Problem z odpalaniem [Cabrio 2000r]

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

miedzwin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 13, 2019 23:39
Lokalizacja: Wilno
Auto: Volvo V70 2.5TDi 140KM
Golf MK4 Cabrio 1.6 101KM
Silnik: AFT

Problem z odpalaniem [Cabrio 2000r]

Post autor: miedzwin » pn kwie 08, 2019 20:37

Witam forumowiczów.
Otóż mam problem z Golfem Cabrio z 2000r 1.6 benzyna + gaz silnik AFT. Auto zakupiłem, żeby trochę się pobawić i zapoznać się z benzyną. O aucie wiem tyle, że nie odpalało, elektrycy w warsztacie wymienili ECU, grzebali przy czujnikach - nie dali rady.
Auto gdy trafiło do mnie to nie odpalało. Przy pomocy Autocom CDP+ odczytałem błąd 65535. Niestety, ale autocom wyświetlił, że wszystko jest ok, jeśli silnik nie odpala, to mogą być to przewody. Zacząłem więc diagnostykę na własną rękę.
* Czujnik halla - działa, zasilanie jest, podczas obracania dioda led świeci lub nie. Wynik pozytywny - czujnik ok.
* Cewka - sprawdzona, masa na środkowy pin. Iskra występuje. Zasilanie dochodzi - cewka ok
* Czujnik położenia wału korbowego - znowu test LEDem. Wynik pozytywny.
Skoro te elementy były w porządku, zdobyłem na ruskich forach WurthWOW i Autodata. W autodata znalazłem, że błąd wyczytany przez autocoma oznacza problemy z immobilizerem (co było pierwszym podejrzeniem kumpla u którego kupiłem auto). Kluczyk mam jeden więc nie dało rady sprawdzić z innym czy to na pewno immobilizer. No więc rozpocząłem grzebanie w immo. W internecie znalazłem, że mój immobilizer to: Immo 2 gen 3. Na pudełku mam napis Valeo oraz kod części:
6X0953257. No więc pożyczyłem u kumpla kabelek do VCDS (VAG 178 Dual-K & Can <-> USB). Odczytałem moduł immobilizera i podaję wyniki:
W measuring blocks, w group 001 mam:
* Databus communication - Implausible
* Read coil status - 1
* Key status - 1
* Key authorized - 0
Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią mi, że immobilizer zgubił kluczyk. No więc do wyłączenia immo lub wgrania kluczyka potrzebuję PINu, którego nie mam (brak zawieszki). U innego kumpla pożyczyłem kabelek KKL Line. NIestety nie udało mi się odczytać pamięci immobilizera. Zakupiłem więc kabelek VAG K + CAN 3.6. Mam też VAG Commander 2.5 i 3.6. Niestety, żadnym z tych programów i kabli nie udało mi się odczytać pamięci EEPROM immobilizera (VAG commander próbował "skontaktować się" z samochodem i nie dało rady - 10 min skanowania i nic). VAG Programmer 1.9 też nie dał rady. No więc następnym krokiem było - zakup programatora CH341A, wylutowanie kości, odczyt kości udany. Wrzuciłem zawartość kości do VAG programmer i w wyniku otrzymałem kod PIN 0000. Niestety przy próbie zalogowania się do immobilizera przez VCDS - pin nie zadziałał. W ogóle mam wrażenie, że pamięć EEPROM została błędnie odczytana, albo jest uwalona, bo w VAG Programmer w VAG nr mam dziwne znaki - strzałki. Mam też mileage - 12.

Postanowiłem więc przyjrzeć się dokładniej wynikom pomiarów Immobilizera, oto one:
* Databus Communication - implausible
* Reader coil status - 1
* Key status - 1
* key authorized - 0
* Engine start permitted - 0
* Engine ECU responds - 0
* Number of adapted keys - 3
* Variable code authorized - 0
* Key matching status - 0000
Do tego mam immobilizer status 6. Niestety nie znalazłem informacji co to może oznaczać. Na domiar złego - próbowałem skomunikować się ze sterownikiem silnika - bezskutecznie.

Tak więc podsumowując:
* Auto jechało, zgasło - nie uruchamia się
* Pompa działa, czujniki działają, brakuje iskry na świecy (podpinam świecę bezpośrednio do cewki do testów)
* Problem z zalogowaniem się/wyłączeniem immobilizera
* Wygląda na błąd z ECU.

Czy ktoś mógłby naprowadzić mnie, co mam jeszcze sprawdzić w samochodzie? Czy znajdzie się tutaj dobra osoba co powie mi co oznacza status 6 na immobilizerze? Może ktoś ma dumpa pamięci immobilizera i mógłby się podzielić (wgrałbym ją sobie na nowego EEPROMa i przeprowadził adaptację immo)? Byłbym bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany .hex lub .bin z kości immobilizera - mogę się tym podzielić.


EDIT: Zapomniałem dodać - jest to golf cabrio, więc wewnątrz wygląda jak golf 3 (immo nie jest w liczniku). Mam 2 ECU - oryginalny i używany - siemens 037906025t. Na podstawie danych z Autodata sprawdzałem piny na ECU. Na pewno mam wszystkie sygnały z czujników + 12V z immo.



miedzwin
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr mar 13, 2019 23:39
Lokalizacja: Wilno
Auto: Volvo V70 2.5TDi 140KM
Golf MK4 Cabrio 1.6 101KM
Silnik: AFT

Re: Problem z odpalaniem [Cabrio 2000r]

Post autor: miedzwin » śr kwie 10, 2019 14:43

Podpiąłem drugi sterownik do auta i wyniki są lepsze. Na początku miałem błędy:
00523 - Air inlet temperature sensor (mam odpięty, bo przewodzik się oderwał przy złączu)
00530 - Potentiometer throttle control valve
17978 - Engine control unit blocked
00518 - throttle potentiometer

Usunąłem wszystkie błędy i został mi tylko ten pierwszy. Podpiąłem VCDSa, pokazał ten sam błąd co i Delphi.
Sprawdziłem status Immobilizera i mam:
Databus communication - 9600
Reader coil status - 1
Key status - 1
Key authorized - 1
Wygląda na to, że oryginalny sterownik silnika padł , a ten ze szrotu działa poprawnie. Immobilizer nadal ma status 6.
Do tego mam:
Engine start permitted - 1
ECU respondes - 1
Key status - 1
number of adapted keys - 3


Próbowałem uruchomić silnik - nadal brak iskry. Przy próbie odczytu błędów przy pomocy Delphi mam błąd:
65535 - System ok (If fault still evident, check control unit and associated wiring)

Autodata i Wurth World Online mają zapisane, że to jest uszkodzony sterownik.
No więc komu mam wierzyć? Autodacie i WOW i sterownik mam do wymiany? Czy raczej coś jest nie tak z przewodami? Dziwnie też, że zakupiony sterownik wyświetla mi się jako uszkodzony. Wydaje mi się mało prawdopodobne by sterownik ot tak padł.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości