PYTANIA-ile dostanę za takie uszkodzenia, za ile to naprawię

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

wojtass31
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 433
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 00:36
Lokalizacja: 3miasto

Re: PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: wojtass31 » śr sie 19, 2015 13:22

hak64 pisze:
wojtass31 pisze:Ile za to dostane z OC??
Prześli fotki uszkodzeń do ASO z zapytaniem o koszt naprawy (zwykle robią kosztorys licząc, że będziesz u nich naprawiał). Taki kosztorys przyda się do napisania odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Masz tam do wymiany lewy błotnik, kompletny zderzak z dokładką i nadkole. Niestety nie znam cen części, ale samą robociznę (wymiana i malowanie) wyceniam na około 2 tyś i orientacyjnie drugie tyle za części.


I tak pewnie nikt nie wyceni osobie prywatnej kosztów naprawy.



tomekpoznan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt gru 08, 2009 18:29
Lokalizacja: Poznan

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: tomekpoznan » sob sie 22, 2015 09:57

Witam .I mi się zdarzyło to nieszczęście ze miałem kolizję.Mój passat został uszkodzony.Auto to Passat fl 2001 1.8 T możecie mi mniej więcej wycenić naprawe.Uszkodone zostały drzwi przednie i tylne ,tylni błotniki wgiety,kurtyna,poduszka w fotelu i napinacz pasa,oraz lekko słupek .Co o tym myślicie .



wojtass31
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 433
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 00:36
Lokalizacja: 3miasto

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: wojtass31 » sob sie 22, 2015 12:38

Dostałem kosztorys za moje audi sprawdźcie czy wszystko jest ok


Obrazek

Obrazek

Obrazek



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: hak64 » sob sie 22, 2015 16:38

tomekpoznan pisze:Co o tym myślicie .
Będę się powtarzał (nie pierwszy raz zresztą). Bez fotek uszkodzeń to do wróżki!!!
tomekpoznan pisze:drzwi przednie i tylne
Z obu stron?
tomekpoznan pisze:tylni błotniki wgiety
jeden błotnik, czy błotniki?
wojtass31 pisze:Dostałem kosztorys za moje audi sprawdźcie czy wszystko jest ok
Nie wziąłem lornetki! Napisz mi na PW, podam Ci adres mailowy, tam prześlij ten kosztorys. przejrzę i odpiszę.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

tedi39
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob sie 22, 2015 18:33

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: tedi39 » sob sie 22, 2015 19:23

Witam Szanownych Forumowiczów.
Przepraszam, że korzystam w Waszego forum VW ale widzę że tutaj otrzymam sensowną i szybka pomoc.
Szkoda będzie likwidowana z OC sprawcy - Warta. Uszkodzenia to przerysowany z wgnieceniem wgnieciony prawy przedni błotnik , zarysowane dwa ranty alu-felgi. Elementy niemalowane, auto bezwypadkowe. Audi A4 model B6 rocznik 2004
Pytania :
1. Jaką poniosłem według Was szkodę finansową - na razie nie mam czasu na naprawę więc o koszcie naprawy dowiem się kiedyś.
2. Jak traktować zarysowanie dwu rantów alu-felgi - felga prawdopodobnie nie zgięta tylko zarysowany lakier - do malowania , wymiany ( raczej ciężko o zakup takiej felgi ).
3. Czy będzie przysługiwało mi ustawienie- sprawdzenie zbieżności.

Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.ObrazekObrazekObrazek



tomekpoznan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt gru 08, 2009 18:29
Lokalizacja: Poznan

Re: PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: tomekpoznan » sob sie 22, 2015 21:06

hak64 pisze:
tomekpoznan pisze:Co o tym myślicie .
Będę się powtarzał (nie pierwszy raz zresztą). Bez fotek uszkodzeń to do wróżki!!!
tomekpoznan pisze:drzwi przednie i tylne
Z obu stron?
tomekpoznan pisze:tylni błotniki wgiety
jeden błotnik, czy błotniki?
wojtass31 pisze:Dostałem kosztorys za moje audi sprawdźcie czy wszystko jest ok
Nie wziąłem lornetki! Napisz mi na PW, podam Ci adres mailowy, tam prześlij ten kosztorys. przejrzę i odpiszę.
Kosztorysu jeszcze nie mam,dwoje drzwi do wymiany blotnik lewy naprawa
Zdjęć nie posiadam auto w warsztacie



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: hak64 » ndz sie 23, 2015 09:44

tedi39 pisze: wgnieciony prawy przedni błotnik
Powinien zostać zakwalifikowany "do wymiany" 600-800 zł plus cena błotnika,
tedi39 pisze: zarysowane dwa ranty alu-felgi
naprawa (oczyszczenie, przygotowanie, malowanie) 300-400 zł
tomekpoznan pisze:blotnik lewy naprawa
Wgnieceń na błotnikach się nie klepie. Wymienia się cały element. Skoro to jest tylny błotnik, dwoje drzwi, uszkodzony słupek, wystrzelona kurtyna i napinacz pasów, to będzie szkoda całkowita.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

tomekpoznan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt gru 08, 2009 18:29
Lokalizacja: Poznan

Re: PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to napr

Post autor: tomekpoznan » ndz sie 23, 2015 11:14

tomekpoznan pisze:blotnik lewy naprawa
Wgnieceń na błotnikach się nie klepie. Wymienia się cały element. Skoro to jest tylny błotnik, dwoje drzwi, uszkodzony słupek, wystrzelona kurtyna i napinacz pasów, to będzie szkoda całkowita.[/quote]
To ile mogę się spodziewac?W zeszłym roku auto było warte 12700zl



przemlin
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 922
Rejestracja: wt sty 06, 2009 20:31
Lokalizacja: kwidzyn

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: przemlin » wt sie 25, 2015 20:53

Ile warte takie uszkodzenia Skoda superb tdi awx 2004r?Uszkodzone drzwi pasażera kierowcy błotnik + pierdoły ale WAŻNE zarysowany próg minimalna wgniotka na słupku środkowym , boczek kierowcy ma uszkodzenia minimalne ale jednak/ZAZNACZONE STRZAŁKI/
FOTOObrazekObrazekObrazek
KOSZTORYS DOBRY?
ObrazekObrazek
Rzeczoznawca wycenił na 7700zł



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: hak64 » wt sie 25, 2015 21:28

przemlin pisze:Rzeczoznawca wycenił na 7700zł
Jaki rzeczoznawca? Niezależny, czy ten podesłany przez ubezpieczyciela? Kolejny raz przypominam, że koniecznie należy podać, czy szkoda z AC, czy z OC sprawcy. To zasadnicza różnica, bo w pierwszym przypadku, to ubezpieczyciel dyktuje warunki - zgodnie z zapisami w umowie - która zwykle jest tak formułowana, żeby maksymalnie oszczędzać kasę (stąd zapisy o zamiennikach stosowanych w samochodach starszych niż 5 lat, o amortyzacji na części itp). Jeśli to szkoda z OC sprawcy, to moim zdaniem powinni zakwalifikować poszycie słupka i próg do wymiany, a nie naprawy (wgnieceń się nie naprawia, tylko wymienia element). Tym samym kosztorys powinien opiewać na kwotę blisko 10 tyś.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

przemlin
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 922
Rejestracja: wt sty 06, 2009 20:31
Lokalizacja: kwidzyn

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: przemlin » wt sie 25, 2015 22:50

Na kosztorysie jest rzeczoznawca ze
Spółdzielnia Usługowa VIG Ekspert w Warszawie,
Szkoda z oc sprawcy, jeszcze lusterko uszkodzone zapomniałem,/tzn wisiało , zostało przytwierdzone prowizorycznie żeby policja sie nie czepiała/ czyli nie da sie jeżdzić czyli należy sie odszkodowanie za wynajem auta zastepczego? TAK? A jeśli tak to jak liczyć dni wynajmu auta zastepczego? Od momentu wystąpienia szkody do momentu naprawy czy wypłaty odszkodowania?
Czy Mam prawo wymagać naprawy na orginalnych czesciach?Auto starsze niz 5 lat Auto miało orginalny lakier na wszystkich elementach bezwypadkowe, czy należy sie odszkodowanie z tytułu utraty wartosći?/Chyba nie bradzo bo już stare/.pzdr



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: hak64 » pt sie 28, 2015 09:44

Rzeczoznawca był w takim razie wynajęty przez ubezpieczyciela (podwykonawca likwidatora szkody). Auto zastępcze przysługuje na "technologiczny czas naprawy" (zwykle nie dłużej niż 14 dni). Jeśli auto nigdy nie było naprawiane i posiadało wszystkie oryginalne części, to poszkodowanemu przysługują części oryginalne. Odszkodowanie z tytułu utraty wartości pojazdu spowodowanej szkodą jest możliwe do uzyskania.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

Radison
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: czw lut 27, 2014 09:31
Lokalizacja: Zabrze

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: Radison » czw wrz 10, 2015 15:46

Jako że na naprawianiu samochodów znam się dużo mniej niż na podatkach to proszę Was koledzy o pomoc. Seat Leon z 2005 r., uszkodzone elementy były malowane, rozliczenie gotówkowe z OC sprawcy w PZU, naprawa na Sląsku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak będę w domu to postaram się jeszcze dorzucić zdjęcie komory silnika. Przedstawiciel PZU dokonał oględzin i sporządził taką wycenę:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No i pytania z mojej strony - czego mi w tej wycenie nie uwzględnił? Czy ceny robocizny i czas trwania poszczególnych czynności nie są zaniżone? Czy miał prawo do zastosowania zamienników części? (pod kalkulacją znajduje się informacja "CENA -15.00 % (CZESCI ZAMIENNE)" Czy kalkulacja nie powinna uwzględniać również dodatkowych usług, takich jak ustawienie zbieżności?

Z góry dzięki za pomoc.



hak64
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 13:23

PYTANIA-ile dostane za takie uszkodzenia, za ile to naprawie

Post autor: hak64 » czw wrz 10, 2015 17:04

Stawka roboczogodziny jest rażąco zaniżona (powinno być w granicach 80-100 zł, a nie 50). Ponadto zaniżono wartości części zamiennych zakwalifikowanych do wymiany. Nigdzie nie kupisz przedniego zderzaka w cenie 257 zł, wypełniacza zderzaka za 20 zł, ani reflektora za 126 zł. Nie napisałeś czy wszystkie uszkodzone części były wcześniej naprawiane i na czym ta naprawa polegała. Ubezpieczyciel ma prawo użyć do kalkulacji cen zamienników, jeśli uszkodzone elementy były już zamiennikami, lub były naprawiane w sposób odbiegający od ustalonej technologii napraw (klepane, szpachlowane i pomalowane). Jeśli dany element był oryginalny i został pomalowany wyłącznie z powodu drobnych rys i odprysków lakieru to nadal jest oryginalny i taki powinien zostać uwzględniony w kosztorysie naprawy.
Radison pisze: "CENA -15.00 % (CZESCI ZAMIENNE)"
To niedozwolona praktyka stosowana przez ubezpieczycieli, gdyż z góry zakłada on, że poszkodowany kupując części uzyska zniżkę w tej właśnie wysokości.
Radison pisze:Czy kalkulacja nie powinna uwzględniać również dodatkowych usług, takich jak ustawienie zbieżności?
Niezupełnie. Sama kalkulacja naprawy nie, ale takie koszty (podobnie jak mycie i odkurzanie tapicerki po naprawie, holowanie i zabezpieczenie pojazdu po kolizji, wynajem samochodu zastępczego) mają związek ze szkodą i powinny zostać zrekompensowane przez ubezpieczyciela sprawcy. Dodatkowe koszty powinny być jednak udokumentowane (rachunkami lub fakturami).
Odnośnie cen elementów zakwalifikowanych do wymiany, najlepiej złożyć zamówienie w ASO i poprosić o sporządzenie wykazu części z ich cenami (to samo dotyczy kosztu robocizny). Taki wykaz dołączyć później do odwołania w którym żądamy dokonania korekty wyceny szkody przez ubezpieczyciela.


specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości