[mk4] Sterownik wentylatorów

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

bolo9823
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 171
Rejestracja: czw kwie 19, 2018 14:29
Auto: Volkswagen Golf 4 1.9 TDI ALH

[mk4] Sterownik wentylatorów

Post autor: bolo9823 » pt cze 26, 2020 18:10

Witam, czy ktoś mógłby mi sprawdzić jaki u mnie powinien byc sterownik wentylatorów ? Mam pewien problem poniewaz spręzarka oraz duzy wentylator sie nie załączają (na krotko wszystko elegancko działa, klima chłodzi) mały wentylator odrazu sie załącza jak podepne sprezarke na krótko, mysle ze to wina sterownika, ale chce sie upewnic ze u mnie jest prawidłowy. Golf IV 1.9 tdi ALH rocznik 98, ale modelowo 99r.



komikx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 09:48

[mk4] Re: Sterownik wentylatorów

Post autor: komikx » sob cze 27, 2020 17:17

Witam
Trochę dziwne pytanie, bo jeśli jest to fabrycznie montowana klimatyzacja, trudno zamontować niewłaściwy sterownik. Sterownik musi pasować do instalacji elektrycznej i posiadanych w aucie wtyczek. Występuje kilka wersji różniących się szczegółami, na ogół wersje z tymi samymi wtyczkami pasują zamiennie ( z wyjątkiem, gdy silnik posiada dodatkową elektryczną pompę wody, ponieważ wtyczki w wersji z pompką i bez są takie same). Wersje z małą wtyczką 10 lub 14 stykową mogą współpracować z klimatyzacją, te z mniejszą ilością styków chyba nie (nie jestem pewien :blush: ).

Najczęściej sterownik ma numer 1J0 919 506 i literka K / Q / G / H / M...

Co do wentylatorów, to w fabrycznie wykonanych instalacjach są połączone równolegle i pracują obydwa na szybkim biegu, oba na wolnym biegu lub oba wyłączone.



bolo9823
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 171
Rejestracja: czw kwie 19, 2018 14:29
Auto: Volkswagen Golf 4 1.9 TDI ALH

[mk4] Re: Sterownik wentylatorów

Post autor: bolo9823 » sob cze 27, 2020 19:01

Pytam sie bo jakby nie patrzec samochod ma 22 lata i widac ze juz ktos grzebal przy instalacji sterownika (czyli cos bylo nie tak) zauwazylem ze na obudowach sterownikow sa jakies biale kropki, moze byc jedna dwie lub trzy i wlasnie ja posiadam 3 kropki a koncowka mojego sterownika konczy sie na H.



komikx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 09:48

[mk4] Re: Sterownik wentylatorów

Post autor: komikx » wt cze 30, 2020 14:47

Katalog "Etka online" podaje wersję "E", czy one są faktycznie zamienne? Wydaje mi się, że tak ale nie mam pewności, może ktoś bardziej doświadczony odpowie. Tymi kropkami nie ma co się przejmować. Trochę informacji na temat doboru sterowników jest w tematach o montażu klimy. Ja chyba zacząłbym od sprawdzenia wentylatorów, bo tam coś nie gra, a jeśli klima zadziała to sprawa wentylatorów wróci. ALH bez klimatyzacji nie przegrzewa się, mając niesprawne powolne biegi wentylatorów, najwyżej będzie się włączać szybki bieg.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości