[mk3] Jak hamuje samochód bez ABS

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

danski88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 16, 2016 00:21

[mk3] Jak hamuje samochód bez ABS

Post autor: danski88 » pn cze 11, 2018 08:02

Witam

posiadam Golfa III (1.4 benzyna) bez ABS, z bębnami z tyłu.
Chciałem zapytać o poradę czy poniższa sytuacja jest poprawna czy nie.

Chodzi o to, że na deszczu podczas maksymalnego hamowania gdy koła stracą przyczepność to samochód lekko przekręca się w lewą stronę.
Dopóki koła nie stracą przyczepności (nie słychać piszczenia) to samochód jedzie prosto. Ale gdy już słychać piszczenie to samochód lekko idzie w lewą stronę.
To nie jest ściąganie w tym sensie, że samochód skręca w bok, tylko się przekręca jak gdyby wokół własnej osi.
Nie wiem jak to wytłumaczyć, powiedzmy, że dźwignia zmiany biegów jest naszą "osią". I wokół tej osi samochód się przekręca.

Testowałem to w deszczu na drodze. Gdy jedziemy 60km/h to podczas maksymalnego hamowania gdy samochód się zatrzymał to nadal był na swoim pasie ruchu, nie wyjechał poza pasy. Był przekręcony o około 30 stopni, może mniej.
A czasami gdy nie udało mi się zablokowac kół to jechał prosto.

Dawno temu gdy jechałem jako pasażer w Ibizie (też bez ABS i z bębnami) to w takiej samej sytuacji na piskach opon jechała prosto.

Czy taka sytuacja wymaga naprawy czy może w takich samochodach jest to normalne?



merkava
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 127
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 10:30

[mk3] Re: Jak hamuje samochód bez ABS

Post autor: merkava » pn cze 11, 2018 08:12

To jest normalne - nie ma takiej opcji by na obydwa koła działała idealnie taka sama siła hamowania. Zauważ że pisałeś o dwóch sytuacjach - jak jedziesz sam (tył ściąga na lewo), i jako pasażer (czyli dwie osoby, i wtedy hamuje prosto). Do tego możesz dołożyć minimalne różnice w zużyciu opon lub pochylenie nawierzchni, czy też różnice w zużyciu szczęk czy bębnów - słowem za dużo zmiennych by w ostatecznym efekcie autko nie ściągało.


Bóg stworzył Volkswageny by pokazać czym jest doskonałość.
A inne samochody? Bo ma poczucie humoru..

danski88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt gru 16, 2016 00:21

[mk3] Re: Jak hamuje samochód bez ABS

Post autor: danski88 » pn cze 11, 2018 22:47

Dzięki za odpowiedź :) myślałem, że znowu będzie trzeba szukać co jest grane a tu się okazuje, że to jest normalne zachowanie.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Hamulcowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości