1.6 BSE lambda do wymiany ?

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

tad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: śr maja 04, 2011 16:54

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: tad » sob gru 16, 2017 22:37

Witam,
Czy wskazania sondy lambda od momentu uruchomienia zimnego silnika już sa brane pod uwagę?

Moj plus często (im zimniej rano tym gorzej) zaraz po uruchomieniu zimnego silnika dusi sie. A jesli nawet jakos sobie radzi to gdy dodam gazu - zaczyna sie dusic. Gdy chwile pochodzi problem mija. Nieszczelnosci w dolocie powietrza nie ma, przepustnica wyczyszczona, zaadoptowana.

I tu co zaobserwowalem:

1)auto ogolnie chodzi dobrze ale dziwnie troche pracuje silnik tzn niby ok, ale jak sie przygazuje lekko i pusci - obroty czasem spadaja w sposob "szarpany" .. Potrafia wtedy spasc ponizej 600rpms az oswietlenie lekko przygasa (pewnie regulator nie wyrabia przy tak niskich obrotach)..
2) brak jakichkolwiek błędów w ECU
3) Short trim fuel trim na kanale 033 skacze pomiedzy -10% a -15% (czyli sterownik obcina dawke paliwa).
4) Po rozgrzaniu katalizatora przeprowadzilem test obu sond lambda na nastawach podstawowych (chyba kanaly 034 i 036 jesli dobrze pamietam) - zakonczyl sie B1 S1 NOT OK - czyli sonda przed katalizatorem test failed
5) czasem na jalowych obrotach odczuc mozna minimalne drgniecie jakby paliwo nie doszlo ale to jest bardzo delikatne szarpniecie. Z przyspieszaniem w trasie nie ma problemow.. Zdarzaja sie pojedyncze wypadania zaplonow na wszystkich cylindrach (to one sa chyba odczuwane jako male czarpniecie na jalowych obrotach)

Moze byc tak ze sterownik koryguje dawki paliwa bo sonda lambda zle podaje sklad spalin (auto ma przejechane ok 150 tysiecy km) - ale wtedy patrz moje pytanie na poczatku postu - czy duszenie zaraz po starcie na zimnym silniku moze byc wynikiem zlego sygnalu z lambda ? Czy lambda nie pracuje dopiero po nagrzaniu sie ?

Drugi podejrzany - regulator cisnienia paliwa ktory jest we filtrze paliwa. Przy niskich temperaturach, gdy powietrze jest gestsze, trzeba wtryskiwac wieksze dawki plaliwa a np regulator tyle nie wyciaga albo daje za duzo i sterownik sie dusi?

Jako że nie drogi - wymieniłem czujnik temperatury cieczy ECT1, bez zmian. Podmieniłem też MAF (zintegrowany z czujnikiem temperatury powietrza dolotowego) - bez zmian.

Prosze o pomoc, bo kurcze... mechanicy problemu nie widza, wszak komputer nie pokazuje bledow = wszystko jest ok:( co mnie dobija bo brak bledow to zadna diagnoza



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: marcin7x5 » ndz gru 17, 2017 12:14

Sonda zaczyna pracować dopiero po kilku sekundach. Ma w sobie grzałkę aby jak najszybciej podawać odczyty do ecu. Dodatkowo masz pompę sai aby nagrzać katalizator i dopalić spaliny.



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: Hubi14 » ndz gru 17, 2017 13:28

w grupie 030 są statusy sond lambda, odpal auto i jak się pojawią 111 to znaczy, że układ sondy lambda zaczął działanie i wtedy wbij w grupę 033 i zobacz jak sonda koryguje dawkę, jak będzie stało cały czas w miejscu to sonda jest ubita



tad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: śr maja 04, 2011 16:54

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: tad » ndz gru 17, 2017 19:37

W grupie 033 na jałowych obrotach po rozgrzaniu auta zaczynają się pojawiać korekty, które wahaja się : -10%...-15% czyli sterownik ucina dawki paliwa :(



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: marcin7x5 » ndz gru 17, 2017 21:10

Proponuje ci sprawdzić ciśnienie paliwa jakie masz na listwie wtryskiwaczy. U mnie też było -15 do -22%. Pi wymianie pompy paliwa wróciło do normy. Ogólnie powinno być w okolicach 0%.



tad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: śr maja 04, 2011 16:54

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: tad » ndz gru 17, 2017 22:03

Czy możesz napisać jak powinno wyglądać cisnienie na listwie? Regulator we filtrze jest chyba 4 bar, czy to cisnienie ma sie utrzymywać w każdym etapie pracy silnika ?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: marcin7x5 » ndz gru 17, 2017 22:10

Po uruchomieniu kluczykiem pompy (nie silnika) ciśnienie musi być takie na jakie pozwala sprawna pompa. Po uruchomieniu silnika powinno być takie jakie utrzymuje regulator ciśnienia. Nie wiem jaki tam u ciebie jest ale w starszych silnikach 1,6 8v ciśnienie na pracującym silniku musiało wynosić 2,5 Bara podczas gdy normalnie pompa pompuje 3bary.



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: Hubi14 » ndz gru 17, 2017 22:21

jeżeli jest na minusie to go przelewa paliwem...



tad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: śr maja 04, 2011 16:54

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: tad » ndz gru 17, 2017 22:49

U mnie regulator wbudowany jest we filtr (zalaczam obrazek, tam widac regulator 4bar). Nie wiem ile sama pompa podaje, ale cisnienie będzie sprawdzone jako 1.

Obrazek

A czy system wtórnego obiegu powietrza (pompa się uruchamia) ale np zawór zwrotny powietrza (ten co przypomina troche EGR wizualnie) ktory doprowadza powietrze do wydechu za zaworami wydechu też może powodować duszenie zimnego silnika?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: marcin7x5 » pn gru 18, 2017 19:04

Jak juz to w przypadku przytkanego wydechu. Ale to podczas jazdy też miałbyś kłopoty z mocą.



tad
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: śr maja 04, 2011 16:54

1.6 BSE lambda do wymiany ?

Post autor: tad » wt sty 02, 2018 19:40

Auto wróciło do kulturalnej pracy po wymianie filtra paliwa. Ponieważ jednak dalej są ujemne korekty STFT, będę sprawdzac czy któryś wtrysk nie cieknie albo nie rozpryskuje nieprawidłowo.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk5 (2003 - 2009)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości