Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

rafxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 31, 2009 01:38
Lokalizacja: szczecin

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: rafxxx » wt lis 18, 2014 13:39

Witam kolegów,

Jakiś czas temu będąc w Szwajcarii dostałem zdjęcie z fotoradaru. Jako że jechałem nie swoim autem musiałem wypełnić formularz i właściciel odesłał go do Szwajcarii, w dniu dzisiejszym przyszła do mnie decyzja o zapłacie 580 CHF ( ponad 2000zł) :grrr: :grrr: :grrr: :grrr: :grrr: Jest to dla mnie ogromna kwota i chciałem spytać czy ktoś był w podobnej sytuacji, co mi radzicie? Rozpatruje dwie możliwości:

1. Olać sprawę i nie wpłacać nic - jakie będą konsekwencje ( pracuję na umowę o pracę, czy ze Szwajcarii mają możliwości wejścia na moją pensję w Polsce)
2. Nie znam niestety Niemieckiego czy są możliwości odwołania by zmniejszyli karę?

Bardzo proszę o pomoc wszystkich którzy znają się na tego typu sprawach :okej:

Poniżej przedstawiam zdjęcia pisma które dostałem ze Szwajcarii z orzeczoną karą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: hak64 » wt lis 18, 2014 20:28

Wysokość mandatów w Szwajcarii jest zależna od dochodu osiąganego przez sprawcę wykroczenia oraz wagi jego przewinienia. Można się odwołać od mandatu ale musi to być zrobione urzędowo. Napisz w naszym języku, potem daj do tłumaczenia (tłumacz przysięgły) i odeślij. Olać także możesz, z tym że istnieje możliwość, że właściciel auta zapłaci za ciebie, a druga rzecz, - to także prawdopodobne - podczas kolejnego przekraczania granicy Szwajcarii "dostaniesz szlaban" i zapłacisz z odsetkami.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

rafxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 31, 2009 01:38
Lokalizacja: szczecin

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: rafxxx » ndz lis 23, 2014 10:55

Dzięki za odpowiedź. Jesteś pewien że musi byc to zrobione przez tłumacza przysięgłego, czy tylko tak Ci się wydaję? Na żadnym portalu nie znalazłem nic na ten temat?

Nie znam języka Niemieckiego ( a jest to kanton Niemieckojęzyczny w Szwajcarii) i dlatego chciałem odpowiedź napisać w języku angielskim i przesłać poprostu faksem.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: hak64 » ndz lis 23, 2014 13:31

rafxxx pisze:Jesteś pewien że musi byc to zrobione przez tłumacza przysięgłego,
Wszelkie pisma urzędowe w obcym języku muszą być tłumaczone!


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10516
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: doggie » pn lis 24, 2014 12:51

rafxxx pisze:

1. Olać sprawę i nie wpłacać nic - jakie będą konsekwencje ( pracuję na umowę o pracę, )
2. Nie znam niestety Niemieckiego czy są możliwości odwołania by zmniejszyli karę?
\

jeśli praucvjesz w Szwajcarii to musisz zapłacić, jeśli był to jednorazowy wyjazd to olej to
czy ze Szwajcarii mają możliwości wejścia na moją pensję w Polsce
nie ma takich podstaw i regulacji prawnych w sprawach o wykroczenia



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: hak64 » pn lis 24, 2014 14:19

doggie pisze:nie ma takich podstaw i regulacji prawnych w sprawach o wykroczenia
Już są. Wszystkie państwa ze strefy Schengen, mają możliwość wymiany informacji o przestępstwach i wykroczeniach popełnionych na ich terenie. Przechodzi już system punktowy, informacje o kolizjach, a także niezapłaconych mandatach. Wprawdzie możliwe jest, że jeszcze nie dopracowano przepisów umożliwiających zajęcie komornicze, ale to co najwyżej kwestia czasu...


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10516
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: doggie » pn lis 24, 2014 16:59

hak64 pisze: Już są. Wszystkie państwa ze strefy Schengen, mają możliwość wymiany informacji o przestępstwach i wykroczeniach popełnionych na ich terenie. Przechodzi już system punktowy, informacje o kolizjach, a także niezapłaconych mandatach. Wprawdzie możliwe jest, że jeszcze nie dopracowano przepisów umożliwiających zajęcie komornicze, ..
o przestępstwach tak, o wykroczeniach nie ma regulacji prawnych, nie ma wymiany informacji o punktach karnych i wykroczeniach w RD, o niezapłaconych mandatach poza granicami państwa też nie ma informacji w systemie SIS oraz KSIP

Najlepszym przykładem z praktyki jest: drogówka zatrzymuje obcokrajowca po użyciu alkoholu, wiadomo jak obcokrajowiec to obowiązuje tryb przyspieszony, sprawa trafia do sądu, sędzia wymierza karę dajmy na to grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku, a co z prawkiem? a no odsyła się do konsulatu czy ambasady, gość wraca do swojego kraju tam oddają mu prawo jazdy i jeździ dalej :bigok:

ale to co najwyżej kwestia czasu.
trwają prace więc tutaj się zgadzam
hak64 pisze:
Wszelkie pisma urzędowe w obcym języku muszą być tłumaczone!
dlatego tym pismem można się podetrzeć, pod warunkiem że nie będzie tam już wyjeżdżał



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: hak64 » wt lis 25, 2014 13:01

doggie pisze: o wykroczeniach nie ma regulacji prawnych
Już są, ale być może nadal nie jest praktykowana wymiana informacji. To zresztą w naszym kraju jest normą, bo skoro pomiędzy policją, prokuraturą i sądami nie ma przepływu informacji o toczących się postępowaniach, ba czasem nawet o wyrokach, to czego się tu spodziewać w sytuacji, gdy trzeba angażować MSZ?!


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

rafxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 31, 2009 01:38
Lokalizacja: szczecin

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: rafxxx » wt lis 25, 2014 13:13

Dziękuję za odpowiedź. Zamierzam napisać odwołanie i je wysłać. Co do tego że piszecie że to wykroczenie. Z informacji na różnych portalach dowiedziałem się że moje przekroczenie prędkości ( ponad 16km/h) niestety nie jest tylko wykroczeniem a przestępstwem, dlatego decydował o karze sąd. Piszecie, że nie ma szans by wyegzekwowali te pieniądze odemnie, ale czy w przypadku decyzji sądownej (zgodnie ze zdjęciami co załączyłem w 1szym poście) nie będą mogli wyegzekwować pieniędzy z pensji po zmianie przepisów, np. w przeciągu 1roku?



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10516
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Re: Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: doggie » wt lis 25, 2014 13:45

rafxxx pisze: ale czy w przypadku decyzji sądownej (zgodnie ze zdjęciami co załączyłem w 1szym poście) nie będą mogli wyegzekwować pieniędzy z pensji po zmianie przepisów, np. w przeciągu 1roku?
w Polsce odpowiadasz przed polskim sądem za czyny popełnione na obszarze RP a nie szwajcarskim za czyny popełnione u nich, sądy szwajcarskie w tej kwestii nie mają mocy /jeszcze/ na terenie RP, mogą sobie wyrokować co chcą nawet jeśli jest to tam przestępstwo, ty będąc obecnie w PL podlegasz polskim regulacjom prawnym a tutaj to jest wykroczenie, zresztą po co się wywodzić, można w by w jednym zdaniu - za te czyny tym papierkiem można się PL podetrzeć i tyle
hak64 pisze:
Już są, ale być może nadal nie jest praktykowana wymiana informacji.
proszę cię, o czym mowa, możemy się tak wiecznie licytować, z tego co wiem a pracuję w resorcie MSWiA to nie ma regulacji prawnych w sprawach o wykroczenia, zresztą napisałeś "nadal nie jest praktykowana wymiana informacji", czyli jakby ich nie było.



rafxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 31, 2009 01:38
Lokalizacja: szczecin

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: rafxxx » ndz gru 07, 2014 13:11

Napisałem odwołanie i odpisali mi że mogą jedynie rozłożyć na 4 raty, płacone co miesiąc liczone od 12.2014, zajebiście :grrr: .

1. opcja: Planuję tam jeszcze pojechać i jakby mnie zatrzymali jako kierowcę to co mogą mi zrobić?
2. opcja: Jakbym tam pojechał swoim autem ale jechał jako pasażer a prowadziłaby inna osoba to mogą coś zrobić ?

Oczywiście mówie o opcjach jak im nic nie zapłace



Awatar użytkownika
krzychu195
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: czw paź 19, 2006 13:51
Lokalizacja: WGS
Kontakt:

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: krzychu195 » pn gru 08, 2014 13:54

Wystarczy ze Cie z dowodu jakas sluzba sprawdzi i musisz zaplacic inaczej Cie nie puszcza



rafxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: pn sie 31, 2009 01:38
Lokalizacja: szczecin

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: rafxxx » śr gru 17, 2014 22:47

Nawet jak bede pasazerem to mnie nie puszcza?



Awatar użytkownika
krzychu195
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: czw paź 19, 2006 13:51
Lokalizacja: WGS
Kontakt:

Mandat z fotoradaru ze Szwajcarii

Post autor: krzychu195 » śr gru 24, 2014 15:01

Do momentu uregulowania należności. Po prostu wisisz w kartotece.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości