[mk7] Nie działa zamykanie/otwieranie okna przyciskiem

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wojtasx20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 16, 2017 14:33
Auto: Golf VII Variant 1.4TSI 125PS 15' Comfirtline
Silnik: CZCA

[mk7] Nie działa zamykanie/otwieranie okna przyciskiem

Post autor: wojtasx20 » czw cze 21, 2018 14:06

Witam,

Tak jak w temacie, ale żeby konkretnie wyjaśnić, o co chodzi, to musze się trochę rozpisać.
Mam Golfa VII w kombi 2015r (model 2016) 1.4TSI 125km. Kupiłem go w wersji Comfortline. Po paru miesiącach użytkowania pomyślałem, że przydałoby się go trochę "ulepszyć" i na pierwszy strzał poszły drzwi i lusterka, czyli w drzwiach zamiast standardowych odblasków, wsadziłem światełka, a od spodu w lusterkach wyfrezowałem odpowiednie otwory w przeznaczonym do tego miejscu, i również wsadziłem ORI lampki, które działają do dziś bez najmniejszego problemu (oczywiście, bez pociągnięcia okablowania się nie obeszło). To się chyba nazywa system living/coming home, ale nie wiem jak to dokładnie nazwali w VW.

Żeby to wszystko działało, oprócz okablowania i lampek +kodowanie, musiałem dokupic jednostkę lewych drzwi (od kierowcy) z wersji HighLine (jednostka w prawych drzwiach nie wymaga wymiany, bo w HighLinie stosuje się taką samą jak w Comfortline).
No i tu się zaczyna problem... kupiłem na allegro używany sterownik z golfa highline nr 5Q0959593A. Lampki działały, ale po zamontowaniu sterownika wywaliło błąd systemu start-stop i błąd silniczka otwierania/zamykania szyby lewych drzwi. O tyle, o ile start-stop mam w kodowaniu wyłączony permanentnie, więc aż tak nie przeszkadzało, ale przeszkadzało mi, jak otwierałem albo zamykałem szybę. Szyba w pewnym momencie zatrzymała się, mimo tego, że przycisk był wciśnięty. Zaczęła działać jak kilka razy się nim pobawiłem, albo ruszyła od razu, jak wcisnąłem przycisk szyby pasażera a potem znowu ten od kierowcy. Może to nie jest takie istotne, ale czasem jak szyba się zatnie, to nawet relatywnie długie lub wielokrotne wciskanie przycisku nic nie daje, ale za każdym razem zadziała, jak wcisnę inny przycisk otwierania/zamykania okna pasażera.
Pomyślałem że "OK, skoro używany sterownik, to pewnie trefny albo zamówiłem nie ten, co trzeba" i zamówiłem inny też z allegro z nr 5Q0959593B, oczywiście również z highline. Problem start-stop juz się nie pojawił, ale szyba wariuje (zacina się) tak samo jak wcześniej. VAG nie pokazuje żadnego błędu ...chyba dla tego, że przecież czasem działa :banghead:
Co mogłem zrobić źle? Może VW przewidział, że właściciele czasem szperają w swoich perełkach i tak trochę uniemożliwił nam dodawanie wyposażenia? A może mam zły sterowniek? Nie chcę kupować następnego sterownika, "bo może będzie dzaiłać".
Ktoś się orientuje w temacie?

Przepraszam, że się tak rozpisałem, ale chciałem, żeby wszystko było jasne... no i z góry dziękuję za jakiekolwiek komentarze.


__________________________________________________________________________________________
Golf VII Variant 1.4TSI 125PS CZCA 15', Comfirtline, Red Tornado
Audi A4 B6 2.0 96kW ALT 01'

Awatar użytkownika
flo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Golf MK7 2016
Silnik: CZCA

[mk7] Re: Nie działa zamykanie/otwieranie okna przyciskiem

Post autor: flo89 » czw cze 21, 2018 18:31

Najsampierw jeśli jeszcze masz to wsadź stary oryginalny sterownik i zobacz czy nadal się to dzieje.
Czy w nowym sterowniku sprawdzałeś czy pinout wtyczki jest taki sam?
O ile dobrze pamiętam, po montażu nowego sterownika trzeba przeprowadzić kalibracjię szyby. Polega to na tym że sterownik zapamiętuje sobie gdzie ma dół szyby a gdzie górę. W ten sposób wie mniej więcej gdzie szyba znajduje się gdy jest otwarta. Robiłeś coś takiego? Kodowałes nowy sterownik? W sensie czy przepisałeś funkcje ze starego do nowego i czy w nowym wyłączyłeś te których twoje auto nie obsługuje? Np jeśli nie masz składanych lusterek a w nowym być może były zakodowane. Czy może po prostu podłączyłeś nowy sterownik, dodałeś nowe funkcje (światełka) i tyle. Sprawdź, bo przez to mogą być takie jaja.


MK7 2016 1.4 TSI CZCA Highline

Awatar użytkownika
wojtasx20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 16, 2017 14:33
Auto: Golf VII Variant 1.4TSI 125PS 15' Comfirtline
Silnik: CZCA

[mk7] Re: Nie działa zamykanie/otwieranie okna przyciskiem

Post autor: wojtasx20 » czw cze 21, 2018 23:04

Stary sterownik wsadziłem po kilku tygodniach, bo mnie to strasznie denerwowało. Oczywiście, po przekłądce na stary śmigało wszystko cacy, tylko lampka pod lusterkiem, wiadomo, nie świeciła, bo stary nie ma tej funkcji. Niedawno kupiłem ten drugi sterownik i generalnie to samo się dzieje, co z poprzednim.
Kaibracja była. Nawet był moment, że dłuższy czas działało super, ale po którymś odsunięciu okna, szyba znowu zaczeła się zacinać.
flo89 pisze:
czw cze 21, 2018 18:31
Czy w nowym sterowniku sprawdzałeś czy pinout wtyczki jest taki sam?
Nie przyszło mi do głowy, żeby piny sprawdzać. Zobacze to, jak tylko znajdę czas.
Jeszcze raz sprawdzę funkcje. Może faktycznie zostawiłem coś włączonego, czego nie mam. Składanie lusterek na bank wyłączyłem.


__________________________________________________________________________________________
Golf VII Variant 1.4TSI 125PS CZCA 15', Comfirtline, Red Tornado
Audi A4 B6 2.0 96kW ALT 01'

Awatar użytkownika
flo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Golf MK7 2016
Silnik: CZCA

[mk7] Re: Nie działa zamykanie/otwieranie okna przyciskiem

Post autor: flo89 » pt cze 22, 2018 07:24

Jeszcze możesz przeprowadzić adaptację szyb.
Robi się to tak, że dwie szyby na raz opuszczasz cały czas trzymając przyciski. Gdy dojedzie do końca trzymasz jeszcze jakieś 3 sekundy, po czym puszczas i jeszcze raz w dół trzymasz oba przyciski ok 3-5 sek. POtem w górę taka sama procedura. Pamiętając, że robisz to dwiema szybami na raz, dwie przednie a jeśli trzeba to potem dwie tylne.


MK7 2016 1.4 TSI CZCA Highline

Awatar użytkownika
wojtasx20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 16, 2017 14:33
Auto: Golf VII Variant 1.4TSI 125PS 15' Comfirtline
Silnik: CZCA

[mk7] Re: Nie działa zamykanie/otwieranie okna przyciskiem

Post autor: wojtasx20 » pt cze 22, 2018 10:33

W takim razie pomyliłem pojęcia adaptacja z kalibracją, bo myslełem, że kalibracja szyby, to trzymanie przycisku przez 3sek w pozycji zamkniętej i otwartej a ty piszesz, że to jest adaptacja.
Masz jakiś konkretny manual jak zrobić kalibrację, żeby ster zapamiętał gdzie góra a gdzie dół? Przyznam się, że nie bardzo wiem, co mam w VAGu szukać aby zrobić tę kalibrację... a jestem pewien, że nic takiego nie zrobiłem.


__________________________________________________________________________________________
Golf VII Variant 1.4TSI 125PS CZCA 15', Comfirtline, Red Tornado
Audi A4 B6 2.0 96kW ALT 01'

Awatar użytkownika
flo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Golf MK7 2016
Silnik: CZCA

[mk7] Re: Nie działa zamykanie/otwieranie okna przyciskiem

Post autor: flo89 » pt cze 22, 2018 10:47

Nic w vagu nie robisz, to się robi przyciskami od sterowania szybami, napisałem to w poście wcześniej. Kalibraja - adaptacja - jak zwał tak zwał :) Zrobiłeś to tylko trzymając w obu pozycjach a tutaj napisałem Ci że trzeba troche inaczej to zrobić. Bankowo na YT też znajdziesz jakis tutorial aby zobaczyć to na "żywo"


MK7 2016 1.4 TSI CZCA Highline

Awatar użytkownika
wojtasx20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn sty 16, 2017 14:33
Auto: Golf VII Variant 1.4TSI 125PS 15' Comfirtline
Silnik: CZCA

[mk7] Re: Nie działa zamykanie/otwieranie okna przyciskiem

Post autor: wojtasx20 » pt cze 22, 2018 11:17

Ok, rozumiem. Dzięki za pomoc!
Mam nadzieję, że to zrobię, bo montowałem już kamerę po wymianie szyby, jak dostałem kamieniem, webasto u najomego w takim samym golfie, kamerę cofania i wszystko bez najmniejszego problemu smiga, ale za nic nie mogę tego sterownika ogarnąć :rozpacz:


__________________________________________________________________________________________
Golf VII Variant 1.4TSI 125PS CZCA 15', Comfirtline, Red Tornado
Audi A4 B6 2.0 96kW ALT 01'

Awatar użytkownika
flo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: śr wrz 19, 2012 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Golf MK7 2016
Silnik: CZCA

[mk7] Re: Nie działa zamykanie/otwieranie okna przyciskiem

Post autor: flo89 » pt cze 22, 2018 11:50

No to grube tematy w porównaniu do tego ;)
Powodzenia, pochwal się efektem, będzie dla potomnych.


MK7 2016 1.4 TSI CZCA Highline

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk7 (2012 - )”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości