zawieszen ... -m-50.html" onclick="window.open(this.href);return false;

2/ Z opinii niektórych, że muszą być krótsze i można dociąć ale szukam oryg krótszych. Pytanie o ile?
Krótsze odboje (dla pojazdów z zawieszeniem sportowym) produkuje AutoMega i Statim. Ktoś ma wiedzę na temat długości i trwałości tych produktów?
Szukając przykładów - w e90 połączenie oryg. odboju z eibachem się nie sprawdza > http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic. ... d#p1715734" onclick="window.open(this.href);return false;
Jak jest to w MK4 może ktoś podpowie :?:

k0m4nd0s, Ty będziesz miał wszytko w komplecie?
p.

Bora + Vogtland 40mm :arrow: http://uk-mkivs.net/topic/238167-vogtla ... -a-review/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostatnio zmieniony pn mar 28, 2016 21:24 przez pasażer, łącznie zmieniany 1 raz.



pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

odboje

Post autor: pasażer » sob mar 26, 2016 15:01

Zmierzyłem standardowe odboje amortyzatorów.
Przód - zamiennik, który dostałem wraz z amortyzatorami ale nie założyłem: odbój 8,5cm.
Tył - oryg. wyjęty z mojej Bory: odbój 13cm; odbój+osłona 27cm.
Obrazek

Na myśl od razu przychodzi aby do Pro-Kit -30mm i odboje o 30mm skrócić ale czy tak będzie ok? Nożem ciąć nie chcę, niech ktoś poleci jakie kupić?

p.



alban09
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 93
Rejestracja: śr lip 29, 2009 23:17
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: alban09 » ndz mar 27, 2016 14:28

a ma ktos tu w temacie zdjecia golfa 4 z obnizeniem -35/-35?
Najlepiej na 18" feldze z 225/40.



Awatar użytkownika
nitrox89
Dawca organów
Dawca organów
Posty: 2111
Rejestracja: wt gru 21, 2010 21:49
Lokalizacja: Kraków okolice
Auto: mk4 AXR+

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: nitrox89 » ndz mar 27, 2016 14:41

Doktorat robicie z tymi zawieszeniami jakby to auto conajmniej miało w kosmos lecieć. Przy springach -35 nie trzeba zmieniać żadnych odbojów, wszystko zostaje jak w serii.
Co do kitu Eibacha to jak dla mnie kupa. H&R lepszy, twardszy i równiej auto siada.

Zdjęcie na sprężynach H&R -35 i standartowych oponach.
Obrazek

Obrazek


Rust is lighter than carbon fiber

pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: pasażer » ndz mar 27, 2016 18:33

nitrox89 pisze:Doktorat robicie z tymi zawieszeniami jakby to auto conajmniej miało w kosmos lecieć. Przy springach -35 nie trzeba zmieniać żadnych odbojów, wszystko zostaje jak w serii.
Co do kitu Eibacha to jak dla mnie kupa. H&R lepszy, twardszy i równiej auto siada.
Dzięki za wpis, ale nie biorę pod uwagę opinie osób, którym się wszystko z kupą kojarzy.
Pozdrawiam



k0m4nd0s
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 03:34

Re: Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: k0m4nd0s » sob kwie 16, 2016 13:27

Witam po przerwie. Temat o zawieszeniu a zawieszenie do mnie nadal nie dotarło... Zamówiłem 21 marca Vogtland Kit w sklepie racingstreet i przez 3 tyg mnie zwodzili, że czekają na towar z Niemiec. W końcu zażądałem zwrotu pieniędzy i jak tylko pieniądze dotrą to zamówię albo Eibacha SportKit -35 albo Vogtlanda z ich centrali w Hagen, bo Niemiec odpisał, że mają na stanie ale wydatek 300€ + pewnie opłaty bankowe za transfer nie mówiąc o przewalutowaniu po świetnym kursie.

Do meritum, opony i felgi założone przed momentem bo ile można jeździć na zimówkach? Poniżej zdjęcie numer 1 - Dare LM R18, 215/40 8j przód, 225/40 9j tył, przy fabrycznych sprężynach i standardowych amortyzatorach kayaba.

Obrazek

Jak tylko przyjdzie zawias to wrzucę ostateczne zdjęcie po obniżeniu tak by było dla potomnych :)



pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: pasażer » ndz kwie 17, 2016 09:24

k0m4nd0s, już teraz nie brzydko wygląda. Podobnie 21 marca ja zamówiłem eibach Pro-Kit. W Polsce na stanie sprężyn nie było. Wybrałem dostawę standardową za dopłatą 17zł (czeka się aż dystrybutor uzbiera paletę zamówionych produktów). Przesyłka dotarła 8 kwietnia.
Dla estetów - kolor sprężyn wpada w ciemny zieleń metalik.

Eibach Pro-Kit Nr. Katalogowy: E8574-140
Oznaczenie sprężyn:
eibach A/Y - EW7907002HA
eibach B/V - EW8560001VA

Obrazek

Obrazek



pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: pasażer » ndz kwie 17, 2016 12:39

Kwestia elementów gumowych. Oprócz mocowania amortyzatora tylnego (wymienię później wraz z amorami), będzie wszytko nowe/inne.
Obrazek

PRZÓD

mocowanie amortyzatora
Producent: LEMFÖRDER 25346 01 (w komplecie łożysko INA)
Obrazek

dystans/odbój amortyzatora
Producent: FEBI BILSTEIN 19280
Grubość [mm]: 53
Zawieszenie: dla pojazdów z zawieszeniem sportowym
Obrazek

osłona amortyzatora
Producent: AUTOMEGA
Kod producenta: 104130175357A
Obrazek

TYŁ

dystans gumowy / górna podkładka sprężyny tylnej
Producent: SWAG
Kod producenta: 30926620 620
Obrazek

Obrazek

dystans / odbój amortyzatora
Producent: AUTOMEGA
Kod producenta: 1051201311J0C
Zawieszenie: dla pojazdów z zawieszeniem sportowym
dla numeru OE: 1J0512131C
Obrazek

Osłona amortyzatora / miech powietrzny / tył - zostaje oryginał.

p.



pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: pasażer » pn kwie 18, 2016 11:40

Sprawa z tylnymi odbojami wygląda tak. Auto na kołach i jeszcze oryg. sprężynach. Zsunąłem oryg. odbój z mocowania amortyzatora. Luka na 7mm (pomiar przy pełnym baku). Wg. mnie trzeba go zastąpić krótszym. Odbój oryg. z oznaczeniem "B" ma 12,4cm, a AutoMega z oznaczeniem "C" ma 11,4cm. Może to niewiele ale na pewno robi różnicę.
Obrazek



pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: pasażer » pn kwie 18, 2016 13:01

Tył wymieniony. Pomiar przy pełnym baku, nowe opony zimowe 195/65R15. Dla przypomnienia - na amortyzatorach B4.
Do nadkola: było 691mm, jest 666mm. :satan: -25mm i tak jak dla mnie mogło by już zostać ale jeszcze przód do roboty...
Z uwag - warto wymienić podkładkę gumową nad sprężyną. Koszt jednej firmy SWAG - niecałe 8zł. Moje spękane nie były ale już mocno odciśnięte. Spokojnie dałem radę bez ściągacza ale trzeba wyjąć dolną śrubę amortyzatora z obu stron. Wypiąć też przewód gumowy z uchwytu na nadkolu. Auto postawić na klockach i przy montażu wspomóc się lewarkiem.

Poniżej foto starej i nowej sprężyny. Sprężyna Eibacha jest z grubszego drutu (o 1mm).
Obrazek

p.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości