Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

matrax
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 03, 2016 09:37

Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: matrax » czw lis 03, 2016 10:43

Witam,

Posiadam Golfa MK3 97' 1.6 75 km benzyna + LPG.

Ostatnio zaskoczyła mnie jedna rzecz, podjechałem do sklepu, może z 1 km, na średnio ciepłym silniku, całkiem zimny nie był. Wracając z zakupów gdzieś po godzinie odpalam autko i rzecz zaskakująca, silnik się trzęsie jak w gorączce, obroty falują. Załączył się gaz, bez zmian, przełączam na benzynę to samo. Trwa to chwilkę, silnik gaśnie. Odpalam ponownie, to samo, ale udało mi się wrzucić go na obroty i ruszyć, wciskam sprzęgło obroty idą na jałowe i gaśnie. Sytuacja jeszcze raz się powtarza, znów gaśnie na wduszonym sprzęgle. Odpalam po raz kolejny, jak ręką odjął, dojeżdżam do domu bez problemu. Kolejne dwa dni sytuacja jest różna odpala normalnie, jedzie, gaśnie na skrzyżowaniu czy w korku, to znów jedzie normalnie, to znów gaśnie, w końcu na drugi dzień - każde skrzyżowanie moje :) mówię jadę do mecha, mam do niego z 60 km. Oczywiście jak to bywa jak już jadę do mechanika to nic się nie dzieje :) Diagnoza mechanika, albo świece lub coś około albo przewody (przewody miałem oryginalne niemieckie 19 letnie więc tu i ówdzie przebicie było na 100% :D). Jeszcze były pierdoły w zawieszeniu do robienia więc auto zostawiam na 3-4 dni. Przyjeżdżam, kable wymienione, mech mówi że jeździł i że wszystko ok ale wiadomo skoro dzieje się to losowo to gwarancji dać nie może. Kable wymienił na dobre to wiem na pewno. Wyjeżdżam, staję 50m dalej pod sklepem i stoję na wolnych obrotach z 15 min, w międzyczasie czuję że silnik zaczyna chodzić nieregularnie ale nie gaśnie i nie telepie (przynajmniej nie aż tak bardzo), wrzucam bieg i jadę, czuje że coś jest nie tak, wbijam dwójkę i zaczyna się falowanie na obrotach, ale do tego stopnie że autem szarpie jakbym pierwsze jazdy na prawku robił :) (wcześniej też się dwa razy taki objaw zdarzył). Wracam do mecha, mówi że najprawdopodobniej zawór podciśnienia do wymiany ale nie ma na miejscu ale że mogę spokojnie jeździć póki nie załatwi, że nie będzie tak że w szczerym polu stanę, wyciągnął jeszcze od tego zaworu wtyczkę, przedmuchał, wpiął i....... nic się nie stało od trzech tygodni a już z 500 km przejechałem i nic.

Fakt że czuję że silnik chodzi na jałowym nieregularnie czasem, słychać że od czasu do czasu spadające obroty są korygowane i czuć że trochę telepie. Ktoś powie że to że silnik telepie to nic, ale chcę nadmienić że dotychczas przejechałem nim ponad 3000 km zanim coś się zaczęło dziać i muszę powiedzieć że tak cicho, stabilnie i równo pracującego silnika nie spotkałem w niejednych o wiele nowszych autach, jak radio było włączone to łapałem się nieraz na tym że chciałem odpalać już odpalone auto bo praktycznie nie czuć w środku że silnik chodzi :)

Pytanie moje jest następujące, czy wymieniać ten zawór i czy to powinno pomóc?

Dodatkowo informacje co wiadomo o autku:

Silnik igła i nawet nie chodzi mi o to że działa jak nowy, ale sprężanie w silniku nawet ponad normę (około 11), brak wycieków, nie poci się, nie bierze oleju, rozrząd wraz z pompą nówka wymieniana z 3000 km temu. Jak go kupiłem to na wolnych obrotach falował trochę, na zimnym musiałem go trzymać na gazie z 15 sek bo gasł i telepał strasznie przy przyspieszaniu - winowajca - przepustnica, wymieniona w tym samym czasie co rozrząd.
Instalacja gazowa nówka sekwencyjna STAGA wstawiałem po zakupie, instalacja już po przeglądzie rozruchowym. Tu to samo, nic się nie dzieje, moment przełączenia na gaz czy na benzynę niewyczuwalny, na jałowym jak bawię się guzikiem od przełączania to wskazówka od obrotów nawet nie drgnie.

Sprawę opisałem bardzo szczegółowo, może nawet za bardzo ale chyba w przypadku diagnostyki forumowej podać więcej szczegółów niż na mało :)

Z góry dzięki za pomoc.
Adam



Awatar użytkownika
kurczepieczone
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 220
Rejestracja: sob paź 10, 2009 09:57
Lokalizacja: Kraków

Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: kurczepieczone » czw lis 03, 2016 22:19

Hej.
Sprawdź jeszcze, czy nie masz gdzieś dziury przy podstawie wtrysku (między wrtyskiem a kolektorem dolotowym). Może łapie Ci lewe powietrze. Odpal auto, poruszaj wtryskiem na boki i sprawdzaj, czy zmienia się coś w pracy silnika.
Falowanie obrotów na jałowym może wskazywać na uszkodzenie silniczka krokowego (ale to daje objawy tylko na wolnych obrotach).



matrax
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 03, 2016 09:37

Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: matrax » pt lis 04, 2016 09:16

Hej,

Sprawdzę jak tylko wrócę do domu.

Oczywiście mała aktualizacja bo musiałem wykrakać że nic się nie dzieje :) wczoraj powtórka z rozrywki, próba zignorowania tego i dalsza jazda powoduje właśnie szarpanie, jakby raz wchodził na obroty a raz nie, dopiero jak uda mi się bardziej rozpędzić to po chwili ustępuje.

Ja zauważyłem jeszcze jedną prawidłowość choć nie wiem czy to ma znaczenie. Ta sytuacja dzieje się najczęściej przy takim scenariuszu: Auto sobie stoi, wsiadam i jadę kawałek 1-5 km i staję gdzieś coś załatwić na 10-30 min wtedy odpalam znów i mam niemal pewność że to wystąpi. Może to zbieg okoliczności ale to zauważyłem.



matrax
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 03, 2016 09:37

Re: Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: matrax » pn lis 07, 2016 14:54

kurczepieczone pisze:Hej.
Sprawdź jeszcze, czy nie masz gdzieś dziury przy podstawie wtrysku (między wrtyskiem a kolektorem dolotowym). Może łapie Ci lewe powietrze. Odpal auto, poruszaj wtryskiem na boki i sprawdzaj, czy zmienia się coś w pracy silnika.
Tego niestety nie sprawdzę bo u mnie już jest w tej wersji wielopunkt



matrax
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 03, 2016 09:37

Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: matrax » czw lis 17, 2016 10:47

Zawór w końcu wymieniony, niestety bez zmian, z tym że teraz praktycznie nie da się jeździć, zaczyna szaleć po kilku kilometrach, udało mi się złapać to zachowanie
silnika na poniższym filmiku, niestety kręcone wieczorem ale na ten moment tylko tym dysponuję. Próbowałem ruszać zaworem i przewodami od powietrza i bez zmian.

https://youtu.be/YpoeUQLLa00" onclick="window.open(this.href);return false;

Co to może być w takim razie?



Awatar użytkownika
kurczepieczone
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 220
Rejestracja: sob paź 10, 2009 09:57
Lokalizacja: Kraków

Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: kurczepieczone » sob lis 19, 2016 12:53

matrax pisze:zachowanie
silnika na poniższym filmiku, niestety kręcone wieczorem ale na ten moment tylko tym dysponuję. Próbowałem ruszać zaworem i przewodami od powietrza i bez zmian.

https://youtu.be/YpoeUQLLa00" onclick="window.open(this.href);return false;

Co to może być w takim razie?
To mi wygląda na uszkodzony silniczek krokowy.



matrax
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 03, 2016 09:37

Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: matrax » śr lis 30, 2016 21:49

Witam ponownie po dłuższej przerwie.

Odnośnie silniczka krokowego to nie ma w tym silniku, jest przepustnica.

Natomiast, w międzyczasie wymieniłem świece, na zwykłe ngk jednoelektrodowe i to zdecydowanie pomogło. Ale mam teraz problem pod postacią tych nieszczęsnych zaworów powietrza, na tym "nowym" wymienionym trzyma generalnie obroty ale potrafi przyszarpać podczas jazdy, na starym z kolei na jałowym trzyma obroty na poziome 1100-1200 i faluje (1100-1400). Oprócz tego podczas jazdy po puszczeniu gazu na biegu nie wytraca normalnie prędkości ale robi tak: hamuje, puszcza, hamuje, puszcza, hamuje itd... Gdzie hamuje to raczej robi takie nieprzyjemne szarpnięcie. I ten objaw jest bez względu na to który zaworek mam zamontowany.

Macie jeszcze jakieś pomysły co to może być? Czujnik Halla? Sonda Lambda? A może ten zawór nieszczęsny trefny mi się trafił też ten drugi?



matrax
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 03, 2016 09:37

Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: matrax » śr gru 21, 2016 09:59

Witam po przerwie,

W końcu oddałem do Mechanika furę. Akurat udało się że miał identycznego golfa na robienie zawieszenia. Wymienili wszystkie podzespoły z tamtego w moim, łącznie z komputerem, przepustnicą, czujnikami itp i... pojeździł 30 min i znów sraczka.
Jego podejrzenie to zasyfione popychacze, żeby nie robić remontu silnika to poradził dolać płynu do czyszczenia hydrauliki silnika i przejechać 1000 km i powinno pomóc. Zobaczę czy to pomoże i dam znać.



Awatar użytkownika
PAPAYOS
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: czw sie 30, 2007 15:04
Lokalizacja: Zambrów
Kontakt:

Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: PAPAYOS » pt gru 23, 2016 06:00

Miałem identyczne objawy w swojej cordobie z silnikiem 1,6 AEE. Zaczął świrować aparat zapłonowy - wymieniłem i problem ustąpił.

Pozdrawiam


https://www.facebook.com/pages/Cthulhu/369766173200313

matrax
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw lis 03, 2016 09:37

Re: Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: matrax » pt gru 23, 2016 09:25

PAPAYOS pisze:Miałem identyczne objawy w swojej cordobie z silnikiem 1,6 AEE. Zaczął świrować aparat zapłonowy - wymieniłem i problem ustąpił.

Pozdrawiam
O to jakieś światełko w tunelu :) Powiedz czy aparat zapłonowy trzeba wgrywać do komputera? Z tego co wiem chyba nie ale wolę się upewnić.



Awatar użytkownika
PAPAYOS
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 805
Rejestracja: czw sie 30, 2007 15:04
Lokalizacja: Zambrów
Kontakt:

Golf 1.6 75km gaśnie na biegu jałowym

Post autor: PAPAYOS » pt gru 23, 2016 18:17

Po wymianie i odpaleniu wróciło do normy... Bez ingerencji w soft.
Zwróć uwagę na to aby był Magnet Marelli. Na Boshu i innych zamiennikach może też świrować. Tam sprawa się rozchodzi o sposób zamontowania czujnika halla.
AEE to silniki z wielką niewiadomą.


https://www.facebook.com/pages/Cthulhu/369766173200313

ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk3 (1991- 1997)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości