VW Bora 1.6 AKL - stuki w silniku (panewka?)

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ROCES
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: wt paź 31, 2017 13:24

VW Bora 1.6 AKL - stuki w silniku (panewka?)

Post autor: ROCES » pt sie 20, 2021 22:16

Witam, po kilku dniach postoju podczas rozruchu auta coś zaczęło pukać w silniku. Wydaje mi się, że dźwięk dochodzi z lewej strony silnika gdzieś z okolic rozrządu ale strasznie się roznosi dlatego nie mam pewności. Nie jest to czysto metaliczny dźwięk dlatego po pierwszym odpaleniu kiedy to usłyszałem sądziłem, że coś wpadło w pasek klinowy albo ułamał się jakiś plastik i stuka. Zauważyłem też, że czasami podczas gaszenia silnika w momencie zatrzymania pracy następuję stuknięcie tak jakby coś wracało na miejsce (panewka? oby nie...) po tym stuknięciu kiedy odpalę auto i nie dodaje gazu motor pracuje bez stuków do momentu kiedy nawet minimalnie nie dotknę gazu. Po dodaniu gazu znowu zaczyna stukać, na zimnym słychać mocniej, kiedy się nagrzeje jest trochę ciszej ale stuka cały czas.

Pacjent to VW Bora 1999r 1.6 AKL + LPG od 9 lat. Auto posiadam ponad 4 lata, aktualnie 320tys. przebiegu, olej wymieniany co 10 tys., z wydechu nie kopci, pracuje równo. Jedyne co mu dolega to pobór oleju przy wyższych prędkościach ok 600ml/1000km, przy jeździe po mieście zdecydowanie mniej. Oczywiście samochodem nie jeżdżę, został tylko kilka razy odpalony na postoju żeby sprawdzić co się dzieje. Zawsze chwaliłem to auto dlatego, że nigdy mnie nie zawiodło a zrobiłem nim około 70tys., a poza eksploatacją i kilkoma drobiazgami AKL'a zupełnie nic się nie działo.

Na filmiku przedstawiłem jak to wygląda. Proszę o jakieś porady bo w moim mieście ciężko o dobrego magika dlatego chciałbym mniej więcej wiedzieć na czym stoję. Waszym zdaniem będą to zawory? popychacze? a może nieszczęsna Panewka?
Dziękuje i pozdrawiam




Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8810
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: VW Bora 1.6 AKL - stuki w silniku (panewka?)

Post autor: marcin7x5 » sob sie 21, 2021 16:50

Sprawdź napinacz paska wielorowkowego. Można też zdjąć całkowicie pasek i wtedy osłuchać czy nadal hałasuje.



ROCES
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: wt paź 31, 2017 13:24

Re: VW Bora 1.6 AKL - stuki w silniku (panewka?)

Post autor: ROCES » sob sie 21, 2021 18:40

Marcin! Nie wierzę, zdjąłem pasek i cisza... a już zacząłem liczyć ile remont pochłonie. Miałem taką myśl żeby zdjąc ten pasek już wcześniej ale te stuki były tak głośne, że nie sądziłem, że może być to od napinacza. Ewidentnie rolka od napinacza ma wyczuwalny luz i "rzęzi" kiedy nią obracam. Dziękuję bardzo za pomoc w diagnozie. Temat można zamknąć, pozdrawiam i cieszę się niezmiernie, że to taka pierdoła :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości