Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

MT_Golf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr sty 18, 2017 17:19

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: MT_Golf » czw sty 19, 2017 23:14

Witam,
Od kilku tygodni mam problem z przepustnicą i wyskakującą czujką EPC w moim golfie IV 1.6 16V 2001r. AZD (samochód nie ma mocy a obroty kręcą się do 1,6tys). Zrobiłem jakiś czas temu czyszczenie przepustnicy na błysk, następnie wyczyściłem ustawienia przepustnicy i EGR, po czym zaadaptowałem przepustnicę. Niestety EGR nie chciał już się zaadaptować (04-->074 oraz 08-->074 wywala błędy) pomimo że wcześniej nie miałem z nim problemów ani nie wyskakiwały mi z nim żadne błędy.
Obrazek
Po tej operacji auto chodziło ok tydzień. Potem znowu to samo EPC i komputer teraz wyrzuca błędy:
Przepustnica:
17989 - Throttle Actuator (J338): Basic Setting Not Performed
P1581 - 35-00 - -
17953 - Throttle Valve Controller: Malfunction
P1545 - 35-00 - -
EGR:
17812 - EGR System: Basic Setting not Performed
P1404 - 35-00 - -
17847 - Potentiometer for EGR (G212): Error in Basic Setting
P1439 - 35-00 - -
Znowu zaadaptowałem przepustnicę tym razem przy temperaturze ok 50C i podziałała do trzeciego uruchomienia.

Dzisiaj znowu to samo i nie chciała się zaadaptować:
Obrazek
aż do momentu jak ręcznie nie ruszyłem przepustnicy (już była troszkę brudna ale wybrałem nagar palcem)
Obrazek

Co w tej sytuacji zrobić, wymienić przepustnice i EGR? Czy może źle adaptuje EGR, a przez jego błąd przepustnica przyjmuje błędne ustawienia ?



luckd
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: pn sie 13, 2012 23:20
Auto: Octavia
Silnik: BFQ

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: luckd » pt sty 20, 2017 11:56

U mnie EGR nie chciał się zaadoptować ponieważ ten zaworek w środku zaciął się, wymieniłem całość na używkę i od razu adaptacja zaskoczyła. Potem bawiłem się tym starym EGRem i udało mi się go odblokować ale nie chciało mi się go już przekładać by sprawdzić czy to faktycznie uzdrowiło go. Co do przepustnicy to sprawdź wtyczkę przepustnicy oraz wtyczkę główną komputera, u mnie były zielone piny i woda w niej.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: marcin7x5 » pt sty 20, 2017 22:47

Bez adaptacji egr nie ma praw dobrze chodzić silnik.



MT_Golf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr sty 18, 2017 17:19

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: MT_Golf » wt sty 24, 2017 16:10

Zrobiłem płukankę i czyszczenie EGR, niestety dalej filtr się nie adaptuje.Sprawdziłem też wtyczkę i styki w przepustnicy, wyglądają OK, próbowałem dostać się do ECU, ale pokonały mnie ramienia wycieraczek, jak to ustrojstwo zdjąć żeby nie połamać podszybia albo co gorsza nie uszkodzić czegoś innego?

Dla potomnych wrzucę wieczorem zdjęcia z operacji.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: marcin7x5 » wt sty 24, 2017 22:05

Trzeba użyć ściągacza do wycieraczek. Jak się już tam dostaniesz to najpierw pomierz ciągłość przewodów.



MT_Golf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr sty 18, 2017 17:19

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: MT_Golf » śr sty 25, 2017 10:33

Instrukcja demontażu EGR:

Odkręcamy 4 śruby: 2 po lewej grzechotką z nasadką 13 (może być krótka przedłużka) oraz po prawej imbusem rozmiar 6:
Obrazek
Tutaj lepiej widać te dwie śruby co odkręcamy imbusem:
Obrazek

Zapchane nagarem:
Obrazek

A tutaj wygląd i zaznaczenie śrub po wyciągnięciu:
Obrazek

Płukankę EGR robimy za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, po płukance resztę wybrałem patyczkiem do uszu i na niego benzyna. Niestety EGR nie ruszył.

PS: Ściągaczka zamówiona, sprawdzę drożność w sobotę.



MT_Golf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr sty 18, 2017 17:19

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: MT_Golf » ndz sty 29, 2017 16:50

Mógłby ktoś podać, który pin odpowiada któremu w ECU ? znalazłem tylko taki temat na forum: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=139&t=563039" onclick="window.open(this.href);return false; ale tam nie jest to do końca wytłumaczone.
Wtyczka przepustnicy:
Obrazek
Wtyczka od ECU:
Obrazek
EDIT:
Jak wyżej zaznaczyłem znalazłem położenie 2 pinów 4 i 6 na kostce do ECU. Zastanawia mnie jeszcze jeden pin, który u mnie był w kostce do ECU, nie mogłem go namierzyć w pozostałych czterech w kostce do przepustnicy.



Flawless
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: śr maja 04, 2016 15:06
Lokalizacja: Konin

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: Flawless » pn sty 30, 2017 19:36

Podepnę się pod temat, ponieważ mam podobny problem. Moją walkę z przepustnicą opisywałem w swoim temacie jakiś czas temu.
Problemu wówczas nie było, dopóki nie wyrzuciłem EGR. Zaślepiłem go i jeździłem, aż zaświeciła się kontrolka EPC i po dłużej chwili czasu do tego zapala się kontrolka od ESP i albo momentalnie spadają obroty na 1000 i wahają się pomiędzy 1000-1300, do tego pedał gazu przestaje reagować i muszę zgasić silnik i po ~5 minutach ponownie odpalić. Czasami jest tak, że EPC zapali się i dopiero jak zredukuję na niższy bieg, to kontrolka od ESP się zapali i ta sama sytuacja. Albo będę jechał jeszcze kilka km i dopiero spadnie samoczynnie z obrotów i będę musiał go zgasić (bo przestaje reagować na pedał gazu i latają obroty od 1000 do 1300), lub momentalnie obroty spadną.
Myślałem, że problemem może być zasyfiony czujnik w kolektorze. Wyjąłem go i wyczyściłem, oraz sam kolektor. Do tego wyczyściłem wtryski, rozrząd mam nowy założony i poprawnie ustawiony (wcześniej był źle ustawiony), lecz w dalszym ciągu to samo. Akurat u mnie nie ma problemu z adaptacją przepustnicy. Kilka razy już ją czyściłem na błysk i adaptowałem i nadal to samo.

Komputer wypluwa błędy:
* P1142
* P1553
* P1504

Czy jedynym rozwiązaniem jest ponowne założenie EGR? W planach miałem już wymieniać uszczelkę pod przepustnicą, oraz samą przepustnicę.
Silnik mam ten sam co autor tematu, lecz oznaczenie jego BCB.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: marcin7x5 » pn sty 30, 2017 20:32

Niestety ale w tym silniku musisz mieć podpięty egr lub wywalić go programowo. Jego brak skutkuje właśnie checkiem a potem epc i trybem awaryjnym silnika czego objawami są podwyższone obroty biegu jałowego i brak reakcji na gaz. Podobno zresztą dzieje się przy uwalonym czujniki podciśnienia w kolektorze ssącym.



Flawless
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: śr maja 04, 2016 15:06
Lokalizacja: Konin

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: Flawless » pn sty 30, 2017 20:41

BCB z tego co czytałem jest tym samym, czym jest AZD. Kuzyn ma AZD, nie ma EGR i wszystko bezproblemowo mu działa. :-)



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: marcin7x5 » pn sty 30, 2017 22:00

Bcb jest ewolucją silnika azd. Ma inną odmę podpiętą bezpośrednio do kolektora ssącego i dlatego każde odstępstwo od normy z pod ciśnieniem w kolektorze ssącym będzie wykryte.



Flawless
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: śr maja 04, 2016 15:06
Lokalizacja: Konin

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: Flawless » wt sty 31, 2017 07:40

Może rozwiążę ten problem zaślepiając go po prostu, a nie całkowicie usuwając?



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: marcin7x5 » wt sty 31, 2017 18:24

Możesz go zaślepić a i tak check ci wyskoczy bo sterownik sprawdza czy zmienia się wartość podciśnienia w kolektorze ssącym po tym jak wysyła sygnał do otwarcia zaworu.



Flawless
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: śr maja 04, 2016 15:06
Lokalizacja: Konin

Kontrolka EPC, problem z przepustnicą i EGR

Post autor: Flawless » śr lut 01, 2017 08:51

Ogólnie mam uszkodzonego EGR, nie otwiera się. Lecz kiedy nie był zaślepiony (rurkę całkowicie wyrzuciłem), nie wyrzucało błędu od EGRa.
Wychodzi na to, że muszę kupić EGRa i go wstawić tam ponownie. :banghead:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości