[mk7] Automatyczna aktywacja czyjników parkowania

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

smiley
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw sie 29, 2019 09:36

[mk7] Automatyczna aktywacja czyjników parkowania

Post autor: smiley » pt sie 30, 2019 09:03

Cześć,
Od niedawna jestem właścicielem 4 letniego Golfa Varianta (1.4 TSI, 122 KM, wersja wyposażenia Comfort, czujniki parkowania z przodu i tyłu) i mam pytanie o działanie fabrycznych czujników parkowania.
W instrukcji jest napisane że powinny się aktywować automatycznie po wrzuceniu wstecznego - czyli jak rozumiem wrzucam ręczny na zapalonym silniku i na ekranie Infotainment powinna pojawić wizualizacja samochodu razem ze wskazaniami czujników. Tak się niestety nie dzieje. Dopiero jak nacisnę przycisk systemu Park Pilot koło lewarka zmiany biegów pojawia się wizualizacja.W menu samochodu mam wybraną opcje automatycznej aktywacji. I ta aktywacja działa, przy zbliżaniu się powoli do przeszkody z przodu.
Jak te czujniki działają u was? Jakie wygląda ich poprawne działanie?



Awatar użytkownika
flo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Golf MK7 2016
Silnik: CZCA

Re: [mk7] Automatyczna aktywacja czyjników parkowania

Post autor: flo89 » pt sie 30, 2019 12:11

U mnie działa to dokładnie tak jak opisuje instrukcja. Przednie jak i tylne działają gdy zbliżasz się do przeszkody, ale też automatycznie pojawia się wizualizacja po wrzuceniu wstecznego. Są do tego ustawienia w panelu dotykowym. Jeśli masz to zaznaczone to powinno działać. Na pewno masz zaznaczoną dobrą opcję?
Tego przycisku koło lewarka używam raczej do ich deakywacji gdy czasem w korku denerwuje (potrafi reagować na spaliny autobusu, albo jak w zimie jest śnieg na zderzaku).


MK7 2016 1.4 TSI CZCA Highline

smiley
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw sie 29, 2019 09:36

Re: [mk7] Automatyczna aktywacja czyjników parkowania

Post autor: smiley » pt sie 30, 2019 16:23

flo89 pisze:
pt sie 30, 2019 12:11
Przednie jak i tylne działają gdy zbliżasz się do przeszkody, ale też automatycznie pojawia się wizualizacja po wrzuceniu wstecznego.
No to u mnie tak to nie działa niestety. Sprawdzę jeszcze dokładnie, te ustawienia w menu.



smiley
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw sie 29, 2019 09:36

Re: [mk7] Automatyczna aktywacja czyjników parkowania

Post autor: smiley » ndz wrz 01, 2019 11:17

W menu mam włączoną funkcję "automatyczne uaktywnienie" - i ona działa poprawnie, przy powolnym zbliżaniu się do przeszkody z przodu czujniki się aktywują. Pozostałe opcje dotyczą głośności czujników.

Zauważyłem też że jak aktywuje ręcznie czujniki parkowania i cofam to na ekranie wizualizacji nie jest pokazywane wskazanie drogi jazdy do tyłu w zależności od stopnia skręcenia kół. Dodatkowo ustawiłem w menu funkcję automatycznego obniżenia lusterka pasażera przy cofaniu i ona też nie działa. Więc wnioskuję ze uszkodzony jest jakiś czujnik moduł odpowiedzialny za wykrywanie wrzucenia wstecznego.

Czy diagnostyka i naprawa takiego typu usterki jest trudna i droga? Gdzie najlepiej udać się na naprawę (aso czy raczej jakiś niezależny warsztat)?



Awatar użytkownika
flo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Golf MK7 2016
Silnik: CZCA

Re: [mk7] Automatyczna aktywacja czyjników parkowania

Post autor: flo89 » pn wrz 02, 2019 20:09

Najpewniej to po prostu uszkodzony czujnik cofania. Sprawdź czy palą się światła cofania jak wrzucisz wsteczny. Ten czujnik daje znak reszcie elektroniki że jedziemy do tylu i trzeba włączyć to i owo 😊


MK7 2016 1.4 TSI CZCA Highline

smiley
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw sie 29, 2019 09:36

Re: [mk7] Automatyczna aktywacja czyjników parkowania

Post autor: smiley » wt wrz 03, 2019 11:18

flo89 pisze:
pn wrz 02, 2019 20:09
Najpewniej to po prostu uszkodzony czujnik cofania. Sprawdź czy palą się światła cofania jak wrzucisz wsteczny. Ten czujnik daje znak reszcie elektroniki że jedziemy do tylu i trzeba włączyć to i owo 😊
Zgadza się to te czujniki. Światła cofania się nie palą na wstecznym.
Orientujecie się ile (mniej więcej) może kosztować naprawa?
Dzięki za pomoc!



Awatar użytkownika
flo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 440
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Golf MK7 2016
Silnik: CZCA

Re: [mk7] Automatyczna aktywacja czyjników parkowania

Post autor: flo89 » śr wrz 04, 2019 00:19

Podejrzewam że koszt czujnika to jakieś 50-100 zł. Wymiana 5 minut pewnie 5 dyszek.


MK7 2016 1.4 TSI CZCA Highline

smiley
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw sie 29, 2019 09:36

Re: [mk7] Automatyczna aktywacja czyjników parkowania

Post autor: smiley » śr wrz 04, 2019 15:31

Brzmi dość optymistycznie.
Z ciekawości szukałem na iparts.pl ale nie znalazłem takiego czujnika. Ma ona jakąś specjalistyczną nazwę albo czy ktoś zna nr części od producenta?



smiley
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw sie 29, 2019 09:36

Re: [mk7] Automatyczna aktywacja czyjników parkowania

Post autor: smiley » pn wrz 09, 2019 10:09

Naprawione - okazało się że sam czujnik był ok, natomiast trzeba było wymienić przewody (ale które dokładnie to nawet nie wiem). Koszt 150 zł, Kraków.
Dzięki za pomoc.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk7 (2012 - )”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości