Próbował ktoś zaaplikować turbo VNT do zwykłego TD?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
zaprzal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3027
Rejestracja: śr lis 10, 2004 20:06
Lokalizacja: Białystok / Tykocin
Kontakt:

Próbował ktoś zaaplikować turbo VNT do zwykłego TD?

Post autor: zaprzal » śr sie 30, 2006 10:36

Jak w temacie. Próbował ktoś zaaplikować takie turbo do TD? Co jest potrzebne do montażu i najważniejsze, jak rozwiązać problem sterowania kierownicami? Na vwdiesel byly jakies patenty, ze kierownice byly sterowane boostem, albo drugi, ze zmienialy polozenie razem z dzwignia gazu. Macie jakieś pomysły?

Korzyści oczywiscie ogromne: boost od samego dołu do góry ;) W przypadku seryjnych turbin albo mamy "w miare" małego laga ale duzo nie napompujemy, albo napompujemy troche wiecej, ale turbo wkreci sie powyzej 3tys...
Ostatnio zmieniony ndz cze 03, 2007 21:44 przez zaprzal, łącznie zmieniany 1 raz.


[b]nie odpowiadam na PW![/b] prosze o kontakt przez [url]turbodiesel.pl[/url]

Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » śr sie 30, 2006 12:46

Witaj!
Właśnie szukam jakiegoś rozwiazania w tym temacie bo mam garretta gt2052 który jest z kierownicami i najmądrzejsze co mi przychodzi do głowy to zawór od normalnej turbiny zastosować właśnie w tej turbinie. Gdyby ktoś miał jakies linki albo foty to będę wdzięczny za wrzucenie ich tutaj.



wojt_bb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: pt mar 31, 2006 11:17
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: wojt_bb » śr sie 30, 2006 13:06

watpie zebyscie znalezli tutaj kogos z taka wiedza, wy tu chyba nawieksi td podkrecacze jestescie ;] (bez urazy dla innych;))



Awatar użytkownika
Cinek
_
_
Posty: 1738
Rejestracja: ndz lis 28, 2004 14:52
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Cinek » śr sie 30, 2006 13:28

zastanawiałem sie na tym przed wymianą turbiny, i wg mnie sterowanie gazem jest nie bardzo, bo na 1 i 2 biegu i tak jest krótko a obroty rosną momentalnie. więc w zasadzie od dołu trójki by sie przydało mieć więcej powietrza. a to wg mnie dałoby się zrobić przez założenie jakiegoś zaworka nastawnego na ciśnieniu, i tu może ventil ma racje że z oryginalnej by sie dał wykorzystać. rzeźba jest niezła, ale oczekiwany efekt piorunujący.
przydało by sie wymienić też skrzynie żeby dłuższe przełożenia miała troche ( albo same zęby ) , ewentualnie tak doprowadzić silnik żeby kręcił sie do 6 tyś i załadować z benzynki :)
ja odpadam z tej zabawy bo wymieniłem już na taką jak była a pozatym jak na samochód rodzinny to co mam starczy :bigok:


viewtopic.php?f=86&t=432970 końca nie ma nigdy...

Awatar użytkownika
zaprzal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3027
Rejestracja: śr lis 10, 2004 20:06
Lokalizacja: Białystok / Tykocin
Kontakt:

Post autor: zaprzal » śr sie 30, 2006 14:32

ventil, wlasnie takie rozwiazanie tez mi podsunal koles na vwdiesel.net... zeby przerobic cisnieniowy zawór z normalnej turbiny tak aby sterowal kierownicami. Teoretycznie zasada dzialania ta sama i nawet wydaje sie to w miare proste. Tylko wszystko musi byc tak zgrane aby przy odpowiednim cisnieniu drazek wychadzacy z zaworu w odpowiedni sposób poruszał kierownicami... VNT 20 :chytry: to jest to. Do tego jeszcze odpowiednia pompa i jazda ;)
http://www.vwdiesel.net/phpBB/viewtopic.php?t=1306 tu jest 16 stron i wlasnie podobne rozwiazanie

Napewno niektorzy w Polsce to robia, np. przy przerabianiu tdi na m-tdi...


Cinek, to co teraz masz tez nie jest złe. Metalowa uszczelka pod głowicę od 1.9 td plus nowe śruby, ciśnienie 1,7 bar i tez mozna pojezdzic. Tylko ten masakryczny lag i chmury czarnego dymu na niskich obrotach nie bylyby najwspanialsze przy codziennej jezdzie. :/

A moze jakas hybryda z wieksza sprezarka?


[b]nie odpowiadam na PW![/b] prosze o kontakt przez [url]turbodiesel.pl[/url]

Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » śr sie 30, 2006 16:10

Właśnie tego tematu z vwdiesel.net szukałem - miałem go gdzieś ściągnietego w komputerze i nie mogłem znaleźć. Dzięki zaprzal. Prawdopodobnie to będzie najprostsze i najwłaściwsze rozwiązanie - trzeba będzie starą gruchę rozebrać i przerobic.



dziomal
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: pn gru 13, 2004 22:53
Lokalizacja: Brzozów/Kraków
Kontakt:

Post autor: dziomal » czw sie 31, 2006 20:05

Można zastosować zaworek n75 który oryginalnie steruje turbiną vnt w tdi. Zaworek ten jest sterowany przez komputer sygnałem o częstotliwości około 50Hz i współczynniku wypełnienia od 0 do 99 procent. Gdy nie podajemy napięcia na n75 to turbo pompuje na max. Aby ograniczyć doładowanie jest zwiększany współczynnik wypełnienia impulsów ( jest zwiększane średnie napięcie ) na n75 co w konsekwencji powoduje większe przepuszczanie podciśnienia przez zawore i mniejsze wychylenie kierownic w turbinie.
Najprostsze urządzenie elektroniczne mogące sterować n75 musiało by się składać z czujnika ciśnienia(koszt max 70 zl w sklepie internetowym lub mniej), zaworka n75(np. http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=124393993) i małego układu elektronicznego (koszt kilka, kilkanaście złotych) który po przekroczeniu określonego ciśnienia doładowania zmieniał by wypełnienie impulsów na n75. Czyli największym kosztem będzie zawór n75 i czujnik ciśnienia.

Drugim rozwiązaniem (może prostszym) będzie przerobienie puszki od kierownic na sterowanie nadciśnieniem tak jak było to pisane wyżej.



diodas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz kwie 23, 2006 19:17
Lokalizacja: szczecin

Post autor: diodas » czw sie 31, 2006 20:19

najlatwiej n75, nim sterujacy mikroprocesor i odbierajacy sygnaly o ilosci obrotow z wtyczki licznika. Pozniej juz tylko mape dopisac: pewnie obroty silnika = pewne wypelnienie impulsu do zaworka (czyli pewnie ustawienie kierownic).
Ewentulanie jeszcze latwiej to sygnal predkosci do radia ktory z tego co slyszalem narasta wraz z predkoscia ;) Bo w liczniku trzeba badac wypelnienie.
Wywczas mozna by usunac dodatkowy czujnik cisnienia...
Pozdrawiam...



Awatar użytkownika
dziechu
Forum Master
Forum Master
Posty: 1119
Rejestracja: sob lut 25, 2006 21:58
Lokalizacja: Śląsk
Auto: Golf III, Touran I 2.0 FSI
Silnik: 1Z

Post autor: dziechu » czw sie 31, 2006 20:30

diodas pisze:pewnie obroty silnika = pewne wypelnienie impulsu do zaworka
To nie zadziala, za malo danych. Obroty silnika to jedna sprawa a obciazenie druga - co najmniej tak samo wazna (silnik bez obciazenia uzyska wysokie obroty malymi dawkami paliwa i malym cisnieniem doladowania, silnik mocno obciazony potrzebuje duzych dawek i duzego cisnienia nawet na niskich obrotach). Sterowanie turbina wymaga danych - obroty aktualne, obroty zadane (pedal gazu), dawka paliwa, sygnal z czujnika przeplywu.



diodas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz kwie 23, 2006 19:17
Lokalizacja: szczecin

Post autor: diodas » czw sie 31, 2006 21:37

Wiadome jest ze najlepszy jest sterownik fabryczny ewentualnie z poprawkami.
Jezeli ktos chce optymalnie to jeszcze sklad powietrza itp sa potrzebne.
Ale myslalem ze chodzilo o domowe i tansze od fabrycznych metody sterowania.
Powinienem dodac jeszcze ze mape nalezalo by dopasowac do max wcisnietego pedalu.Jezeli ktos chce powoli sie rozpedzac to wiecej powietrza mu nie zaszkodzi, chyba ze patrzymy na norme spalania i na sprawnosc silnika przy malym gazie wowczas fabryczny ze wszystkimi czujnikami radze...
Pozdrawiam



atomic
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 60
Rejestracja: wt maja 31, 2005 09:10
Lokalizacja: NML
Kontakt:

Post autor: atomic » pt wrz 01, 2006 09:28

A nie lepiej zrobic by sterowane uwzgledniajalo predkosc obrotowa silnika w funkcji wychylenia ciegna gazu na pompie? Wtedy gdy uklad wykryje mala predkosc obrotowa silnika a duze wychylenie gazu oznaczac bedzie ze silnik ma ciezko i potrzebuje wiecej powietrza. Sygnal predkosci obrotowej silnika uklad moglby pobierac z alternatora a jesli chodzi i ciegno na pompie to mozna by wmontowac jakis potencjometr.

Kiedys tak myslalem by wykombinowac jakies dodatkowe doladowanie elektryczne ktore by sie wlaczalo wlasnie przy niskiej predkosci obrotowej silnika a duzym wychyleniu gazu by dostarczyc wiecej powietrza. Taki dodatkowy nadmuch powietrza do turbiny by napewno sporo zmiejszyl laga, spowodowal szybsze rozkrecenie sie lopatek turbiny. Wlasnie u mnie tez najbradziej denerwujaca jest chmura dymu przy przyspieszaniu podkreconym dieselkiem, szczegolnie jak raz niechcacy dyra zakopcilem :-)
Pozdrawiam



diodas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz kwie 23, 2006 19:17
Lokalizacja: szczecin

Post autor: diodas » pt wrz 01, 2006 09:46

[quote="atomic"]A nie lepiej zrobic by sterowane uwzgledniajalo predkosc obrotowa silnika w funkcji wychylenia ciegna gazu na pompie? Wtedy gdy uklad wykryje mala predkosc obrotowa silnika a duze wychylenie gazu oznaczac bedzie ze silnik ma ciezko i potrzebuje wiecej powietrza. Sygnal predkosci obrotowej silnika uklad moglby pobierac z alternatora a jesli chodzi i ciegno na pompie to mozna by wmontowac jakis potencjometr.

A moze na linki? Tylko nie wiem jak to jest z kierunkiem ruchu ciegla turbiny. Za pomoca dzwigni mozna by to zmienic i jezeli skok ciegla turbo jest ktorszy od skoku linki gazu mozna by zastosowac 2 dzwignie hehe ;) Domowa robota :grin:
Pozdrawiam...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



dziomal
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: pn gru 13, 2004 22:53
Lokalizacja: Brzozów/Kraków
Kontakt:

Post autor: dziomal » pt wrz 01, 2006 10:35

Sterowanie kierownicami w turbo za pomocą linki gazu nie zda edzaminu. Przy takim sterowaniu nie wykorzysta się potencjału turbiny vnt. Tubro będzie pompować podobnie jak normalna turbina. W zależności od ustawienia cięgna turbiny:
1. dobre doładowanie na niskich obrotach(mały lag) kosztem przeladowywania na max wciśniętym gazie co może okazać się niebezpieczne dla silnika
2. wystarczające doładowanie na max gazie i obrotach kosztem niskiego doładowania lub jego brakiem na niskich obrotach i obciążeniu silnika = duży lag



Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » sob wrz 02, 2006 08:13

Witam!
Dziomal, opisałeś wyżej sterowanie poprzez prosty układ elektorniczny - piszesz że częstotliwość wynosi 50Hz a zmienia się współczynnik wypełnienia. Mam pytanie czy może wiesz jaka jest wartość napięcia sterującego sterująca N75 no i gdzie ewentualnie zdobyć czujnik ciśnienia? Jeszcze jedno pytanie - może znasz wartość i częstotliwość napięcia które steruje zaworem przyśpieszającym wtrysk zamontowanym w dolnej części pompy w TDI (AFN)?

[ Dodano: 02 Wrz 2006 08:19 ]
Generalnie zalezy mi na sterowaniu zależnym od ciśnienia doładowania a nie od obrotów czy położenia pedały "gazu". Ustawiam układ na np. 1,5 bar i chcę by w całym zakresie obrotów od momentu kiedy turbo może ładować 1,5 bar było takie ciśnienie. Prawdopodobnie zastosuje zawór ze zwykłej turbiny lub przerobiony od VNT ale ciekawą mnie inne rozwiązania.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości