Modyfikacja pompy - govenor mod

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TD.Turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy

Moderatorzy: Michał_1977, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Modyfikacja pompy - govenor mod

Post autor: ventil » śr gru 13, 2006 00:02

Witam.
Korzystając z chwili wolnego czasu wkeję kilka zdjec tzw . govenor mod'a - modyfikacji pompy która powoduje że na wyższych obrotach dawka paliwa nie jest ograniczana. W pompie wtryskowej VE (czyli autka diesel i turbo diesel 1,6/1,9 - nie TDI) zastosowano mechanizm ograniczajacy dawke paliwa wraz ze wzrostem obrotów silnika po przekroczeniu pewnej prędkosci obrotowej. Projektanci zadbali o to by ktos przez nieuwagę nie "przekrecil" silnika. Oczywiście jesli ktos "tuninguje" swoja maszyne urzadzenie to jak najbardziej przeszkadza nam w osiągnieciu wiekszych mocy w górnym zakresie obrotów silnika - modyfikacja ta pozwala na uzyskanie wiekszych mocy nawet powyżej 5500 - 6000 obr/min - powyżej tych obrotów właściwie ogranicza nas juz predkośc spalania oleju napedowego ale na to niestety nie mamy wpływu. Modyfikacja ta wymaga otworzenia górnej częsci pompy - należy zachowac należytą czystosć gdyż każde zanieczyszczenie dostajace sie do pompy może zakłucic jej działanie a nawet awarie precyzyjnego układu wtryskowego. Oczywiście modyfikacji tej nie wymysiłem ja - ogólna zasada jest dośc dobrze opisana na forum vwdiesel.net gdzie silniki TD osiagaja dośc spore moce.
TUTAJ mozecie znaleźć opis jak dostać sie do górnej części pompy - tekst jest po angielsku ale sa zdjęcia więc zadanie jest ułatwione. Oczywiście nie trzeba rozbierać całej pompy ale tylko jej górną część więc temat ten mozna zacząc studiowac od końca.
Po zdjeciu górnej pokrywy ukazuje sie nam taki widok
Obrazek
Widać ramie sterujące dawka paliwa i sprężynki które sa naciagane przez mechanizm ograniczający obroty (dawke).
Po wyjęciu mechanizm wyglada tak
Obrazek
A po rozłozeniu na części pierwsze tak
Obrazek
Aby zmajstrować govenor mod'a należy usunąc sprężynke krótszą (na zdjeciu wysunieta do góry) i założyc 2 lub 3 (0,5m) podkładki na strone sprężynki dłuższej
Obrazek
Po złozeniu mechanizm wyglada tak
Obrazek
Nalezy teraz wszystko poskładac w odwrotnej kolejności niz przy rozbieraniu.
Po tej modyfikacji pompa będzie nam dostarczać zwiększona dawke do wyższych obrotów silnika - generalnie nie chodzi o to byśmy kręcili silnik do niewiadomo jakich obrotów (mamy przeciez obrotoierz :grin: ) ale by paliwo nie zostawało ograniczane juz przy 3500 - 4000 obr/min.
Z tą modyfikacja przydaje sie zastosowac drugą która pozwala pompie na wieksze wyprzedzenie kata wtrysku przy wyższych obrotach ale to moze juz innym razem...
Zycze milego dłubania....



Awatar użytkownika
Cinek
_
_
Posty: 1738
Rejestracja: ndz lis 28, 2004 14:52
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Cinek » śr gru 13, 2006 14:10

oj ventil, toś narobił, teraz dużo ludzi bedzie kręcić pompami i wzrośnie liczba potencjalnych D-wyścigówek na drogach :)


viewtopic.php?f=86&t=432970 końca nie ma nigdy...

Awatar użytkownika
souler
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2515
Rejestracja: pn gru 12, 2005 15:04
Lokalizacja: Zabrze/Ruda Śląska
Kontakt:

Post autor: souler » śr gru 13, 2006 14:15

niech jakis mod przyklei to, zeby nie trzeba bylo szukac. fachowa porada. sam sie za pompe bral nie bede, ale jak beda pieniadze na regeneracje to i :satan: to sie zrobi.


Był Dzik Power Diesel, jest Astra Turbo

Awatar użytkownika
vw_vandal
Forum Master
Forum Master
Posty: 1818
Rejestracja: sob mar 18, 2006 14:45
Lokalizacja: Świerzno
Kontakt:

Post autor: vw_vandal » śr gru 13, 2006 15:19

ventil, dziękować brakowało tego do mojej palety modyfikacji. I czekam na ten drugi mod z pompą.

[ Dodano: 13 Gru 2006 14:25 ]
Podziwiam twój projeck SUPER !!!


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DvkPN1Buok0&feature=autoplay&list=FLdQqUeMMZKpjqZ72OdcA6cQ&lf=mh_lolz&playnext=1[/youtube]

Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » śr gru 13, 2006 15:46

Dziś akurat będę składał tą pompe to zrobie jeszcze kilka fotek tej drugiej modyfikacji która powoduje że kat wtrysku jeszcze mozna przyśpieszyć o kilka stopni przy dużych obrotach silnika co ma duzy wplyw na spalanie paliwa którego jest duzo więcej i musi spalic sie szybciej.



Awatar użytkownika
Trochim
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 517
Rejestracja: wt sie 17, 2004 13:22
Lokalizacja: betonów
Kontakt:

Post autor: Trochim » śr gru 13, 2006 16:28

a od siebie dodam, ze w starszych pompach (tych z regulacją wolnych obrotów na cięgle gazu) jest jeszcze jedna sprężynka która właśnie odpowiada za wolne obrony a jest ona zamontowana po prawej stronie tego wałka wg zdjęcia powyżej. Ta sprężyna którą usunął Ventil odpowiada za zakres średnich obrotów a ta którą skompresował za zakres wysokich obrotów. Róbcie to jednak z głową bo już mi kilka takich wałków w mojej pompie pękło :)


Nissan Patrol K160

Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » śr gru 13, 2006 19:17

Generalnie to nie sa mody mojego pomysłu ale gdy mam czas to lubie pobuszowac po różnych forach i zawsze co nieco mozna wyczytać - a że mam taka pompę właśnie rozebraną i wprowadzam te mody to przy okazji zrobiłem fotki. Teraz ide składać ja do końca. Po cichu powiem że głowica będzie 12mm (D/TD - 9mm, TDI - 10, czasami 11mm). mam nadzieję że po zamontowaniu wytworzy odpowiednia ilość czarnych spalin i napędzi dobrze turbo... :jezor:



Awatar użytkownika
Trochim
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 517
Rejestracja: wt sie 17, 2004 13:22
Lokalizacja: betonów
Kontakt:

Post autor: Trochim » śr gru 13, 2006 22:24

czyżbyś dla siebie składał pompe :chytry:


Nissan Patrol K160

Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » czw gru 14, 2006 08:40

Trochim, jak bys zgadł... Nie mam czasu zająć sie na razie elektroniką do tamtej pompy, generalnie auto odpala ale potrzebne jest układ który będzie stabilizował wolne obroty - mam coś na oku ale brak mi kilku części i wolnego czasu a chcę to pchnąć dalej i muszę coś założyć. Choćby po to by pojechać dorobić wydech i flansze do turbosprężarki - więc na razie M-TDI :jezor: ... Oczywiście pompę będę się starał zrobic na jak największy wydatek paliwa... Zobaczymy co z tego wyjdzie... A jak tam Twoja bryka?



Awatar użytkownika
Trochim
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 517
Rejestracja: wt sie 17, 2004 13:22
Lokalizacja: betonów
Kontakt:

Post autor: Trochim » czw gru 14, 2006 09:52

wydech mam już cały, ic z orurowniem zamontowane, wnętrze w 80% poskładane. Teraz też walczę z pompą bo moja składana jest z forda, dwóch fiatów i golfa no i trzeba to jakoś zgrać, dzisiaj myślę że będzie banglać :) bo po pierwszych jazdach okazało się, że fura nie ma mocy.

no i czeka mnie jeszcze wizyta na geometrii kół, ciekawe czy będzie się dało ustawić fabryczne nastawy (w co raczej wątpię) więc się ustawi jak najbliżej fabrycznego kąta pochylenia koła :)


Nissan Patrol K160

Awatar użytkownika
zaprzal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3027
Rejestracja: śr lis 10, 2004 20:06
Lokalizacja: Białystok / Tykocin
Kontakt:

Post autor: zaprzal » czw gru 14, 2006 10:49

ventil, jakich wtryskiwaczy bedziesz uzywal z ta pompa 12mm? i jakie turbo? :)


[b]nie odpowiadam na PW![/b] prosze o kontakt przez [url]turbodiesel.pl[/url]

Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » czw gru 14, 2006 17:48

zaprzal, turbo jesli wejdzie (bo jest troche duze) to GT2052V a wtryski do prób AFN ale sa w sprzedaży dosć konkretne wtryski KERMA (BOSIO) produkcji włoskiej i moze później je zastosuje.



ODPOWIEDZ

Wróć do „TD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości