Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Wszystko na temat modyfikacji zawieszenia - gwinty, zawieszenia sportowe, pneumatyczne itp.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

k0m4nd0s
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 03:34

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: k0m4nd0s » pt gru 25, 2015 07:07

Witam,

od pewnego czasu noszę się z zamiarem obniżenia auta i kupna nowych felg na lato. Autem dojeżdżam do pracy po stosunkowo dobrych drogach, ale nie można wykluczyć dziursk jak to u nas w kraju. Rozważam tu różne rzeczy sprężyny, sprężyny + amory, gwint jednak im więcej czytam tym mniej wiem a z racji tego, że chcę trochę obniżyć auto, przy zachowaniu komfortu jazdy mam już kompletny mętlik w głowie.

Wóz aktualnie jest na seryjnych 16 calowych felgach i wygląda identycznie jak na tej fotce (jak to w Borze tył strasznie wysoki a przodem już teraz można zahaczyć o coś wyższego)

Obrazek

Cel na lato to felgi 17-18" asa r1 9j et 35 opony pewnie 225 45 i teraz moje pytanie o poradę.

Co kupić by optycznie obniżyć auto tak, aby wyrównać tył z przodem, gdzie przód obniżony by był tylko trochę tył znacznie więcej. Jednak przy tym obniżaniu nie utracić totalnie na komforcie jazdy czyli aby tył po wjechaniu w dziurę nie bujał ani nie było ogólnie uczucia, że jedzie się taczką. Polepszenie warunków jezdnych nie jest jakimś priorytetem bo raz, że 1.6 fsi 110km do sportowców nie należy a dwa to jedynie gdzie czasami pojadę szybciej to ta autostrada (z zasady jazda przepisowa).

Ile mm trzeba obniżyć tył a ile przód aby mniej więcej to wyszło ładnie równo, bo z tego co wyczytałem to kupując kit nie zawsze schodzi do takiego poziomu a z kolei na gwincie to sobie zęby podczas rozmowy telefonicznej powybijam. Tu z kolei argument gwintu, że sobie doreguluję a aż takim specem by np przycinać sprężyny to nie jestem. Jak na małą cenę to ciekawie prezentują się zestawy mts technika jednak kupując takowy kit widzę, że jest symetryczny 35/35 albo 45/45. Czyli czytałem dalej i znalazłem teoretycznie lepsze sprężyny Eibacha E8574-140 do tego jakieś amorki też aż tak drogo by nie było jednak wszystko symetryczne i boje się tego, że przód zjedzie a tył zostanie...

Macie jakieś sprawdzone zestawy tak do 1500 zł by wyszło to mniej więcej tak jak na tym zdjęciu, zakładając, że mam już te nowe felgi na aucie?

Obrazek

W procentach mogę to przedstawić tak: o 10% polepszenie warunków jezdnych do moich aktualnych seryjnych sprężyn i amortyzatorów kayaba, o max 10% utracenia komfortu jazdy limuzyną po dziurach a docelowo 0% utraty komfortu przy pozostałych procentach poprawy optyki auta.

Powód tych poszukiwań? Wyszedłem po prostu z założenia, że jeśli to auto ma mi pojeździć jeszcze parę lat aż dozbieram na nową Jettę to niech chociaż cieszy oko i wydam w sumie na zawias, felgi i opony z 4-5 tyś. Jednak z racji tego, że nie chcę później żałować zakupu to zwracam się do was o poradę. Rocznie więcej niż 10-15 tyś nie zrobię przy jeździe 65% trasa 35% miasto więc chciałbym coś co wytrzyma stosunkowo długo ;] Czy to czego poszukuję w ogóle istnieje? W ostateczności jeśli na sprężynach nie osiągnę takiej optyki auta pozostanie pewnie gwint mts tylko czy nie będzie przepaści w komforcie jazdy (to że będzie twardziej to akurat logiczne tylko jak mocno).

Obrazek



Awatar użytkownika
Upiter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 300
Rejestracja: sob kwie 11, 2009 20:52
Lokalizacja: Kraśnik
Kontakt:

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: Upiter » sob gru 26, 2015 23:12

Efekt taki jak na zdjęciu osiągniesz zakładając sprężyny H&R -35/-35, aczkolwiek na komforcie na pewno odrobinę stracisz. Ja jeżdżę na co dzień na takich sprężynach po mocno dziurawych drogach i da się przeżyć ;) Miałem sprężyny mts -35, były mniej twarde ale tył siadł nisko a przód praktycznie w ogóle... Co do amortyzatorów, to się zbytnio nie wypowiem aczkolwiek na przód mogę polecić amortyzatory mts, zmniejszony skok przy praktycznie tym samym komforcie co seryjny :)


RED MEXICANA by uPiter

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=2755683#2755683

k0m4nd0s
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 03:34

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: k0m4nd0s » ndz gru 27, 2015 20:32

Jedyne czego się obawiam, że na sprężynach auto może nierówno siąść. Dotarłem do forum na którym mieściło się zdjęcie tej obniżonej Bory i autor napisał tam, że jest to -50 :/

Ogólnie plan jest taki. Obniżyć tak, by przodem nie haratać po hopkach, tył był równo z przodem. Zacznę od tych sprężyn -35 jednak jaki amor na tył by nie bujało ani nie wybijało zębów. Mówisz, że na przód polecasz MTS bo komfort nie ucierpi tylko co z tyłem? Warto na pierwszą zabawę z zawieszeniem kupić komplet amortyzatorów z MTS czy też na tył kupić coś innego zważywszy na to jakie tam będą koła (Dare Lm, Asa AR1, Rial Nogaro // przód 8j 225/40/18, tył 9j 235/40/18). Jedynie czego się obawiam to tych amortyzatorów MTS, no ale z takim budżetem jaki jest na ten moment to więcej nie zaszaleje.

Chcę uniknąć bujania, obcierek, szybkiego zużywania się podzespołów tak by wytrzymało to z rok (jeśli nic się specjalnego nie stanie).

Sprężyny H&R 29526-1 -35/35 ~650 zł
Amortyzatory: Komplet MTS czyli przód MTSVW004F / tył MTSVW004R ~490 zł
Felgi: Dare LM ~2300 zł
Opony: Goodyear Efficientgrip Performance ~2000 zł ew jak zajdę coś równie dobrego a o parę stówek taniej to będzie luksus (felgi i opony nówki by wytrzymały te powiedzmy 4 lata - 15 tyś km rocznie)


Dzięki za zainteresowanie i dobrą radę ;)



spawes
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: pt sty 22, 2016 23:33

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: spawes » wt sty 26, 2016 17:52

najlepiej kup kit
wybierzesz sb o ile ma obniżać i komfort też jest zachowany



pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pasażer » pn lut 08, 2016 15:24

k0m4nd0s,
Cześć, zamontowałeś już jakiś zestaw?
Moja koza wygląda jak z pierwszego obrazka.
Sam przymierzam się do:
Eibach Pro-Kit + KYB Ultra SR.

Obecnie (od 6 lat) mam oryg. sprężynę z amorem BILSTEIN B4. Komfort przyzwoity. Dla mnie do codziennej jazdy w sam raz, lecz... przy prędkościach autostradowych już nie jest tak fajnie.

Do wszystkich:
Na forach znalazłem kilka opinii o szybszym zużyciu się opon przy niższej sprężynie. Przy Eibach Pro-Kit to możliwe?



Awatar użytkownika
iNitiaL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 404
Rejestracja: czw paź 31, 2013 14:43
Lokalizacja: ___
Auto: mk zwei

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: iNitiaL » pn lut 08, 2016 15:44

Ja polecam Eibacha. Zdaniem wielu (i moim) pozostawia największy komfort w stosunku do obniżenia. Taczki nie będzie jak w banku i na pewno obniży równomiernie bo różnie to bywa z innymi zestawami.

@pasażer
Matko święta szybsze zużycie opon... lepiej auto przylega do gleby, lepiej hamuje (mniej nurkuje) i lepiej trzyma w zakrętach - to i lacie się trochę szybciej zużyją. Ale o ile niby Twoim zdaniem? Daj spokój, zapomnij w ogóle o temacie :pub:


___

pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: pasażer » pn lut 08, 2016 16:00

iNitiaL,
Jezu święty, miałem o tym nie wspominać, bo to dla mnie mało istotne akurat.... eee nie rozwijam tematu ;)

Jest jeszcze myśl zostawić B4, bo szkoda wyrzucić. Wyrób "made in Romania" na pewno jeszcze sprawny. Nie chcę jednak robić dwa razy robotę plus podwójnie za zbieżność płacić i tu pytanie:

Ma kto Eibach Pro-Kit + B4 ?



k0m4nd0s
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 03:34

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: k0m4nd0s » śr lut 10, 2016 00:16

Tak jak wcześniej pisałem mody na wiosnę; zima przed nami :D Aktualnie dopiero co mi gips zdjęli więc jak mam wyginać tą rękę przy aucie. Zastanawiałem się nad Vogtlandem - mianowicie tym

http://allegro.pl/sportowe-zawieszenie- ... 64586.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Nie wiem czy ktoś z tego korzystał i jak efekty. Pod względem obniżenia powinno być ok ale jak z twardością?



pologreentmk
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: ndz lis 06, 2011 00:35

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: pologreentmk » śr lut 10, 2016 00:35

mam tego VG i powiem ci szczerze ze bardzo dobra firma robiaca solidne zawiechy jezdze teraz na gwincie tej firmy a sport wystawiony na sell . Powiem ze jazda byla przyjemna jest sztywniej wiadomo najbardziej go czuc na zakretach wyprzedzaniu czy gwaltownych manewrach auto sie trzyma i nie ma efektu bujania buda przy takowych czynnosciach dolki wybiera podobnie jak seria tzn plynnie czuc co prawda ze to sport i jest sztywniejszy nieco ale nie meczy w podruzy i w jezdzie po miescie , jest fajno i spojno , u mnie przy obnizeniu w borze -60 jazda byla przyjemna nie meczaca auto fajnie siadlo policjanty nie straszne jak i inne niespodzianki pl drog od siebie polecam solidna konstrukcja



k0m4nd0s
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 03:34

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: k0m4nd0s » śr lut 10, 2016 01:07

Czyli w sumie dzięki twojej opinii temat zawiechy na swój "pierwszy raz" uważam za zamknięty, bo jedynie utwierdziła mnie w tym co wyczytałem na zagranicznych forach. Właśnie tego oczekuje: poprawy trzymania się jezdni przy małej utracie komfortu i przede wszystkim lekkiego obniżenia.

Co do felg skuszę się na te Dare LM

http://allegro.pl/felgi-dare-lm-18x-8j- ... 58415.html" onclick="window.open(this.href);return false;

I tutaj pytanie do was jakie opony polecacie. Zakładam, że będą to albo Dunlop SP SportMaxx RT albo Continental ContiSportContact 5 albo Goodyear Efficientgrip Performance. Chodzi tutaj o dobranie rozmiaru na 8j i 9j. 225/45/r18 przód 245/40/r18 tył by był w miarę równy ale czy nie za duże lacie jak na et35 i auto z silnikiem 110km i czy nie za duży balon? Z kolei jest to auto cywilne czyli jakieś zabawy w naciągi 205/40 by mieć gumy 8 cm na ochronę felgi i naciągniętą tak, że prawie spadnie to nie chcę. Problemem jest dobranie dobrych opon do mało popularnych rozmiarów. Zakładam, że jeśli przód poszedłby klasycznie 225/40 to co na tył przy 9j? Albo to samo albo coś szerszego a wtedy nie jest równo. Dotychczas jeździłem na tych seryjnych r16 205/55 i jakoś czarno to widzę zmieścić z tyłu 245/40 :)

Na ten moment wyszło mi tak:

felgi 2332
zawiecha 1199
opony przykładowo 225/45 i 245/40 - 2422

trochę dużo jak na opony i tak szukam innych rozmiarów co by pasowały na 8+9



pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: pasażer » śr lut 10, 2016 21:36

k0m4nd0s pisze: felgi 2332
zawiecha 1199
opony przykładowo 225/45 i 245/40 - 2422
trochę dużo jak na opony i tak szukam innych rozmiarów co by pasowały na 8+9
nie jedno vw w sumie tyle warte w całości :)
Jeszcze z dwie stówki na poduszki amortyzatorów (Lemforder) plus zbieżność.
Na początek to bym poszukał używanych felg. Jak się taka bajka nie spodoba to przy odsprzedaży nie stracisz.
Do grupy opon dodaj Yokohamę. Mam doświadczenie tylko z zimówką V905 (super!) lecz letnie również na wysokim poziomie, a cenowo bardziej atrakcyjne w stosunku do tych co wymieniłeś. Yokohamę Advan Sport V105 od 2014 r. na pierwszy montaż zakłada Porsche.

Sprężyny VOGTLAND 100zł tańsze od Eibach Pro-Kit. Jednak na aukcji nie podają jakie dokładnie amory sprzedają w zestawie.
Z opisów wynika, że przy Vogtland będzie -40mm, a Eibach nam da -30mm. Druga wersja bardziej mnie przekonuje.



pasażer
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 167
Rejestracja: czw lis 19, 2009 18:49
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: pasażer » ndz lut 21, 2016 18:00

k0m4nd0s, zobacz jak ładne Bora przysiadła na LESJÖFORS Suspension Kit -35mm

znalezione na estońskim forum:
Obrazek
http://foorum.vwklubi.eu/viewtopic.php?f=50&t=111685" onclick="window.open(this.href);return false;

to samo auto tu > http://www.streetrace.org/foorum/viewto ... 8&t=108680" onclick="window.open(this.href);return false;

p.



Awatar użytkownika
olekdz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 07, 2015 19:57
Lokalizacja: Trowbridge, UK

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: olekdz » śr lut 24, 2016 19:51

Witam. Planuje u siebie takze lekoo obnizyc swoja borówke. Co mysle o takim Kicie bedzie ok siądzie dobrze ?
:jezor: http://www.carparts-tuning.co.uk/index. ... 1_SMVW8007" onclick="window.open(this.href);return false;



k0m4nd0s
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 03:34

Bora - delikatne obniżenie, co wybrać

Post autor: k0m4nd0s » pt mar 04, 2016 00:03

Coraz bliżej wiosny, gips ściągnięty, rehabilitacja in progress. Co do zawiasu pójdę jednak w tego Vogtlanda chociaż pasażer rzeczywiście borowik estoński ładnie siadł. Felgi raczej kupie nowe z racji tego, że będę miał w przypadku zmiany auta co z nimi zrobić a jedyne inne jakie mógłbym zamontować poza replikami LM to ASA AR1 chrom które nowe są horrendalnie drogie a używane ciężko dostać. Jak się trafi to się kiedyś zmieni.

Od pewnego czasu szukam w necie zdjęć jak wygląda Bora z określonymi oponami przy 8j 9j. Na ten moment w grę wchodzą dwie opcje czyli równe opony 225/40 które są tańsze, mają mniejsze opory toczenia więc to co pójdzie w szerokość i zwiększy spalanie to wyrówna się z tym, że będą mniejsze opory toczenia i nowsze opony niż moje stare contisporty2. Jednak 8j 225 to totalnie prosty układ i nijak ma się to do naciągniętego tyłu. No to wpadł pomysł taki aby zrobić 205 ale 205/45 nie widzę specjalnie opon 205/40 za płaska jak na cywilną jazdę po dziurskach a nie chcę zbyt dużej dysproporcji czyli pozostaje 215/40 // 225/40

Obrazek

Znalazłem w necie coś takiego LMy tak jak ja chcę czyli czarne, srebrny rant felgi 8 i 9 przód 215, tył 225. Wszystko cacy tylko teraz pytanie o dystans na przód ew mały tył. Nie ukrywam z racji tego, że gwint na ten moment nie wchodzi w grę póki auto robi za cywilne a nie zlot/weekend i zejdzie o te 4 cm to nie zależy mi wielce na tym by opona chowała się pod błotniki/nadkola jednak fajnie by było mniej więcej wyrównać przód z tyłem i osiągnąć maksymalną szerokość bez obcierki podczas szybkiego przejazdu przez policjanta ;] Pytanie o dystanse zadałem gdyż felgi 8j, 9j, kit obniżający i opony 215/225 są stosunkowo popularne do mk4 dlatego pewnie ktoś zna ze swojego doświadczenia ile gdzie dodać i ew jakiej firmy dystans tak by pasował do piasty i łożyska szybko nie poleciały. Starczy, że felgi będą chińskie:D Oczywiście nie idę na leniucha bo poczytam na ten temat a jak będą felgi to i sam sobie zmierzę ale porady mile widziane. Logika mówi, że starczy jak "o ileś" dołoży się na przodzie ale może i da się coś wrzucić na tył i zrobić z Bory CC :D



ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości