[TDI CR] Aplikacja VAG DPF - wypalanie filtra 2.0 TDI 184 KM

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ptryzna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr lis 05, 2008 15:36
Lokalizacja: pomorskie

[TDI CR] Aplikacja VAG DPF - wypalanie filtra 2.0 TDI 184 KM

Post autor: ptryzna » śr wrz 01, 2021 16:53

Witam.
Mam problem z częstym wypalaniem DPF (średnio co 100 km). Silnik to 2.0 TDi 184 KM (180 tys. przebiegu 2015 rok). Zainstalowałem aplikacje VAG DPF i zaobserwowałem, że zapełnianie filtra przebiega normalnie i powoli i nagle potrafi przeskoczyć w jednej chwili z przykładowo 40% zapełnienia na 90% (z 10g na 19g - soot mass calc.). Wymieniłem czujnik różnicy ciśnień dwa razy i nic nie pomogło.
Ma ktoś jakiś pomysł co może być przyczyną lub poleca jakiegoś fachowca od DPF z pomorskiego?



Awatar użytkownika
MaciekV5
...
...
Posty: 1152
Rejestracja: czw sie 30, 2012 08:20
Lokalizacja: GB
Auto: bmw
Silnik: CUNA
Kontakt:

[TDI CR] Re: Aplikacja VAG DPF - wypalanie filtra 2.0 TDI 184 KM

Post autor: MaciekV5 » czw paź 21, 2021 14:18

Witaj, jeśli jeszcze interesuje Cię odpowiedź... mam ten sam silnik, długo diagnozowałem przy użyciu VCDS i apki VAG DPF bo u mnie wypalał się co 50-60km.
Jak korzystasz z apki VAG DPF to przestaw w ustawieniach na "Custom engine group" -> Group 9.
Wtedy będziesz widział parametr "Soot mass measured" i Ci się rozjaśni czemu tak szybko robi wypalanie.
Ja ostatecznie zrobiłem turbo bo miało lekki luz wzdłużny i wg serwisu trochę za dużo oleju puszczało, stąd prawdopodobnie zapchany DPF.
Po wyjęciu DPFu zabity na amen ;) czyszczenie chemiczne pomogło + naprawa turbo.
Teraz jeżdżąc po mieście wypala się co 250km, w trasie co 450-500km zależnie od prędkości.



ptryzna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr lis 05, 2008 15:36
Lokalizacja: pomorskie

[TDI CR] Re: Aplikacja VAG DPF - wypalanie filtra 2.0 TDI 184 KM

Post autor: ptryzna » czw paź 28, 2021 13:30

Dziękuję za odpowiedź. Umówiłem się już na sprawdzenie turbo. Czy przed naprawą zauważyłeś większe zużycie oleju? Mi zużywa około 1l na 10 tys. km. W aplikacji VAG DPF nie mam możliwości podejrzenia "Soot mass measured", ewentualnie przez VCDS. Podpowiesz mi na co zwrócić uwagę, aby "rozjaśniło mi" sytuację?



Awatar użytkownika
MaciekV5
...
...
Posty: 1152
Rejestracja: czw sie 30, 2012 08:20
Lokalizacja: GB
Auto: bmw
Silnik: CUNA
Kontakt:

[TDI CR] Re: Aplikacja VAG DPF - wypalanie filtra 2.0 TDI 184 KM

Post autor: MaciekV5 » pt paź 29, 2021 09:56

ptryzna pisze:
czw paź 28, 2021 13:30
Czy przed naprawą zauważyłeś większe zużycie oleju? Mi zużywa około 1l na 10 tys. km.
Nie zauważyłem, mechanik twierdził, że wg niego było "trochę" za dużo oleju w przewodach. Ja też dolewam w granicach 1l/10kkm. Silniki CUNA akurat tak mają i to dobry wynik wg forów zachodnich sąsiadów.
ptryzna pisze:
czw paź 28, 2021 13:30
W aplikacji VAG DPF nie mam możliwości podejrzenia "Soot mass measured"
Jeśli wykupiłeś pełną wersję to masz taką możliwość, napisałem w poprzednim poście jak włączyć pokazywanie soot mass measured.

Rzecz w tym, że soot mass calculated jest wartością teoretyczną, wyliczoną z przejechanych km, obrotów, spalonego paliwa itd.
Natomiast soot mass measured jest wartością uwzględniającą pomiar różnicy ciśnienia przed i za filtrem dpf.
Przy zabitym dpfie, soot mass measured będzie Ci rósł bardzo szybko i jak osiągnie ok. 24g to rozpocznie proces wypalania, pomimo że soot mass calculated będzie miał powiedzmy ok. 14g.
W Twoim przypadku, być może po prostu DPF wymaga czyszczenia, a turbo jest ok, ale wyciągając dpf można ocenić stan turbo przy okazji i wtedy podjąć decyzję o ewentualnej regeneracji turbo.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości