[mk4] climatronic po swapie zagwostka

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

bukszpan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 22, 2006 22:56
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

[mk4] climatronic po swapie zagwostka

Post autor: bukszpan » pn maja 09, 2022 10:41

Cześć,
Mam mały problem. Dołożyłem do mojego leciwego golfa 4 1.6 16V BCB climatonic.
Na pozór wszystko wydaje się być ok, kabelki podpięte, wszystko się steruje itd.
Nie mam jeszcze gazu w układzie,ale zanim pojadę nabić chciałem sprawdzić wszystko co możliwe.
Sprawa rozbija się o zazbrojenie kompresora. W czujniku ciśnienia koło podszybie zrobiłem zworkę na pin 1 i 2 by climatronic myślał, że jest gaz.
W momencie gdy przekręcę zapłon i zrobię self test z vag-a czy też panelu climatronic, słyszę jak się za zbraja sprzęgło od kompresora. Wiatraki chodzą, klapy chodzą, wszystko bajka.
Sprawa się kompiluje w momencie odpalenia motoru. Chciałem dla testu by kompresor na sekundę się zazbroił, ale za żadne skarby to się nie dziej...
Przy odpalaniu panel klimatyzacji miga, a błąd odczytywany z waga to błąd czujnika G191. Naczytałem, się że taki czujnik może u mnie nie istnieć.

Przeczytałem wszystkie tematy z forum i googla, ale niestety nie wiem co dalej robić. Może ktoś jest mi w stanie coś podpowiedzieć?


Edit:
Pozbyłem się błędu i migania climatronica, miałem kodowanie 0000, zmieniłem na 0100. Niestety nadal nie załącza kompresora...

Czy w ECU nie muszę jakoś zakodować, że mam klimę, a nie miałem?



komikx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 09:48

[mk4] Re: climatronic po swapie zagwostka

Post autor: komikx » wt maja 10, 2022 18:29

Witam
Nie pomogę w temacie czujników klimatronika, ale mam jedną sugestię jeśli chodzi o włączanie sprzęgła kompresora: na włączonym silniku nie uruchamiać sprzęgła kompresora bez gazu! Tłoki kompresora smarowane są olejem z układu klimatyzacji, bez czynnika (gazu) tłoki mogą mieć za mało oleju, grozi to zatarciem kompresora, opiłkami w układzie i koniecznością płukania układu. Można zamiast cewki sprzęgła podłączyć żarówkę 12V o mocy około 30-40W, samym miernikiem się łatwo nie zmierzy napięcia na cewce ponieważ sterownik wentylatorów "nadzoruje" obwód cewki sprzęgła.

Druga sprawa: ile pinów ma zamontowany czujnik ciśnienia? W 3 pinowym zwieranie końcówek nic nie da, ponieważ taki czujnik wytwarza sygnał prostokątny o częstotliwości około 50Hz, w zależności od ciśnienia zmienia się tzw wypełnienie tego sygnału.

Pozdrawiam!



bukszpan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 22, 2006 22:56
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

[mk4] Re: climatronic po swapie zagwostka

Post autor: bukszpan » wt maja 10, 2022 21:01

Cześć,
Dzięki za podpowiedz i radę, tak obawiam się o kompresor.
Zrobiłem dalsze testy i sprawa ma się tak, że układ klimatyzacji działa i się załącza po przekroczeni 25km/h, jak hamuje przy około 5kmh się wyłącz na biegu jałowym nie dział.
Czujnik ciśnienia mam 4 pinowy. Nabiłem układ powietrzem by nie zworkować pinów.

Zastanawiam sie, który sygnał daje info sterownikowi że ma się włączyć na jałowym biegu. W Wagu i rejestrach climatronic-a widzę, że dostaje aktualną prędkość auta, czy są tam obroty nie mogę się doszukać/doczytać.

Zastanawia mnie prędkość obrotowa silnika. Niby to rejestr 28(climatornica) a nim mam wartość 36. Nawet dla testu wypiąłem pin z wtyczki przy module cimatronica T16b pin 6 jak na opisie: (climatronic miał błąd)
Obrazek
ale nada w tym rejestrze była wartość 36...
Pin podpiąłem pod licznik jak na schemacie
Obrazek
Zastanawiają mnie jeszcze piny 7,8 na pomarańczowej kostce. 7 ma jakiś potecjał, 8 brak - ale nie wiem czy go nie wystawia climatonic po zapięciu.



bukszpan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 22, 2006 22:56
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

[mk4] Re: climatronic po swapie zagwostka

Post autor: bukszpan » pt maja 13, 2022 15:27

Może komuś się przyda.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... 5#20015045
Temat do zamknięcia.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości