[mk4] 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
saski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: sob cze 22, 2013 14:14
Auto: MK4 VARIANT
Silnik: ARL

[mk4] 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Post autor: saski » ndz maja 30, 2021 07:35

Witam
Posiadam MK4/Bore Variant z motorem 1.9TDi spiętego ze skrzynią FMH (Bez 4motion)

W samochodzie podczas powrotu z urlopu zaczęła "trzeć" metalicznie piątka przy odpuszczaniu sprzęgła.
Mechanik ocenił to bodajże na wałek atakujący i wyjechaną obudowe.
Dodatkowo pare dni temu na ciepłym silniku dwójka zaczęła mi okazyjnie chrobotać przy odpuszczaniu sprzęgła.
W związku z tym że jest to mój samochód którym jeżdżę na wakacje / codziennie do pracy itp chciałbym zrobić naprawe kompleksowo (270tkm nalotu - mam go od 13 lat)
Postanowiłem że dam mu też nowy zestaw sprzęgło i koło dwumasowe (Niedawno zrobiłem program na 190hp/411nm)
Doczytałem gdzieś że ludzie wkładają zestaw z sharana 150 hp ze skrzynia BTB

Ja do swojej skrzyni dobrałem zestaw Valeo 837304 i do tego olej Millers CRX 75w90 nt+ 2x1 litr

Byłbym wdzięczny za pomoc w dobraniu tego zestawu z sharana (czy występuje też jakiś wzmocniony?)
Czy jest to montaż plug&play? Tak żeby mechanik nie robił jakiś problemów ?
Z której firmy najlepiej wybrać zestaw żeby posłużył ? (Autem się nie ścigam - oczywiście jak każdy czasami lubię szybciej depnąć)

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi :)


https://youtu.be/cS0aRcb9wLo Mój FullFIS + HypeFIS

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Post autor: wesol » pn maja 31, 2021 10:42

Było wiele razy o tym. Ja bym założył jednomas od Valeo i zero problemów na przyszłość i jeździsz jak chcesz. Dziś jeździsz ekonomicznie na 1700 obrotach a jutro upalam bo mam taką chęć. Ten z Sharana asz lub btb to w zasadzie niewiele się różni. Miałem to kiedyś w swoim Sharanie i też na 116 koniach to z długo nie podziałało. O tym wszystkim pisałem tu już parę razy.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
saski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: sob cze 22, 2013 14:14
Auto: MK4 VARIANT
Silnik: ARL

[mk4] Re: 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Post autor: saski » sob cze 05, 2021 23:03

Podobno te skrzynie 6 zle znosza jednomase


Czy taki zestaw będzie Plug and play ?

LUK:
- koło dwumasowe nr. 415020310
- sprzęgło (docisk+tarcza) nr. 624303409
- łożysko oporowe LUK 510007110 lub SACHS 3182 997 901
- śruby do przykręcenia docisku do dwumasy M8x14 nr. ASO N90308607 1.33zł/szt potrzeba 6 szt
- śruby do przykręcenia dwumasy do wału silnika nr. ASO N90665001 7.38zł/szt potrzeba 6 szt


https://youtu.be/cS0aRcb9wLo Mój FullFIS + HypeFIS

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Post autor: wesol » ndz cze 06, 2021 09:49

Niby czemu? Skrzynia 6 biegową jest konstrukcyjnie bardzo podobna do tej 5 biegowej. Sam dwumas że skrzyni 5 biegowej ma coprawda tarcze sprzęgłową 228 mm a na 6 biegową 240 mm. Natomiast sam dwumas jest większy o 6mm na średnicy czyli na promieniu 3 mm. Myślisz że taka mała różnica ma jakiś wpływ na to że jedna skrzynia chodzi a druga nie. I te stwierdzenia że ktoś tam kiedyś coś tam słyszał. Dziwne bo ja dwa założyłem takie zestawy bo chodziło to tak że nikt nigdy mnie nie namówi na dwumas nawet nowy nie chodzi tak dobrze jak na jm.
Najlepsze jest to że vag zaczął robić w golfach 5 do silników 1.9 tdi skrzynie niby 6 biegowe ale to normalne rozwinięcie do tej skrzyni 5 biegowej z golfa 4. I co? Sypią się nawet na dwumasach i to też zwłaszcza w golfie 5 i touranie 1t1 i1t2. Te już nowsze z golfa 6 są prawie te same tylko poprawione i tam zrobili tak że na dwumasie był tylko niewielki procent 1.6 tdi. Te bez systemu SS. Te z SS mają jednomas. Mam oba tourany na jednomasie. Ojciec ma też tourana 1.9 tdi i tam Niemiec wstawił jednomas i też chodzi pięknie. Sharana miałem 1.9 tdi z mocą 205 koni i na jednomasie chodzi pięknie. Golf 4 też asz lizniety na 170 i chodził na jm pięknie.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
saski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: sob cze 22, 2013 14:14
Auto: MK4 VARIANT
Silnik: ARL

[mk4] Re: 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Post autor: saski » ndz cze 06, 2021 19:01

A który zestaw jednomasy polecasz ?


https://youtu.be/cS0aRcb9wLo Mój FullFIS + HypeFIS

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Post autor: wesol » ndz cze 06, 2021 20:17

Valeo. Kiedyś kupiłem ten 835065 którego teraz nie ma bo został tylko 835050. Pasują oba tylko ten 65 był do Sharanow 130 i 150 konnych. Ja taki założyłem i pięknie się spisywał.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
saski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: sob cze 22, 2013 14:14
Auto: MK4 VARIANT
Silnik: ARL

[mk4] Re: 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Post autor: saski » pn cze 07, 2021 19:09

Jednak zostaje przy dwumasie, jechałem dziś Avf ze sztywnym kołem i jest dla mnie odczuwalna różnica. Czy ktoś może potwierdzić mi kompatybilność powyższego zestawu który wypisałem ?


https://youtu.be/cS0aRcb9wLo Mój FullFIS + HypeFIS

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Post autor: wesol » pn cze 07, 2021 22:25

AVf to podluzniak. Ale mimo wszystko co ci tam nie pasowało? A jakimś alh ASV jeździłeś np w golfie 4?


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

Awatar użytkownika
saski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: sob cze 22, 2013 14:14
Auto: MK4 VARIANT
Silnik: ARL

[mk4] Re: 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Post autor: saski » wt cze 08, 2021 04:13

Nadmierne wibracje oraz hałas jak przy strzelaniu karabiem maszynowym (Podczas podjazdu pod góre)



Zresztą przy okazji musze zrobić remont skrzyni więc chce to zrobić kompleksowo

Stąd też pytanie jaki zestaw z kołem dwumasowym wybrać. I czy powyższy będzie ok ?


https://youtu.be/cS0aRcb9wLo Mój FullFIS + HypeFIS

Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

[mk4] Re: 1.9TDI ARL FMH Tarcie przy 5 biegu / remont skrzyni/ dwumasa z sharana ?

Post autor: wesol » śr cze 09, 2021 13:03

To albo ta skrzynia to złom albo ten jednomas co ktoś kupił to miał luz na sprężynkach w tarczy jak po 500 tys km że rak detali i hałasowało. Ja tam na jednomasach mam tak bloga ciszę że żona mówiła że chyba czegoś nie założyłem. Cisza absolutna na postoju na jałowych bo dwumas już na jałowych rusza się między masami odrobinę wytwarzając dźwięki. Robert z tune up i Krystian z vag bauer z Gdyni też zakładali i raczej zakładają nadal jednomasy i auta wychodzą z mocą po 2xx koni i sporo więcej i pięknie to chodzi.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości