[mk3] Wyciek ze skrzyni 1.9 TD AAZ, wałek zwrotny do wymiany

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
xlsss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 487
Rejestracja: czw gru 18, 2008 17:03
Lokalizacja: Opole/Wróblowice
Auto: MK3
Silnik: AAZ
Kontakt:

[mk3] Wyciek ze skrzyni 1.9 TD AAZ, wałek zwrotny do wymiany

Post autor: xlsss » wt lip 17, 2018 18:49

Witajcie.
Od kilku lat widzę, że poci mi się w tym miejscu co zaznaczyłem na czerwono. Na początku myślałem, że osłona przegubu padła, ale wszystko z przegubem było ok. Olej w skrzyni wymieniałem w 2009 roku, przejechałem około 100tyś. Jak to dziadostwo uszczelnić ?? :bigok:

Pytanie drugie. Zakupiłem wałek zwrotny w mechanizmie zmiany biegów. Pytanie, czy wymieniać też te słynne tuleje w które wchodzi wałek i ten "ciężarek", który zaznaczyłem na zielono?? Pytam ponieważ, nie wiem czy te wszystkie elementy od zmiany biegów mają być na sztywno (ciężarek ma lekkie luzy na boki), czy raczej lekkie luzy wskazane ? :bajer:

Obrazek
Obrazek



Awatar użytkownika
pyciek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: pt paź 21, 2011 20:42
Lokalizacja: Słupsk

[mk3] Re: Wyciek ze skrzyni 1.9 TD AAZ, wałek zwrotny do wymiany

Post autor: pyciek » wt lip 17, 2018 19:29

Tulejki można wymienić jeśli są spękane, lubią się wyrobić albo ze starości po prostu się rozsypują - ogólnie tania rzecz i dostępna raczej w każdym większym sklepie. Jeśli chodzi o uszczelniacz też nie jest to problem, rozpinasz wodziki, odkręcasz nakrętkę,ściągasz metalowy element, ściągasz gumę i starasz się wyciągnąć uszczelniacz (cos mi się kojarzy, że były dwa wymiary uszczelniaczy)wbijasz nowy. Ale żeby nie było, że tylko tyle to za uszczelniaczem od wewnętrznej strony skrzyni pozycja 23a jest łozysko- też ze starości i ze zużycia poprostu sie rozsypuje i wałek wybieraka lekko sie ukosuje, co później prowadzi do wytarcia nowego uszczelniacza i powrotne wycieki. Ogólnie temat bardzo łatwy.ObrazekObrazek



Awatar użytkownika
xlsss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 487
Rejestracja: czw gru 18, 2008 17:03
Lokalizacja: Opole/Wróblowice
Auto: MK3
Silnik: AAZ
Kontakt:

[mk3] Re: Wyciek ze skrzyni 1.9 TD AAZ, wałek zwrotny do wymiany

Post autor: xlsss » wt lip 17, 2018 21:20

Dziękuję za rzeczową odpowiedź.
Panewki o dziwo po tylu latach (1994r) są całe i nie spękane, więc chyba wymienię sam wałek, a jeżeli będzie luz to dokupię panewki i zamontuje nowe.
Co do tego uszczelniacza i łożyska, da radę wyciągnąć to palcami z głową pod maską ??



Awatar użytkownika
pyciek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: pt paź 21, 2011 20:42
Lokalizacja: Słupsk

[mk3] Re: Wyciek ze skrzyni 1.9 TD AAZ, wałek zwrotny do wymiany

Post autor: pyciek » śr lip 18, 2018 13:13

Myślę, że sam uszczelniacz powinieneś dać sobie radę, , byle tylko nie zarysować wałka, który chodzi w uszczelniaczu. Natomiast jeśli chodzi o łożysko, to już trochę trzeba powalczyć, odkręcić pozycję 25, chyba jeszcze jest śruba od góry, wyciągnąć wałek wybieraka(Ustawiony na luzie). W środku jest łożysko, między uszczelniaczem a łożyskiem jest chyba ścianka, więc trzeba wybić, a może samo zejdzie na wałku(już nie pamiętam dokładnie). Pozycja 1 to wałek wybieraka
Obrazek



Awatar użytkownika
xlsss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 487
Rejestracja: czw gru 18, 2008 17:03
Lokalizacja: Opole/Wróblowice
Auto: MK3
Silnik: AAZ
Kontakt:

[mk3] Re: Wyciek ze skrzyni 1.9 TD AAZ, wałek zwrotny do wymiany

Post autor: xlsss » śr lip 18, 2018 18:50

Ok dzięki za pomoc, należy się :pub: Temat do zamknięcia.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości