[mk4] Czyszczenie parownika klimatyzacji i odpływ Mk4 / Leon 1M1

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

wicekdw
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 163
Rejestracja: sob wrz 08, 2007 00:23
Kontakt:

[mk4] Czyszczenie parownika klimatyzacji i odpływ Mk4 / Leon 1M1

Post autor: wicekdw » ndz lip 16, 2023 22:33

Cześć,
przyznam, że pytanie dotyczy Leona 1M1 ale w tym zakresie będzie chyba to samo co w Golfie Mk4 i być może nawet w Audi A3.
Mianowicie:
1. Potrzebuję wyczyścić parownik klimatyzacji chemią bez rozbierania całej deski rozdzielczej i obudowy nagrzewnicy, wiem, że tak byłoby najlepiej ale mi się nie chce aż tyle rozbierać. Jak się tam maksymalnie dostać jak najbliżej parownika? Czy macie może jakieś zdjęcia z takiej operacji. Chcę się posłużyć kamerką endoskopową i spryskać parownik rurką z użyciem silnej chemii do odgrzybiania.
2. Jaką chemię do tego celu polecacie? Chodzi mi o coś porządnego, naprawdę niszczącego grzyby a nie tylko jakieś perfumy, więc raczej jakiś silny profesjonalny środek niż pianka dla amatorów.
3. Gdzie w Leonie 1M1 / Golfie Mk4 znajduje się od strony podwozia lub grodzi odpływ wody z obudowy parownika klimatyzacji? Na początek pasuje sprawdzić jego drożność i wyczyścić, może też uda się tamtędy trochę spryskać parownik lub chociaż zajrzeć kamerą.



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 846
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

[mk4] Re: Czyszczenie parownika klimatyzacji i odpływ Mk4 / Leon 1M1

Post autor: Bednarus » wt lip 18, 2023 00:32

Co do chemii to polecam środek z poniższego zdjęcia. Stosuję go do klimatyzacji w mieszkaniu. Robi robotę. Niestety nie mam pojęcia jak go rozprowadzić na parownik w aucie. Niemniej będę podchodził do tematu, bo już czuć grzybki w naszych rodzinnych autach: żona ma Golfa 4, ja Borę, a córka Golfa 3
Obrazek



komikx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 09:48

[mk4] Re: Czyszczenie parownika klimatyzacji i odpływ Mk4 / Leon 1M1

Post autor: komikx » śr lip 19, 2023 20:58

Witam

Chyba najłatwiej do parownika można się dostać po wymontowaniu wentylatora nawiewu. Aby go wymontować, odkręcamy kilka plastikowych wkrętów trzymających piankę nad stopami pasażera, następnie odkręcamy śruby trzymające klapkę pod wentylatorem. Niestety nie pamiętam, ale możliwe, że do wyjęcia wentylatora trzeba zdemontować schowek. Odłączamy wtyczkę i wyciągamy dmuchawę, po jej wyjęciu mamy dostęp do parownika od strony wlotu powietrza, można go sobie obejrzeć korzystając z kamerki lub lusterka.

Wylot skroplin ze "pudła" nagrzewnicy znajduje się mniej więcej na przedłużeniu lewego dolnego narożnika schowka. Nie wiem gdzie wychodzi w komorze silnika ale obawiam się, że dostęp będzie niezbyt ciekawy.



wicekdw
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 163
Rejestracja: sob wrz 08, 2007 00:23
Kontakt:

[mk4] Re: Czyszczenie parownika klimatyzacji i odpływ Mk4 / Leon 1M1

Post autor: wicekdw » pn lip 24, 2023 09:06

Bednarus i komikx bardzo Wam dziękuję. Pomogliście :) W taki właśnie sposób dostałem się do parownika. Nie upewniłem się czy koniecznie trzeba zdjąć schowek, żeby wyciągnąć wentylator ale ja zdjąłem, wtedy dostęp jest całkiem niezły. Fajnie byłoby uzyskać jeszcze dostęp od drugiej strony parownika ale to już chyba nie jest takie proste, trzeba by chyba wyciągać całą obudowę nagrzewnicy lub nawiercić w niej dziurkę. Ewentualnie przez kanały nadmuchu można próbować tam zajrzeć kamerą i coś tam wpryskać głeboko, chociażby piankę. Spróbuję :) Środek do dezynfekcji ostatecznie kupiłem Tunap ContraSept 180 plus. Może dodatkowo zastosuję też ten Bioclean HVAC Internal, zobaczymy na ile skuteczne będą te środki.



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 846
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

[mk4] Re: Czyszczenie parownika klimatyzacji i odpływ Mk4 / Leon 1M1

Post autor: Bednarus » pn lip 24, 2023 10:59

Jak obficie pryśniesz, to środek przejdzie przez żeberka parownika i zacznie sciekać z drugiej strony. Dobrze by było zweryfikować drożność odpływu skroplonej wody. Przez lata mógł się zmniejszyć i te środki grzybobójcze nie będą miały łatwej drogi, żeby wypłynąć z układu.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości