Dziwna praca silnika po odpaleniu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

cudak11480
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: czw paź 20, 2011 07:56
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Dziwna praca silnika po odpaleniu

Post autor: cudak11480 » śr maja 10, 2017 16:48

Witam,

Problem dotyczy golfa IV 2003 AZJ, przeszukałem forum, jest tego dużo, ale żaden temat nie odpowiada mojemu. Więc postanowiłem założyć nowy. Problem ten pojawia się sporadycznie nie ma reguły, czasami raz w miesiącu, a czasami raz na trzy miesiące. A czasami raz w tygodniu. Ogólnie to bardzo rzadko, jednak może na tym etapie można coś zaradzić.

Po odpaleniu, samochód nie chodzi tak jak powinien "tak jakby nie chciał" (ciężko mi to opisać), chodzi ciszej i obroty są o wiele niższe niż normalnie, ale nie gaśnie nie skacze nie faluje. Nie wiem czy można to "podpiąć" do tzw. "palenia na 3 gary", bo nie wiem o co z tym chodzi. Jeśli chodzi o palenie na wszystkie cylindry (gary) to nawet nie wiem jak to sprawdzić :) Problem pojawia się zarówno na zimnym silniku jak i na rozgrzanym, przy normalnej pracy. Gdy pojawia się taki problem gaszę silnik i odpalam po raz drugi i już "łapie" normalnie, może i jest to jakaś pierdoła, ale mnie denerwuje :)

Obecnie mam najechane 171 tys. przy 155 tys. wymieniłem świece na NGK i przewody zapłonowe na BERU (być może zostały źle wymienione, bo w moim modelu ponoć jest ciężki dostęp i może nie do końca zostały wymienione tak jak powinny), nie pamiętam żeby taki problem był wcześniej.

P.S. Czy mówienie, że pali na 3 gary, tzn., że samochód odpalił na 3 cylindry ? Można to jakoś sprawdzić ?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i proszę o wyrozumiałość w nazewnictwie.


Denerwowanie się to mszczenie się na własnym zdrowiu za głupotę innych

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Dziwna praca silnika po odpaleniu

Post autor: marcin7x5 » śr maja 10, 2017 19:34

Palenie na tzw 3 gary to szarpanie silnikiem i pierdzenie z wydechu. Co do obrotów i cichej pracy to może czujnik temp nie daje właściwego odczytu do sterownika i silnik uruchamiania się "bez ssania" i podwyższonych obrotów.



cudak11480
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: czw paź 20, 2011 07:56
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Dziwna praca silnika po odpaleniu

Post autor: cudak11480 » śr maja 10, 2017 22:23

marcin7x5 pisze:... to może czujnik temp ...
Chodzi o czujnik temperatury cieczy chłodzącej ?


Posiadam kabelek i program VCDS, ale tam nic nie znajduje. No chyba, że ktoś coś podpowie to mogę sprawdzić, dokładniej.

Silnikiem raczej nie szarpie, ale zwrócę na to uwagę bardziej i na to "pierdzenie" z tłumika. Przy normalnym "odpaleniu" na ssaniu obroty są rzędu 1100, po wyłączeniu się ssania obroty rzędu 700 - 800. To jest wszystko raczej normalne.

Przy tym "dziwnym" uruchomieniu, obroty są rzędu 400 - 500.


Denerwowanie się to mszczenie się na własnym zdrowiu za głupotę innych

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Dziwna praca silnika po odpaleniu

Post autor: marcin7x5 » czw maja 11, 2017 11:42

cudak11480 pisze:Przy tym "dziwnym" uruchomieniu, obroty są rzędu 400 - 500.
Sam widzisz że tzw "ssania" nie uruchamia sterownik silnika. Najlepiej jakbyś w momencie kiedy masz tak niskie obroty podpiął komputer i wtedy sprawdził jaką temp widzi sterownik silnika. Są to zdecydowanie za niskie obroty dlatego silnikiem rzuca.



cudak11480
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: czw paź 20, 2011 07:56
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Dziwna praca silnika po odpaleniu

Post autor: cudak11480 » czw maja 11, 2017 21:36

Hmm... może i racja, postaram się to jakoś sprawdzić, może być ciężko w szczególności jak będę jechał z rana do pracy. Ponadto trzeba mieć kompa cały czas przy sobie :( lipa, ale zobaczymy.

Szczerze powiedziawszy wątpię żeby to było przyczyną. W poprzednim golfie z 1998 1.4 AKQ miałem uszkodzoną przepustnicę i silnik wtedy nie odpalał na tzw. "ssaniu", ale obroty jego były rzędu 800 - 900 i nie była to podobna sytuacja, więc to chyba nie to. Choć bardzo dziękuję za sugestie, mimo moich wątpliwości postaram się to jakoś sprawdzić.
Ostatnio zmieniony ndz maja 14, 2017 18:53 przez cudak11480, łącznie zmieniany 1 raz.


Denerwowanie się to mszczenie się na własnym zdrowiu za głupotę innych

cudak11480
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: czw paź 20, 2011 07:56
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Dziwna praca silnika po odpaleniu

Post autor: cudak11480 » ndz maja 14, 2017 18:52

Przepraszam za dublowanie postów, ale nie wiedziałem jak to zrobić. Czy edytować czy napisać nowy.


Podłączyłem dzisiaj pod laptopa, VCDS pokazał błąd:

17704 - Error in Mapped Cooling System (check Temp-Sensor and Thermostat) P1296 - 35-00 - -

Miałeś chyba rację :) to może być przyczyną ?

Wymieniać na nowy ? Czy coś kombinować, sprawdzać, itp. itd.


Denerwowanie się to mszczenie się na własnym zdrowiu za głupotę innych

cudak11480
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: czw paź 20, 2011 07:56
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dziwna praca silnika po odpaleniu

Post autor: cudak11480 » czw lut 20, 2020 20:56

Okazało się, te "dziwne" odpalenia były początkiem "kończenia" się świecy. Z kolei świeca najprawdopodobniej zakończyła swoją żywotność ponieważ silnik już od dłuższego czasu nie osiągał temperatury roboczej. Wyżej opisany błąd. Po sprawdzeniu w VCDS'ie czujnika temperatury (podwójny) G62, padło na regulator płynu chłodzącego (termostat).

Po wymianie termostatu wszystko wróciło do normy. Błąd także skasowany i zapomniany :)


Denerwowanie się to mszczenie się na własnym zdrowiu za głupotę innych

riccardoa
Forum Master
Forum Master
Posty: 1381
Rejestracja: czw mar 22, 2012 09:50
Lokalizacja: WOT
Auto: Bora
Silnik: ARL

Re: Dziwna praca silnika po odpaleniu

Post autor: riccardoa » czw lut 20, 2020 22:05

I po prawie trzech latach,dopiero to naprawiłeś?



cudak11480
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 117
Rejestracja: czw paź 20, 2011 07:56
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Dziwna praca silnika po odpaleniu

Post autor: cudak11480 » pt lut 21, 2020 00:05

Bywa i tak :) Póki nie padła świeca to jeździł :) Rzadko nim jeździłem, dodatkowo na krótkich odcinkach. Przez ostatni rok, prawie w ogóle. Wyjechałem :) Wróciłem i postanowiłem naprawić :)


Denerwowanie się to mszczenie się na własnym zdrowiu za głupotę innych

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości