Kolizja znajomego

Wszystko o ubezpieczeniach auta, problemach z rejestracją, papierami.
Porady prawne związane z autami i nie tylko.

Moderatorzy: jhosef, doggie, VIP

Awatar użytkownika
sebcio
VW Das ist auto
VW Das ist auto
Posty: 736
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 19:06
Lokalizacja: kuj-pom

Kolizja znajomego

Post autor: sebcio » śr lut 06, 2013 22:05

Witam Panowie :pub: Wydaję mi się że mam rację że wina kobitki ew. obopólna wina. Sytuacja następująca.

Znajomy wyprzedza lewym pasem na podwójnej ciągłej prawym pasem kobitka bez kierunkowskazu skręca w lewo dochodzi do kolizji. czyja wina ?
Była policja znajomy sam już nie wie jak się skończyło ale z tego co mówił będzie przesłuchanie dodatkowe. Policja mówiła że jego wina ale nie wydaje mi się, Chyba powinien dostać mandat za linie a nie kolizję ?

pozdraiwma :pub:


lama mechaniczna ;D

Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Kolizja znajomego

Post autor: zajac » śr lut 06, 2013 22:50

w zależności od punktu styku pojazdów może być wina drugiego kierowcy ,współwina lub wina twojego kolegi. Jeśli pojazd skręcający został uderzony w przednią część to wina drugiego kierowcy , jeśli w środek współwina, jeśli w tył wina twojego kolegi.

Ubezpieczyciel może ustalić przyczynienie się bez względu na każdą sytuację , ze względu na podjęcie manewru niezgodnego z przepisami.

Kierujący drugim pojazdem niezależnie czy wrzucił kierunek czy nie w każdej sytuacji powinien upewnić się czy zmieniając kierunek jazdy nie spowoduje zagrożenia w ruchu drogowym


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

maxoff
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 753
Rejestracja: sob lut 24, 2007 12:24
Lokalizacja: krk

Kolizja znajomego

Post autor: maxoff » śr lut 06, 2013 23:43

za spowodowanie kolizji powinna odpowiadać kobitka ponieważ zmienia kierunek jazdy bez upewnienia się czy może ten manewr bezpiecznie wykonać, twój kumpel co najwyżej może dostać mandat za podwójną ciągłą. pozdro.
sebcio pisze: Policja mówiła
policja dużo mówi, a nie zawsze wie co mówi :los2:



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Kolizja znajomego

Post autor: Shmatan » czw lut 07, 2013 08:25

Kobita nie mogła wykonać manewru skrętu w lewo jadąc wzdłuż podwójnej ciągłej



Awatar użytkownika
doggie
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 10538
Rejestracja: pt lis 23, 2007 00:13
Lokalizacja: GKA
Auto: Cupra Formentor DSG DQ381
Silnik: TSI

Kolizja znajomego

Post autor: doggie » czw lut 07, 2013 09:07

wstępnie z opisu kierująca winna spowodowania zagrożenia /kolizji/ a gość MKK za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej
maxoff pisze:
policja dużo mówi, a nie zawsze wie co mówi :los2:
skoro nie byłeś na miejscu, nie widziałeś i nie znasz okoliczności i szczegółów to daruj sobie uprawianie jasnowidztwa w tym konkretnym przypadku



maxoff
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 753
Rejestracja: sob lut 24, 2007 12:24
Lokalizacja: krk

Kolizja znajomego

Post autor: maxoff » czw lut 07, 2013 10:58

Shmatan, co jakiś czas są krótkie przerywane do wjazdu na posesję :bigok: a jeżeli tego nie było to i tak nie ma znaczenia przy ustalaniu winy, bo jest jasnym ze zmieniający kierunek jazdy ma uważać i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi który się porusza po pasie ruchu lub kierunku na który zamierza wjechać
doggie pisze:skoro nie byłeś na miejscu, nie widziałeś i nie znasz okoliczności i szczegółów to daruj sobie uprawianie jasnowidztwa w tym konkretnym przypadku
maxoff pisze: powinna odpowiadać
przecież nie napisałem że odpowiada, tylko że powinna odpowiadać i opierałem się na krótkim aczkolwiek klarownym opisie więc nie wiem o co masz ciśnienie :bajer:



Awatar użytkownika
sebcio
VW Das ist auto
VW Das ist auto
Posty: 736
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 19:06
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Kolizja znajomego

Post autor: sebcio » pt lut 08, 2013 00:20

Dzięki Panowie za odzew :pub: czytałem i ogólnie różne wyroki daje sąd i policja. Ale w większości wypadków wina jest po stronie osoby skręcającej choć nie zawszę. Najważniejsze żeby chociaż znajomy miał współwinę zawsze kasa jakaś będzie :bajer:


lama mechaniczna ;D

maxoff
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 753
Rejestracja: sob lut 24, 2007 12:24
Lokalizacja: krk

Kolizja znajomego

Post autor: maxoff » pt lut 08, 2013 10:44

sebcio pisze: żeby chociaż znajomy miał współwinę zawsze kasa jakaś będzie
ano właśnie, jak to jest ze współwiną? jeżeli będzie to co? naprawia furę z OC współwinowajcy i na odwrót?
kolega zajac, może by nam to wytłumaczył :bigok:



mlodypoznan
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: śr sty 26, 2011 10:48

Kolizja znajomego

Post autor: mlodypoznan » pt lut 08, 2013 11:40

Przy współwinie z tego co pamietam wypłacają po 50% odszkodowania



Awatar użytkownika
zajac
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2492
Rejestracja: sob sty 21, 2006 23:18
Lokalizacja: krakow,skarzysko
Kontakt:

Kolizja znajomego

Post autor: zajac » pn lut 11, 2013 17:47

przy współwinie tak mlodypoznan, napisał wypłaca się 50% należnego odszkodowania , każdy z uczestników kolizji idzie do ZU drugiego i zgłasza szkodę , tyle że przy wypłacie potrąca się procent współwiny . Zaznaczę że często współwinę orzeka się w innych proporcjach niż 50/50.


Moje mark 4 http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=251704&start=0

NARZĘDZIA I SPRZĘT WARSZTATOWY - SPRZEDAŻ
Pomoc prawna - ubezpieczenia
Ubezpieczenia PZU OC, AC, NNW, Pakiety - Tanio

mich77bor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: ndz gru 18, 2011 15:50
Lokalizacja: DW

Kolizja znajomego

Post autor: mich77bor » śr mar 06, 2013 08:03

Kobieta dostanie mandat - art 86 kw, z jej OC znajomy naprawi samochód, on dostanie tylko mandat za nieprawidłowe wyprzedzanie i jeżeli ubezpieczyciel wykorzysta tylko dokument z policji, to będzie wypłata pełnego odszkodowania. Natomiast jeżeli kobieta odmówi przyjęcia mandatu to sprawa będzie w sądzie i tam wystąpi z wnioskiem o uznanie przyczynienia się pokrzywdzonego do kolizji. Z wyrokiem pójdzie do ubezpieczyciela pokrzywdzonego i ten obliczy procentowy udział swojego klienta. Sądy nie chętnie obliczają procentowe przyczynienie się do kolizji, pozostawiają do do oceny zakładu ubezpieczeń. W trakcie procesu sądowego zostanie powołany biegły za którego kobieta zapłaci, on stwierdzi kogo była wina. Nie sądzę aby była tu współwina. Kierowca wykonujący manewr skrętu ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa innym kierującym, także tym którzy wykonują manewry nie zgodnie z przepisami.


Sprzedam nową półkę nad radio

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubezpieczenia, porady prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości