Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: wesol » sob kwie 03, 2021 22:44

do 75 stopni chodzi na drugim biegu a do 85 już na pierwszym i powyżej 85 wyłącza się. Mówimy o temperaturach jakie odczytuje sterownik Webasto z czujników na piecu. To co jest na czujniku temp na silniku nie jest brane wcale.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: sebekgolf » ndz kwie 04, 2021 12:56

Jeszcze pytanie ile kW ma to Webasto. Co do wyłączania się przedwczesnego, może trzeba pominąć wewnętrzny czujnik temperatury ( o ile się da, tego nie wiem) i wpiąć się w innym miejscu instalacji? Ja osobiście nie zakładałbym, żeby Webasto dogrzewać silnik do np. 90 stopni. Za duże straty ciepła po drodze między wylotem z głowicy (gdzie mamy pomiar temperatury silnika) a wyjściem z Webasta (blok silnika też sporą część ciepła odda zanim ten płyn doleci do wyjścia na głowicy). Wg mnie tak jak jest (w sensie temperatury wyłączania jak podał Wesoł), jest OK. Przecież jak silnik pochodzi chwilę na tych nawet 75 stopniach, to olej też dość szybko załapie te 60 stopni, a wtedy w zasadzie można już jechać normalnie, więc i temperatura silnika szybciej do tych 90 dobije.

Jeśli ja bym miał robić obieg typowo pod Webasto, to wsadziłbym zawory i Webastem grzał samą kabinę. Te pierwsze 8 km to mogę sobie wtedy jechać na spokojnie, byle w kabinie było ciepło i ręce nie marzły w zimie. Szkoda że w PL nie ma takiej infrastruktury jak w Skandynawii. Tam ludzie masowo podpinają się pod 230V i grzałką elektryczną dogrzewają silnik. Wracają z pracy i wsiadają do ciepłego auta. Coś pięknego.


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: wesol » ndz kwie 04, 2021 13:27

W Skandynawii to mają tak tani prąd że ogrzewanie w domach mają elektryczne.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

lwlw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1171
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 13:08
Lokalizacja: ERW/WPI

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: lwlw » pt kwie 09, 2021 16:27

wesol pisze:
sob kwie 03, 2021 22:44
do 75 stopni chodzi na drugim biegu a do 85 już na pierwszym i powyżej 85 wyłącza się. Mówimy o temperaturach jakie odczytuje sterownik Webasto z czujników na piecu. To co jest na czujniku temp na silniku nie jest brane wcale.
No chyba nie twierdziłem inaczej :bajer:



bernijol
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt lip 09, 2013 17:46

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: bernijol » czw gru 01, 2022 22:26

Witam. Drodzy, dopadł mnie problem ogrzewania w aucie. Jest to passat b5 1.9 tdi afn. Problem jest taki że węże do nagrzewnicy nie nagrzewają się jak trzeba, bardzo słabo leci z nich woda-płyn. Postawiłem na uszczelke pod głowicą i wymieniłem ją razem z głowicą bo miałem drugą a problem nie miną. Głowica była planowana. Pompa wody jak i termostat wymienione na nowe. Wirnik w pompie nie obraca się na osi czyli jest ok. Posprawdzałem wszystkie możliwe węże kontem drożności jest ok. Przepłukałem układ wodą ze szlałfa ogrodowego, woda swobodnie leci. Przepłukałem też specyfikiem do chłodnic ale nic nie wypłukało. Zmieniłem też podstawę pompy wody nic nie pomogło. Nie wiem czego moge jeszcze spróbować. Jak pojeżdżę dłużej wąż do chłodnicy robi się twardszy, po odkręceniu korka mięknie ale jeździłem też z odkręconym korkiem i nic to nie dało. Poprostu nie ma płynu w wężach do nagrzewnicy. Czasami coś poleci ale to tylko troche. Nagrzewnica drożna, sprawdzałem wodą pod ciśnieniem z kranu. Co za czort?



Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: sebekgolf » czw gru 01, 2022 23:10

A masz ty na pewno dobrze odpowietrzony obieg? Inna sprawa, w AFN to pompa wody nie jest przypadkiem paskiem napędzana? Jak tak, to sprawdź, czy aby na pewno dobrze masz pasek założony. Bo już widziałem przypadki (może nie w AFN ale wolnossącym 1,9D) że pasek był na odwrót i pompa się w złą stronę kręciła.


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

bernijol
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt lip 09, 2013 17:46

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: bernijol » czw gru 01, 2022 23:42

sebekgolf pisze:
czw gru 01, 2022 23:10
A masz ty na pewno dobrze odpowietrzony obieg? Inna sprawa, w AFN to pompa wody nie jest przypadkiem paskiem napędzana? Jak tak, to sprawdź, czy aby na pewno dobrze masz pasek założony. Bo już widziałem przypadki (może nie w AFN ale wolnossącym 1,9D) że pasek był na odwrót i pompa się w złą stronę kręciła.
Z tego co wiem ten układ sam powinien się odpowietrzyć. Ale ogólnie próbowałem odpowietrzyć ściągając przewód czy to powrotny czy zasilający z nagrzewnicy i o ile coś tam z nich poleci cieczy to zaraz przestaje i mogę zdjąć całkiem a płyn nie będzie z tych przewodów leciał. Próbowałem też pompować za wąż ten na górze od silnika do chłodnicy i o ile nim pompuje to węże do nagrzewnicy na chwilę robią się gorące ale zaraz ostygają. Pompa jest na pasku alternatora, ale mam go dobrze założonego, inaczej się nie da. Musiałby być na rolne pompy rowkami a rolka jest płaska więc musi po niej płaską stroną chodzić i tak jest założony. Mam założony jak na rysunku.Obrazek



Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: sebekgolf » sob gru 03, 2022 21:25

No właśnie w tym 1,9D jest ta sama sytuacja. Pompa ma płaską rolkę a mimo to, pasek powinien rowkami po tej rolce lecieć. Sprawdź bo wydaje mi się, że najprawdopodobniej masz właśnie pasek źle założony. Ten rysunek który podesłałeś, to sam go rysowałeś, czy to rysunek z jakiegoś manuala do AFN ?

Rzuć okiem na to ogłoszenie (drugie zdjęcie):
https://www.olx.pl/d/oferta/silnik-1-9- ... derIndex=1


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: michaf1994 » pt sty 19, 2024 08:39

Cześć, nie chcę zakładać nowego tematu, więc zapytam tutaj:
Silnik benzyna BCB 1.6 16V climatronic przejechane około 195 tyś km (oryginalny przebieg) - mam problem z niedogrzewaniem się silnika:
Na desce pokazuje się niecałe 90*, po włączeniu grzania w środku na max spada do około 75* wg skali. Przy temperaturze na climiatronic 20* jest około 85* wg skali. Po mieście jest względnie ok, poza miastem problem dużo bardziej widoczny. Powiedziałbym termostat, ale: DOLNY WĄŻ PRZY TERMOSTACIE ZIMNY - dopiero po 30KM robi się letni przy silniku, a na desce nadal takie niecałe 90*. Po włączeniu Webasto silnik łapie lepiej te 90* i w środku dmucha porządnie gorącym. Wcześniej... ciepłym. Niestety sprawdzenie czujnika temp w tym silniku to istna tragedia - nie zgadzają się grupy pomiarowe z tymi w tutorialach na YouTube, więc tego nie jestem pewien.

Czekam za częściami i wymienię Termostat i czujnik temperatury. Być może termostat otwiera się zbyt wcześnie lub nie domyka delikatnie. Może czujnik już wariuje. Zobaczymy czy coś się zmieni. Jeżeli jednak nie, to co może być przyczyną takiej sytuacji? Podpowiem, że słychać chyba któreś łożysko i zastanawiam się czy to nie pompa wody - rozrząd wymieniony lekko ponad 3,5 roku (INA z pompą wody) temu, przejechane na nim około 20tyś. Oczywiście przy wymianie termostatu i czujnika sprawdzę czy jest to szum z czegoś na pasku wielorowkowym czy z rozrządu (pompa jest w tym silniku na rozrządzie niestety), jednak jeżeli możecie podpowiedzieć coś w temacie to byłbym bardzo wdzięczny, bo nie wiem czy ja zwariowałem, a tak powinno być z tą temperaturą czy raczej mam rację i coś jest nie tak. Objawy te zaobserwowałem, że występują przy temperaturze zewnętrznej zarówno +9* jak i -5* - temp zewnętrzna wg licznika w aucie.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: marcin7x5 » pt sty 19, 2024 17:55

Może być zakamueniona nagrzewnica lub niedomykające się klapy odcinające doplyw zimnego powietrza z zewnatrz. Często te silniczki sterujące klapami niedomykaja ich.



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1048
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: mat06 » pt sty 19, 2024 18:32

Czujnik da się sprawdzić podglądając wartości w ECU i w liczniku. Nie pamiętam grup, ale bez problemu powinieneś to namierzyć. Skoro w AZD tak jest, to w BCB raczej też. Tak jak piszesz, ja bym zaczął od wymiany termostatu i czujnika temperatury cieczy. Tylko tak jak było wielokrotnie mówione - oryginały z ASO.
Też miałem do czynienia z problemami z dogrzewaniem silnika. Podobnie jak u Ciebie, gdy było zimno, to ciężko było utrzymać 90 stopni na liczniku i wskazówka opadała. Nie sprawdzałem węży, więc nie mam jak tego porównać do Twojego opisu. Po wymianie termostatu (czujnik był wymieniany trochę wcześniej) wszystko wróciło do normy. Zaobserwowałem też nawet różnicę w lecie, bo teraz na postoju często włącza się wentylator, wcześniej bardzo rzadko. Widać w grupach pomiarowych, że temperatura dobija np. do 92 stopni, odpala się wentylator, schodzi do 86-87 i tak w kółko.


Obrazek

michaf1994
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 278
Rejestracja: wt lut 21, 2017 20:36
Lokalizacja: Konin

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: michaf1994 » sob sty 20, 2024 13:02

marcin7x5 pisze:
pt sty 19, 2024 17:55
Może być zakamueniona nagrzewnica lub niedomykające się klapy odcinające doplyw zimnego powietrza z zewnatrz. Często te silniczki sterujące klapami niedomykaja ich.
To wyjaśniłoby czemu w środku nie wieje bardzo gorące, ale nie wyjaśnia chyba czemu na liczniku temperatura nie dobija do 90*C.
mat06 pisze:
pt sty 19, 2024 18:32
Czujnik da się sprawdzić podglądając wartości w ECU i w liczniku. Nie pamiętam grup, ale bez problemu powinieneś to namierzyć. Skoro w AZD tak jest, to w BCB raczej też. Tak jak piszesz, ja bym zaczął od wymiany termostatu i czujnika temperatury cieczy. Tylko tak jak było wielokrotnie mówione - oryginały z ASO.
Też miałem do czynienia z problemami z dogrzewaniem silnika. Podobnie jak u Ciebie, gdy było zimno, to ciężko było utrzymać 90 stopni na liczniku i wskazówka opadała. Nie sprawdzałem węży, więc nie mam jak tego porównać do Twojego opisu. Po wymianie termostatu (czujnik był wymieniany trochę wcześniej) wszystko wróciło do normy. Zaobserwowałem też nawet różnicę w lecie, bo teraz na postoju często włącza się wentylator, wcześniej bardzo rzadko. Widać w grupach pomiarowych, że temperatura dobija np. do 92 stopni, odpala się wentylator, schodzi do 86-87 i tak w kółko.
Właśnie latem też chyba coś mniej włączały się wentylatory. Dość mało jeżdżę nim ostatnio, więc dobrze na to nie zwróciłem wtedy uwagi.
Nie wiem które bloki z ECU porównać, a nie mam opisu pod polami od czego są niestety, więc tak na wyczucie to chyba czujnik ma różnicę na ciepłym około 4-5*C między licznikiem a ECU (chyba trochę dużo), ale jak wspomniałem nie wiem czy to na pewno te bloki, bo te z poradników to całkiem coś innego u mnie. Czujnik dziś ma być do odbioru - oryginał, termostat z MAHLE, do tego wziąłem w zapas ten kawałek co dziubek termostatu wchodzi w niego. Czekam za paczką i biorę się do roboty. Właśnie ten chłodny wąż za termostatem jest... dziwny i przez niego już zaczynam wpadać w paranoję :D no nic. Jak wymienię i będę coś wiedział to dam znać. Mam nadzieję że przejdzie i info o objawach zostanie dla potomnych.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8993
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: marcin7x5 » sob sty 20, 2024 13:53

Jak masz vcds to 01 engine i w grupie 02, 03, 04 są temperatury silnika i dolotu. W liczniku to chyba byla gr 03....



Awatar użytkownika
mat06
Storm Beige
Storm Beige
Posty: 1048
Rejestracja: pn maja 18, 2009 21:08
Auto: Golf IV
Silnik: AZD

Re: Słabe ogrzewanie,problem z nagrzaniem silnika itp.

Post autor: mat06 » sob sty 20, 2024 18:16

michaf1994 pisze:
sob sty 20, 2024 13:02
Czujnik dziś ma być do odbioru - oryginał, termostat z MAHLE, do tego wziąłem w zapas ten kawałek co dziubek termostatu wchodzi w niego. Czekam za paczką i biorę się do roboty.
Oryginał prosto z ASO, czy "oryginał" z jakiejś hurtowni/Allegro? Często się czyta opinie o tych "oryginalnych" czujnikach. Obudowę wymień od razu, bo ze względu na wiek plastik może się poddać i potem będzie drugi raz ta sama robota. Tutaj masz trochę informacji o wymianie: https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=149&t=630679


Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości