Wymiana oleju Golf IV - przez bagnet czy dołem ?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

mikan10
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 77
Rejestracja: czw kwie 14, 2011 11:35
Lokalizacja: Częstochowa / Łódź

Wymiana oleju Golf IV - przez bagnet czy dołem ?

Post autor: mikan10 » wt maja 15, 2012 15:11

Witam serdecznie, byłem dzisiaj wymienić olej w jednym z dużych zakładów tym się sławiących w Czestochowie ale chcieli mi go wyssać bagnetem, zapytałem o tradycyjne spuszczenie dołem ale szefostwo odmówiło. Najpierw tłumaczyli, że taki jest wymóg UE i wolno im tylko wyssać bagnetem a potem gdy oczekiwałem konkretnej odpowiedzi TAK czy NIE to zaczęli straszyć, ze w golfie IV jest miska aluminiowa i przy odkręcaniu korka może popękać miska lub ukręcić się śruba/korek i jest to niebezpieczne.

Nie wiem czy rozchodziło się o odkręcenie kilku śrubek i zdjęcie obudowy pod silnikiem czy faktycznie jest ryzyko tego popękania lub ukręcenia śruby.

Koledzy jaka jest różnica miedzy spuszczaniem dołem a wysysaniem przez bagnet? czy przez bagnet jest gorzej, nie wydobędzie się wszystkich opiłków albo ciśnienie odczepi zbyt dużo nagaru ze ścianek który potem pozapycha kanały olejowe?

Jak wymieniacie olej w swoich MK4 ?

Z góry dzięki za pomoc i sugestie.



Awatar użytkownika
szpieg
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 536
Rejestracja: sob mar 26, 2011 17:02
Lokalizacja: krk

Wymiana oleju Golf IV - przez bagnet czy dołem ?

Post autor: szpieg » wt maja 15, 2012 15:31

ja zawsze wymieniam olej poprzez odkrecenie korka spustowego w misce, minusem tego rozwiazania jest koniecznosc odkrecania podlogi pod silnikiem (o ile sie ją posiada)
bagnetem jest szybciej i wygodniej dla warsztatu ale nie ma pewnosci ze caly olej zostanie 'wyssany' ale tak na prawde nie powinno miec to wplywu na zywotnosc silnika


Mój GTI: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=499693
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Samochód jest dopiero mocny, kiedy boisz się do niego wsiąść i przekręcić kluczyk"

DANIEL LHR
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 07, 2007 00:28
Lokalizacja: hrubieszów

Re: Wymiana oleju Golf IV - przez bagnet czy dołem ?

Post autor: DANIEL LHR » wt maja 15, 2012 16:51

wytnij małe okienko w osłonie przy korku spustowym , ja u siebie tak mam i nie zwalam jej za kazdym razem



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Wymiana oleju Golf IV - przez bagnet czy dołem ?

Post autor: italiano_83 » wt maja 15, 2012 19:18

szpieg pisze:bagnetem jest szybciej i wygodniej dla warsztatu ale nie ma pewnosci ze caly olej zostanie 'wyssany' ale tak na prawde nie powinno miec to wplywu na zywotnosc silnika
Przez odsysanie oczyścisz lepiej silnik jak spuszczając olej tradycyjnie prze korek, wiem i robiłem to obiema metodami i zawsze po odessaniu wchodziło więcej oleju niż po spuszczeniu z korka, wniosek nasuwa się sam, choć dobre oczyszczenie miski trochę trwa.
Poza tym odsysając można odessać olej z bocznych ścianek obudowy filtra oleju, ktoś kto wymieniał sam olej dobrze wie o tym, że on tam pozostaje :bajer:
mikan10 pisze:Koledzy jaka jest różnica miedzy spuszczaniem dołem a wysysaniem przez bagnet? czy przez bagnet jest gorzej, nie wydobędzie się wszystkich opiłków albo ciśnienie odczepi zbyt dużo nagaru ze ścianek który potem pozapycha kanały olejowe?
Wszystko zależy od tego kto to robi, jak patałach jakiś który robi na przerób, to bez względu na sposób wymiany zrobi to źle.
Rozgrzej silnik, odkręć korek w misce - klucz 19 - ostrożnie, nie szarp bo miska jest aluminiowa - poleci gwint i będzie problem, jednostajnym ruchem się odkręca. Olej sam ścieknie wcześniej odkręcasz korek od wlewu oleju i wyciągasz miarkę. Potem odkręcasz specjalnym kluczem 76mm/14 kantów wieko obudowy filtra oleju, wyciągasz filtr i z tej obudowy też spłynie oleju trochę. Filtr montujesz zgodnie z napisem na filtrze - wymieniasz dwa oringi jeden mały drugi duży, duży na wieku filtra oleju, mały na tym plastikowym ( patyku :hmm: ) na który nakłada się filtr oleju.
Czekasz aż cały olej spłynie, zakręcasz z wyczuciem śrubę w misce, zakręcasz obudowę filtra oleju i lejesz nowy olej- amen.

To czy odciągniesz olej podciśnieniowo czy go spuścisz przez korek, praktycznie nie ma znaczenia, poza tym, że olej możesz odessać z miejsca o którym wcześniej pisałem, gdyż nie spłynie z grawitacyjnie. Zaletą odsysania jest to, że nie ryzykujesz uszkodzenia aluminiowej miski i nie trzeba demontować płyty pod silnikiem, czasowo wychodzi podobnie.


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

michalikpiotr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz paź 03, 2010 17:02

Re: Wymiana oleju Golf IV - przez bagnet czy dołem ?

Post autor: michalikpiotr » śr maja 16, 2012 09:06

witam kiedyś też tak się zastanawiałem i teraz za każdym razem przez bagnet wysysam. Zrobiłem próbę odkręciłem śrubę po odessaniu oleju i wyleciały 3 kropelki. Włożyłem pręt do odsysania i zauważyłęm go w tym otworze więc pręt wchodzi w najniższe miejsce. Jeszcze robie coś takiego że dmucham powietrze ze sprężarki do wlewu oleju i po każej wymianie wchodzi prawie 4,7 litra. SIlnik 1.9 bez turbo 64km auto to seat toledo. I tak już wymieniam przez 100 tys juz.



Awatar użytkownika
lukasz3001
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 190
Rejestracja: śr paź 05, 2011 10:17
Lokalizacja: Lubin

Wymiana oleju Golf IV - przez bagnet czy dołem ?

Post autor: lukasz3001 » śr maja 16, 2012 11:00

zawsze wymienialem przez spust w misce olejowej nawet w mk4 gdzie miska jest aluminiowa wystarczy zrobic to z wyczuciem a nie zerwiesz gwintu ;)



Awatar użytkownika
pipek71
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 78
Rejestracja: śr lis 08, 2006 23:09
Lokalizacja: Jordansmuhl

Re: Wymiana oleju Golf IV - przez bagnet czy dołem ?

Post autor: pipek71 » śr maja 16, 2012 16:05

Nie będę się rozwodził nad uzasadnieniem . Jak zapłacisz za naprawę turbiny to się nauczysz ,że olej spuszczamy tylko przez miskę . Poczytaj też o cudownych właściwościach korka w misce . Chyba że lubicie galaretkę zamiast oleju to polecam zasysaffffkę :)


[img]http://images2.fotosik.pl/282/b589a89788bbbb64med.jpg[/img]

Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Wymiana oleju Golf IV - przez bagnet czy dołem ?

Post autor: italiano_83 » śr maja 16, 2012 18:21

pipek71 pisze:Nie będę się rozwodził nad uzasadnieniem . Jak zapłacisz za naprawę turbiny to się nauczysz ,że olej spuszczamy tylko przez miskę
Idąc tym tropem to już bym musiał kilka turbosprężarek wymienić, niemal "zawsze" wymieniam przez odsysanie i jeszcze moje turbo od tego nie umarło, a w rok robię 30-35kkm więc minimum trzy wymiany w rok robię :bajer:
pipek71 pisze:Poczytaj też o cudownych właściwościach korka w misce . Chyba że lubicie galaretkę zamiast oleju to polecam zasysaffffkę
Jaką galaretę :panna: I jakie cudowne właściwości korka, że jest magnetyczny, ostatnią wymianę robiłem przez korek i nic na nim nie było :bajer:
Gorący olej jest jak woda, czy spuszczasz go przez korek czy odsysasz to wychodzi bez problemów, zobacz jak miska wygląda - jej dno, gdzie tam i co ma osiadać .. Skoro wymiana jest Twoim zdaniem gorsza, to jak wytłumaczysz fakt, że odsysając pozbywasz się z silnika więcej oleju niż przez tradycyjną wymianę przez korek ?


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

DejaVu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 14:56
Lokalizacja: Ełk

Wymiana oleju Golf IV - przez bagnet czy dołem ?

Post autor: DejaVu » sob paź 08, 2016 16:48

Podepnę się pod temat :) Właśnie zastanawiam się nad samodzielną wymianą oleju + filtra , kiedyś w takich fiatach zawsze sam wymieniałem , ale tam w stary filtr wbijałem śrubokręt i tak go wykręcałem :) w golfie mam wkład , nie posiadam też tego specjalnego klucza , chociaż widziałem filmik na YT jak odkręcali tą pokrywkę kluczem ''łańcuszkowym'' a taki akurat posiadam :) Jednak boję się trochę tego ''patyka'' co siedzi na nim filtr , na filmie z YT był golf tdi z silnikiem 130 konnym chyba i tam ten'' patyk'' był przy tym korku , a u mnie w sdi on chyba nie jest przymocowany do korka , chociaż mogę się mylić? Byłem dwukrotnie przy wymianie oleju w różnych warsztatach , w pierwszym jakiś pseudo mechanik nie mógł zdjąć filtra z tego patyka wkręcił więc go w imadło i mi go połamał! twierdził że przy poprzedniej wymianie oleju odwrotnie zamontowano filtr? chciał mi ten ''patyk'' kleić ale się nie zgodziłem , więc dostałem nowy. W innym warsztacie mechanik trzymając za ten patyk stuknął śrubokrętem w filtr i on zeszedł :) Olej chcę zmienić samodzielnie , dlatego że jestem świeżo po wymianie progów , które też w sumie poszły mi za sprawą podnośników warsztatowych , fakt że golf jest z roku 99 ale lewy próg był ok , wolał bym więc sam zmienić olej , ewentualnie na kanale a nie podnośniku - może popytam gdzie u mnie odsysają przez bagnet? ale posiadanie umiejętności jak poprawnie do tego filtra się dobrać nie zaszkodzi :) No i zapytam też o olej - zawsze jeździłem na mobil 1000 15w40 a w tamtym roku zaleli mi mobil 2000 10w40 że niby tamten to do traktorów! a przecież mój sdi to traktor :)


Seat Mii 1.O CHYA

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości