CB Radio - Jak korzystać - Podstawowa wiedza ! + FILM

Wszystko o nawigacji i CB Radiu.

Moderatorzy: k0nr4d, VIP

Awatar użytkownika
stepniak.p
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 547
Rejestracja: pn lis 17, 2008 18:38
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

CB Radio - Jak korzystać - Podstawowa wiedza ! + FILM

Post autor: stepniak.p » sob mar 13, 2010 14:00

[youtube][/youtube]

Jeżeli już kupiłeś CB radio, zamocowałeś antenę to pewnie chciałbyś przekonać się o jego przydatności jako antyradaru. Zanim jednak zaczniesz nadawać zapoznaj się z etykietą panującą na kanale 19. Kanał 19 jest kanałem kierowców w Polsce. Poza Polską kanałem kierowców jest kanał 28. Jak w każdym środowisku – w kręgu mobilnych posiadaczy CB radio panuje pewien slang, który należy stosować aby nie narazić się na nie zawsze pochlebne uwagi. Najlepiej zanim zaczniemy nadawać, posłuchać co się dzieje w eterze. Pozwoli nam to na “otrzaskanie” się ze zwyczajami panującymi na kanale 19. Generalną zasadą jest, że podczas nawiązywania łączności zaczyna się od kanału 19, następnie jeżeli rozmowa ma się przedłużyć należy uzgodnić z odbiorcą inny kanał i przejść na niego. Nie ma nic gorszego niż kierowcy omawiający swoje sprawy na ogólnym kanale.

Proponuje zacząć od sprawdzenia działania CB radia – pytasz się na kanale 19 np:

“Ogólne, Warszawa – sprawdzam radio, jak mnie słychać”

Przeważnie otrzymasz odpowiedź z pytaniem skąd nadajesz.

Jeżeli chcesz zapytać się, czy np. na drodze do Warszawy nie stoją jakieś patrole policyjne, pytasz np.:

“ Jak tam dróżka na Warszawę ?”

“ Jak tam dróżka do Warszawy ?”

“ Mobilki jak tam dróżka na Warszawę ?”

Najczęściej jednak zanim zdążysz się zapytać – usłyszysz w CB radio informację o miśkach, niebieskich, zielonych (inspekcja drogowa – samochody osobowe jej nie interesują) suszarkach na takim a takim kilometrze.

W eterze CB radio nie używa się zwrotów typu Pan/Pani, lecz jedynie Kolega/Koleżanka. Jeżeli zauważysz na samochodzie “najczęściej ciężarówki” tabliczkę z imieniem, możesz zapytać po imieniu. Jeżeli zadajesz pytanie o drogę, miejsce – zaczynasz od zwrotu np. “ogólne – Warszawa, szukam ulicy ….”

Popularność CB radia ciągle rośnie i zdziwisz się ile kontaktów na drodze nawiążesz w ten sposób. Informacje o patrolach policyjnych dotrą do Ciebie szybko i pozwolą na oszczędzenie nerwów i pieniędzy. Pamiętaj jednak, że zawsze może się zdarzyć, że będziesz pierwszym, który zauważy “niebezpieczeństwo” na drodze – uprzedź więc innych.

Pewnym problemem w czasie korzystania z CB radia jest kultura słowa panująca na kanale 19. Najczęściej wszystko jest O.K., lecz czasami możesz wysłuchać paru “przerywników”. Jest to bez znaczenia jeżeli podróżujesz sam, jeżeli jednak jedziesz z żoną i dziećmi – bądź przygotowany na szybkie wyciszenie radia.

Ogólnie, wszystkim zaczynającym przygodę z radiem sugerowałbym tak, jak to podano wcześniej, posłuchanie jak wyglądają rozmowy na #19. Potem zastanowić się czego nie lubimy tam słyszeć, a nastepnie odzywać się ograniczając ilość tego czego sami nie chcemy słyszeć do absolutnego minimum.

źródło : http://www.e.strefa.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostatnio zmieniony sob kwie 10, 2010 00:07 przez stepniak.p, łącznie zmieniany 3 razy.


OBECNIE : MK6 1.6 TDI DSG

BYŁO: Polo IV 9n3
BYŁO : MK5
12.03.2012 18:40 - Golf mk5 został sprzedany :rozpacz:
BYŁ : MK 6 ; 1.4 TSI ; 122KM ; HIGHLINE :rozpacz:

Chmarski
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 542
Rejestracja: śr lut 11, 2009 14:14
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Chmarski » pt mar 19, 2010 18:21

stepniak.p pisze:Pewnym problemem w czasie korzystania z CB radia jest kultura słowa panująca na kanale 19. Najczęściej wszystko jest O.K., lecz czasami możesz wysłuchać paru “przerywników”.
Nie wiem czemu ale na #19 to "czasami" następuje po mniej więcej 10 sekundach z interwałem 30s.
stepniak.p pisze:“Ogólne, Warszawa – sprawdzam radio, jak mnie słychać”
"Ogólne, Warszawa", raczej powinno się wiązać z prośbą o wskazówki dojazdu do jakiegoś miejsca. Sugeruję użyc w tym przypadku "Ogólne sprawdzam radio".

1. W mieście jakim jest Warszawa (pewnie w innych też), co chwila słychać kogoś kto sprawdza radio. Często dostaje informacje, że słychac go i w Krakowie i w Gdańsku. Ludzie są zmęczeni ciągłymi sprawdzeniami. Niepotrzebny śmietnik w eterze.
Wielu sprawdzającyh ma tak pozaciągane RF Gainy i Squelcze, że nie słyszą w radiu nic. Dodatkowo na dachu stoi niezbędny świński ogonek o długości 15 cm. No i jak w radiu jest cisza, to na 99% jest uwalone. Trzeba zapytać. Koniecznie. Niestety, z wcześniej podanych powodów, odpowiedzi się nie usłyszy. Czynność ponawiamy ze 30 razy i biegniemy do serwisu.

2. Zanim zapytasz o drogę... upewnij się, że radio nie jest skręcone tak jak w powyższym przypadku, bo nie usłyszysz żadnej odpowiedzi.
Przykład z mojego życia radiowego - gość pyta w którą stronę ma skręcić na rondzie. Dostaje odpowiedź. Po chwili pyta jeszcze raz. Znowu dostaje odpowiedź. I tak z 10 razy. W kóncu dojechałem do tego ronda i widzę gościa stojącego w zaparkowanym na boczku samochodzie znowu pytającego. Podjechałem i powiedziałem mu przez okno. Do gościa nie docierał mój sygnał z odległości 200 metrów przy użyciu CTE 747 (taki drobny wzmacniacz).

Ogólnie, wszystkim zaczynającym przygodę z radiem sugerowałbym tak, jak to podano wcześniej, posłuchanie jak wyglądają rozmowy na #19. Potem zastanowić się czego nie lubimy tam słyszeć, a nastepnie odzywać się ograniczając ilość tego czego sami nie chcemy słyszeć do absolutnego minimum.

P.S. Porządne radio musi troszkę szumieć :bigok:
Szerokości i wielu DX'ów.
Ostatnio zmieniony pt mar 19, 2010 18:23 przez Chmarski, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Djwasyl1992
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 212
Rejestracja: wt sie 07, 2012 17:26
Lokalizacja: Łask

CB Radio - Jak korzystać - Podstawowa wiedza ! + FILM

Post autor: Djwasyl1992 » pn cze 10, 2013 16:44

Witam.
Nie wiedzialem gdzie sie spytac to tutaj pisze :grin: Jak zaprawic kabel od radia CB. Bo mam radio ale nie mam wtyczki do zapalnczki.



Awatar użytkownika
dawo16
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: pt kwie 12, 2013 14:18
Lokalizacja: Mogilno

CB Radio - Jak korzystać - Podstawowa wiedza ! + FILM

Post autor: dawo16 » śr cze 26, 2013 21:58

Kupujesz wtyczkę, rozkręcasz ją i lutujesz kabelki tylko sprawdź czy będzie działać w razie co zamień kabelki no i skręcasz i gotowe ;p ostatnio robiłem to u siebie ;)



Awatar użytkownika
nitrox89
Dawca organów
Dawca organów
Posty: 2111
Rejestracja: wt gru 21, 2010 21:49
Lokalizacja: Kraków okolice
Auto: mk4 AXR+

CB Radio - Jak korzystać - Podstawowa wiedza ! + FILM

Post autor: nitrox89 » śr cze 26, 2013 22:03

dawo16 pisze: sprawdź czy będzie działać w razie co zamień kabelki no i skręcasz i gotowe
Jak pomyli bieguny to już będzie za późno


Rust is lighter than carbon fiber

Awatar użytkownika
dawo16
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: pt kwie 12, 2013 14:18
Lokalizacja: Mogilno

CB Radio - Jak korzystać - Podstawowa wiedza ! + FILM

Post autor: dawo16 » śr cze 26, 2013 22:07

Mi się udało za pierwszym razem to zrobić także więc nie wiedziałem że może tak być ;p



Awatar użytkownika
Djwasyl1992
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 212
Rejestracja: wt sie 07, 2012 17:26
Lokalizacja: Łask

CB Radio - Jak korzystać - Podstawowa wiedza ! + FILM

Post autor: Djwasyl1992 » pt cze 28, 2013 16:02

No to wiem ze jak pomle bieguny to po radiu;/



Awatar użytkownika
peppa_814
Czerwony Diabeł
Czerwony Diabeł
Posty: 3021
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 17:23

CB Radio - Jak korzystać - Podstawowa wiedza ! + FILM

Post autor: peppa_814 » pt cze 28, 2013 16:11

Czerwony lutujesz do środka we wtyczce a czarny do bocznej blaszki.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja i CB Radio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości