PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: marcin7x5 » sob mar 26, 2022 12:22

Odpowiem Ci na podstawie moich przygód sprzed pół roku gdzie również miałem szkodę rozliczają a podstawie OC sprawcy.


1. Do kogo zgłosić szkodę? COMPENSA? Czy skorzystać z Aviva (ma opcję BLS) naprawiać będziemy z OC sprawcy.
2. Poradzę się bardziej doświadczonego grona - z samych zdjęć możecie oszacować czy na 100% szkoda całkowita będzie? Czy jednak jest cień nadziei ze nie?
3. W chwili otrzymania kosztorysu i informacji o szkodzie całkowitej, czy można się od tego odwołać i walczyć o wyższą wypłatę?
4. Czy decyzję o oddaniu wraku ubezpieczycielowi, lub jego pozostaniu w moich rękach pozostaje po mojej stronie?
5. Bardziej zależałoby nam naprawie bezgotówkowej - czy tutaj warsztat po przedstawieniu swojego kosztorysu może jakoś wpłynąć na decyzję ubezpieczyciela?
6. Jak wygląda sprawa z autem zastępczym? Nie ukrywam, że teraz logistycznie mamy duży z tym problem.
1. Bez różnicy jeżeli ubezpieczyciel sprawcy nie podważa winy...
2. W kosztorysie w wariancie serwisowym z pewnością będzie szkoda całkowita. Możesz poszukać warsztat prywatny co zmieści się w kwocie odpowiadającej wartości rynkowej auta.
3. Zawsze możesz ale nic nie wskórasz...czasy gdzie ubezpueczyciele dawali dodatkowe ochłapy aby klient się odczepił już minęły....piszę to że świadomością po interwencji rzecznika w mojej sprawie
4. Tak. To ty decydujesz czy naprawiasz czy korzystasz z pomocy ubezpieczyciela w zbyciu wraku
5. Warsztat robi kosztorys i daje go do akceptacji ubezpieczycielowi dopiero wtedy podejmą się naprawy.
6. Należy ci się na czas naprawy auta. I tu jest kluczyk bo naprawa auta to okres kiedy warsztat faktycznie zajmuje się naprawą a nie od momentu zgłoszenia szkody. Niektóre ubezpieczalnie mają tam dodatkowe dni na jakie mogą ci przyznać ale to znikome.

Zawsze możesz iść do sądu ....a potem walnąć głową w mur z radości jakie to niby prawa nam przysługują.


Ewentualnie skorzystać z pomocy firm żyjących z zaniżonych odszkodowań za drobną prowizję.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » sob mar 26, 2022 15:01

adin17 pisze:
pt mar 25, 2022 22:34
Cześć
Miałem okazję dużo poczytać na forum, i zobaczyć jak wyglądają wyceny (szczególnie te zaniżone), oraz sztuczki ubezpieczalni. Tym razem padło i na żonę. Sytuacja następująca: zderzenie na skrzyżowaniu z drogą podporządkowaną, żona jako poszkodowana, sprawca nie ustąpił pierwszeństwa. Dodatkowo sprawca niepełnoletni bez uprawnień. Dobrze, że auto sprawcy miało ubezpieczenie ważne w COMPENSA. Na miejscu była policja więc temat winy mamy rozstrzygnięty. Nie zgłaszałem jeszcze sprawy do ubezpieczyciela (Mamy w AVIVA). Najwygodniej dla nas byłaby naprawa bezgotówkowa w serwisie z OC sprawcy. Podejrzewam jednak że w tym przypadku nie ma co liczyć na "szczęście" i tutaj będzie szkoda całkowita - zdjęcia poniżej. W wyniku uszkodzenia na tyle ile mogłem ocenić to: maska, zderzak, atrapy, belka aluminiowa, belka plastikowa, nadkola powyrywane, ślizgi uszkodzone, chłodnica wody dostała, lampy obie zniszczone, przesunięty błotnik i nie można otworzyć drzwi kierowcy, w środku poduszki wystrzeliły. Auto to Corsa 1.4 B+G 100KM rocznik 2013 pierwszy właściciel wersja cosmo, szyby przód elektryka, klimatyzacja automatyczna, wyświetlacz większy, 5 drzwi.

I tutaj moje pytania i prośba o cenne informacje/sugestie:
1. Do kogo zgłosić szkodę? COMPENSA? Czy skorzystać z Aviva (ma opcję BLS) naprawiać będziemy z OC sprawcy.
2. Poradzę się bardziej doświadczonego grona - z samych zdjęć możecie oszacować czy na 100% szkoda całkowita będzie? Czy jednak jest cień nadziei ze nie?
3. W chwili otrzymania kosztorysu i informacji o szkodzie całkowitej, czy można się od tego odwołać i walczyć o wyższą wypłatę?
4. Czy decyzję o oddaniu wraku ubezpieczycielowi, lub jego pozostaniu w moich rękach pozostaje po mojej stronie?
5. Bardziej zależałoby nam naprawie bezgotówkowej - czy tutaj warsztat po przedstawieniu swojego kosztorysu może jakoś wpłynąć na decyzję ubezpieczyciela?
6. Jak wygląda sprawa z autem zastępczym? Nie ukrywam, że teraz logistycznie mamy duży z tym problem. Nasze AC daje nam możliwość tylko 5 dni korzystania z takiego auta.

Dziękuję za cenne wskazówki/sugestie

ObrazekObrazek
Kolego nie jest tak różowo, jak to przedstawił marcin7x5.
Szkodę spowodował małolat bez uprawnień, zatem ubezpieczycielowi przysługuje prawo do regresu. Normalnie powinno to wyglądać tak, że ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, a następnie ściąga tę kwotę bezpośrednio od sprawcy. Bywa jednak, że stosują spychologię i sugerują, że poszkodowany ma sam dochodzić roszczeń od sprawcy, bo ubezpieczyciel korzysta z prawa do odmowy wypłaty odszkodowania w związku z brakiem uprawnień sprawcy. To jawne bezprawie i można ich "wyprostować" jednym pismem, ale czas leci... Sądząc po uszkodzeniach z pewnością zakwalifikują to jako szkodę całkowitą i osobiście nie widzę uzasadnienia, by to auto naprawiać (nawet z zastosowaniem części używanych będzie to powyżej 10 tys zł). Szkodę zgłoś do ubezpieczyciela sprawcy, bo likwidując przez swojego, będziesz miał na koncie szkodę własną do momentu wyegzekwowania należności od sprawcy. Od każdej decyzji ubezpieczyciela można się odwołać, a zwłaszcza od zaniżonej wyceny. W przypadku orzeczenia szkody całkowitej, to właściciel auta decyduje co dalej. Może złożyć do ubezpieczyciela wniosek o zagospodarowaniu wraku, może też sprzedać wrak wskazanemu przez ubezpieczyciela nabywcy (często wystawiają na licytację w celu ustalenia rzeczywistej wartości wraku), ale może też naprawiać auto w dowolnym warsztacie - warunek - koszt naprawy nie może przekroczyć wartości auta przed szkodą. Przy szkodzie całkowitej poszkodowany ma prawo korzystać z samochodu zastępczego od zaistnienia zdarzenia, do otrzymanie odszkodowania, plus 1-2 dni na znalezienie innego auta. Samochód zastępczy można wynająć nawet od sąsiada - potrzebna jest jednak umowa najmu z określoną stawką dzienną, a uzyskany dochód trzeba opodatkować.
Pozdrawiam.



adin17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 02, 2017 11:10

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: adin17 » sob mar 26, 2022 18:03

Dziękuje za cenne informacje i rozwianie wątpliwości. Sprawę zgłaszam zgodnie z sugestią do ubezpieczenia sprawcy. Jak tylko dostanę wycenę pozwolę się z nią z wami podzielić w celu dalszego wsparcia w tym temacie. Jeszcze raz dzięki.



adin17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 02, 2017 11:10

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: adin17 » wt mar 29, 2022 22:31

Witajcie
Wracam do was ponownie z moją Corsą. Otrzymałem wycenę samochodu z którą chciałbym się z wami podzielić i skonsultować. Wartość pojazdu wyliczono na 24100 zł brutto. Wypisano różne - i + wpływające na wartość. To co mnie osobiście szokuje to:
- korekta w kwocie za licznik (bo inne auta z takim rocznikiem mają niższe (poważnie? przecież to są jakieś żarty?)
- wyposażenie dealerskie (koło 20zł, lakier metalic 290 zł poduszki 640 zł (oni tak na poważnie? za 20 zł nawet osobno felgi/opony nie kupie; lakier metalic 290zł? może mi znajdą lakiernika co mi pomaluje auto całe za 800zł? :hmm:)
- instalacja gazowa 656 zł (jeśli dałem za instalację 3250 zł, to nawet amortyzacja tego wychodzi ponad 800zł na rok)

Wiadomym jest, że dla mnie te auto oprócz wartości materialnej/finansowej ma też wartość sentymentalną, która tutaj nie jest nic warta, dlatego zwracam się do was o zerknięcie na to, czy ta wycena auta jest ok?
Dodatkowo mam już napisane, że to jest tylko wycena auta, natomiast będzie tutaj szkoda całkowita, i informację o odszkodowaniu otrzymam w następnej wiadomości.

Jak to widzicie? :bajer: ObrazekObrazekObrazek



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » śr mar 30, 2022 04:33

Kolego rozumiem Twoją frustrację, ale niestety tak to wygląda. Wyjeżdżając autem za bramę salonu tracisz blisko 20% jego wartości, bo już jest używany. Do wyceny masz dołączone definicje korekt (uzasadnienie). Co się tyczy wyliczenia wartości instalacji gazowej, to przyjmuje się 30% utraty tej wartości po pierwszym roku (z tych samych powodów, dla których auto po wyjechaniu za bramę salonu traci 20% wartości). Każdy kolejny rok użytkowania, to kolejne 10% wartości na minus. Wyposażenie dealerskie także jest objęte amortyzacją i tak jeśli pełny pakiet wymaga w chwili zakupu dopłaty 25 tys zł, to w dziewięcioletnim aucie ten pakiet będzie wart niecałe 40% (poniżej 10 tys). Dlaczego? Ano dlatego, że przyjmuje się, iż średni okres użytkowania auta (występują drobne różnice w markach i modelach) wynosi obecnie 15 lat. Potem jego (auta) wartość można określać w zł, za kg masy własnej. Istnieje wszak możliwość podniesienia wartości auta przed szkodą, wymaga to jednak udokumentowania nakładów podnoszących tę wartość. Zatem, jeśli doposażyłeś pojazd, poddałeś tuningowi, albo wymieniłeś istotne podzespoły auta (np. nowy silnik, skrzynia biegów, gwintowane zawieszenie, mocniejsze hamulce), to możesz liczyć na dopłatę, bo amortyzacja będzie naliczana od momentu zamontowania w aucie dodatkowego wyposażenia. W takim przypadku liczona jest wartość części użytych do modyfikacji, jak i koszt ich montażu.
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: marcin7x5 » śr mar 30, 2022 13:04

Pisałem że nie będzie miło. Ja jak się odwołałem to przyjechali zrobić kolejną wycenę i dostałem jeszcze mniej !!!
Patrzą na wszystko aby tylko było na ich korzyść, każda ryska,stan opon, rocznik opon, ilość km przejechanych...opierają się o eurotax jeżeli chodzi o cenę wartość rynkową nie patrząc na uśrednione ceny rynkowe rzeczywiste....o innym systemie na który wskazał RF nie wspomnę bo jak zrobiłem w nim wycenę to róžnica w wartości auta była znaczna....ok 7tyś na moją korzyść....



adin17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 02, 2017 11:10

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: adin17 » śr mar 30, 2022 18:55

Nie da się ukryć, ze zderzenie z tą "rzeczywistością" jest takie, że kolizje to chyba ostatnie przygody, których chciałbym doświadczać :) Mam do was jeszcze pytanie, bo czekam niecierpliwie na kosztorys, który pokaże wartość samochodu przed szkodą i wartość wraku. Rzeczoznawca był już oglądać wrak, natomiast nie otworzył maski. I tu moje pytanie czy jeśli np wrak wyceni ubezpieczyciel na kwotę 6 tys zł, to czy jeśli uda mi się otworzyć maskę i stwierdzę większy zakres uszkodzeń to mogę odwołać się od takiej decyzji wskazując że wrak jest w "gorszym" stanie? Czy lepiej tak jak kolega wyżej pisał w ogóle się nie odzywać, bo jeszcze mogą w drugą stronę to wycenić i ostatecznie otrzymam jeszcze mniej niż na początku zaoferowali? Pytam czysto teoretycznie, bo ostatecznie i tak nie traktuje tego jako zarobek, czy wyjście na + w tej sytuacji.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » śr mar 30, 2022 22:29

Kolego, co prawda nr VIN ( rzeczoznawca ma obowiązek potwierdzić, że chodzi o to właśnie auto) w Oplu znajduje się na podłodze, obok fotela pasażera, więc jego odczytanie nie wymaga otwarcia maski, ale w Twoim interesie było jej otwarcie, bo rzeczoznawca nie uwzględni szkód, które nie były widoczne. Przy orzeczeniu szkody całkowitej ma to istotne znaczenie, bo każde uszkodzenie pomniejsza wartość wraku. Tu przypomnę, że odszkodowanie to kwota stanowiąca różnicę pomiędzy wartością pojazdu przed szkodą i po niej. Zatem uszkodzone poduszki silnika, skrzywione podłużnice, pęknięty blok, powoduje zmniejszenie wartości wraku, a co za tym idzie zwiększenie kwoty odszkodowania. W przypadku gdybyś zdecydował się na naprawę tego auta, dodatkowe uszkodzenia nie mają już znaczenia, bo orzeczenie szkody całkowitej wskazuje, że taka naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona (ubezpieczyciel nie zapłaci za naprawę więcej, niż auto było warte przed szkodą).
Już napisałem wcześniej - od każdej decyzji ubezpieczyciela poszkodowany ma prawo się odwołać. Zatem w przypadku, gdy ubezpieczyciel zawyży wartość wraku (jest kilka metod określania tej wartości), to masz możliwość wykazania, że nie wszystkie uszkodzenia zostały uwzględnione w wycenie szkody, co skutkuje obniżeniem wartości wraku.
Dla przykładu podam przypadek szkody w VW Passat model b5 kombi. Auto dostało w tylne koło, ubezpieczyciel zakwalifikował tylny lewy błotniki i zderzak do wymiany, oraz felgę do naprawy (plus cieniowanie tylnych drzwi . Wyliczone odszkodowanie stanowiło kwotę 4260 zł. Poradziłem klientowi aby zrobił pomiary geometrii zawieszenia auta i wysłał to ubezpieczycielowi. Okazało się, że tylna belka jest krzywa i przesunięta w prawo o ponad 4 cm. Ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą i wystawił auto na licytację. Oferent zaproponował 7 tys za wrak , ale go nie odebrał (nie kupił, bo w ofercie nie było wzmianki o uszkodzeniu tylnej belki). W konsekwencji ubezpieczycie wypłacił odszkodowanie w kwocie wyższej niż wartość auta przed szkodą, bo przepychanka odwoławcza trwała blisko 2 miesiące, a poszkodowany korzystał z prawa do auta zastępczego.
Pozdrawiam.



adin17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 02, 2017 11:10

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: adin17 » czw mar 31, 2022 20:37

Konkretnie, rzeczowo i na temat - hak64 bardzo Ci dziękuje. Mam co robić i dzięki Twoim wskazówką wiem w którą stronę iść. Będę was informował na bieżąco co dalej w mojej sprawie. Pozdrowionka



adin17
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: czw mar 02, 2017 11:10

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: adin17 » ndz kwie 10, 2022 11:24

Cześć
Wracam do was z kolejnymi informacjami mojej corsy. Ubezpieczalnia wyceniła wrak na około 13 tysięcy, a że szkoda całkowita to wartość auta 24100 - 13000 i mamy efekt = na konto już przelali 11 tysięcy. Napisałem do ubezpieczyciela, że chciałbym skorzystać z wariantu, gdzie oddaje wrak i chciałbym uzyskać kwotę wartości auta, którą przedstawili. Pytania:
1. Ubezpieczyciel zabiera mój samochód i sporządzana będzie umowa kupna-sprzedaży czy inaczej to wygląda?
2. W piśmie mam informacje, że ubezpieczyciel może mi pomóc w sprzedaży wraku (co w przypadku kiedy sprzedaż nie osiągnie tych 13 tysięcy?)
3. Czy w na tym etapie ubezpieczyciel może już zakończyć sprawę (dostałem pieniądze, mam wrak - temat zamknięty?) = tutaj pytanie z ciekawości.
4. Otrzymałem informację, że wypożyczone auto mam do 12 kwietnia i muszę oddać - tutaj z uwagi na otrzymanie odszkodowania auto muszę oddać? czy mogę je dalej mieć do momentu załatwienia sprawy z wrakiem?

Dzięki za pomoc.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: hak64 » ndz kwie 10, 2022 16:27

adin17 pisze:
ndz kwie 10, 2022 11:24
Napisałem do ubezpieczyciela, że chciałbym skorzystać z wariantu, gdzie oddaje wrak i chciałbym uzyskać kwotę wartości auta, którą przedstawili.
Ubezpieczyciel nie zabierze wraku. To nadal Twoja własność. Możesz napisać wniosek o zagospodarowanie wraku, bo:
- Twoim zdaniem wartość wraku została rażąco zawyżona (powiedzmy, że znalazłeś kupca oferującego np 8500)
- ubezpieczyciel ma prawo wystawić go na licytację (najwyższa oferta wskazuje wtedy rzeczywistą wartość wraku),
- samochód zastępczy przysługuje Ci do momentu otrzymania pełnego odszkodowania (wartość auta przed szkodą).
Pozdrawiam.



stefanello
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw mar 03, 2011 07:33

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: stefanello » sob kwie 01, 2023 08:00

Czy można spisać umowę na zasadzie najmu od prywatnej osoby, auto o klasę wyższą ale ustaloną stawką poniżej rynkowej ? Chodzi o czas gdy ubezpieczyciel sprawcy kolizji likwiduje szkodę na moim aucie.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: marcin7x5 » sob kwie 01, 2023 16:30

Umowę pewnie mo sobie spisać ale ubezpieczyciel i tak ją podważy. Robiąc z oc sprawcy masz prawo na auto zastępcze na czas naprawy a nie na cały okres kiedy to auto stoi I czeka czy to na wycenę czy to na wolny termin w warsztacie....liczy się okres tak naprawdę od zatwierdzenia kosztorysu naprawy.



stefanello
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: czw mar 03, 2011 07:33

Re: PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Post autor: stefanello » ndz kwie 02, 2023 06:32

stefanello pisze:
sob kwie 01, 2023 08:00
Czy można spisać umowę na zasadzie najmu od prywatnej osoby, auto o klasę wyższą ale ustaloną stawką poniżej rynkowej ? Chodzi o czas gdy ubezpieczyciel sprawcy kolizji likwiduje szkodę na moim aucie.
Siostra dostała strzała od amatora szybkiej jazdy i póżniej z impetem przywaliła w inne auto, ubezpieczyciel likwidujący szkodę postępuje jak to oni robią najlepiej a Ja się tak trochę angażuję w tę sprawę stawiając opór a swoją drogą zerknijcie proszę; Vw Polo 1.2 2007r kupione jako nowe przed laty w salonie.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/a5e16a7f ... 40/19/next
https://www.fotosik.pl/zdjecie/c1a050f5 ... 40/17/next
https://www.fotosik.pl/zdjecie/2914338f ... 40/21/next
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0cc97c8be7a3ff3b
https://www.fotosik.pl/zdjecie/214e5088dc904e61
https://www.fotosik.pl/zdjecie/46c00b1936961891
https://www.fotosik.pl/zdjecie/bd280ba8474319bd
https://www.fotosik.pl/zdjecie/2914338faa9f1722
https://www.fotosik.pl/zdjecie/a5e16a7fc6222b8c
Aha likwidator szkody Ergo Hestia zaproponował kupon na zakup roweru za 1000,- a w ostatnim emailu podbił wartość kuponu do 1450,-



ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości