Sprzedaż samochodu osobie z Ukrainy z pobytem ponad 6 miesięcy

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Matt01x
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sie 09, 2019 20:36

Sprzedaż samochodu osobie z Ukrainy z pobytem ponad 6 miesięcy

Post autor: Matt01x » pt sie 09, 2019 20:40

Witam,
Sprzedaję samochód i osoba zainteresowana jest z Ukrainy. Osoba ta pracuje w Polsce i z tego co mi powiedziała jest już ponad 6 miesięcy w PL co ma ją uprawnia do zakupu i rejestracji samochodu w PL.
Z tego co się dowiedziałem to procedura sprzedaży jest taka sama jak w przypadku kupującego z PL, należy przekazać dowód rejestracyjny, OC, kartę pojazdu oraz na umowie kupna sprzedaży spisać wszystkie dane z paszportu kupującego? (Imię Nazwisko, kraj, miejscowość, ulica, kod pocztowy, nazwa i nr dokumentu tożsamości, wydany przez, NIP.
Jak rozumiem, te dane należy przepisać w takim języku/alfabecie jak zostały zapisane to znaczy dokładnie takimi literami jak są napisane w języku ukraińskim? Wiadomo, że te ich niektóre litery są inne ale rozumiem, że mają właśnie tak być zapisane w umowie?

Wiem, że nie mają też nr PESEL, więc czy mogę w zastępstwie tutaj zapisać polski numer NIP, który raczej powinni mieć?

Co z danymi z obecnego miejsca przebywania w PL? Musze spisać dane z karty pobytu czasowej i też je umieścić na umowie czy może zrobić tylko kopię?

Ogólnie nie mam też pewności, czy ta osoba kupująca będzie rzeczywiście ten samochód rejestrować w PL, bo na początku Pan chciał aby te autko sprzedać osobie z Ukrainy plus napisać oświadczenie na użytkowanie u notariusza aby mógł przekroczyć granicę polski na wschód na co ja się nie zgodziłem. Obecnie sprawa się ma tak, że ten samochód kupi osoba z Ukrainy co jest tu powyżej 6 miesięcy i ona zarejestruje na siebie ten samochód, po czym później (sprzeda -być może) wystawi te zaświadczenie notarialne dla tej osoby co chce nim wrócić na Ukrainę.

Na co zwrócić uwagę i jak sporządzić umowę aby wszystko dla mnie było ok i abym później nie miał żadnych problemów?
Od razu po sprzedaży mam zamiar iść zgłosić sprzedaż do Wydziału komunikacji oraz ubezpieczyciela.
Bardzo proszę o porady.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia



Awatar użytkownika
szefol84
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 200
Rejestracja: sob wrz 23, 2017 22:02
Lokalizacja: SW
Auto: VW Golf IV 1.6 16 V kombi
Silnik: ATN

Re: Sprzedaż samochodu osobie z Ukrainy z pobytem ponad 6 miesięcy

Post autor: szefol84 » sob sie 10, 2019 05:01

ja sprzedałem swojego Passata panom z Ukrainy.
Spisujesz normalnie umowę i tyle.
Oni pewnie będą prosić o notarialnie potwierdzenie że sprzedałeś im auto i to kosztuje około 50zł. Sami powinni zapłacić.
Jak już sprzedaż to ich sprawa co zrobią z autem.
dlaczego notarialnie? ponieważ na Granicy ich celnicy nie uznają umowy kupna sprzedaży i potrzebują potwierdzenia urzędowego (cokolwiek z pieczątką z Orzełkiem).
Paska sprzedałem ponad dwa lata temu i jak na razie nikt się o to nie denerwuje w Polsce (urzędy).



Matt01x
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt sie 09, 2019 20:36

Re: Sprzedaż samochodu osobie z Ukrainy z pobytem ponad 6 miesięcy

Post autor: Matt01x » czw sie 15, 2019 19:56

Dzięki za odpowiedz
Ostatecznie nie sprzedałem auta ale mam już innego kupca z Ukrainy, który chce to zrobić legalnie. tzn. po zakupie auta udaje się ze mną do mojego urzędu komunikacji i tam wyrejestrowuje samochód w celu rejestracji w innym kraju (Ukraina), w tym momencie Pani urzędniczka zabiera tablice rejestracyjne, mój dowód rejestracyjny i wydaje mu tymczasowy (na jego dane) wraz z nowymi tymczasowymi tablicami rejestracyjnymi.
Wszystko legalnie i ja też będę mógł spać spokojnie.
Tak się tylko zastanawiam aby w umowę kupna - sprzedaży zawrzeć zapis o tym, że kupujący oświadcza iż po zakupie auta wyrejestruje samochód w urzędzie komunikacji.
Jak myślicie można coś takiego wstawić? Czy może lepiej nie kombinować i po prostu przed sprzedażą auta odkręcić tablice rejestracyjne aby mieć je przy sobie i zdać je z kupującym w wydziale komunikacji?
A co w przypadku jak kupujący nie będzie dysponował numerem NIP lub PESEL?



Awatar użytkownika
szefol84
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 200
Rejestracja: sob wrz 23, 2017 22:02
Lokalizacja: SW
Auto: VW Golf IV 1.6 16 V kombi
Silnik: ATN

Re: Sprzedaż samochodu osobie z Ukrainy z pobytem ponad 6 miesięcy

Post autor: szefol84 » pt sie 16, 2019 14:18

Kolego nie kombinuj tylko normalnie sprzedaj sobie te auto i będzie ok.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości