Ciśnienie w oponach raz na zawsze

Problemy z doborem felg i opon do auta? Napisz o tym tutaj, także wszystko na temat opon i felg.

Moderatorzy: Stalu, VIP

aleksKRK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn kwie 02, 2018 20:22
Auto: Volkswagen Golf

Ciśnienie w oponach raz na zawsze

Post autor: aleksKRK » sob kwie 14, 2018 15:35

Cześć!
Czy mógłby mi ktoś tutaj wyjaśnić jaki wpływ ma ciśnienie opon na zachowywanie się autka na drodze?
Nigdzie nie mogę znaleźć niczego konkretnego, a zdaję sobie sprawę, że nie bez powodu są zalecane wartości przez producenta.
Jaki to ma wpływ na komfort jazdy, na właściwości trakcyjne itp?

Dziękuję za odpowiedź!!!



Awatar użytkownika
Białek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 193
Rejestracja: wt mar 21, 2017 11:45

Re: Ciśnienie w oponach raz na zawsze

Post autor: Białek » sob kwie 14, 2018 20:08

Powiem co wiem i liczę na życzliwe komentarze.

Za niskie ciśnienie - zużywa się bieżnik po bokach, opony się grzeją a w konsekwencj niszczą, auto więcej pali, gorzej reaguje na kierownicę, mniej jest stabilne, opona może spaść na skręcie (znaczy rozszczelnić sie. Jest w pewnym zakresie wyższy komfort oraz lepiej się jedzie po piachu (ale to dotyczy opon o wysokim profilu).

Za wysokie ciśnienie - jest twardo, reakcje na kierownicę są żywsze, ale przyczepność słaba (bo zmniejszona jest powierzchnia kontaktu z nawierzchnią), zużywa się szybciej środek opony, wibracje niszczą zawieszenie.

I teraz najciekawsze - VW zaleca dla mojego golfa 2.3 ale dopuszcza 2.0 dla komfortu. Czyli kiedy najlepiej. Poza tym ciśnienie zmienia się wraz z temperaturą i wymaga korekty w zależności o temperatury przy której pompujemy w stosunku to spodziewanej temperatury jazdy. I do tego trzeba uwzględnić obciążenie. Czyli nigdy nie jest doskonale :( .

Jak miałem terenówkę, to stale woziłem kompresor i dobry manometr. Teraz tylko manometr. Jak muszę dopompować to przy takich małych kołach używam ręcznej pompki :) .



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Ciśnienie w oponach raz na zawsze

Post autor: wesol » sob kwie 14, 2018 21:08

Zależnie od parametrów opon i parametrów dobiera się ciśnienie w oponach. Poza tym też liczy sie ciężar jaki wozisz. Troszeczkę też to jak jeździsz ale pomijalne to jest.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Opony i felgi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości