Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wojtas_GT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: ndz cze 25, 2006 15:32
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: wojtas_GT » wt kwie 28, 2015 21:16

Witam, mój Golf 7 ma już rok i stanąłem przed kwestią odgrzybienia zapobiegawczego (bo nic nie wonia, w dotychczasowych autach zwykle było czuć po roku, często 2x w sezonie się robiło). Auto ma fabryczny klimatronik, wersja HighLine. Filtr kabiny wyciąga się bardzo łatwo, w porównaniu do poprzedniego MK4 nie trzeba niczego rozkręcać, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją wymiany filtra pyłkowego, która jest do pobrania ze strony katalogu Filtron (otworzyć schowek, odblokować, wyjąć klapkę filtra, wyjąć filtr). Gdy się zajrzy do szczeliny filtra widać tam śmigło wentylatora, a już myślałem że zobaczę tam parownik. Spod nóg pasażera łatwo jest zdjąć gąbkową wykładzinkę, widac tam silnik wentylatora, łatwo się go wyjmuje, bez narzędzi lekki obrót po przytrzymaniu ząbka blokującego i wyjęty. Widać tam kanał i niestety nie widać co i gdzie jest, nie da się wymacać nic, bo ręka się nie mieści, a kamery szpiegowskiej nie mam. Na ścianie grodziowej od strony silnika w MK4 była klapka w macie izolacyjnej, przez którą też można było wprowadzić wężyk i spryskać od drugiej strony parownik, ale MK7 nie ma tam klapek, możliwe że gdzieś wychodzi wężyk niżej lub pod matą, w co wątpię, skoro tak przystępnie zaprojektowano dostęp do kanału pod silniczkiem. Na YT jest propagandowy filmik, w którym lektor objaśnia, że serwis pod ciśnieniem 10 barów spryskuje i wymywa drobnoustroje z parownika przy pomocy lancy wkładanej gdzieś pod deskę.
ASO twierdzi, że oni zalecają aby zlecać im co roku odkażanie parą wytwarzaną przez ich urządzenie po włożeniu jakiegoś naboju, czyli na zasadzie granatów, natomiast co drugi rok robią (czyli co dwa lata) mycie chemiczne parownika i okolic.

I tak:
- czy ktoś wie jaki kształt ma lanca, rurka do oprysku dla MK7 (długość, zakrzywienia), aby optymalnie nanieść preparat na parownik; czyli czy ktoś wie jak zlokalizowane są elementy wewnątrz tego kanału za silniczkiem; przypuszczalnie jest to w serwisówkach, ale nie mam do nich wglądu i możliwe że nawet statystyczny mechanik ASO nie jest poinformowany albo nie ma czegoś takiego w warsztacie :(
- czy jest inna procedura, nie wiem - otwór technologiczny, wziernik itp.
- gdzie zassysane jest powietrze z wewnątrz kabiny gdy włączy się obieg wewnętrzny

Dorzućcie wskazówki, ale z sensem, nie od dzisiaj mam VW golfy, czytam forum i nawet jestem technikiem mechanikiem samochodowym, już nie praktykującym. Dodam tylko, że nie każdy posiadacz nowego auta to bogacz i zmienia auta co 4 lata oraz "niech se jedzie na serwis" z każdą pierdołą, dlatego że auto mam na długo wiele rzeczy z wielką pieczołowitością robię sam i nie zapłacę za byle co dwie stówy czy więcej, jak mam takie same ręce i chęć.



Awatar użytkownika
patio4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr mar 19, 2014 17:19

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: patio4 » pt maja 29, 2015 11:04

Witam,dostęp do parownika w naszych modelach jest raczej niemożliwy. Mam ten sam problem, pozostaje chyba tylko ozonowanie.



Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: jhosef » pt maja 29, 2015 11:41

Ja zastosowałem w swoim bolidzie aktykę hardcore. Wziąłem piankę K2, wsadziłem w klapkę obiegu zamkniętego, uruchomiłem wentylator na małej prędkości i psikałem :)
Filtr był wyjęty, jego klapka zamknięta.


Powiem tak... w Upie chwilę wcześniej byłem na myciu parownika w ASO - tą śmieszną lancą.

Po moim działaniu nie wali nic w Polo. W upie po myciu leciutka woń się pojawia.
Tak więc... jak komu wyjdzie...



Awatar użytkownika
wojtas_GT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: ndz cze 25, 2006 15:32
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: wojtas_GT » pt maja 29, 2015 13:47

Zakladajac temat mialem nadzieje, ze moze ktos juz cos wie. Dzieki panowie za pomoc. Poza tym nadal czekam na jakis przelom, osoba z aso po prawdziwym przeszkoleniu ichnim w tym zakresie albo majaca juz jakas stycznosc z rozbiorka czy serwisowkami cos moze dopowie. U mnie na razie nic nie czuc, mam klimatronic i minal dopiero 1 sezon, poza tym teraz robia powloki na tych parownikach to proces zachodzi wolniej, jabz reszta non stop mam AC wlaczone ale to tez niczego nie gwarantuje. Moze sie skusze na taka partyzantke tez przez filtr i smiglo, mam jakiegos autolanda i jest bardzo lotny to mysle ze spokojnie, albo ozon albo granat. Przydaloby sie wiedziej jednak jaki jest uklad pod deska bo dostep teraz to minuta roboty, po cos to zrobili. Wylot tez gdzies jest...



Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 819
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: Maszan » pt maja 29, 2015 22:41

Nie dawaj zadnej pianki bo po odparowaniu zostaje lepka maz.Stosowalem tego Autolanda przez smiglo i to co wycieklo na dywanik po wyschnieciu jest lepkie jak wyschniety sok.Ostatnio kolega byl na czyszczeniu parownika w Corolce: firma zajmujaca sie tylko klimami i szpecu mu wlasnie mowil, ze jest wrogiem takich pianek bo zostaje lepka warstwa na parowniku.U kolegi byl demontaz parownika i mechaniczne czyszczenie(smierdzial rdzen).
Jesli juz to polecilbym srodek bezposrednio na parownik Wurtha- ostatnio zaaplikowalem to u siebie bezposrednio po wyjeciu wentylatora i jeza.Srodek jest na bazie chyba IPA bo tak smierdzial i po odparowaniu nic nie zostawalo.Moze jak zdejmiesz wentylator to jednak jest dostep do parownika bo on powienien byc pierwszy na drodze po wentylatorze.Ozonowanie niby mowia ze dobre , ale u mnie nadal mialem zapach "octowy" po wlaczeniu klimy(uzywam caly czas w trybie AUTO).Po aplikacji Wurtha jak na razie nic nie czuje .


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

Awatar użytkownika
wojtas_GT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: ndz cze 25, 2006 15:32
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: wojtas_GT » ndz maja 31, 2015 11:36

Mialem golfa 4, czyli podobne rozwiazanie jak w Borze. Tu w siodemce jest troche inaczej, klima jest dwustrefowa i silnik wychodzi w dol praktycznie bez narzedzi, tam jest widoczny troche bardziej zabudowany kanal niz w mk4, nieco spiralny i nie wlozysz tam reki na pewno, mozna tylko gdybac ze pierwszy jest tam parownik i naladowac srodka, a gdy pojdzie gdzies gdzie nie powinien albo wcale nie trafi tam gdzie powinien to jest lipa. W mk4 widac go bylo i nie bylo klopotu. Po drugie ten autoland to nie pianka, sklad to rozne alkohole i sika woda ktora moment paruje, tak jak wurth. W tym akurat chyba nie ma filozofii, nic nie zostawia, chociaz mialem kiedys piankę CRC i byla bardzo dobra. Wiec nadal problem jest z aplikacja bezpośrednio na parownik.



Awatar użytkownika
wojtas_GT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: ndz cze 25, 2006 15:32
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: wojtas_GT » sob lip 11, 2015 18:40

Samopomoglem sobie, po wyjeciu silniczka dmuchawy od spodu (bez uzycia jakichkolwiek narzedzi) - wlozylem do kanalu smartfon z wlaczona kamera i lampa, efekt natychmiastowy, czyli niedaleko dalej jest piekny, blyszczacy parownik, ktorego zaatakowalem wlasnorecznie zrobiona przez siebie sonda (z dyszy kierunkowej, rurki i drutu) i wyproznilem na niego prawie caly preparat na alkoholu itd (nie pianka). Reszte rozpylilem inna dysza, wielokierunkowa na rurce od drugiej strony parownika, da sie tam wsunac bez trudu i narzedzi przez otwor po zdjeciu gumowego wezyka, bodajrze prowadzacego zimno do schowka.
Temat opanowany. Nie smierdzialo, ale w mysl zasady ze polak madry po szkodzie- lepiej zapobiegac.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: radekrp90 » wt lip 14, 2015 09:53

Nie mogłem się powstrzymać - z całego tematu najbardziej zapamiętam chyba to, że wentylator/dmuchawę w Mk7 demontuje się od spodu (i to bez narzędzi!!!!) :jezor:


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

volf_66
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 157
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 14:44
Lokalizacja: Podkarpackie
Kontakt:

Re: Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: volf_66 » pt sie 21, 2015 14:14

wojtas_GT pisze:Samopomoglem sobie, po wyjeciu silniczka dmuchawy od spodu (bez uzycia jakichkolwiek narzedzi) - wlozylem do kanalu smartfon z wlaczona kamera i lampa, efekt natychmiastowy, czyli niedaleko dalej jest piekny, blyszczacy parownik, ktorego zaatakowalem wlasnorecznie zrobiona przez siebie sonda (z dyszy kierunkowej, rurki i drutu) i wyproznilem na niego prawie caly preparat na alkoholu itd (nie pianka). Reszte rozpylilem inna dysza, wielokierunkowa na rurce od drugiej strony parownika, da sie tam wsunac bez trudu i narzedzi przez otwor po zdjeciu gumowego wezyka, bodajrze prowadzacego zimno do schowka.
Temat opanowany. Nie smierdzialo, ale w mysl zasady ze polak madry po szkodzie- lepiej zapobiegac.
kolego a masz może jakieś zdjęcia z tego eksperymentu??
ja kupiłem coś takiego http://allegro.pl/show_item.php?item=5597280780" onclick="window.open(this.href);return false;
tu piszą aby końcówkę wsadzić do przewodu odprowadzającego wilgoć z parownika, może ktoś wskaże ten przewód??
bo za parę dni czeka mnie to samo, z góry dzięki za wszelkie pomocne materiały, pozdr.
Obrazek



Awatar użytkownika
wojtas_GT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: ndz cze 25, 2006 15:32
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: wojtas_GT » pt sie 21, 2015 16:05

Jak to teraz widze na rysunku to bardzo mozliwe ze ta rurka ktora nazwalem rurka do schowka jest moze ta rurka skroplin. Moga byc różnice w klimie i dwustrefowym klimatroniku ale wlasnie za parownikiem jest ten dumowy krociec. Latwo go zsunac, nie ma nawet zacisku i jestem pewny ze nikt tam nie grzebal bo mam auto od poczatku. Wg mnie VW pomyslal o serwisie klimy i dlatego latwiej sie wymienia teraz filtr i wyjmuje silniczek uzyskujac dostep, latwiej tez dotrzec do tylnej scianki parownika przez ten wezyk. Ciebie interesuje ta tylna sciana plus kuweta na skropliny, a nie sam wylot rurki, ktory moze byc ponad katalizatorem. Np golf 4 mial wlasbie tak, zwykle woda kapiaca na goracy wydech czy jego oslone od gory odparowywala, mozna bylo sie dostac tez do tej fajki przez mate scianki, byla otwierana klapka, której teraz juz nie ma. Zatem jest teraz bardzo sensowny dostep z obu stron parownika, mozna przypuszczac ze spryskujac tylna spryskujesz kuwete i eliminujesz grzyby, bo one tam sie tworza, tam gdzie wilgoc. Na parowniku tez ale teraz maja one pewne powloki utrudniajace to.



Awatar użytkownika
wojtas_GT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: ndz cze 25, 2006 15:32
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: wojtas_GT » pt sie 21, 2015 16:11

Zdjecie nic nie da, jak wyjmiesz silnik i sie tam wcisniesz ze smartfonem wlacz nagrywanie wideo i lampe, wsun do kanalow w kierunku konsoli. Tam widac. Na rys ten parownik jest wyjety z obudowy, ktora widzisz od strony silnika od wewnatrz. Moim zdaniem warto miec lance z natryskiem pod cisnieniem, bo tym rozpylaczem pajakowym co9 go daja do tych srodkow to lepiej zrobisz tylna czesc, a przednia robilem taka dysza ktora sika w jedna strone, rurke zeby uzyc jej jak lancy usztywnilem przyklejonym izolacja drutem miedzianym i wsuwalem w dosyc kontrolowany sposob, kontrolujac kierunek strumienia. Bo po co sikac tym na obudowe przed parownikiem, tylko splynie i nic.



volf_66
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 157
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 14:44
Lokalizacja: Podkarpackie
Kontakt:

Re: Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: volf_66 » śr sie 26, 2015 19:53

ale jak by ktoś miał zdjęcie (ewentualnie zrobił zdjęcie) i wskazał miejsce odpływu ( http://allegro.pl/show_item.php?item=5597280780" onclick="window.open(this.href);return false; )skroplin gdzie mam włożyć przewód rozpylacza środka grzybobójczego, byłbym bardzo wdzięczny, bo na razie szukam po omacku, z góry dzieki



Awatar użytkownika
wojtas_GT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 439
Rejestracja: ndz cze 25, 2006 15:32
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: wojtas_GT » śr sie 26, 2015 23:52

Troche nie rozumiem Twojego uporu. To jest metoda z tylka, zeby liczyc na to ze akurat dotrzesz do wlasciwego miejsca przez odplyw. To tak jakbys chcial kogos wykapac wkladajac prysznic od sasiada pietro nizej i to bez kontroli. Sa 2 dobre latwe i znane sposoby dotarcia do sedna to ich użyj, a nie czytaj slepo ulotki, ktora musi przeciez cos zawierac. Przeciez nie napisza zeby wlozyc to do kratek. Uorzedam, ze nawet jak juz odnajdziesz swietego graala ktorego szukasz i nawet jesli wezyk z preparatu tam wejdzie i niczego nie zatka lub sie nie zakleszczy - pamietaj ze jak wlejesz gdzies pol litra - pol litra gdzies musi odplynac. Moze do wnetrza, bo odplyw bedzie niedrozny, a moze na jakies silniczki lub elektronike, radio itp. A celu nie osiagniesz, wiecej niz pewne. I nie mowie zlosliwie. Zastanow sie, skoro zdecydowales sie na wlasna ingerencje. Musisz zdezynfekowac CALY parownik najlepiej z obu stron, pod cisnieniem byloby juz super i kuwete splywowa, ale tym sie nie martw, bo splywajac sie oczysci. I wezyk odplywowy tez. Wskazane wtedy po krotkim czasie wlaczyc klime na chlodzenie i praca jej im dluzej tym lepiej, wiec cale czyszczenie przed wyjazdem, a nie w garazu i na sucho, syf trzeba splukac. Dobrej zabawy ;)



volf_66
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 157
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 14:44
Lokalizacja: Podkarpackie
Kontakt:

Dezynfekcja odgrzybianie klimatyzacji Climatronic

Post autor: volf_66 » czw sie 27, 2015 10:27

przekonałeś mnie, w sobotę biorę się do roboty,



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości