[TDI] 1.9 TDI ASV 110KM - bardzo ciezko pali - szukanie usterki

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

kotek34
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw gru 17, 2009 16:01
Lokalizacja: ja to znam

[TDI] 1.9 TDI ASV 110KM - bardzo ciezko pali - szukanie usterki

Post autor: kotek34 » śr wrz 28, 2022 22:06

Witam wszystkich,

Pacjent to silnik 1.9 TDI ASV. Samochod zaczal bardzo zle odpalac, im nizsza temp. na zewnatrz tym jest gorzej. Po dluzszym postoju jak sie juz uda go uruchomic to puszcza chmure z wydechu. Jak jest cieply to jest w miare OK, chociaz na pewno nie odpala z tzw. "polobrotu" Dodam, ze jak odpali to nie ma problemu z moca, nie czuc zeby byl slaby albo mulowaty, jednak na zimnym silniku dosc mocno kopci i ubywa oleju, na rozgrzanym juz tak nie dymi. Przy temp. rzedu 5 stopni trzeba juz sie naprawde solidnie nakrecic zeby go odpalic a to przeciez jeszcze nie jest nawet temp. zeby swiece musialy go dogrzewac, wiec na mrozie to juz nie bedzie szans go uruchomic. Siedze od 3 dni na internecie, przejrzalem wiekszosc for i podobnych tematow i zaczynaja mi sie konczyc pomysly.

Co bylo wymienane/sprawdzane:
-swiece zarowe wymienione w zeszlym roku (nowe, komplet BOSCH), sprawdzone napiecie na kostce od swiec, swiece i uklad sterownia swiecami sprawny
-rozrusznik (wymieniony tydzien temu na uzywany w dobrym stanie, w starym rozpadly sie sczczotki i tulejki, czeka na reanimacje)
-akumulator (wymieniony okolo 2 lata temu, sprawny, z gwarancja)
-zawor odmy (wymieniony tydzien temu)
-turbina (poprzednia puszczala olej, wymieniona okolo 2 miesiace temu na uzywke bez luzow na wirniku)
-sprawdzony uklad paliwa z pominieciem baku i filtra paliwa, tzw. "test na banke z ropa" czyli podpiete dwa weze bezposrednio pod pompe aby wykluczyc cofanie/zapowietrzanie sie ukladu, bez wiekszego rezultatu, pali tak samo zle, ponizej film)
-kat wtrysku na pompie (miesci sie w normie, okolo 60-63 na VAGu w BS)
-dawka paliwa na nastawniku (w normie okolo 5.2mg w VAGu)
-rozrzad (nic nie rpzestawione, znaki idealnie sie pokrywaja, walek rozrzadu ustawiony prawidlowo, rozrzad robiony rok temu przez mechanika)
-test odpalania na odpietym czujniku temp. wody - bez zmian
-sprawdzana klapa gaszaca, jest ok, nic sie nie wiesza/nie zacina
-filtr paliwa

Co NIE bylo jeszcze sprawdzane:
-kompresja
-pompa
-wtryskiwacze
-zawor EGR

Moze koledzy podpowiedza czego jeszcze szukac, teraz chodzi mi po glowie glownie ten test kompresji.

Tutaj dwa filmy (jeden z testu odpalania na bance z ropa i drugi z podgladem na parametry w VAGu). Ten film z Vagiem tak troszke kiepsko nagrany, wiec sorry za jakosc, ale widac parametry w poszczegolnych grupach. Wiem, ze miedzy banka a zasilaniem pompy powinien byc jakis filterek, ale nie mialem nic pod reka, wiec po prostu dobrze wyplukalem banke, a rope przepuscilem przez lejek z siatka.

Film1:
Film2:

//Edit:
Moze ktos powiedziec czy jest ok? Kolo pasowe ustawione idealnie na znak, a tak jest wtedy na zamachu.
Obrazek

Rozrzad:



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[TDI] Re: 1.9 TDI ASV 110KM - bardzo ciezko pali - szukanie usterki

Post autor: wesol » sob paź 01, 2022 13:51

Można odpiąć wężyk od egr I zaślepić ten wężyk na próbę. Jeśli ten egr w miarę czysty jest by ten grzybek w nim zamykał dopływ spalin to ja bym wtedy odpiął wtyczkę od czujnika temperatury tu pod pompa vaq. Jeśli wtedy silnik odpali jak dzik to poprostu paliwa tyle nie dostaje.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

kotek34
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw gru 17, 2009 16:01
Lokalizacja: ja to znam

[TDI] Re: 1.9 TDI ASV 110KM - bardzo ciezko pali - szukanie usterki

Post autor: kotek34 » sob paź 01, 2022 16:52

Dzieki za wypowiedz, co do EGR to znajomy mechanik tez mi podpowiedzial zeby go sprawdzic a najlepiej zaslepic. Do EGR nie bylo dawno zagladane. Czujnik od temp. wody pod vaccum odpinalem, nic kompletnie sie nie zmienilo, wiec raczej to nie to.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[TDI] Re: 1.9 TDI ASV 110KM - bardzo ciezko pali - szukanie usterki

Post autor: wesol » sob paź 01, 2022 21:59

Jeśli masz auto w manuału to vag com'em lub vcds zmień kodowanie w ecm że niby masz automat i wtedy jeszcze zdaj relację czy lepiej odpala. Ale jeszcze sprawdz sprawe tego egr. Jeśli nic to nie zmieni to stawiam na problem w pompie wtryskowej.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

kotek34
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw gru 17, 2009 16:01
Lokalizacja: ja to znam

[TDI] Re: 1.9 TDI ASV 110KM - bardzo ciezko pali - szukanie usterki

Post autor: kotek34 » wt paź 04, 2022 14:30

No nic panowie, zrobilem dzisiaj pomiar kompresji (zimny silnik po calodobowym postoju) i wyszlo po kolei od lewej 20,20,14,18. Na tym gdzie bylo 14 wlalem troszke oleju, powtorzylem pomiar i od razu wybilo ponad 20, wiec raczej jest juz jasnosc w temacie.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9196
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[TDI] Re: 1.9 TDI ASV 110KM - bardzo ciezko pali - szukanie usterki

Post autor: wesol » śr paź 05, 2022 06:27

Niestety tak.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

kotek34
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw gru 17, 2009 16:01
Lokalizacja: ja to znam

[TDI] Re: 1.9 TDI ASV 110KM - bardzo ciezko pali - szukanie usterki

Post autor: kotek34 » sob paź 29, 2022 14:26

Tak informacjnie jakby sie ktos zastanawial jak sie skonczylo, zrobilem pacjentowi sekcje zwlok, pierscienie na trzecim tloku sie rozpadly, na pozostalych tlokach nic lepiej poza tym, ze nic sie nie wysypalo przy demontazu. Pierscienie zowalizowane i cienkie jak zyletki, panewki rowniez w stanie krytycznym. Generalnie zapadla decyzja o szukaniu calego slupka. Pozdrawiam.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości