Nie odpala po rozrządzie

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
tom cio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 425
Rejestracja: ndz mar 17, 2013 14:56
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński

Nie odpala po rozrządzie

Post autor: tom cio » śr cze 08, 2016 21:02

Witam, w seacie toledo 1, 1.9tdi afn po wymianie rozrządu w ogóle nie chce zapalić. Auto od kiedy je znam słabo paliło na ciepłym silniku. Na vagu pokazywał kąt wtrysku na jałowym 134, przy wymianie rozrządu chciałem to zrobić, przed zdjęciem starego paska okazało się, że rozrząd był przestawiony (nie pamiętam o ile i na czym i w tym problem), aktualnie ustawiony na znaki, tzn płetwa na wałku, blokada na pompie i ustawione na "0" na wale. W ogóle nie chce się odezwać, próbowałem przestawić pompę o ząbek wcześniejszy i potem ząbek późniejszy wtrysk ale nic to nie dało. Na plaku chodzi. Wałka względem wału nie przestawiałem bo wiem czym to grozi. Mi skończyły się na niego pomysły już. Na vagu błąd czujnika temperatury paliwa (jest od kiedy był kupiony) i błąd 1237 - zawór odcięcia paliwa n109. Podanie +12 bezpośrednio na zaworek paliwa w pompie nic nie daje. Jakieś sugestie, pomysły, nawet te najbardziej banalne może czegoś nie sprawdziłem bo na prawdę ja już nie wiem.



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Nie odpala po rozrządzie

Post autor: Sztomel » śr cze 08, 2016 21:59

Jak chcesz korygować u siebie kąt wtrysku jak masz stały błąd czujnika temperatury paliwa ? Na wartość kąta wtrysku ma właśnie ogromny wpływ temperatura paliwa. Najpierw eliminuje się ten błąd czyli wymienia czujnik w nastawniku pompy wtryskowej a potem ustawia się kąt wtrysku. Kolejna rzecz to błąd elektrozaworu N109 - kod błędu 1237 to jedno a drugie to opis przy nim czyli albo zwarcie do masy albo uszkodzenie mechaniczne albo nieoczekiwany sygnał a tego nie podałeś. Na plaku odpala bo dostaje zasilanie z plaka ale z pompy wtryskowej widać już nie dostaje a skoro nie odpala nawet po podłączeniu do niego zasilania z akumulatora to znaczy, że N109 ciągle nie przepuszcza paliwa na wtryskiwacze. Nie pozostaje nic jak tylko go wykręcić i sprawdzić w jakim jest stanie mechanicznym i czy jego cewka reaguje na podawanie na niego napięcia. Nawet przy uszkodzonej jego cewce mógłbyś całkowicie wyjąć z niego tłoczek i zamontować ponownie bez tłoczka ale po odpaleniu silnika AFN już go nie zgasisz wyłączając zapłon kluczykiem w stacyjce bo niestety bez tłoczka w N109 dopływu paliwa nie zamkniesz a i ten silnik nie jest wyposażony w klapę gaszącą (jaką posiadają nowsze silniki) więc nie zdławi go również brak powietrza dopływającego do kolektora ssącego. Przywrócenie Twojego auta do życia to mały pikuś polegający tylko na wymianie czujnika temp. paliwa - na allegro widziałem, że chodzą po 50 zł od sztuki za nowy oraz N109 jeśli będzie miał spaloną cewkę (jego ceny akurat nie znam ale polecam rozejrzeć się za używanym).


Obrazek

Awatar użytkownika
tom cio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 425
Rejestracja: ndz mar 17, 2013 14:56
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński

Nie odpala po rozrządzie

Post autor: tom cio » czw cze 09, 2016 14:24

Paliwo na wtryskiwacze puszcza, po poluzowaniu rurek od wtryskiwaczy paliwo się pojawia przy kręceniu rozrusznikiem, ten błąd 1237 pojawił się jak dałem na zaworek bezpośrednio +12v z akumulatora. Ale wykręce go i sprawdze jeszcze dla pewnosci. Najgorsze jest to, że wcześniej wszystko chodziło, nie idealnie ale chodziło a teraz ani sie nie odezwie.

Edit: wyjęcie tłoczka z n109 nic nie daje, czujnik temp paliwa wymieniony, dalej nic... Nie wiem, może klin na wale ścięty? Na pompie klin jest ok.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14089
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Nie odpala po rozrządzie

Post autor: Michał_1977 » czw cze 09, 2016 15:50

tom cio pisze:blokada na pompie
Koło pompy przykręcone jest 4 śrubami + centralna nakrętka,czy tylko centralna?


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Longhorn
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 92
Rejestracja: pn lip 27, 2009 22:32
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Nie odpala po rozrządzie

Post autor: Longhorn » czw cze 09, 2016 21:25

Sztomel pisze: Nawet przy uszkodzonej jego cewce mógłbyś całkowicie wyjąć z niego tłoczek i zamontować ponownie bez tłoczka ale po odpaleniu silnika AFN już go nie zgasisz wyłączając zapłon kluczykiem w stacyjce bo niestety bez tłoczka w N109 dopływu paliwa nie zamkniesz
I tu się sztomel nie zgadzam, ponieważ wyłączając zapłon, odcinamy zasilanie sterownika, który to steruje pompą wtryskową i silnik zgaśnie. Wiem to z własnych doświadczeń, a nie np. z internetu. Miałbyś rację, gdyby byłaby to pompa sterowana mechanicznie.



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Nie odpala po rozrządzie

Post autor: Sztomel » czw cze 09, 2016 22:33

To proponuję byś wyjął całkiem przekaźnik nr 109 spod deski rozdzielczej (wtedy sterownik silnika nie dostaje zasilania po przekręceniu stacyjki w pozycję zapłon) następnie odłączył wtyczkę od elektrozaworu N239, który steruje klapą gaszącą wewnątrz obudowy zaworu EGR i następnie podłącz na "krótko" zasilanie na elektrozawór N109 w pompie wtryskowej z plusa akumulatora. W takiej konfiguracji zdroworozsądkowo mógłbyś pomyśleć, że nie da się silnika odpalić bo sterownik ma wtedy odcięte zasilanie - zgadza się ?
A jednak silnik odpali bo sterownik dostaje wtedy stałe zasilanie od strony elektrozaworu N109 a bez aktywnej klapy gaszącej go nie zgasisz przekręcając kluczyk w stacyjce i nie to żebym wyczytał to w internecie tylko również wiem to z własnego doświadczenia i wielokrotnie ten sposób opisywałem - nie wierzysz to zrób tak jak Ci napisałem. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania będzie ciągła jazda autem w trybie awaryjnym.


Obrazek

Awatar użytkownika
tom cio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 425
Rejestracja: ndz mar 17, 2013 14:56
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński

Re: Nie odpala po rozrządzie

Post autor: tom cio » czw cze 09, 2016 22:52

Michał_1977 pisze:
tom cio pisze:blokada na pompie
Koło pompy przykręcone jest 4 śrubami + centralna nakrętka,czy tylko centralna?
Tylko centralna, koło osadzone na stożku + klin. Blokuję prętem 15mm.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14089
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Nie odpala po rozrządzie

Post autor: Michał_1977 » pt cze 10, 2016 07:09

tom cio pisze:Tylko centralna, koło osadzone na stożku + klin. Blokuję prętem 15mm.
Dobrze.
Tak pytam,bo w przypadku nowszych pomp,piasta koła pasowego nie ma klina i może ktoś w tym grzebał i przestawił,a piszesz że była pompa przestawiona,więc tak mi przyszło do głowy,a nie doczytałem,że pisałeś o klinie na pompie :bajer:
Najprościej będzie skombinować adapter z czujnikiem zegarowym i w ten sposób sprawdzić kąt wtrysku.

Jeszcze jedno,jak kręcisz silnikiem,to z wydechu leci w ogóle jakiś dym? Jak nie leci,to nie dostaje paliwa i pod tym kątem szukaj przyczyny.


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
tom cio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 425
Rejestracja: ndz mar 17, 2013 14:56
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński

Nie odpala po rozrządzie

Post autor: tom cio » pt cze 10, 2016 12:46

Dzięki panowie za pomoc i podpowiedzi! W końcu udało się to odpalić, założyłem pompę wtryskową którą miałem po sprawdzeniu w zapasie leżeć i chodzi, nie wiem w sumie co się tamtej stało i to akurat w takim momencie, prawdopodobnie zbieg okoliczności, oddam do zrobienia i też będzie leżeć na zapas. Tylko jest kolejny problem, druga pompa też pokazywała błąd 539 (ta po sprawdzeniu), wymieniłem więc czujnik na ten który kupiłem i dalej pokazuje temp paliwa cały czas -5,4*C. Błąd po skasowaniu zaraz powraca, poza tym błędów brak. Przewody przy pompie są ok, wtyczki, styki czyste.

Aha, kąt wtrysku bez problemu udaje się ustawić na 58 na tej pompie, auto w końcu dobrze odpala.



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Nie odpala po rozrządzie

Post autor: Sztomel » sob cze 11, 2016 12:30

Nadal błąd czujnika temperatury paliwa - raczej mało spotykany zbieg okoliczności. Jeśli nie masz gdzieś wpiętego czip boxa albo uszkodzonej wiązki przewodów idącej od pompy do sterownika silnika to sprawdź jaką temperaturę pokazuje Vag po odpaleniu silnika po powiedzmy przejechaniu kilku kilometrów. Przy takim błędzie będzie i tak będzie problem z poprawną regulacją kąta wtrysku.


Obrazek

Awatar użytkownika
tom cio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 425
Rejestracja: ndz mar 17, 2013 14:56
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński

Nie odpala po rozrządzie

Post autor: tom cio » sob cze 11, 2016 13:57

Powiem tak: nigdy nie przepadałem za dieslami a po tym toledo to chyba przestanę całkiem je tolerować... Mianowicie auto nie pali na zimnym silniku, wcale. Wczoraj pisałem ze pali dobrze, ale był ciepły, cały happy poskładałem wszystko, wieczorem ostygł i już nie odpalił. Trzeba prysnàć samostartu to odpali. Na ciepłym pali od dotknięcia. Błąd czujnika g81 wyeliminowany, gdzieś kabel był przerwany. Więc na vagu błędów brak, dawka 4,9mg (była 8), kąt wtrysku 55-58. Dawka startowa już była podbita na max.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości