Odsprzedaż sprowadzonego samochodu a Urząd Skarbowy

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
inhoss
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 225
Rejestracja: ndz lut 22, 2009 11:28
Lokalizacja: szczytno/warszawa

Odsprzedaż sprowadzonego samochodu a Urząd Skarbowy

Post autor: inhoss » wt lis 21, 2017 15:55

Witam. Mam kilka pytań odnośnie sprowadzonego auta z zagranicy oraz procedurze opłat w Polsce. Byłem w Szwecji i zakupiłem auto dla siebie, mam umowę polsko-szwecką na auto i kwotę 25000zł. Od 3 dni auto jest w Polsce. Wczoraj zapłaciłem akcyzę oraz zrobiłem niezbędne tłumaczenia, przegląd. Czy w chwili obecnej mogę sprzedać ten samochód mojemu sąsiadowi na umowę kupna-sprzedaży samochodu? Będzie on mógł zarejestrować samochód na swoje dane skoro akcyzę ja zapłaciłem? Czy w wydziale komunikacji nie będzie miał problemów jeśli będzie miał dwie umowy tj. umowa ze szwedem i mną (dwujęzyczna) oraz polską umowę między mną a nim? Na umowie będzie ta sama kwota sprzedaży co ja kupiłem auto w Szwecji czyli 25000zł, czy ja muszę odprowadzać jakiś podatek oraz zgłaszać coś w Urzędzie Skarbowym? Wiem że jakieś 2% się opłaca jak w pl zarejestruje auto no ale ja nie będę na siebie rejestrować tylko sąsiad a mój zakup był za granicą. Początkowo auto miało być dla mnie, ale rozmyśliłem się i chce je kupić ode mnie mój sąsiad.



Radison
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: czw lut 27, 2014 09:31
Lokalizacja: Zabrze

Odsprzedaż sprowadzonego samochodu a Urząd Skarbowy

Post autor: Radison » wt lis 21, 2017 20:25

Nie dostrzegam przeszkód aby sprzedać samochód w chwili obecnej. Oczywiście powinieneś przekazać sąsiadowi wszystkie dokumenty, w tym potwierdzenie zapłaty akcyzy, aby mógł dokonać rejestracji w wydziale komunikacji. Moim zdaniem nie powinni robić problemów, ale mam z tym żadnych doświadczeń.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% wartości rynkowej samochodu płaci się, jeżeli:
1) samochód w momencie zawarcia umowy sprzedaży znajdował się w Polsce lub
2) samochód w momencie zawarcia umowy sprzedaży znajdował się za granicą, ale nabywca ma miejsce zamieszkania w Polsce i umowa została zawarta na terytorium Polski.
Wynika to z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC. Podatek płaci nabywca. Wobec tego Ty nie musisz płacić 2% PCC, nawet gdybyś rejestrował auto na siebie. Natomiast PCC będzie musiał zapłacić Twój sąsiad. Ma na to 14 dni od momentu zawarcia umowy z Tobą - powinien złożyć deklarację PCC-3 i wpłacić podatek do urzędu skarbowego.

Natomiast Ty będziesz zobowiązany do rozliczenia podatku dochodowego. Dochód ze sprzedaży rzeczy ruchomych podlega opodatkowaniu, jeżeli sprzedaż została dokonana przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Jeśli więc przykładowo samochód kupiłeś w Szwecji w listopadzie, to żeby nie musieć rozliczać podatku dochodowego, powinieneś sprzedać go najwcześniej 1 czerwca 2018.

Dochód ze sprzedaży wykazujesz w rocznym zeznaniu PIT-36 w wierszu "inne źródła". Powinieneś tam wykazać przychód (cena, za którą sprzedałeś sąsiadowi, czyli 25.000 zł), koszty uzyskania przychodu (wydatki poniesione na nabycie auta i inne wydatki, np. koszty sprowadzenia auta do Polski, zapłacona przez Ciebie akcyza, koszty tłumaczenia dokumentów, przeglądu) oraz dochód lub stratę (czyli różnicę między przychodem i kosztami uzyskania przychodu). Skoro samochód został kupiony za 25.000 zł, poniosłeś jeszcze inne koszty i sprzedałeś go za 25.000 zł to wykażesz stratę i podatek wyniesie 0 zł. Niemniej jednak trzeba to wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36. Składasz je do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2018.

W powyższych wyjaśnieniach założyłem, że nie prowadzisz działalności gospodarczej i nie sprzedajesz regularnie samochodów.



Awatar użytkownika
inhoss
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 225
Rejestracja: ndz lut 22, 2009 11:28
Lokalizacja: szczytno/warszawa

Odsprzedaż sprowadzonego samochodu a Urząd Skarbowy

Post autor: inhoss » wt lis 21, 2017 20:30

Jest to mój pierwszy sprowadzony samochód nie posiadam działalności i nie sprzedaję regularnie aut. Dziękuję za informację, wszystko już jest jasne.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości