Domyślnie Naprawa na używanych częściach, a szkoda z OC sprwacy?

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

locarno
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 184
Rejestracja: sob gru 07, 2019 13:45

Domyślnie Naprawa na używanych częściach, a szkoda z OC sprwacy?

Post autor: locarno » ndz sty 23, 2022 20:39

Witam,
Mam krótkie pytanie odnośnie naprawy mojego pojazdu z OC sprawcy Generalnie chodzi oto, że po kolizji tylny zderzak uległ uszkodzeniu. W skutek uszkodzenia ukazała się stara warstwa lakieru na zderzaku innego koloru niż jest fabrycznie samochód. Rzeczoznawca z ubezpieczalni stwierdził, że zderzak jest używany. W kosztorysie który otrzymałem zderzak został wyceniony na 110 zł podczas gdy nowy zamiennik kosztuje 220 zł.

Moje pytanie brzmi czy w związku z tym, że na pojeździe był zamontowany taki zderzak, który jeździł w innym samochodzie i został pomalowany to czy wtedy tracę prawo do naprawy samochodu na nowej części zamiennej? Rozumiem to tak że ubezpieczyciel chce abym kupił używaną część.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Domyślnie Naprawa na używanych częściach, a szkoda z OC sprwacy?

Post autor: marcin7x5 » pn sty 24, 2022 18:39

Z Tego co mi wiadomo to masz prawo na naprawę na oryginalnych częściach do wysokości 100% wartości rynkowej auta. Części jakie były na pojeździe nie mają tu nic do tego.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: Domyślnie Naprawa na używanych częściach, a szkoda z OC sprwacy?

Post autor: hak64 » pn sty 24, 2022 19:16

marcin7x5 pisze:
pn sty 24, 2022 18:39
Z Tego co mi wiadomo to masz prawo na naprawę na oryginalnych częściach do wysokości 100% wartości rynkowej auta. Części jakie były na pojeździe nie mają tu nic do tego.
Niestety tak nie jest. Ubezpieczyciel ma obowiązek wyliczyć szkodę w oparciu o ceny części oryginalnych (lub zamienników jeśli takie były już w pojeździe), ale ma także prawo do korekty ceny części podlegających wymianie w przypadku, gdy uszkodzona część była już wcześniej uszkodzona, czy nosiła ślady niefachowych napraw. Zatem stwierdzenie, że zderzak pochodził z innego pojazdu pozwala ubezpieczycielowi zredukować cenę nowego.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości