Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

karston1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 14, 2016 13:19

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: karston1 » śr sie 10, 2016 16:34

Witam, czy skrzynia z seata toledo 1,9 TD 93 rokATH będzie pasować do golfa 1,6 TD 91 rok ?



Awatar użytkownika
subito
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt sty 15, 2010 21:05
Lokalizacja: Kraków

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: subito » czw sie 11, 2016 19:27

Witam szanowne grono eksperckie.
Jestem posiadaczem golfa mk4 z 2003 roku, silnik ATD. Chciałbym przedstawić Wam moją sytuację. To że pada dwumas już wiem, wyraźne objawy. Zamierzam zastosować opcję sztywnego koła i sprzęgła z G60. Jednakże po przeczytaniu informacji na forum zastanawiam się czy padający dwumas to jedyny problem. Mianowicie zauważam objawy takie jak: szarpanie przy gwałtowny dodaniu gazu jak i przy jego odjęciu i przejściu na bieg jałowy. Po ostatniej przejażdżce autostradą wydawało mi się że ze skrzyni dochodzi dźwięk przypominający wycie ale jest to trudne do wychwycenia przy wysokich obrotach. Czy objawy tego typu mogą zwiastować koniec żywota skrzyni? Czy związek z tym może mieć padający dwumas i jego wymiana powinna załatwić sprawę? I ostatnie pytanie czy przejście na sztywne koło nie spowoduje szkód dla skrzyni? Ponoć zwiększają się drgania i skrzynia dostaje lekko w dupsko, czyż nie?
Z góry wszystkim dziękuję za konstruktywne, poparte wiedzą i doświadczeniami porady.
Pozdrawiam.



Skrzak
Forum Master
Forum Master
Posty: 1520
Rejestracja: pt cze 14, 2013 15:23
Lokalizacja: Wilno
Auto: Bora kombi Highline
Silnik: ARL

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: Skrzak » czw sie 11, 2016 19:59

Czy skrzynia GGU zapodana do AXR (2003, mk4) wymaga jakiejś przeróbki? Coś słyszałem, że jest tam jakaś lekka rzeźba. Ori skrzynia z AXR to EUH.
Z jakich aut są najmłodsze te skrzynie, jakieś Seaty czy Skody?



Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: sebekgolf » czw sie 11, 2016 22:07

subito pisze:Witam szanowne grono eksperckie.
Jestem posiadaczem golfa mk4 z 2003 roku, silnik ATD. Chciałbym przedstawić Wam moją sytuację. To że pada dwumas już wiem, wyraźne objawy. Zamierzam zastosować opcję sztywnego koła i sprzęgła z G60. Jednakże po przeczytaniu informacji na forum zastanawiam się czy padający dwumas to jedyny problem. Mianowicie zauważam objawy takie jak: szarpanie przy gwałtowny dodaniu gazu jak i przy jego odjęciu i przejściu na bieg jałowy. Po ostatniej przejażdżce autostradą wydawało mi się że ze skrzyni dochodzi dźwięk przypominający wycie ale jest to trudne do wychwycenia przy wysokich obrotach. Czy objawy tego typu mogą zwiastować koniec żywota skrzyni? Czy związek z tym może mieć padający dwumas i jego wymiana powinna załatwić sprawę? I ostatnie pytanie czy przejście na sztywne koło nie spowoduje szkód dla skrzyni? Ponoć zwiększają się drgania i skrzynia dostaje lekko w dupsko, czyż nie?
Z góry wszystkim dziękuję za konstruktywne, poparte wiedzą i doświadczeniami porady.
Pozdrawiam.
Przy ATD bez programu problemów być nie powinno przy sztywnym kole. Wycie w skrzyni to często wina łożysk. W którychś skrzyniach ścinało też nity na mechanizmie różnicowym. Ale nie jestem pewien czy to dotyczy Twojej skrzyni, poszukaj czy w nich występował ten problem. Jak tak to rwij skrzynię, nity wymień na odpowiednie śruby, sprawdź stan łożysk, ewentualnie wymień, ustaw luz na łożyskach, złóż skrzynię i zapomnij o problemach :bajer:


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

Awatar użytkownika
subito
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt sty 15, 2010 21:05
Lokalizacja: Kraków

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: subito » pt sie 12, 2016 06:34

sebekgolf dzięki za odpowiedź. Czyli kwestia szarpania to raczej Twoim zdaniem wina dogorywajacego dwumasu? Zastanawiam się po prostu czy jeśli wsadze jednomas to po kilku tysiącach rozsypie się skrzynia. Sam nie zamierzam jej rozbierać. Liznalem już trochę mechaniki w przydomowym garażu ale remont skrzyni to zdecydowanie ponad moje siły. Czy zdiagnozowanie jej bez rozbiórki jest możliwe?



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14608
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: Michał_1977 » pt sie 12, 2016 07:48

karston1 pisze:seata toledo 1,9 TD 93 rokATH będzie pasować do golfa 1,6 TD 91 rok ?
Nie chce mi się teraz szukać info o przełożeniach,ale jak była w 1,9TD to zapewne ma zabieraki 100mm,a w 1,6TD masz 90mm. Sprawdź też rozstaw zabieraków!
subito pisze: czy przejście na sztywne koło nie spowoduje szkód dla skrzyni? Ponoć zwiększają się drgania i skrzynia dostaje lekko w dupsko
Znam wiele osób,które zrezygnowały z 2masy na korzyść sztywnego koła i to w mocniejszych motorowniach,niż ATD. Nikt nie narzeka.
subito pisze:Czy zdiagnozowanie jej bez rozbiórki jest możliwe?
Będzie ciężko.


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

xspeed99
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt cze 30, 2009 11:21
Lokalizacja: Gostynin

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: xspeed99 » wt wrz 20, 2016 23:09

Witam :)
Panowie czy do silnika ajm podejdzie skrzynia biegow z galaxy/sharana ?? od silnika auy ?
bedzie jakas rzezba czy raczej nie wykonalne ??

Pzdr :)



Daga321
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 55
Rejestracja: czw sie 25, 2016 18:14

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: Daga321 » śr paź 19, 2016 15:57

Mam możliwość zmiany skrzyni z AKW na 8N (golf 2 1.3) tylko pytanie: czy coś mi to da? Chodzi mi głównie o spalanie, bo osiągi raczej nie powinny się zmienić przy takich samych przełożeniach. Nie wiem czy mi się to opłaca, bo w moich warunkach wymiana będzie troszeczkę upierdliwa...



lwlw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1171
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 13:08
Lokalizacja: ERW/WPI

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: lwlw » czw paź 20, 2016 00:15

Skoro takie same przełożenia to dlaczego miałoby się zmienić spalanie?



Daga321
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 55
Rejestracja: czw sie 25, 2016 18:14

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: Daga321 » czw paź 20, 2016 17:25

O piąty bieg się rozchodzi. Na moją logikę jechać 90 km/h na czwórce, a na piątce to powinna być różnica. Ale baba jestem, mogę się mylić



lwlw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1171
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 13:08
Lokalizacja: ERW/WPI

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: lwlw » czw paź 20, 2016 23:13

Ok, skoro była mowa "takie same przełożenia" to założyłem, że dotyczy to także piątego biegu :bigok: Nie sprawdzałem przełożeń tych skrzyni.
To zmienia postać rzeczy, na dłuższej skrzyni spalanie powinno być lepsze.



Daga321
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 55
Rejestracja: czw sie 25, 2016 18:14

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: Daga321 » pt paź 21, 2016 15:15

Dzieki, tak też mi się wydawało. I jeszcze jedno pytanko: czy wymiana skrzyni jest bardzo upierdliwa? W sensie, czy można to zrobić samemu, czy lepiej niech się zajmie tym ktoś kto się zna? I chyba wypadałoby jeszcze zmienić wybierak bądź lewarek czy co to tam jest (jeszcze nie zgłębiałam tego tematu).



lwlw
Forum Master
Forum Master
Posty: 1171
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 13:08
Lokalizacja: ERW/WPI

Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: lwlw » pt paź 21, 2016 18:49

Jak ktoś tego nigdy nie robił to jest upierdliwa :) Chyba, że ma pojęcie, robił inne rzeczy i ma trochę narzędzi. Wybierak po co? Chyba, że wyrobiony, nie wiem nie znam się :)



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

Re: Jaka skrzynia,do czego i od czego (temat zbiorczy)

Post autor: matisim » pt paź 21, 2016 20:49

trzeba mieć siłę w rękach żeby ja wyjąć ja tam się męczyłem raz sam z skrzynia 6b która lekka nie jest ale dało się. Sama chcesz to robić?

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka



ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości