Hamulce blokują

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

gruffi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Hamulce blokują

Post autor: gruffi » sob lip 09, 2011 16:54

Witam,

mam problem, z którym walczę od dłuższego czasu. Po wymianie tarcz i klocków z przodu na nowe pojawił się opór wyczuwalny podczas jazdy oraz grzeją się tarcze i felgi, nawet bez hamowania. Zaciski zostały wyczyszczone i nasmarowane, kiedy to nie pomogło tłoczki przeszły remont, jednak to też nie pomogło. Kolejną rzeczą była wymiana obu przewodów elastycznych i nadal bez efektu.

Ewidentnie tłoczek nie chowa się całkowicie po puszczeniu pedału hamulca i klocki naciskają na tarczę (przy zgaszonym lub odpalonym silniku to samo). Po podniesieniu auta koło obraca się z dużym oporem co potwierdziłem na stacji diagnostycznej, gdzie opory toczenia dla lewego przodu wyszły 180N, a dla prawego przodu 150N, tył lewy 90N, tył prawy 60N (z tyłu są stare klocki i tarcze).

Doradźcie co dalej sprawdzać i w jaki sposób bez wymieniania wyeliminować pozostałe elementy układu.

Podejrzane jest, że ta lewa strona ma większe opory toczenia od prawej.



poolak2006
Forum Master
Forum Master
Posty: 1646
Rejestracja: pn maja 04, 2009 23:51
Lokalizacja: Poznań/Toruń

Hamulce blokują

Post autor: poolak2006 » czw lip 14, 2011 07:43

tłoki cofają się dzięki gumowym uszczelkom znajdującym się w cylinderku, pewnie coś źle złożone było... skoro remontowane były to chyba wszystkie elementy gumowe były wymienione na nowe? Dawno wymieniałeś te tarcze?



Combatdude
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: wt mar 28, 2006 23:39
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Hamulce blokują

Post autor: Combatdude » sob lip 16, 2011 10:41

Pompa hamulcowa może nie cofać płynu - przerabiam u siebie identyczne objawy, tylko że na lewym przodzie, cudowałem już z zaciskiem (2 różne egzemplarze), tłoczkiem i przewodami elastycznymi - zero efektu, zobaczę co da wymiana/regeneracja pompy i opiszę jak znajdę czas na zrobienie.



gruffi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Hamulce blokują

Post autor: gruffi » pn lip 18, 2011 00:20

W tłoczkach wszystkie elementy gumowe były wymieniane. Na nowych tarczach i klockach przejechałem 4 tys km. Ostatnio zmieniłem pompę hamulcową i jest trochę lepiej nie czuć takiego oporu od hamulców podczas jazdy. Mimo to, tym razem prawe koło grzeje się i po rozgrzaniu w czasie jazdy prawy przód piszczy. Nie wiem co dalej z tym zrobić.



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Hamulce blokują

Post autor: t0mal » pn lip 18, 2011 01:49

Tam naprawdę nie ma jakiejś wielkiej filozofii z hamulcami, jak masz wszystko poczyszczone nic nie powinno się dziać.
Możesz jeszcze sprawdzić:

- czy nie ma powietrza w układzie (podczas pracy hamulców bąbel powietrza rozszerza się dociskając klocki do tarczy)
- czy prowadnice w jarzmie są proste, nie mają nadmiernego luzu i są odpowiedniego typu
- czy klocki siedzą takie jak być powinny
- czy jarzmo jest proste i czy nie ma głębokich wżerów w miejscu w którym współpracuje z klockiem

Możesz też sprawdzić łożyska, może to wcale nie wina hamulców.



Awatar użytkownika
Pawlos
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 223
Rejestracja: śr mar 15, 2006 08:32
Lokalizacja: Stranda
Kontakt:

Hamulce blokują

Post autor: Pawlos » pt sie 12, 2011 11:48

Sprobuj jeszcze wymienic plyn hamucowy na nowy. Bardzo czesto pomaga.


Czas na jakiś zabytek :>

gruffi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hamulce blokują

Post autor: gruffi » sob sie 20, 2011 14:57

Dzięki za rady, ale problem mam nadal nierozwiązany.

Płyn był wymieniany przy okazji zmiany pompy hamulcowej. Ostatnio układ był także odpowietrzany w ASO VW. Cały czas problem tkwi w ciężko cofającym się tłoczku. Po wyjęciu zacisku, odkręceniu przewodu i rozruszaniu tłoczka przesuwa się on bez problemu przy użyciu tylko ręki (odkręcony od układu hamulcowego). Natomiast po włożeniu zacisku i przejechaniu paru kilometrów niemożliwe jest wepchnięcie tłoczka samą ręką (zacisk przykręcony do układu). W celu wepchnięcia trzeba użyć dźwigni i dużej siły.

Czy jest jeszcze miejsce gdzie płyn może być blokowany, biorąc pod uwagę to, że pompa hamulcowa była wymieniana i przewody elastyczne też?



Awatar użytkownika
grg474
_
_
Posty: 5932
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 10:56
Lokalizacja: Skarżysko

Hamulce blokują

Post autor: grg474 » sob sie 20, 2011 16:08

gruffi, jedno zasadnicze pytanie - jak zdejmiesz zacisk to klocek możesz przesunąć po jarzmie czy nie. Bo dla mnie to wygląda na winę klocków a nie zacisków/pompy hamulcowej


Masz pytanie pisz ale nie rób ping-ponga - treściwie pytaj o całość co chcesz się dowiedzieć
regulamin działu technicznego
były mk2 GTD, mk3 1Y, mk4 AKQ, mk4 AXR :(, A3 8P jest EOS , New Beetle cabrio - oznaczone Käfer, Audi A5

gruffi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hamulce blokują

Post autor: gruffi » sob sie 20, 2011 23:25

Z jarzmem jest wszystko ok. Klocki przesuwają się luźno.



sliwka90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 121
Rejestracja: śr gru 08, 2010 19:36

Hamulce blokują

Post autor: sliwka90 » czw sie 25, 2011 21:29

A tak z ciekawości sprawdź czy masz proste tarcze. Ostatnio u nas też był koleś taki co jeździł po aso i innych mechanikach a to tamto wymieniali a to tamto i też mu blokowały się hamulce przyjechał do nas i co się okazało tarcze były krzywe i zaciski wymienił mu kolega i działają.



gruffi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 09:52
Lokalizacja: Warszawa

Hamulce blokują

Post autor: gruffi » pt sie 26, 2011 09:44

Pośrednią przyczynę trzymania hamulców zidentyfikowałem - są to niecofające się tłoczki. Pozostałe elementy są OK. Teraz tylko pozostaje pytanie dlaczego po podpięciu zacisku do układu tłoczek nie wraca, dlaczego płyn go blokuje?



sliwka90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 121
Rejestracja: śr gru 08, 2010 19:36

Hamulce blokują

Post autor: sliwka90 » pt sie 26, 2011 16:13

wystarczy rozebrać i wyczyścić zaciski, szczególnie tłoczek i nasmaruj je smarem. A i tak po zatym to zrób to sam lub w jakimś warsztacie dobrym, wiem ze były regenerowane ale uwierz jak za pomocą młotka się regeneruje i przecinaka to potem są takie problemy, Lub masz pękniętą gumę w tłoczku.



mabu79
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 229
Rejestracja: sob sty 01, 2011 15:16
Lokalizacja: Olsztyn

Hamulce blokują

Post autor: mabu79 » sob sie 27, 2011 10:12

bo to nie chodzi tylko o tloczek ale tak samo o sruby plywajace w zacisku.Najprawdopodobniej pod gumkami ochronnymi zebralo sie za duzo syfu i dlatego nie dziala tak jak powinien.Wykrec zacisk zdejmuj gumki(uwazaj zeby ich nie rozerwac)wyczysc w srodku gumy a pozniej same sruby plywajace.Problem zniknie jak reka odjal i bedziesz mogl sie cieszyc w pelni swoimi heblami.


...it has so much torque,that could tear a whole in time :)
...this is not acceleration. It's TELEPORT

sliwka90
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 121
Rejestracja: śr gru 08, 2010 19:36

Hamulce blokują

Post autor: sliwka90 » sob sie 27, 2011 11:45

Jeszcze taka mała uwaga (uważaj żeby ich nie rozerwać) jak zdejmujesz zacisk to nie można nałożyć tych samych kumek ;p ale jak chcesz to zakładaj ale jak pewnego dnia zabraknie tobie hamulców to będzie :ass:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Hamulcowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości