Bezpiecznik 43

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

piotrycerz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: wt kwie 30, 2019 08:12
Auto: VW GOLF 4 GTI 1.8T AUM
Silnik: AUM

Bezpiecznik 43

Post autor: piotrycerz » sob lut 15, 2020 15:18

Witam,
Ostatnio moje 1.8T weszło w tryb awaryjny i okazuje się że przepala się bezpiecznik 43, z tego co ustaliłem odpowiada on za przepływomierz, sondy lambda i pompę sai (z całym układem).
Parę dni temu byłem na przeglądzie, wynik negatywny na wskutek za dużej emisji spalin, muszę naprawić usterkę, jednak nie wiem od czego zacząć. Jak sprawdzić czy wtrysk powietrza wtórnego działa poprawnie?
Dodam tylko, że pompa sai jest wymontowana, z resztą jak kupiłem tego golfa to wtyczka od pompy była odpięta, a rurki doprowadzające powietrze były poodpinane. Jednak wszystko było w porządku, a od paru tygodni jest chech engine no i przepala się bezpiecznik po jakimś czasie od odpalenia.
Generalnie jest jeszcze inna koncepcja, bo wstawiłem przepływomierz od innego golfa którym jeździła moja mama no i przy pierwszym odpaleniu było git, wszystko działało nie było check engine no i zaczęły troche falować obroty przez chwilę, odpiąłem wtyczkę od przepływomierza i zrobiłem przejażdżkę i wszystko było w porządku, nie było check engine, a później podpiąłem ponownie wtyczkę i przy kolejnym odpaleniu od razu się spalił bezpiecznik, niby znany jest winowajca, ale nie wiem w którym miejscu może być zwarcie... No bo skoro kostka jest odpięta i nie ma zwarcia, to niby w takim razie przepływomierz powinien mieć zwarcie, ale podmieniłem przepływomierz na inny (który działał poprawnie do ostatnich dni mamy golfa) no i sytuacja jest taka sama jak z moim przepływomierzem. Jak myślicie gdzie może leżeć przyczyna zwarcia?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Bezpiecznik 43

Post autor: marcin7x5 » ndz lut 16, 2020 11:33

Trzeba wziąć miernik do ręki i sprawdzać po kolei gdzie jest zwarcie. Mierzysz od bezpiecznika aż do elementów końcowych czyli zaworów , czujników itd. Odpinasz kolejne czujniki i patrzysz czy zwarcie/brak ciągłości nadal występuje, potem kolejny, potem przewody i znajdziesz... zwarcie może pojawić się też w momencie kiedy to ecu wyśle sygnał do np przekaźnika sterującego pompę sai...



piotrycerz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: wt kwie 30, 2019 08:12
Auto: VW GOLF 4 GTI 1.8T AUM
Silnik: AUM

Re: Bezpiecznik 43

Post autor: piotrycerz » ndz lut 16, 2020 23:04

No bo to jest tak, że ten bezpiecznik nie przepala się od razu, wczoraj podczas jazdy słyszałem dźwięk w którym momencie się przepalał, było to z 5-10 minut po odpaleniu. Silnik się rozgrzał i dałem gaz w podłogę i jak odpuściłem nogę z gazu to wtedy właśnie się przepalił bezpiecznik.
W ogóle nie do końca rozumiem co może być przyczyną. Bo pompa sai włącza się tylko na zimnym silniku tylko wtedy gdy silnik pracuje na "ssaniu", więc teoretycznie to odpada. Przepływomierz przecież cały czas pracuje po odpaleniu silnika, wiec teoretycznie też... No a sondy lambda? Z tego co kojarzę to one też cały czas pracują aby podawać sygnał do sterownika silnika o jakości mieszanki.
Chyba będę musiał właśnie tak zrobić jak mówisz, bo co innego mam zrobić, chyba to jest jedyna sensowna metoda znalezienia przyczyny usterki...
A no i po podpięciu pod diagnoskop jeden z nowych błędów to błąd P1297 - podłączenie turbosprężarki do zaworu przepustnicy - spadek ciśnienia. Może to w tym leży przyczyna? Tu chodzi o podciśnienie czy co?



piotrycerz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: wt kwie 30, 2019 08:12
Auto: VW GOLF 4 GTI 1.8T AUM
Silnik: AUM

Re: Bezpiecznik 43

Post autor: piotrycerz » wt lut 18, 2020 18:46

Sprawa rozwiązana, okazało się że były przerwane przewody od sondy lambda przed katalizatorem i to one powodowały zwarcie i przepalanie bezpiecznika... Wygląda tak jakby przerwały się od zahaczenia o asfalt (obniżone auto o jakieś 8-10cm robi swoje 😅)
ObrazekObrazek



Bohnooze
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 56
Rejestracja: ndz wrz 19, 2010 02:29
Auto: Seat Leon 1.6
Silnik: AKL

Re: Bezpiecznik 43

Post autor: Bohnooze » sob lut 22, 2020 11:24

Sprawdz czy ta lambda po tym problemie w ogóle jeszcze żyje.



piotrycerz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: wt kwie 30, 2019 08:12
Auto: VW GOLF 4 GTI 1.8T AUM
Silnik: AUM

Re: Bezpiecznik 43

Post autor: piotrycerz » sob lut 22, 2020 17:31

Żyje, polutowałem przewody + odpowiednia izolacja, bezpiecznik sie nie przepala, błędów nie wywala już, więc raczej wszystko działa jak się należy. W poniedziałek lub wtorek pojadę ponowić przegląd i myślę że już przejdzie emisję spalin, bo jak jest rozgrzany to już tak nie kopci (choć wcześniej też nie kopcił jakoś mocno, ale teraz na pewno mniej niż jest)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości