[mk2] Automatyczne światła mijania

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

WodzuGrzmi@caDupa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt paź 19, 2018 18:22
Auto: Golf mk2 GT Special Oak Green 1.8
Silnik: RP
Kontakt:

[mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: WodzuGrzmi@caDupa » pt paź 19, 2018 18:35

Witam serdecznie,

Jestem szczęśliwym posiadaczem drugiego już VW Golfa w wersji mk2.

Poprzedniego niestety musiałem sprzedać by zakupić coś bardziej ambitnego, co swoją drogą kosztowało mnie sporo nerwów i pieniędzy ;).

Pojazdu używam na co dzień, jednakże mam co do niego plany doprowadzenia go do stanu w jakim wyglądał niemal 30 lat temu ;)

Posiadając poprzedniego, miałem przerobioną instalację elektryczną, w taki sposób, że uruchamiając silnik automatycznie zapalały się światła mijania. Majstrując przy nim wiele razy nie znalazłem żadnych zewnętrznych modułów czy przekaźników.

W związku z powyższym, czy znacie jakiś prosty sposób na np wprowadzenie takiego udogodnienia do mojego obecnego samochodu?

Myślałem, o na przykład doprowadzeniu do przycisku świateł przewodu "z zapłonu", ale może jest jakieś sensowniejsze rozwiązanie?



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: Hubi14 » pt paź 19, 2018 18:46

trzeba w przełączniku (właściwie to przed nim) zmostkować przewody



WodzuGrzmi@caDupa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt paź 19, 2018 18:22
Auto: Golf mk2 GT Special Oak Green 1.8
Silnik: RP
Kontakt:

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: WodzuGrzmi@caDupa » pt paź 19, 2018 19:07

Dziękuję za szybką odpowiedź, rozumiem, że wystarczy odnaleźć schematy i zmostkować mijania do zapłonu tak?



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: Hubi14 » pt paź 19, 2018 19:18

nooo tak... na włączniku masz "cyferki" typu 58L 31 X itp. trzeba odpowiednie połączyć i będzie działać, że po zapłonie od razu się zapalą mijania.



WodzuGrzmi@caDupa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt paź 19, 2018 18:22
Auto: Golf mk2 GT Special Oak Green 1.8
Silnik: RP
Kontakt:

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: WodzuGrzmi@caDupa » pt paź 19, 2018 19:22

Dziękuję Ci bardzo za pomoc, pogrzebię w sieci, a jak nie, to pobawię się multimetrem i połączę co trzeba i tutaj napisze by ktoś inny nie musiał znowu pytać

Dzięki ;)



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: Hubi14 » pt paź 19, 2018 19:24

chyba trzeba połączyć X z 56b, ale sprawdź jeszcze multimetrem, tylko że wtedy będą same mijania bez pozycyjnych. Ja bym na Twoim miejscu zastosował tam jakiś przekaźnik, bezpieczniej będzie :)



WodzuGrzmi@caDupa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt paź 19, 2018 18:22
Auto: Golf mk2 GT Special Oak Green 1.8
Silnik: RP
Kontakt:

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: WodzuGrzmi@caDupa » pt paź 19, 2018 19:32

Dzięki, właśnie analizowałem schemat, bo coś znalazłem, oczywiście pomierzę, a z tego co z znalazłem niżej, tak czy siak jest relay(przekaźnik) do sterowania światłami mijania, to myślę, że czy będziemy go pobudzać (relay) napięciem z zapłonu czy ogólnie zasilania (zwarcie styków) nie powinno mieć znaczenia, napięcia nam się przecież nie dodadzą (a nawet teoretycznie nieco większy prąd nie powinien uszkodzić relay'aObrazek

Tak czy inaczej podepnę i dam znać czy się coś fajczy czy nie ;)



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: Hubi14 » pt paź 19, 2018 19:40

gdzie Ty tu kolego przekaźnik widzisz? :D



WodzuGrzmi@caDupa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt paź 19, 2018 18:22
Auto: Golf mk2 GT Special Oak Green 1.8
Silnik: RP
Kontakt:

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: WodzuGrzmi@caDupa » pt paź 19, 2018 19:53

Tu nie, wrzuciłem tylko by był opis i wyobrażenie, jak to wygląda, znalazłem przekaźnik, ale na awaryjne, nie wiem czemu musiało mi coś umknąć.

Przekaźniki są ale na awaryjne ( kierunki) oraz przeciwmgielne.

Obrazek

W każdym razie poczytałem ( elektroda zawsze spoko xD) i ten patent powinien przejść, tylko że może pojawić się spadek napięcia (opory na starych kablach itd) ( światła będą nieco słabiej świecić) co zresztą objawia się mi i pewnie innym użytkownikom gdy przyciągniemy i potrzymamy wajchę od świateł długich ( światła świecą "mocniej" niż normalnie jak się puści, nieważne czy krótkie czy długie).

Zastosowanie przekaźnika na pewno byłoby lepszym rozwiązaniem, ale spróbuję się pobawić i tak i tak



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: Hubi14 » pt paź 19, 2018 20:06

no w II wadą jest to, że nie masz przekaźników do świateł, tylko wszystko "idzie" przez przełącznik. Ja jak i niektórzy z tego forum porobili sobie światła "na przekaźniki" i problemu ze spadkiem napięcia już nie ma :)



WodzuGrzmi@caDupa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt paź 19, 2018 18:22
Auto: Golf mk2 GT Special Oak Green 1.8
Silnik: RP
Kontakt:

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: WodzuGrzmi@caDupa » pt paź 19, 2018 20:53

Nie mogłem się powstrzymać i poszedłem potestować z latarką, a o to wyniki moich badań dla potomnych :D :

Popełniłeś małą gafę, bo na schematach jak i przełączniku niczego o oznaczeniu 58b nie znalazłem (może dlatego bo 89r.), ale:

w przewodzie [X] (żółto-czarny) jest zapłon i można go również poprowadzić np do radia by się włączało i wyłączało z zapłonem,
aby otrzymać świecenie pozycyjnych to należy połączyć [X]-a (zmostkować) z przewodem zielono-szarym[58],
a jeżeli mijania, to [X]-a z szaro-czarnym[58R].

Wszystko śmiga i nic się nie pali xD,

Reasumując, jeśli chciałbym wrzucić to na relay, to [X] powinienem dać do plusa cewki (pobudzenie dodatkowego przekaźnika), jedną końcówkę linii przekaźnika na główny plus(np. ze skrzynki z bezpiecznikami), a drugą na 58[R], jak na załączonym schemacie? :
Obrazek



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: Hubi14 » pt paź 19, 2018 21:27

od radia to jest przewód w kostce ISO. schemat z przekaźnikiem poprawny.



WodzuGrzmi@caDupa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pt paź 19, 2018 18:22
Auto: Golf mk2 GT Special Oak Green 1.8
Silnik: RP
Kontakt:

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: WodzuGrzmi@caDupa » pt paź 19, 2018 22:46

Z tego co słyszałem, to w mk II nie ma w kostce przewodu odpowiedzialnego za uruchamianie i wyłączanie radia przy uruchomieniu, zgaszeniu pojazdu, muszę głębiej pogrzebać. W każdym razie dziękuję za info i pomoc, myślę, że temat już wyczerpałem jest do zamknięcia ;)



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Re: [mk2] Automatyczne światła mijania

Post autor: Hubi14 » sob paź 20, 2018 13:37

jak nie ma jak jest. Jak masz nową instalację to w kostce iso za plus po zapłonie odpowiada przewód bodajże brązowo-czerwony.. jest na bank bo skoro ja u siebie w zwykłej CL'ce mam to musi w każdym być :P



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk2 (1983 - 1992)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości