Jak najlepiej montowac i regulowac instalacje gazowa

Instalacje gazowe w naszych Volkswagenach. Problemy z eksploatacją, wybór, modyfikacje.

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
evolution
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4305
Rejestracja: pt gru 31, 2004 18:20
Lokalizacja: się biorą dzieci???
Kontakt:

Post autor: evolution » pt gru 19, 2008 00:47

glupota tylko dlatego ze zakrs dobrej pracy silnik to plus minus 4%od lambdy 1 a jak dasz mu tyle krokow to zrec bedzie za 3 silniki a jechac JAK WOZEK DZIECIECY, JAK POPCHNIESZ RUSZY


Urodzinowa Promocja!!!
EVOLUTION MOTOR SPORT
Jakimów Jacek Wrocław tel. 608738768 Tuning Mechaniczny itd.

dam9an
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 16, 2008 20:34
Lokalizacja: Łodzkie

Post autor: dam9an » pt gru 19, 2008 20:30

A co w wypadku, gdy przy ustawieniach wyszlo mi, ze mam lambde wiecej na np bogatej mieszance lub bardzije na ubogiej? Co się może stac?



Awatar użytkownika
smoked
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 86
Rejestracja: pt sie 04, 2006 09:28
Lokalizacja: Radzymin k.W-wy
Kontakt:

Post autor: smoked » czw kwie 16, 2009 22:24

Witam,

Wykrecilem przed chwila wielozawor z butli (gaz po wyjezdzeniu do "zera" znikal jeszcze z butli z wielkim sykiem przez okolo 20 minut...), wyciagnalem wszystko wraz z plywakiem bo chcialem go sprawdzic. Niewazne - zrobilem co trzeba i skrecilem wszystko spowrotem.

Skoro bylo wyjezdzone niby do zera, a potem jeszcze przez 20 min schodzil gaz, tzn ze bylo go w butli duzo wiecej (wiem czemu, nie pytam o to). Standardowo tankuje ok 35 litrow lpg - a czego teraz moge sie spodziewac na stacji skoro butla jest 100% pusta? Czy lac az zawor odbije (o ile mu sie zachce :crazy: ), nawet jesli bedzie to mialo oznaczac 40-45 litrow, czy kazac wylaczyc mimo wszystko przy standardowych 35 litrach (kiedys tak wlasnie zawor odbijal, a jak przestal to zawsze tankowalem tylko tyle).

I czy w ogole musze na cos zwracac uwage podczas tego tankowania pustej butli, poza oczywiscie szczelnoscia polaczen, ktore wykrecalem?

Pliska o porade, dziekuje :bajer:


DODANE 19-04:
Zatankowalem... 27 litrow, wiecej nie weszlo. Sknocilem cos? A moze butle trzeba odpowietrzyc (jak ?), generalnie auto jezdzi :smoke: tylko cos malo weszlo tego gazu <confused>
Ostatnio zmieniony ndz kwie 19, 2009 15:21 przez smoked, łącznie zmieniany 2 razy.



krzysiek778
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: ndz maja 03, 2009 00:16
Lokalizacja: nowogard

Post autor: krzysiek778 » ndz maja 03, 2009 17:05

evolution, witam Cię jestem nowym i mam pytanko w sprawie swego golfa III na LPG mam problem z obrotami.Mam na zmiane jak ustawie obroty na benzynie pracuje równo a w tedy na LPG ma wysokie obroty.Podczas jazdy jest wrażenie jakby linka sie zacinala,żeby obroty spadły na minimalny poziom dojeżdrzając do skrzyżowania w tedy muszę go hamulcem zwolnić a sprzęgło w ostatnim etapie i tak w sumie jest za każdym razem.Co jest powodem jegoi zachowania?


:):)

Awatar użytkownika
evolution
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4305
Rejestracja: pt gru 31, 2004 18:20
Lokalizacja: się biorą dzieci???
Kontakt:

Post autor: evolution » ndz maja 03, 2009 19:14

jak ty na benie obroty ustawiasz??:>


Urodzinowa Promocja!!!
EVOLUTION MOTOR SPORT
Jakimów Jacek Wrocław tel. 608738768 Tuning Mechaniczny itd.

Awatar użytkownika
fneo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pt kwie 25, 2008 22:32
Lokalizacja: Giżycko
Kontakt:

zasadność montażu instalacji LPG

Post autor: fneo » śr maja 12, 2010 11:25

A ja chciałem spytać użytkowników Golf III z LPG,czy wg się opłaci montaż instalacji LPG do Golfa III gti edition 2,0 115 km?Cena 2200.I jaki to ma wpływ na zużycie silnika,jak ma?Mam 260tys.km przejechane,ale cena benzyny jest tak wysoka,że obecnie mało jeżdżę.Więc zamierzam wstawić gaz.Mile widziane opinie użytkowników takich samych autek z LPG.Średnio robiłem po 10tys.km rocznie.A w kalkulatorze opłacalności montażu instalacji wyszło mi,że przy obecnych cenach Pb i LPG instalacja zwróci się po około 9000-10000 km.I spalaniu Pb-11 l/100km a gaz 13l/100km.



lukasz17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: wt sty 06, 2009 18:00
Lokalizacja: zamość
Kontakt:

Post autor: lukasz17 » śr maja 19, 2010 15:03

evolution, mam do Ciebie prosbe moglbys zerknac na ustawienia mojego golfika MK3 2.0 2E instalka IIgen. sterownik stag100, chodzi mi o to ze golfik pali mi gazu jakies 14-15L niezaleznie czy jezdze spokojnie czy szybko. Moze poradzisz co moglbym zmienic... z gory dziekuje bardzo
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


EDYTION :D

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=300874

Awatar użytkownika
toffic
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 3845
Rejestracja: pn gru 25, 2006 14:35
Lokalizacja: RKR
Kontakt:

Post autor: toffic » śr maja 19, 2010 17:37

lukasz17 pisze:chodzi mi o to ze golfik pali mi gazu jakies 14-15L niezaleznie czy jezdze spokojnie czy szybko. Moze poradzisz co moglbym zmienic... z gory dziekuje bardzo
podłączyć/włączyć sonde :goof:



lukasz17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: wt sty 06, 2009 18:00
Lokalizacja: zamość
Kontakt:

Post autor: lukasz17 » śr maja 19, 2010 18:16

a zapomnialem dodac ze sonda zostala wlaczona


EDYTION :D

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=300874

Awatar użytkownika
toffic
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 3845
Rejestracja: pn gru 25, 2006 14:35
Lokalizacja: RKR
Kontakt:

Post autor: toffic » śr maja 19, 2010 23:47

wrzuć na oscyloskop sygnał z sondy na wolnych obrotach



lukasz17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: wt sty 06, 2009 18:00
Lokalizacja: zamość
Kontakt:

Post autor: lukasz17 » czw maja 20, 2010 00:05

postram sie to na dniach zrobic... a co z tego bedzie mozna odczytac?


EDYTION :D

http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=300874

luczero1348
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 11:51
Lokalizacja: ostroleka

Post autor: luczero1348 » sob maja 29, 2010 20:37

czesc mam problem z moim autem mam golfa2 z instalacją gazową chciałbym sie dowiedzieć ile powinien sie otwierać silniczek krokowy od instalacij gazowej gdy dodaje gazu on podnosi sie tylko ze 2 milimetry czy to tak powinno być czy ten silniczek jest walnięty



golf 22
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr lip 21, 2010 13:23
Lokalizacja: myslibórz
Kontakt:

Re: Jak najlepiej montowac i regulowac instalacje gazowa

Post autor: golf 22 » śr lip 21, 2010 13:28

evolution pisze:Wiekszosc problemow z instalacjami dotyczy instalek I i II generacji sa to w zasadzie identyczne instalki z tym ze odmienny jest sposob regulacji skladu mieszanki. w drugiej generacji jest zastosowany elektroniczny uklad zmieniajacy przekroj dyszy podajacej gaz.
zasada dzialania instalek mikserowych jest taka sama jak gaznika paliwo jest zasysane roznica cisnien powstajacej na zwezce, z tym ze jest to niedoskonaly sposob dawkowania.
zanim wyjasnie dokladnie problem dawkowania wyjasnie czego oczekuje silnik
mozna rozroznic 3 rodzaje mieszanki ekonomiczna, normalna i optymalna dla mocy
roznia sie zawartoscia paliwa w powietrzu
normalna to mieszanka o stosunku wagowym 13 do 1
ekonomiczna to mieszanka o stosunku 14 do 1
a mocna ma stosunek 12 do 1
roznice sa takie ze silnik na mieszance ubogiej wydziela najwieksza moc w stosunku do spalania paliwa tyle ze ta moc jest mniejsza od maxymalnej nawet o 30 procent
mocna wydziela najwieksza moc( 5 do 8 procent wiecej niz na normalnej) tyle ze spala okolo 30 procent wiecej paliwa niz przy mieszance normalnej
a normalna jest takim srodkiem przy ktorej silnik wydziela moc w miare rozwazna i nie pali przy tym jak smok.
w uzytkowaniu auta rzadko wykorzystuje sie max moce, w rzeczywistosci srednia moc oscyluje w zakresie 25 do 45 procent mocy max silnika.
gaznik swoja budowa powoduje cos takiego ze mimo iz teoretycznie ustawia sie optymalnie w teori na mieszanke normalna, w rzeczywistosci ta mieszanka w zasadzie nigdy nie jest idealna przewaznie wyglada to tak ze gdy ocy nie uzywamy sklad oscyluje blisko 12do 1 a jak potzrebujemy to w pewnym zakresie obrotow mamy 14 do 1
to samo jest w gazie.
ale pytanie jest takie skoro rzadko wykorzystujemy moc max auta to po co podawac mu caly czas idealna mieszanke???
IDIOTYZM najlepiej byloby robic tak ze do warunkow sredniego obciazenia dobrzeby bylo podac mieszanke uboga, podczas wykorzystywania mocy mieszanke bogata czyli mocna a do tego rzadko wpadac na mieszanke normalna czyli ala zloty srodek.
teraz nasuwa sie pytanie ... jak okreslic obciazenie silnika???
w wiekszosci aut mamy przepustnice z potencjometrem TPS... mozna okreslic z duzym bledem stopien obciazenia silnika na podstawie jej uchylenia, z tym ze im wyzsze obroty przy tym samym otwarciu tym mniejsze obciazenie. jest na to sposob w autach kore maja MAP sensor poniewaz Map sensor dokladnie okresla stan obciazenia silnika:) sugestia jest taka zeby sygnal TPS do komputera gazowego pobierac wlasnie z MAP sensora, a jak nie ma to go domontowac tylko dla celow instalki.
dalej co napisze tyczy sie tylko sterownikow autronic al 700 i teoretycznie stag 100 poniewaz sa to sterowniki gazu robione na praktycznie tych samych podzespolach i podobnym programie:)
zacznijmy od ustawiania danych w centralce:
obroty przelaczania w dol czy w gore???
majac emulator wtryskow najlepiej byloby ustawic w gore z tym ze jest to bardzo ciezkie do ustawienia tak aby nie bylo szarpniec, lub tez strzalow gazu w momencie zaniku palnej mieszanki, resztki paliwa dostaja sie do wydechu i podczas pierwszego zaplonu zdrowej mieszanki zapala sie w wydechu i poprzez wspolotwarte zawory na innym cylindrze zapalaja mieszanke w kolektorze ssacym i jest bum
co do obrotow progu przelaczenia, wszystko zalezy od tego jak daleko jest reduktor od miksera... sugeruje stosowanie jak najkrotszych wezy i do tego stosowanie krokowca 1cm gora 2 od miksera.
temperatura przelaczania i montaz termometru, coz ja zawsze szukam w glowicy silnika nieuzywaniego otworu w aluminium i tam go zakrecam wzglednie robie mala dziurke w lapie odlanej w glowicy i tam go umieszczam. powod jest prozaiczny ale nie bede go wyjasnial
teraz najlepsze podpeicie reduktora w uklad:D
wszyscy gazownicy ktorych znam poza tymi ktorym ja przekazywalem wiedze robia to na trojnikach... najwieksza glupota w wiekszosci aut, poniewaz jest duzo lepsze miejsce na wpiecie sie reduktorem co lepsze nie tniemy zadnego weza:D
( zapisze to zeby nie bylo zonka:D)

[ Dodano: Nie Paź 22, 2006 12:56 ]
miejscem gdzie najszybciej plynie goracy plyn to wezyk odpowietrzenia z glowicy do zbiorniczka, wystarczy zdjac wezyk ze zbiornika redukcja doprowadzic go do dolnego krocca reduktora a gorny dac dalej do zbiornika( roznice srednic zalatwiam tutaj kawalkiem wezyka o srednicy takiej jak oryginalne odpowietrzenie i nalozonym na krociec zbiornika i na niego zakladam waz z reduktora, nie spada i nic sie nie dzieje, jest to bezpieczne, w praktyce wyglada to tak ze po okolo 30 sekundach pracy silnika przy minus10 ma on juz okolo plus 5 do 15 stopni wiec zdatny jest do pracy:D
w kazdej instalce powinno byc zastosowane odciecie zeby silnika nie przekrecic, zwykle ustawiam to na obroty odciecia fabrzycznego jednak do sportu ustawiem przewaznie plus 20 procent w silnikach bezkolizyjnych(na szczescie wiekszosc OHC)
duzo mowi sie o blosie.... ze zaden krokowy tak szybko nie reaguje itp. na moj gust bzdura bo blos lekko oszukuje i z tego powodu ma byc strojony na hamowni:P
pomyslmy co by bylo gdyby silnik krokowy pod obciazeniem pracowal w 100 krokach, wiekszosc programow ustwi wolne na poziomie 90.... w zwiazku z tym przy kazdym dodaniu gazu musi sie otworzyc i przez chwile zubozy mieszanke skoro na wolnych 90 to optimum, a gdyby na wolnych ustawic 110??
w tedy kazde przyspieszenie wzbogaci mieszanke i da jej mocy a krokowy stopniowo sie zamknie optymalizujac mieszanke, zniknie problem zarzucany zwyklym instalkom i nawet bedzie lepiej niz w blosie, bo on akurat przeubaza w tym zakresie, inaczej auto palilo by okolo 40 procent wiecej, to jest to oszustwo:)
teraz zostaje prog sondy lambda, zwykle 0,43 wolta a gdyby ustawic na poziomie 0.65??
stosunek mieszanki podczas obciazenia przesunie sie w kierunku 12
no ale po co ten stosunek bez deptania, przeciez nie potrzeba takiej mocnej mieszanki non stop...
i tu wykorzystujemy opcje cut off zalaczamy ja p okolo 1 sekundzie( zeby nie zalaczala sie podczas zmiany biegow) i ustawiamy tak zeby krokowy ustawil sie okolo 10 do 15 procent ponizej krokow mieszanki normalnej, w sumie do granicy szarpania i braku mocu przy spokojnej jezdzie, jest to nie szkodliwe dla zaworow gdyz smialo przy malym obciazeniu ostygna i przekaza temperture. no ale sterowanie:D
i tu nieszczesny tps, metoda prob i bledow powinnismy ustawic poziom tps plus minus taki zeby auto jechalo okolo 140 na 5 na plaskim terenie na granicy tego progu do tego wylaczenie powinno nastapic w okolicach 1200 obrotow dla mono wtrysku i 1800 dla wielopunktu, z tym ze uwazac z wielopunktami, lepiej nie przeginac z domknieciem cut off i lepiej ustawic zakres 5 do 8 % i z takimi nastawami powyzej ustawionych obrotow, ktore rozgraniczaja jakby wolne obroty popdczas spokojnej jazdy krokowy po sekundzie przymyka sie robiac nam mieszanke o skladzie okolo 14 do 1 przez co auto jest ekonomiczne, a podczas potrzeby gwaltownego dodania gazu zaczyna sie regulowac sklad mieszanki wokol progu ustawionego na poziom 0,65 i sklad mieszanki przesuniety w kierunku 12 do 1. emulacje w vw smialo mozna ustawic na otwarta, gdyz nie wplywa to w zaden spoob na regulacje mieszanki (adaptacje) beznyny, w odroznieniu od nastaw emulacja lub masa. z nastaw elektroniki mozna by zakonczyc wywod z tym ze jedyne co mozemy ustawic to predkosc krokowego
na biegu jalowym powinny kroki by powolne, poniewaz przeplyw czynnika jest maly i nie ma potrzeby katowania krokowca szybkimi zmianami gdyz mieszanka bedzie przewaznie daleka od idealu a im mniejsze zmiany tym lepiej:)
na max obciazeniu( w steroniku wysokie obroty) predkosc powinna byc stosunkowa duza ale nie przesadzac, co dalej zakres regulacji na biegu jalowym plus 25 minus 15 na wysokich plus 50 minus 35 procent oczywiscie:D
teraz najwazniejsze
z mechanicznego punktu widzenia dobrze jest jak silnik zasysa chlodny czynnik, z kilku powodow, pierwszy powod to masa czynika ktora przy tej samej objetosci jest wieksza im zimniejsza mieszanka wiec silnik wydzieli wieksza moc, druga sprawa ze zmina mieszanka ma wieksza mase wiec i wieksza bezwladnosc wiec do tego polepsza sie napelnianie cylindrow w srednich obrotach
3 powod tyczy sie tylko gazu, podczas zmieny temperatury zmienia sie jeszcze jeden parametr ktory ma wply na mieszanke, przekroje i dlugosci kanalow doprowadzajacych powietrze do filtra, co powoduje nieokreslone zmiany w dolocie na ktore wplywu nie ma i lepiej doprowadzic tylko chlodne powietrze do filtra i nie patrzec sie na mniejsze spalania ( w teorii) benzyny, z gazem jest na odwrot, im cieplej tym wiecej. do tego dobrze jest pozbyc sie lub zblokowac klapke termostatu.
co do miksera, przy dynamicznych testach i regulacjach instaki smialo mozna przejsc na wieksze rednice, a przy zastosowaniu specjalnych mikserow mozna przekroczyc srednice 40 mm ( wazny jest w tym momencie przekroj otworu przepuszcajacego powietrze) sa miksery ktore w teori maja 45 mm a w praktyce przekrojem odpowiadaja mikserom o srednicy palnika 32 do 34 mm:)

[ Dodano: Nie Paź 22, 2006 13:33 ]
przy takich zasadach montazu instalek znika wiekszosc problemow z instalacjami, w miare mozliwosci bede aktualizowal o jakies rysunki itp:)



michallodz
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 232
Rejestracja: ndz sie 01, 2010 22:03

Jak najlepiej montowac i regulowac instalacje gazowa

Post autor: michallodz » ndz sie 01, 2010 22:10

Siema
Mam pytanko, w swoim sciro mam gaz 1 generacji reduktor bez zadnych podcisnien itd. Tomasteto asterik czy cos takiego
Chodzi mi o podlaczenie go pod ten wezyk odpowietrzajacy, tylko nie jestem pewien czy o tym samym mysle.
tutaj mam dwie fotki z mojego silnika http://img12.imageshack.us/gal.php?g=woda1s.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; jakos bardzo kiepska ale ciemno i telefonem robilem
czy chodzi o ten wezyk na czerwono zaznaczony?
Jesli dobrze rozumiem mam go przeciac w pol i jakos zamontowac ze tak powiem po elektronicznemu w szereg parownik?
Sprawdzal to ktos? dziala?:) faktycznie szybciej grzeje?
Bo mam juz dosyc tych trojnikow na wezach caly czas cos przecieka ciasno tam i w ogole
Dzieki pozdro



ODPOWIEDZ

Wróć do „LPG-dotyczy tylko inst.lpg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 7 gości