Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Forum techniczne związane z silnikami 16V

Moderatorzy: bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: mleko1984 » pn lip 15, 2013 08:21

Witam,

Chciałem się podzielić pewnym doświadczeniem i mam za razem pytanie odnośnie zmiany fazy rozrządu w tych silnikach. Otóż ponad tydzień temu założyłem do mojego golfa sportowy kolektor wydechowy oraz wałki ABF. Po złożeniu wszystkiego auto ciężko odpaliło i miało bardzo niestabilne wolne obroty, czasem gasło. Jeszcze na postoju zwróciłem uwagę, że mimo słabych wolnych obrotów całkiem nieźle odpowiadał na gaz. Sprawę niestabilnych wolnych obrotów trochę olałem bo byłem przekonany, że na tych wałkach dobrze nie będzie pracował. Z pierwszej jazdy próbnej byłem bardzo zadowolony, odniosłem wrażenie, że podniósł się moment obrotowy a także moc i to znacznie. Efekt przerósł moje oczekiwania :) Ciągnął do odcięcia zapłonu bez zająknięcia. Jednak tak nie dało się jeździć powoli, tzn na wolnych obrotach, problemy były np w wolno poruszającym się korku. Poddałem sprawę analizie i okazało się, że przy wymianie przestawiłem rozrząd o jeden ząbek, po ustawieniu rozrządu stawiałem wałki wobec tego i rozrząd i wałek ssący były przestawione po jednym ząbku. Teraz wszystko jest jak należy jednak tak jak się spodziewałem efekt się trochę pogorszył. Dół ma słabszy i nie ciągnie tak jak przy przestawionym rozrządzie. Wobec tego zacząłem się zastanawiać nad założeniem regulowanego kółka rozrządu. Spróbowałbym przestawić go o niecały ząbek tak aby wolne obroty były w miarę stabilne i jednocześnie zyskać na elastyczności silnika. Czy ktoś z forum próbował już takiego rozwiązania i ma pewne wskazówki jak to sensownie ustawić ? Takie kółko kosztuje trochę ponad 200 pln jednak też się zastanawiam czy jest to na tyle dobrze zrobione, że ta regulacja np się nie rozkręci i nie doprowadzi do kolizji zaworów z tłokami.... Proszę o porady.
P. S. dla zainteresowanych mogę udostępnić filmik z przestawionym rozrządem :)
https://app.box.com/s/wuu4873u173affppyemv" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
toffic
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 3845
Rejestracja: pn gru 25, 2006 14:35
Lokalizacja: RKR
Kontakt:

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: toffic » pn lip 15, 2013 22:33

Przestawiasz sam wałek dolotowy rozumiem, dajesz większe wyprzedzenie czy opóźniasz??



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: mleko1984 » wt lip 16, 2013 08:27

Hej,

Jeżeli zastosuje regulowane kółko to dwa wałki równolegle się przestawią, zdjęcie tego urządzenia powinno wiele wyjaśnić:
http://allegro.pl/show_item.php?item=3387152648" onclick="window.open(this.href);return false;

Jeżeli przestawię wałek ssący o jeden ząbek na łańcuszku do przodu (wyprzedzenie) to słychać już, że zawory dotykają tłoków, tak nie może być. Można w sumie tak to zrobić ale wtedy należałoby cofnąć cały rozrząd o połowę ząbka i może byłoby dobrze, większe cofnięcie pewnie bardzo zaburzy wolne obroty. Myślę, że w przyszłym miesiącu będę miał to kółko i poeksperymentuje :) No i jest kolejna wątpliwość czy takie przestawianie nie popali zaworów wydechowych...

Z tego co do tej pory udało mi się dowiedzieć regulacja rozrządu względem korby w zależności od tego, w którą stronę przestawiamy (oczywiście tylko w małym zakresie ok 0-7 stopni) poprawia moc maksymalną ale zmniejsza moment obrotowy lub na odwrót jeżeli kręcimy w drugą stronę. W zasadzie automatyczna regulacja rozrządu jest stosowana np w toyotach (VVT), tam jest to uzależnione od RPM silnika i od tego jak bardzo jest wciśnięty gaz (i pewnie od 100 innych rzeczy).



bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2361
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: bugalon » śr lip 17, 2013 09:44

Dlatego trzeba kupić kółko regulowane ale nie na pasek tylko na łańcuszek i załozyć je na wałek ssący. To rozwiązuje cały problem.


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: mleko1984 » śr lip 17, 2013 10:04

Są takie kółka dostępne ? Na wałkach są zębatki i to dość małe, nie wiem czy ktoś robi coś takiego. Widziałem regulowane kółka na łańcuch ale do dużych zębatek. Poza tym żeby to wyregulować trzeba co rusz ściągać kolektor i pokrywę zaworów, no chyba, że z góry wiesz jak od razu przestawić wałek.



Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: mleko1984 » śr lip 17, 2013 13:48

Cały czas sprawa zmiany fazy rozrządu zaprząta mi głowę i ciągle to analizuję. Udało mi się znaleźć kilka cennych informacji na ten temat, 90% materiałów jest po angielsku. Ważną kwestią zdaje się być tutaj tzw "valve overlap" czyli moment, w którym obydwa zawory są lekko uchylone jednocześnie. Ma to zapewnić przewietrzenie cylindra z CO2. Wałki ABF w stosunku do PL mają zwiększony overlap ze względu na większą pojemność silnika (tak mi się wydaję- z pewnością overlap jest większy ale czy na 100% jest to spowodowane inną pojemnością ?). Korzystając z wykresu:
Obrazek
można wywnioskować, że wałek ssący można opóźnić o kilka stopni tak, że overlap będzie odpowiadał fabrycznym ustawieniom PL. Zysk z tego będzie taki, że nie tracąc nic oprócz nadmiernego overlapu zyskam moment obrotowy, jednak przestawiając wałek ssący muszę oba wałki lekko przestawić do przodu (ok 3-4 stopnie) inaczej zawory ssące dotykają już tłoków. Po takich przestawieniach spodziewam się lekkiego przyrostu momentu, tak przynajmniej wynika z materiałów jakie znalazłem. Myślę, że potencjał wałków ABF w pełni wykorzystam właśnie w ten sposób... inna kwestia czy będzie stabilny na wolnych obrotach :/ Sprawa się wyjaśni kiedy wprowadzę te modyfikacje i będzie to nie wcześniej niż za 3,4 tyg z powodu braku czasu.

polecam artykuł ze strony:
http://www.supraforums.com/forum/showth ... ky-please-*" onclick="window.open(this.href);return false;



Awatar użytkownika
RasPL
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2554
Rejestracja: wt paź 02, 2007 11:39
Lokalizacja: ST
Kontakt:

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: RasPL » czw lip 18, 2013 21:57

podobny temat założony przezemnie
viewtopic.php?f=73&t=480759" onclick="window.open(this.href);return false;


mk2 gti 2.0 16Vsc 4Motion viewtopic.php?f=160&t=252428" onclick="window.open(this.href);return false;
Just like It https://www.facebook.com/VW-Golf-Mk2-GT ... 101982262/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: mleko1984 » czw lip 18, 2013 23:02

Hej,

Fajnie, że to pokazałeś ale temat się urwał niestety... Widzę, że bardzo profesjonalnie podszedłeś do tego. Do dzisiaj podjąłem decyzję, że wałek ssący od abfa wyrzucę i założę wydechowy z PLa, ten który mi został i postaram się to ustawić tak aby zyskać moment obrotowy. Nie zamierzam zmieniać nic w ustawieniach kółka zębatego na tym wałku tylko przestawię je o 7 lub 8 ząbków (7- powinno zmniejszyć nakładanie wałków ale z wałkiem wydechowym jako ssącym powinno wtedy być jak fabrycznie). Policzyłem, że jeden ząbek odpowiada 14.4 stopnia na kółku zębatym rozrządu i tak jak mówisz rozstaw między wałkami wynosi 110 st. 7*14.4=100.8, także jakby to był wałek ssący to zabrakłoby prawie 10 st, jednak różnica w otwarciu ssącego a wydechowego wynosi mniej więcej 10st, także wyjdzie prawie na to samo. Wydaję mi się, że zaletą wsadzenia wałka wydechowego jako ssącego będzie dłuższy czas otwarcia zaworu ssącego (bo taką ma charakterystykę), w mechanicznym wtrysku nic nie będzie trzeba dostrajać za bardzo w takiej sytuacji bo te wtryskiwacze otwierają się same po wpływem podciśnienia także same wpuszczą proporcjonalnie więcej paliwa. A dalej będę eksperymentował z ustawieniem kąta obu wałków. Wiem, że to może przynieść naprawdę dobre efekty, przekonałem się przez przypadek. Zdecydowanie był wysoki moment obrotowy i góra też była ok, tak jak pisałem na samym początku... tylko te wolne obroty :/. Dokładając do tego w sumie nie wiele kasy można wiele zyskać :). Przeglądając Twój post nie zgadzały Ci się wartości stopni otwarcia i zamknięcia zaworów ? Jeżeli podejrzewasz łańcuszek to go zmień :) Ja kupiłem nowy za ok 40 zł, to niedużo. Pewnym faktem jest to, że one się po prostu rozciągają, wiem bo jeżdżę na rowerze szosowym i tu należy wymieniać łańcuch co 1000 km jednak w aucie gdzie jest on szczelnie zamknięty i smarowany rzadkim olejem sprawa jest trochę inna:). Też interesowałem się tematem łańcuchów bo drugie auto mam na rozrządzie łańcuchowym. Z tego co mi mówili ludzie raczej nie dojdzie do jego zerwania ale z czasem auto traci moc ze względu na jego stopniowe rozciągnięcie. A rozciąga się z powodu ciągłego obracania tych ogniwek, mają coraz większy luz i stąd jego długość przestaje się zgadzać. Piszę to bo większość ludzi myśli, że ten metal się rozciąga... Też nie jest dla mnie jasne, o którym regulowanym kółku mówisz, na którym regulujesz kąt ? O tym napędzanym paskiem rozrządu czy o kółku zębatym pod pokrywą zaworów napędzanym łańcuszkiem ?



Awatar użytkownika
RasPL
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2554
Rejestracja: wt paź 02, 2007 11:39
Lokalizacja: ST
Kontakt:

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: RasPL » pt lip 19, 2013 06:21

ja sobie zrobiłem kółko regulowane napędowe paska jeszcze tylko laserem muszę zaznaczyc podziałkę ;) a łańcuch poprostu taki miałem wiem że nowy jest tani ale do wyznaczenia o ile obrócić kolo zebate na wydechowym mi wystarczył. Ja obróciłem na wałku kółko by punkty dalej się zgadzały przy ustawianiu rozrzadu. Tu kilka fot z drążenia i pomiarów.
ObrazekObrazekObrazek


mk2 gti 2.0 16Vsc 4Motion viewtopic.php?f=160&t=252428" onclick="window.open(this.href);return false;
Just like It https://www.facebook.com/VW-Golf-Mk2-GT ... 101982262/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Awatar użytkownika
mleko1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: pt lut 08, 2008 06:44
Lokalizacja: wrocław

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: mleko1984 » pt lip 19, 2013 08:01

Na prawdę konkretnie :) A powiedz mi czy już uruchomiłeś silnik ? Z tego co widziałem to masz do niego gaźniki, zawsze mi się podobało to rozwiązanie ale póki co nie zamierzam nic zmieniać w moim wtrysku bo działa bez problemu... na razie. Przypomniałem sobie, że w niemieckich i amerykańskich sklepach internetowych widziałem takie kółko z płynna regulacją ale koszt dość duży i właśnie teraz natknąłem się na stronę litewską i tu cena jest całkiem rozsądna:
http://www.gabtmotors.com/catalog.php?Lang=3&C=5" onclick="window.open(this.href);return false;

Może sobie zamówimy ? :D



Awatar użytkownika
RasPL
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2554
Rejestracja: wt paź 02, 2007 11:39
Lokalizacja: ST
Kontakt:

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: RasPL » pt lip 19, 2013 20:28

Silnik jeszcze nie kompletny, regulowane kolko walka tez chce se wykonac ale narazie inne rzeczy mecze


mk2 gti 2.0 16Vsc 4Motion viewtopic.php?f=160&t=252428" onclick="window.open(this.href);return false;
Just like It https://www.facebook.com/VW-Golf-Mk2-GT ... 101982262/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

bugalon
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 2361
Rejestracja: czw paź 14, 2004 14:41
Lokalizacja: Bydgoszcz, ewentualnie Olsztyn
Kontakt:

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: bugalon » wt sie 06, 2013 12:31

Nie wiem czemu wyrzuciles walek z abfa. Do niego nie potrzeba zadnych kółek regulowanych bo ten walek ma kółko na stożku (bez klina, na ciasnym pasowaniu). Wystarczy zdjac zębatkę, przesunąć ją o tyle stopni ile potrzebujesz i ją znowu zalozyć. Ja tak mam u siebie zrobione i cacy jest (przesunięcie walka zrobilem o 6 stopni w stosunku do serii)


Pozdrawiam
Bugalon

Mk2 syncro 1.8 16V T - GT2871R - składa sie :)
Mk3 Variant TDI 1.9 AFN na pokladzie

Awatar użytkownika
RasPL
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2554
Rejestracja: wt paź 02, 2007 11:39
Lokalizacja: ST
Kontakt:

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: RasPL » wt sie 06, 2013 13:51

6 stopni mierzone na wałku czy na wale ?


mk2 gti 2.0 16Vsc 4Motion viewtopic.php?f=160&t=252428" onclick="window.open(this.href);return false;
Just like It https://www.facebook.com/VW-Golf-Mk2-GT ... 101982262/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

Awatar użytkownika
toffic
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 3845
Rejestracja: pn gru 25, 2006 14:35
Lokalizacja: RKR
Kontakt:

Zmiana fazy rozrządu w PL/KR

Post autor: toffic » wt sie 06, 2013 22:21

Bugi temat jest o ustawieniu wałków do silnika N/A a to troche inna bajka :helm:
mleko1984 pisze:Fajnie, że to pokazałeś ale temat się urwał niestety...
Temat kolegi się urwał, bo nie podał pewnych dość istotnych informacji, więc o czym miałaby być dalsza dyskusja??



ODPOWIEDZ

Wróć do „16V”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości