Szklarska Poręba i Harrachov

Opisy tras, podróży, przygód, cen paliw, hotele..czyli wszystko co warto zobaczyć w Kraju i zagranicą.

Moderator: Fiona

Awatar użytkownika
szawełło
Forum Master
Forum Master
Posty: 1119
Rejestracja: pn sie 17, 2009 19:48
Lokalizacja: Prudnik-opolskie

Szklarska Poręba i Harrachov

Post autor: szawełło » ndz lis 18, 2012 13:27

Szklarska Poręba fajne miejsce dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek.Byłem tam 6 dni i się nie nudziłem .Miejscowość raczej tylko dla lubiących spacerki po górkach , bardzo dużo knajpek , restauracji w dość przystępnych cenach (dobry obiad ok 14 zł).Dla lubiących życie nocne kilka dyskotek .Miejsc parkingowych w centrum nie ma praktycznie wcale ale to jest wbrew popularnej nazwy mała miejscowość i wszędzie można dojść .Jako miasteczko Szklarska Poręba nie rzuciła mnie na kolana , ok 500 metrowa główna ulica na której tętni życie a poza nią cisza , tak że jest wszystko ok , lubisz szum idziesz tam a dosłownie za 200 metrów masz spokój. Główna ulica zawalona różnymi straganami z odpustowym badziewiem no i co 10 m elektryczny grill z oscypkami wonia tym w całym miasteczku :kac: ( ceny od 0.80 gr do 2.0 zł za taką samą porcję ).

Wycieczkę po górkach zaplanowaliśmy od wjazdu wyciągiem na Szrenicę - szczyt górujący nad miastem (1362 m n.p.m.), na który prowadzi całoroczna, krzesełkowa Kolej Linowa „Szrenica".

Wciągi są dwa jeden do połowy górki I sekcja i przesiadamy się na drugi II sekcja.
CENNIK WYCIĄGU NA SZRENICĘ:
Wjazd I sekcja: dorośli 15.00 zł, dzieci 11.00 zł, dzieci grupa 8.00 zł
Wjazd II sekcje: dorośli 15.00 zł, dzieci 11.00 zł, dzieci 11.00 zł
Wjazd I i II sekcja: dorośli 24.00 zł, dzieci 15.00 zł, dzieci grupa 13.00 zł
Zjazd I sekcja: dorośli 11.00 zł, dzieci 7.00 zł
Zjazd II sekcja: dorośli 11.00 zł, dzieci 7.00 zł
Zjazd I i II sekcja: dorośli 17 zł, dzieci 11.00 zł
Wjazd i zjazd I sekcja: dorośli 24.00 zł, dzieci 15.00 zł, dzieci grupa 13.00 zł
Wjazd i zjazd II sekcja: dorośli 24.00 zł, dzieci 15.00 zł, dzieci grupa 13.00 zł
Wjazd i zjazd I i II sekcja: dorośli 27 zł, dzieci 21 zł, dzieci grupa 19.00 zł

Ale plany się zmieniają i poszliśmy na Wodospad Kamieńczyka - najwyższy wodospad w Sudetach.
Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Woda spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się jaskinia tzw. „Złota Jama" ze skupiskiem pegmatytów i ametystów.
Szlak w miarę ciężki , szlak kamienisty .

ObrazekObrazek


Opłaty za wstęp do Wąwozu Kamieńczyka - bilet normalny 5 zł; ulgowy 3 zł i dodatkowo za kask jak dobrze pamiętam 2 zł .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Przy wodospadzie schronisko „Kamieńczyk" i szałas „Sielanka"

Obrazek

Gdzie można odpocząć przed kolejnym etapem na Halę Szrenicką - też tam jest schronisko ( oczywiście wejście na szlak 5 zł ) .Niezapomniane widoki z Hali Szrenickiej .

Obrazek
Obrazek

Jak widać szlak niezbyt atrakcyjny ze słynnej treblinki ale mocno stromy , kurka ale tam jest tysiące ton tej drogi szacun dla ludzi którzy na tej wysokości ją budowali .

Obrazek

Ale buty musiały odpocząć .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A teraz z Hali Szrenickiej na szczyt - Szrenica .
Szrenica - szczyt górujący nad miastem (1362 m n.p.m.), na który prowadzi całoroczna, krzesełkowa Kolej Linowa „Szrenica". Na wierzchołku znajduje się schronisko „Szrenica". Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki klimatyczne, takie jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A teraz ze Szrenicy do Schroniska "Pod Łabskim Szczytem" , położone jest w Karkonoszach na wysokości 1168 m.n.p.m. Schronisko znajduje się na skrzyżowaniu wielu szlaków.

Obrazek
Obrazek

Kładką -- bo jest to Park Krajobrazowy .

Obrazek
Obrazek

Ze Schroniska "Pod Łabskim Szczytem" żółtym szlakiem do Szklarskiej Poręby

Obrazek
Obrazek

Lub niebieskim do Wodospadu Szklarki .
Kaskada potoku Szklarka o wysokości 13,3 m, zwężającą się u dołu, tworzy na dnie kolisty kocioł eworsyjny. Malowniczo położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości 520 m npm, w środkowej części Wąwozu Szklarki. Na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity. Przy wodospadzie małe schronisko PTTK „Kochanówka”

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To był jeden dzień - start o 9.00 powrót 17.00 kilkanaście kilometrów , mimo kilku schronisk na trasie radzę zabrać ok 2 litrów napoju na głowę i jakiś prowiant bo są słabo zaopatrzone i są kolejki .

Ok 15 km od Szklarskiej Poręby wybieramy się do Harrachova .

Harrachow położony jestok 700m.n.p.m. w pobliżu przejścia granicznego z Polską przy drodze Szklarska Poręba – Praga.

Na zboczu Čertovej hory (Czarcia Góra) znajduje się kompleks skoczni narciarskich Čertak . W centrum Harrachova istnieje wiele sklepów z pamiątkami, z kryształami z lokalnej Huty Szkła, restauracji, pizzerii, sklepów spożywczych .W Restauracjach ceny takie jak w Polsce ale o połowę więcej na talerzu .
Nie byłem w zimie , ale w lecie bardzo ciche i spokojne miasteczko , nie powala na kolana . Uwaga na parkingi płatne , bo w lecie jest tam mało turystów i można parkować pod samą skocznią za darmo , ale Czesi wykorzystują naszą niewiedzę i nas kasują .
Atrakcja jest Muzeum Górnictwa oraz sztolnia z trasą turystyczną funkcjonującą od marca 2003 roku na poziomie dawnego piętra sztolniowego. Na terenie muzeum znajduje się ekspozycja minerałów złóż fluorytowych, narzędzi oraz środków pomocniczych wykorzystywanych podczas wydobycia, mapy oraz zdjęcia pokazujące pracę wykonywaną w mieszczącej się tu dawniej kopalni.
No i chyba tyle o miasteczku jedziemy na skocznię narciarską , jest sześć od K - 30 do K - 185 mamut.

Wjazd wraz ze zjazdem na górę 180 koron .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


W Wiśle byłem na skoczni - to chyba bym skoczył ;) ale w Harrachovie jednak wysokość robi wrażenie .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na szczycie Čertovej hory (Czarcia Góra) pechowo upadłem i zerwałem sobie mięsień trójgłowy uda , ból okropny no i dwa ostatnie dni pozostały mi tylko na powolne spacerki po chodnikach ale...... :chytry:

Obrazek
Obrazek

Zainteresował mnie jeden Hotel o dziwnej budowie , podejrzewam "daleką komunę" , ale polecam obejrzeć .

Obrazek
Obrazek

Ten taras chyba służy , wg mnie w zimie do wjazdu bezpośrednio na nartach ze stoku do budynku hotelowego , a może to tylko hotelowy taras widokowy, to niebieskie to takie wielkie stalowe poręcze - bandy czy jak to nazwać .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nocleg w Szklarskiej Porębie , ja znalazłem w necie pokój z łazienką 35 zł osoba , nawet fajny , w pensjonacie dla gości była jadalnia w pełni wyposażoną kuchnią , parking zamykany , wi-fi , brakowało mi tam małego ogrodu gdzie można by po wycieczkach usiąść i napić się piwka .Ja byłem w tzw długi weekend sierpniowy i to co spostrzegłem na obrzeżach miasteczka było dużo wolnych miejsc noclegowych .No i jeszcze płacimy za każdy dzień pobytu opłatę klimatyczną 2,05 zł .

Mam nadzieję że przyda się komuś mój opis i skorzysta z wypoczynku w okolicach Szklarskiej Poręby.

:bigok: :pub:


Ba.........................

;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podróże z VW”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości