Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Sesek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 131
Rejestracja: czw gru 27, 2007 17:41
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: Sesek » pn cze 27, 2011 16:58

Witam.. :-)
Mam Vento 1,9 TDI z 97roku z ABS'em I po ostatnim przegladzie zauwazylem, ze przod mi hamuje gorzej niz tyl.. i duzo gorzej niz w zeszlym roku na przegladzie bylo. Mam wymieniony plyn w zeszlym roku, tarcze i klocki sa okej Co moze byc przyczyna? Nic nie ubywa plynu i hamulce nie sa zapowietrzone. Ma ktos jakis sposob, ale dobry, by sprawdzic pompe hamulcowa badz serwo? Bo niby hamuje auto ale to nie jest ten hamulec jaki byl rok czy dwa lata temu. Autem jezdzi zona wiec nie wiem od kiedy sie to dzieje zainteresowalo mnie to po wydruku z przegladu ze jest inaczej niz zwykle. Ma ktos jakis pomysl? Dodam ze tyl sie praktycznie nie zmienil od zeszlego przegladu. Teraz jak jechalem autem to nawet czuje, ze ono raczej zwalnia niz hamuje wiec na pewno cos z przodem nie tak.


Vendi
viewtopic.php?p=1850104#1850104" onclick="window.open(this.href);return false;
Paszczur
http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=92017" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: marcin7x5 » wt cze 28, 2011 10:59

Obstawiam serwo. Nacisnij kilkakrotnie na wyłaczonym silniku i obserwuj czy pedał twardnieje. Nastepnie na wcisniętym tak pedale hamulca odpal autko i zaobacz czy pedał hamulca wyraźnie opadł o ok 1-2 cm.

Jeżeli zaobserwijesz że po kilkukrotnym naciskaniu na pedal hamulca nie rośnie i nie twardnieje to prawdopodobnie pompa.



Awatar użytkownika
Sesek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 131
Rejestracja: czw gru 27, 2007 17:41
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: Sesek » śr cze 29, 2011 13:46

marcin7x5, Hej. Bylem w garazu i srpawdzilem jak mowisz i chyba jest dobrze.
Na zgaszonym silniku podpompuje ze dwa trzy razy pedal robi si etwardy i nie schodzi moge tak trzymac i trzymac.
Jesli podpompuje na zgaszonym silniku i trzymam pedal wcisniety (jest twardy) to jak odpale silnik po 2sekundach schodzi na dol od odpalenia silnika. Tak samo jak jest silnik odpalony to podpompuje (wcisne ze dwa trzy razy) pedal jest twardy ale jak go trzymam to schodzi pomalu.

Dla porownania bylem sprawdzic w drugim aucie passat B5fl i jest wszystko identycznie.

Jesli rozumiesz cos z tego conapisalem to mozna po tym stweirdzic ze pompa czy serwo sa dobre czy nie?
Bo jeszcze szukalem na forum i pisali zeby rozebrac zacisk i sprawdzic czy klocki nie sa "spalone"? Co sadzis o takim rozwiazaniu? Bo nie chce zeby zona tak jezdzila jak hamulec nie jest w pelni sprawny. W ogole dzieki za zainteresowanie bo mnie juz rece opadaja...


Vendi
viewtopic.php?p=1850104#1850104" onclick="window.open(this.href);return false;
Paszczur
http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=92017" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: marcin7x5 » śr cze 29, 2011 13:56

Sesek pisze:Jesli podpompuje na zgaszonym silniku i trzymam pedal wcisniety (jest twardy) to jak odpale silnik po 2sekundach schodzi na dol od odpalenia silnika.
Bardzo dobrze. Tak ma być co oznacza, że serwo jest ok.
Sesek pisze:Tak samo jak jest silnik odpalony to podpompuje (wcisne ze dwa trzy razy) pedal jest twardy ale jak go trzymam to schodzi pomalu.
Tym razem chyba nie jest ok. Czy pedał schodzi az do samego końca? Jeżeli tak to albo zapowietrzony układ lub przepuszcza pompa hamulcowa.
Sesek pisze:Bo jeszcze szukalem na forum i pisali zeby rozebrac zacisk i sprawdzic czy klocki nie sa "spalone"?
To trzecie rozwiązanie. Sprawdziłbym też czy tłoczki nie są zatarte. Byc może, że uszkodzily sie gumowe osłonki tłoczków i tłoczki sie przytarły. Trzeba by je rozebrać, wymienić oringi uszczelniające tłoczek w zacisku. Tłoczek musi plynnie i "miękko" wysuwać się z zacisku podczas naciśnięcia na pedał hamulca.

Jest jeszcze jedna możliwośc najgorsza. To pompa ABS ale to już ostateczność.

Zacznij od sprawdzenia pracy tłoczków w przednich zaciskach - obydwu!.



Awatar użytkownika
Sesek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 131
Rejestracja: czw gru 27, 2007 17:41
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: Sesek » śr cze 29, 2011 14:38

No na odpalonym az do konca mi nie schodzi pedal ale wyraznie schodzi.
Oslonki wymienione na tloczkach bylu 2 lata temu... sprawdze rozkrece i sprawdze czy nie ma jakis wyciekow i jak tloczki chodza od razu zobacze te klocki... Bo jesli pompa absu to nie ciekawie bo juz po nazwie wiem, ze bedzie drogo :-D Dzieki, na weekend rozbiore tam i zobacze od razu tu napisze co znalazlem w tych zaciskach :-)


Vendi
viewtopic.php?p=1850104#1850104" onclick="window.open(this.href);return false;
Paszczur
http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=92017" onclick="window.open(this.href);return false;

arons
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 145
Rejestracja: ndz kwie 27, 2008 18:04
Lokalizacja: Koszalin

Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: arons » ndz lip 03, 2011 08:11

Sprawdz korektor siły hamowania, on jest przy tylnej belce . czy w ogóle pracuje .bo takie cuda się dzieją jak korektor się zepsuje tj. zatnie


ARONS

Awatar użytkownika
Sesek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 131
Rejestracja: czw gru 27, 2007 17:41
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: Sesek » pn lip 04, 2011 19:04

Wiec tak Panowie wykonalem na weekend takie czynnosci.
sprawdzilem uszczelnienia na tloczkach i wyciaglem tloczki by sprawdzic ich stan. Wszystko ok.
Wymienilem gumowe uszczelnienia bo przy wkladaniu tloczka jedno mi sie "popsulo"
Odpowietrzylem hamulce chociaz nie bylo co ale dla swietego spokoju.
Kloki byly lekkko szkliste "jakby przypalone" starlem ta swiecaca powloke papierem sciernym na plasko... Tarcza super bez rysz (dwa lata temu wymieniana)
Po starciu klockow jest lepiej. Wiec moze to byla przyczyna. Po wyplaci ekupie nowe klocki i zamontuje i pojade na sprawdzenie na sciezke..

arons, Powiesz mi jak go sprawdzic? Bo przyznam sie, ze nie bardzo wiem jak to zrobic. :-))


Vendi
viewtopic.php?p=1850104#1850104" onclick="window.open(this.href);return false;
Paszczur
http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=92017" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Sesek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 131
Rejestracja: czw gru 27, 2007 17:41
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: Sesek » ndz sty 15, 2012 21:59

No auto mialo wypadek chwile stalo.. Zrobilem auto wyminilem klocki, plyn i dalej przod polowe slabszy niz tyl na przegladzie mowia, ze wszystko ok ale nie jest ok skoro przod mam 0,69 i 0,72 sila hamowania a tyl 1,35 i 1,39 przeciez to polowa z tego co tyl wiec jak jest ok? Ma ktos jakis pomysl co to moze byc/ korektor jak uszkodzony to ponoc tyl w ogole nie hamuje badz bardzo slabo.. Wiec to nie to.. Bo juz sam nie wiem co moze byc.. :-( A kupic pompe czy cos i wydac kase i okaze sie, ze nie pomoglo to tez nie bardzo mnie stac na takie kupowanie w ciemno...


Vendi
viewtopic.php?p=1850104#1850104" onclick="window.open(this.href);return false;
Paszczur
http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=92017" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
henio098
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 309
Rejestracja: pt paź 27, 2006 17:19
Lokalizacja: Bytom

Re: Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: henio098 » wt lip 19, 2022 19:27

Odświeżam, szukałem w internecie różnych informacji na temat diagnostyki pompy hamulcowej bo chodzi mi po głowie wymiana i trafiłem na ten temat gdzie wyzej czytam, że przód hamuje znacznie słabiej od tyłu. Mam dokładnie to samo w trójce z absem. Bardzo proszę o rady co to może być, aktualnie w aucie nowe tarcze i klocki, wszystkie zaciski zregenerowane, przewody w stalowym oplocie, płyn ate typ 200, odpowietrzone ciśnieniowo.

Auto hamuje ale trzeba bardzo mocno deptać, za to kiedy się tocze na piasku to lekkie hamowanie blokuje tył a przód sprawia wrażenie jakby wcale nie hamował. Potwierdzam to rozpędzając się na wstecznym normalne hamowanie jest wtedy brzytwa (kiedy oś tylna przyjmuje ciężar samochodu).
Reasumując wrażenie jest takie jakby przód zaczynał hamować znacznie słabiej i później jeśli chodzi o pozycje pedału. Proszę o rade.


VW Golf MK3 Variant 1.8 GL 1993r. Sprzedany.
VW Passat 3BG Variant 1.9 AVF 2002r. Skradziony.
VW Golf MK3 Variant 2.0 1996r. <3 @ 20VT
VW Golf MK3 Syncro 1.9t 1996r. <3 @ 24V

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: marcin7x5 » śr lip 20, 2022 06:45

Odpowietrzenie układu wraz z pompą abs.



Awatar użytkownika
henio098
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 309
Rejestracja: pt paź 27, 2006 17:19
Lokalizacja: Bytom

Re: Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: henio098 » śr lip 20, 2022 11:55

Marcin7x5 byłem jak dotąd przekonany że dokładnie tak jest, mam banieczke do ciśnieniowej wymiany płynu robię to przy 2barach, ani tradycyjna metoda, ani procedura w vcds (obie stosowane naprzemiennie już chyba po trzy razy) nic nie zmienia hamulec jest zawsze taki sam pusty w dotyku, opór zaczyna się gdzieś w połowie i świetnie reaguje tylko tył. Ostatnie próby odpowietrzania nie wykazują żadnych pęcherzy powietrza w układzie. Przez układ przelane już kilka litrów płynu. Przy dużej prędkości stając BARDZO mocno na pedale samochód hamuje naprawdę dobrze, ale nie na tym rzecz polega, na codzień reakcja na hamowanie podczas spokojnej jazdy jest fatalna. Czy powinienem zwrócić uwagę na coś szczególnego podczas procedury vcds?

Dopowiem, że równolegle miałem awarie przewodu hamulcowego tylnego w seacie arosa i efekt był porównywalny, ale odpowietrzenie w/w metodą przyniosło porządany efekt.

Męcze się z tymi hamulcami już pół roku a zbliża się termin na który muszą być w pełni sprawne. Czytałem w międzyczasie o marnych skutkach odpowietrzania układu poprzez pompowanie pedałem, (bańkę ciśnieniową kupiłem później) o uszkodzeniach pompy z tym związanymi i brzmi to logicznie, chociaż zdaję sobie sprawe że to nie musi dotknąć każdego może akurat tak stało się w moim przypadku.


VW Golf MK3 Variant 1.8 GL 1993r. Sprzedany.
VW Passat 3BG Variant 1.9 AVF 2002r. Skradziony.
VW Golf MK3 Variant 2.0 1996r. <3 @ 20VT
VW Golf MK3 Syncro 1.9t 1996r. <3 @ 24V

Awatar użytkownika
areczek0000000
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 628
Rejestracja: czw sty 19, 2012 19:12

Re: Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: areczek0000000 » śr lip 20, 2022 23:18

Pompa hamulcowa przepuszcza, miałem taki problem.


Miarą inteligencji człowieka jest odpowiednie rozumowanie
https://auto-doctorek.jimdo.com/

Awatar użytkownika
henio098
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 309
Rejestracja: pt paź 27, 2006 17:19
Lokalizacja: Bytom

Re: Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: henio098 » czw lip 21, 2022 11:29

W takim razie będę na dniach zamawiał nową pompę i zobaczymy jakie będą efekty. Dzięki za podpowiedzi, jakby ktoś miał jeszcze jakieś doświadczenia chętnie poznam.


VW Golf MK3 Variant 1.8 GL 1993r. Sprzedany.
VW Passat 3BG Variant 1.9 AVF 2002r. Skradziony.
VW Golf MK3 Variant 2.0 1996r. <3 @ 20VT
VW Golf MK3 Syncro 1.9t 1996r. <3 @ 24V

Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8813
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Re: Jakie objawy uszkodzonej pompy hamulcowej?

Post autor: marcin7x5 » czw lip 21, 2022 22:08

Niestety ale wszystko wskazuje właśnie na pompę hamulcową



ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Hamulcowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości